De door de hoogleerarcn aan liet athenaeum illustre te Amsterdam uitgeschreven prijsvragen zijn de volgende: 1. Uil het vak der regtsgeleerdheid. Men verlangt: Eene ontwikkeling en beoordeeling van het regt en de jurisprudentie in Nederland en in de voornaamste Europeschc en Amerikaansche staten, ten aanzien der gevolgen van het niet of niet tijdig notificeren van wissel-protesten aan de endossan- ten en den trekker. 2. Uil het vak der letteren en bespiegelende wijsbegeerte. Quae Theod. Mommsenus in Hisloriae Romanae volumine tertio de M. Tullii Ciceronis ingenio, morihus, scriptis, faclis narravit accurate explorentur et quantum iis tribuendum sit diiudiceiur. 3. Uit het vak der geneeskunde. Men verlangt: Eene kritische, door eigen proef- en waarnemingen toegelichte beschouwing van den invloed, dien sommige klassen van geneesmiddelen op de dierlijke warmte uitoefenen. 4. Uit hel vak der wis- en natuurkunde. Men verlangtEene berede neerde geschiedenis van het scheikundig teekenschrift tot op den tegenwoor dige!) lijd. 5. Uit bet vak der godgeleerdheid. Men verlangt: Eene beoordceling van de gronden voor en legen het beslaan van Davidische liederen in hel O. T. Al deze prijsvragen moeten in hel Nederduitse!) beantwoord worden, be halve die uil liet vak der letteren en bespiegelende wijsbegeerte, waarop de antwoorden in bet Latijn moeten geschreven zijn. Tot de beantwoording worden toegelaten, behalve de studenten aan liet athenaeum illustre te Am sterdam, alle aan de hoogescholenathenaea, seminarian der onderscheiden kerkgenootschappen en genees-, heel- en verloskundige scholen in Nederland studerenden. üe minister van binnenl. zakenoverwegende dat eene wijziging nood zakelijk is in den loop der lijn van afsluiting van regeringswege tot wering van veeziekte bewaakt, heeft ter algemeene kennis gebragt, dat de aanhef der Gde alin. van voormelde beschikking, luidende: «voorts steeds den linker oever dier rivier volgende tot Woerden," aldus gewijzigd wordt: voorts steeds den linker oever dier rivier volgende tot Zwammerdam, van daar den Rijn verlatende, den linker oever van de Meije volgende lot aan de llazekade; langs die kade tot a3n de Broekerwetering; deze volgende tot aan de Zegveldsche wetering, verder langs die wetering en den weg die van Zegveld naar den Rijn loopt, en bij den tol op den straatweg naar Woerden uitkomt, verder tol Woerden. Volgens de door de Staatscourant medegedeelde opgavenbetreffende den vee-lyphus in Zuidhollandvan 22—28 October zijn in die week aan getast 678 runderen, gestorven 133, afgemaakt 133, hersteld 77. Slechts in twee gemeenten, Barwoutswaarder en Rietveld, had zich de ziekte voor het eerst vertoond. Van de in behandeling geweest zijnde dieren zijn tot nil toe 45 pCt. hersteld. Sedert het begin der ziekte zijn aangetast 6093 runderen, gestorvcu 2121, afgemaakt 1361, hersteld 1752. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Schiedam is door wijlen den beer A. J. Borsje eene som van ƒ1000 vermaakt. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft een adres gerigt aan den minister van binnenl. zaken, waarin zij den minister in overweging geeft de verbodsbepalingen omtrent den invoer van vee enz. zoodanig te wij zigen, dat alleen bet overbrengen der veeziekte uit Zuidholland naar elders belet wordezonder dat het verkeer naar die provincie of door die provincie naar het buitenland belet worde. De kamer heeft op dat adres een bevre digend antwoord ontvangen. De minister verklaart zich bereid om, met be trekking tol de genomen maatregelen tot beteugeling der veeziekte, al wat mogelijk is te doen om den handel behulpzaam te zijn. Voor alle bijzon dere gevallen is de minister geneigd dispensatie te verleenenindien dit met de noodige maatregelen van voorzorg gepaard kan gaan. Te IJsselmonde is