LEÏDSCHE COURANT. 1865. MAANDAG 6 NOVEMBER. iV. 136» De Courant wordt .Vaandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeten. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 21 {blad 24) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCIIK BErtlG'TKiM. LEYDEN 4 November. Bij besluiten van 2 Nov. heeft Z. M. den buitengewonen hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool alhier dr. L W. E. llauwenhoff bevorderd lot gewoon hoogleeraar in die faculteit, en tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschool te Groningen benoemd den heer dr. S. Rosenslein privaat-docent bij de medische faculteit der universiteit te Berlijn. Op den Burg ligt heden ter teekening een adres van den navolgenden inhoud: Aan zijne excellentie den heer minister ran binnenlandse/ie zaken. Geven met den meesten eerbied te kennen de ondergeteekenden, alle landbouwers en belangstellendendat zij kennis genomen hebben van de maatregelen welke van regeringswege genomen zijn tegen de verspreiding der gevreesde ziekte onder het rundvee, ten gevolge waarvan geen vervoer van runderen, schapenvarkens, bokken en geiten over de Ign van afslui ting mag plaats hebben; j dat die maatregelenhoe nuttig zij van de eene zijde ook wezen mogen echter van den anderen kant den veehandel geheel belemmeren en aan velen, hel zij met bescheidenheid gezegd, ounoodig onnoemlijke schade berokkenen, waarom zij dan ook de vrijheid durven nemen uwe excellentie te verzoeken »dat de houders van vet vee, buiten den kring van afsluiting wonende of »hun land hebbende, worden gemagtigd dat vee over de afsluitingslijn te omogen vervoeren, wanneer met deugdelijke bewijzen wordt geslaafd, dat o hel uit eene onbesmette streek afkomstig en gezond is, dat het voor de oslaglbank is bestemd, en b. v. binnen drie of vier dagen zal worden ge- odood of naar Engeland verzonden;" dal door hel verkenen van deze magliging, 1». de houder van vet vee voor enorme schade zal worden gevrijwaard daar nu reeds de prijzen van hel vette vee minstens een vierde lager zijn dan vóór de door de regering genomene maatregelen, uithoofde het aantal in deze streken nog aanwezige vette runderen, schapen en varkens veel te groot is voor de plaatselijke consnmtie, 2°. hel vette vee, hetwelk of geslagt of naar Engeland is vervoerd, hier geen nieuw voedsel aan de gevreesde ziekte bij onverhoopte verdere ver spreiding kan geven en 3'. daardoor zal worden voorkomen, dat het vette vee, dat thans ge schikt is voor de slagtbank, door het langer buiten blijven in dit jaarge tijde, niet de geschiktheid daarvoor verlieze, in waarde vermindere, en daar hetzelve om vele redenen niet of moeijelijk zal opgestald kunnen worden, juist eene bron woide ter meerdere verspreiding der zoo zeer gevreesde ziekte redenen waarom zij uwe excellentie eerbiedig, doch dringend verzoeken, dat, zoo spoedig doenlijk, ue genomene maatregelen in zoo verre worden gewijzigd, dal aan de door adressanten vermelde bezwaren wordt te gemoel gekomen en, des gevorderd, overgangspunten of stations worden aangewe zen, over welke, of van waar, het vette vee over de afsluitingslijn kan worden vervoerd en in allen gevalle de lloll. ijzeren spoorweg maatschappij worde gemagtigd even als vroeger dat vee van Leyden per spoor naar Rot terdam en tusschen gelegene stations te vervoeren. Hetwelk doende. Onderden titel »De vrijgemaakte slaven van Noord-Atnerika" is eene re devoering in het licht verschenen van den heer C.C.Leigh van New-York, te Londen uitgesproken waarin de behoeften van vier millioen vrijgemaakte slaven worden in hel licht gesteld. Die behoeften worden daarin o. a. met deze woorden beschreven: nPlotseling zagen vier millioen menschen zicli uil der. slaat der meest vernederende slavernij in den meest zelfstandigen, in