Zondag avond een moord gepleegd. Zekere 11. Punt had vroeger verkeerd met een meisje, dat thans in betrekking stond met zekeren Odée, die met hem werkzaam was aan de ijzerplettcrij te Capelle a/d lJssel. Punt schijnt dit meisje ontmoet te hebben en bij die gelegen heid reden gegeven te hebben aan Odée om verstoord te raken. Althans tusschen hen is eene vechtpartij ontslaan, waarbij Odée zijn makker met een zakmes zoo ernstige wonden aan borst en hals heeft loegebragt, dat Punt op de plaats dood bleef. De dader is gevangen genomen. Te Beuningen is door de ambtenaren van 's rijks belastingen, met behulp der gemcente-policieaangehouden eene vigilante met twee paar den waarin 15 vaatjes en 52 blazen spiritus waren verbolgente zamen uitmakende 718 kan, vermoedelijk afkomstig uit Pillissen. Van Meppel meldt men, dal voor lij bunderland, van rijkswege ten behoeve van den spoorweg onteigend de som van ruim ƒ56000 aan negen eigenaren in die stad is uitgekeerd. Uit Roermond meldt men het volgende: Een maréchaussée, vari Eek genaamd, die op zijn teruglogt van de kermis te Roosteren voorbij een aan den weg opgerigt kruisbeeld kwam, wierp hel baldadig om en verminkte het met zijne sabel, zoodat hel in onbruikbaren toestand geraakte. Deswege voor den krijgsraad te Maastricht Ie regt gestaan hebbende, is hij van den militairen stand vervallen verklaard en veroordeeld tot drie maanden correc tionele gevangenisstraf. Tc Brunssum, in Limburg, heeft een man, naar men zegt, in een vlaag van waanzinzijne vrouw den hals afgesneden. 'sGRAVENHAGE, 7 November. I)e adelborst 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willems oord R. C. van der Meulen, is benoemd lol adelborst ls,e kl. hij de Ned. zeemagt; voorts zijn benoemd bij hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot officier van gez. ls,e kl. die der 2de kl. H. Gales, dienst doende bij de garnizoens-infirmerie te Brielle; en lol officier van gez. 2dekl. die der 3de kl. G. A. J. Baumvan hel 2dc reg. vesting-artillerie, T. W. Beukema, van het 8stc reg. inf., en J. K. Stakman Bosse, van bet 2dc reg. dragonders. Zaturdag II. mogt de heer J. P. Hofstede, hoofd-direclcur van de posterijen, het voorregt ten deel vallen zijne 25-jarige dienst, als ambtenaar bij het dep. van financiën, bij hel vak der posterijen, te herdenken. Van wege het personeel zoo bij het departement als bij de posterijen, werd hem bij die gelegenheid een keurig photographisch album aangeboden. In de heden geopende najaars-vergadering van de prov. staten heeft de heer J. T. Hoffman, herbenoemd lid uit Rotterdam, na aflegging der gevorderde eeden, zitting genomen, terwijl de heer C. T. van Berckel, uit Delft, tot lid der staten is toegelaten, maar wegens afwezigheid de gevor derde eeden niet heeft kunnen afleggen. Onder de bij de vergadering inge komen stukken was eene missive van gedep, statenhoudende mededeeling van betgeen door hen is verrigt ten aanzien van de thans in deze provincie provincie heerschende ziekte onder het rundvee, alsmede van de daaromtrent door eene commissie uit haar midden in verschillende gemeenten in loco ge dane onderzoekingen. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. B 50 1. r. I B. Uit Aalst meldt men, dat de besmettelijke veetyphus in dat kanton van Oost-Vlaanderen wederom op zorgbarende wijze is uitgebarsten. In eene branderij, alwaar runderen met de spoeling worden gemest, zijn 400 bees ten door de kwaal aangetast. De gendarmerie heeft de stallen dier bran derij met een cordon omringd en buiten gemeenschap gesteld. E N ft E li A N D. LONDEN, 5 November. De Times heeft het berigt ontvangen, dat er in hel oostelijke deel der Britschc kolonie Jamaica een opstand onder de negers is uitgebarsten, die hel ontbieden van militaire versterkingen noodig heeft doen achten. F11 AN H RIJ K. PARIJS, 5 November. Het geschrift des keizers over Algcrië, dal dezer dagen het licht zag, is verdeeld in vier hoofdstukken: 1°. de Arabieren; 2". de kolonisatie; 3». de militaire bezetting; 4°. overzigt. Wal de Arabieren betreft, stelt de keizer voor te verklaren dal zij Franschen zijn maar dat zij bij voortduring zul len worden geregeerd door hunne burgerlijke statutenovereenkomstig de muzelmansclie instellingen, ten minste zoo lang zij niet verklaren de voor- doelen der Fransche wet te willen genieten, in welk geval zij'Transche burgers zullen zijn. Zij zouden buitendien benoembaar zijn tot alle militaire betrekkingen in Frankrijk en alle burgerlijke bedieningen in Algerië. De muzelmansclie godsdienst zou op regelmatige wijze worden gevestigd en de gebruiken dier godsdienst met eene zekere plegiigheid worden omringd, Men zou ten spoedigste inlandsclie gemeenteraden aanstellenniet bij keuze zamengesteld. Te Algiers zou eene hoogcschool voor de muzelmansche wet geving worden opgerigt en in alle dcelen van bet burgerlijk grondgebied zouden lagere scholen worden gevestigd. De Moniteur meldt, dat Engeland, Italië, Spanje, TorkyeOostenrijk Pruisseu, Nederland, België, de Romcinsche Staat en Denemarken zijn toe getreden tol het voorstel betreffende de gezondheids-conferentie te Kon stantinopel. Men verzekert dat de dienst van 1865 een tekort zal geven van p. m 100 millioeneen gevolg van de mindere opbrengst dan de raming was üe keizer zou hierdoor gedrongen worden toe te geven aan den wenscl van den minister Fould om bezuinigingen in te voeren. Graaf von Bismarck heeft hier enkele dagen doorgebragt en vertrek morgen naar Berlijn. Hij heeft herhaaldelijk den keizer en den ministc van buitenl. zaken gesproken Volgens de Pays zal de inscheping der Fransche troepen te Civit: Vecchia heden aanvangen niet de artillerie en liet 5(ll! corps huzaren. De Spaansche regering heeft eindelijk gevolg gegeven aan hare ver biudtenissen ten opzigte van den slavenhandel en de vrijverklaring der sla ven in hare koloniën. Ingevolge een rapport van den minister Canovas dc Castillo, beeft dc koningin afgekondigd, dat al de zwarten, te Cuba in gevoerd wordende, zullen worden teruggebragl naar de bezittingen van d Golf van Guinea en worden vrijgelaten. De negers der Antillen zullen n vijf jaren verbljjf vrij zijn. F K CISSEN. BERLIJN 5 November. Door de bondsvergadering is beslotende verdere behandeling van he voorstel der middenstatenbetreffende Sleeswijk-Holsteinveertien dagen t verschuiven. Beijereti, Saksen en llesseu-Darmstadt hebben voorgesteld d groote mogendheden te verzoekenzoo spoedig mogelijk vrije verkiezinge uit te schrijven voor de algemeene vertegenwoordiging van Holstein, te einde mede te werken lot de oplossing der nog hangende vraagstukken bf treffende de hertogdommen, en tot de opname van Sleeswijk in den bon mede te werken. Van den Rijn schrijft men, dat de druiven dit jaar zooveel sap hebbe opgeleverddat 100 ranken voldoende waren om een voer wijn te vullet Ilet gebrek aan fusten is algemeen. De oudste lieden herinneren zich wedergade van zulk een overvloedigen oogst niet. Te VVeenen is dezer dagen overleden Johann Schlaginlweit, die de ouderdom van 117 jaren had bereikt. OOST-IN DIE. BATAVIA, 27 September. Volgens berigt van den resident van Kadoe, heeft een Boegiueesch arti lerist, op den 25stcn dezer, amok gemaakt in een der kazernes ter hoof plaats Magelangbjj welke gelegeuheid een adjudant-onderofficier werd ve moord, terwijl een lslc luitenant doodelijk werd gewond, en twee iron petters, zoomede eene inlandsclie vrouw, zware wonden ontvingen. Li; gewond werden een lsle luitenant en een trompetter. De amokmaker zei die mede zware wonden ontving, bevindt zich in hechtenis.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2