den meest onafhankelijken toestand van vrijheid geplaatst. Die slavernij had een zoodanigen invloed op hunne verstandelijke en zedelijke organisatie uitgeoefend, dat zij volkomen als kinderen waren te beschouwen. Geen denker, hoegenaamd aan den dag van morgenallen opgevoed en groot ge worden in de gewoonte, dal anderen voor hen dachten, hen bestuurden, leidden, voedden en kleedden. In dien toestand worden zij plotseling op geroepen, ja wordt van beu geeischt al het inzigl, al de zorg, al de voor uitziende behoedzaamheid van huisvaders te bezitten en te bezigen. Onder die vier millioen bevinden zich minstens 800,000 kinderen beneden de 12 jaren en minstens 100,000 weezen of dezulken, die door het verkoopen hun ner ouders aan meesters in afgelegen streken in nog erger toestand dan dien der ouderloosheid verkeerenzij missen alle natuurlijke bescherming. Ver der vinden wij eene klasse van bejaarde mannen en vrouwen, die in huune jonge jaren de gelegenheid misten om iels voor den ouden dag te besparen en bij gevolg niets bezitten dan de opbrengst van het werk hunner handen; voorts zwakke vrouwen van allerlei leeftijd. Deze arme wezens hebben geene middelen, geen dak, niets, dal zij hun eigendom kunnen noemen, behalve hun ligchaam geen akkergereedschap, geene tuinzaden, niets om zich legen de guurheid van het weder te beveiligen geene scholen, geen kerk, geen hospitaalbijna geen kleederen op het lijf, ter naauwer noodeenig voedsel." Om in 'al deze behoeften te voorzien is thans te Nevv-York opgerigi een National Breedmen's association. Ais vertegenwoordiger dier vereeniging is de heer Leigh naar Europa overgekomen, omdat de hulp der Amerika nen, hoe ruim ook, niet in staat is om de groote en uitgebreide laak dei- verzorging van al die ongelukkigeu alleen ie volbrengen. Aanvankelijk werden zijne pogingen in Engeland en Frankrijk met goed gevolg bekroond. Overal werden comités opgerigtvooral de vrouwen trokken zich deze zaak met warme liefde aan, Ook ons vaderland werd door den heer Leigh be zocht enwaar hij zelf niet spreken kontracht mendoor de versprei ding zijner redevoering, sympathie op te wekken voor Ameriks's vrijge maakte slaven. Zjjn bede om hulp dringt bij aan met de woorden: De winter zal spoedig komen over die millioenen lijders en, wal men doen wildient terstond gedaandat giften ruim en mild toevloeijcu anders is het te laat! Het geldt hier nadrukkelijk: wie spoedig helpt, helpt dubbel." Ook alhier heeft zich een comité gevormd om giften te ontvangen. (Zie de advertentie.) Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 120 tol 131 personen. De hoogleeraren aan hel athenaeum illustre, in vereeniging met de hoogleeraren aan de drie protestantsche seminarian en aan de genees-, heel- en verloskundige school te Amsterdam hebben besloten vijf prijsvragen uit te schrijven en een gelijk getal gouden eerepenningen uit Ie loven, waar van de uitreiking aan de schrijvers der antwoorden, die de bekrooning waardig gekeurd zijn, zal geschieden bij gelegenheid der viering van liet 47e lustrum van het athenaeum illustre, op 8 Januarij 1867. De Staatscourant bevat een versiag van de commissie van veeartsen wegens den rundvce-typhus aau den minister van binnenl. zaken. Omtrent den stand der ziekte wordt daarin hel volgende gezegd: Op eenige plaat sen waar zich verspreide gevallen voordedenheeft de ziekte lot heden op gehouden. In de overige, waar de ziekte bereids eenigen tijd heeft bestaan, breidt zij zich verder uit. De plaatsen waar zij bet hevigste heerscht liggen meest alle om het brandpunt der besmetting: Schiedam en omstre ken. Zij is aldaar niet te stuiten en gaat door tot het laatste gezonde dier er aan lijdt. Daar waar de afzondering naatiwkeurig geschiedt, gaat zij hel langzaamst voort en in kleiner getal Er verloopen alzoo 2, 2£ tot 3 maanden eer de kudde is doorgeziekt. Waar men achterloozer met de die ren omgaat en ze langer bij elkander laat, is het verloop schielijker, zoo dat binnen enkele weken de geheelc kudde er aan lijdt. In 3, hoogstens 4 weken is de kudde dan doorgeziekt. Met den aanstaanden stallpd is het te verwachten, dat de ziekte in besmette of verdachte kudden zal toenemen. De ziekte zal op de stallen dan heviger kunnen wordendoch men kan ook hopen dat de onbesmette kuddenop onbesmette stallen geplaatst wor- uende, met de bekende voorzorgen tegen de besmetting meer daartegen be veiligd zijn. Betreffende den aard der ziekte wordt gezegd, dal zij in de laatste 14 dagen van een zacht karakter is geweest en dat er ongeveer 40 a 50 pCt. behouden bleef. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Bodegraven is tot predikant beroepen ds. Mense. pred. te Voorthuizen; bij die te Eijerland op Texel de cand. J. Riet. Ds. VV. M. Kooy, pred. bij de lierv. gemeente ie Warmond, hoopt Zondag den ]2dcn dezer gedachtenis te vieren van zijne 50-jarige evangelie bediening in die gemeente. Te Dordrecht is van de werf van de lib. Gips en Zoon te water gela- laten liet Japansche schroef-stoomfregat liai-Yoo (Voorlichter), liet is een vaartuig van 2G00 tonnen en het zal machines hebben van 400 paardenkrach ten. liet zal gewapend worden met 28 getrokken 100-ponders. Ten vervolge op een vroeger herigt meldt men uit Sommelsdijk dat aldaar bij hel gemeentebestuur het berigt is ontvangen, dat de hooge regering welwillend gehoor gevende aan den algemeenen wensclt der eigenaren, heeft goedgevonden de kosten der voeding en verzorging van het vee op de West plaat ten laste van den staat te brengen. In den Werkendamschen waard is Dingsdag II. eene roeiboot, waarin zich 4 personen bevonden, omgeslagen. De schipper van Liesveld, van het Raamsdonksche veer, en zijn knecht zijn daarbij verdronken. Te Amsterdam is eergisteren geopend eene industrieschool voor vrouwe lijke jeugd. Hel doel dezer instelling is om vrouwen voor vrouwelijke be zigheid te bekwamen door uitgebreid lager onderwijs, door ontwikkeling van smaak en door opleiding in den eencn of anderen tak van nijverheid of knust en zoo veel mogelijk in die lakken, welke in de huiskamer kunnen worden uitgeoefend. Door den heer J. Kneppelhout is te Ooslerbeek in het locaal Bethanië eene welsprekende rede, ten behoeve der vrijgemaakte slaven in Noord- Amerika, gehouden. Daarna had er eene collecte plaats, die ƒ30 opbragt. Het internationale studenten-congres te Luik is gesloten, na bepaald te hebben in de Paaschvacantie van het jaar 1867 weder te vergaderenen wel te Brussel. De beraadslagingen hebben zich niet door orde en kalmte gekenmerkt. 's GRAVENUAGE4 November. Tot ontvanger der in- en uiig. regten enz. te Middelburg, is benoemd de heer J. M. van der Minne, ontvanger der dir. bel. te llilligersberg. Voorts zijn benoemd tot surnumerairs bij het vak der dir. bel. de lib. J. II. SchuylenburgJ. H. van der Heyden, P. J. A. Rooseboom, P. F. G. A. Le Cocq d'ArmandvilleD. G. CransN. GlindermanJ.G. Boekers, C.Th. Knottenbelt,'.K. W. van Sandick en D. Th. van der Zwaag; bij het vak der dir. bel. de heer A. II, Wittop Koning. De kapitein-luit. ter zee P. W. Stort en de luit. ter zee 2dc kl. M. P. Struick zijn op non-activiteit gesteld. De minister van binnenl. zaken beeft heden namiddag de residentie verlaten zich naar Limburg begevende. De hooge raad, burgerlijke kamer, heeft het beroep in cassatie van de weduwe van üedem tegen den heer Pruimers verworpen en beslistdat de voogd toezigt heeft o\er den persoon van den minderjarige, waaronder begrepen is de verzorging, de opvoeding en de aanwijzing der plaats van verblijf van den minderjarige.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1