Per Telegraaf. REüT OP HET DOEL. PKUI9SESI. BERLIJN 29 October. De te Frankfort gehouden algemeene vergadering van het National Verein heeft met groote meerderheid besloten, dat het volhardt bij zijn pro gramma. Er moet een Duilsche bondsstaat gevormd worden met Pruisscn als centraal uitvoerend bewindtot een en ander moet in een door de gan- sche Duilsche natie te benoemen parlement worden beslist. De quaestie van Sleeswijk-ilolstein moet worden beslist door volksstemming, begrensd bin nen de belangen van Duitschland. Zoo lang er geen centraal uitvoerend be wind is kan alleen Pruissen de hertogdommen met gevolg verdedigen. De hondsdag zou den 28ste" dezer zijne zittingen hervat hebben; maar zjj heeft toen niet kunnen vergaderen ten gevolge der afwezigheid der verte genwoordigers van Pruissen en Oostenrijk. Er wordt sedert de vrceselijkc onheilen, welke de stad in de jongst verloopen dagen heeft geteisterdbeter dan vroeger acht geslagen op den bouw der nieuwe huizen en den toestand waarin de voltooide zich bevinden. Ten gevolge hiervan zijn reeds verscheidene afgekeurd, welke de bewoners hebben moeten verlaten. De Wurtembergsche regering heeft op de mededeeling van Pruissen en Oostenrijk betreffende hun stap te Frankfort, een antwoord aan beide mo gendheden doen toekomen, waarin zij voor hel regt van de vrije stad tot handhaving harer onafhankelijkheid opkomt. Het geregtshof van Allorft in Zwitserland heeft een drukkersgezel tot geeseling, gevangenisstraf en verbanning veroordeeld, wegens het uitgeven van een boekje, getiteld: »de waarborgen van hel algemeene welzijn," op grond, dat daardoor geweld was aangedaan aan de Christelijke theoriën aan het Calholicismc en aan den Paus. Op 6 November vangt de loting der dienstpligtigen te Warschau en in gansch Polen aan. Ten einde het onlvlugten te voorkomen, worden de grenzen zoowel aan dc Russische als aan de Pruissische zijde zeer streng bewaakt. PARIJS. 30 October. De Opinion Mat. meldt, dat volgens brieven uit Oran, 50000 Algerijnsche opstandelingen de geheele zuidelijke helling van het gebergte van Teil bezet houden. In die brieven wordt voorts gemeld, dat een schip onder Engelsche vlag zich naar Gibraltar heeft begeven om er wapenen en andere ammunitie voor de opstandelingen te koopen. PARIJS, 31 October. De Moniteur meldt dat de minister van binnen), zaken, vergezeld van de hh. Haussmann en Uoitelle, gisteren de hospitalen Ilötel-üieu en lieaujon bezocht en daar verklaard heeft dat de keizer, ge troffen door den onvermoeiden ijver der inwonende geneeskundigen en wil lende bet geheele geneeskundig personeel beloonen in twee zijner leden die zich bijzonder hebben onderscheiden, tot ridders der orde van liet Legioen van Eer benoemd heeft dr. Legros, in het llötel-Dieuen dr. Lebronin hel hospitaal Beatijon. Door den minister werden de onderscheidingstee kenen aan beide gencesheeren uitgereikt in de zaal der cholera-lijders. 1NGEZONUEN. In het Ltidsch Dagblad zijn aanmerkingen gemaakt op liet tijdelijk ge ven van onderwijs in liet reglljjnig teekenen aan de lloogere burgerschool door iemand, die daartoe niet de bevoegdheid zoude bezitten. Weinige regelen zullen voldoende zijn om dc zaak op voldoende wijze op te helderen. Van den beginne af heeft er lusschen den Inspecteur van het middelbaar onderwijs en de Commissie van toezigt, verschil van gevoelen bestaan om trent de bevoegdheid van den heer II. tol het geven van teelten-onderwijs aan eene instelling van middelbaar onderwijs. De Inspecteur meende, dat de heer II. die bevoegdheid krachtens de wet bezat er. geen nader examen behoefde te ondergaan; de Commissie daarentegen was van gevoelen, dat hel artikel der wet, waaraan de heer H. zijne bevoegdheid zou onl- leeuen, niet in zoo niildcn zin kon worden uitgelegd. Dit is de reden waarom zij zwarigheid is blijven maken den heer H. voor de betrekking van leeraar in het regtlijnig teekenen aan den Raad aan te bevelen. Ondertusschen is hiervan hel gevolg geweest, dal er gedurenden den afge- loopen cursus geen onderwijs in het genoemde valt is gegeven. Men had zich gevleid, dat ouder hen, die dit jaar, na volbragt examen, het diploma van bevoegdheid zouden verkrijgen, personen gevonden zouden worden, ou der welke men eene keuze zoude kunnen doen. In die verwachting is men echter teleurgesteld. Van al degene, die zich aan het examen hebben on derworpen, is er slechts één toegelaten, en die ééne had reeds eene aan stelling aan eene andere hoogere burgerschool erlangd. Moest nu de Com- i missie bij bare meening. in strijd met die des Inspecteurs, halstarrig bljjven volharden en cr de leerlingen der school de nadeelige gevolgen van doen dragen? Het regtlijnig teeltenen behoort tot de hoofdvakken van het eind examen; stond hel onderwijs ook dit jaar stil, dan liep men gevaar, dat de leerlingen der Leydsche hoogere burgerschool op dat examen wegens gemis aan bedrevenheid in hel teekenen zouden worden afgewezen. De Commissie heeft gemeend het belang der aan hare zorgen toevertrouwde instelling zwaarder te moeten laten wegen, dan hel streng vasthouden aan hare interpretatie van een naar bet scheen twijfelachtig wets-artikcl. Van daar dal zij, zonder hare meening geheel prijs te geven, den heer II. het bewuste onderwijs tijdelijk heeft opgedragen. Doch, zegt mende heer II. is op dit laatste examen afgewezen. Waarom de tijdelijke waarneming niet liever aan een hevoegd persoon opgedragen? De heer H. is niet afgewezen wegens gebrek aan kennis van zaken die hij geroepen wordt te onderwijzen. Op hel oogenbiik, waarop dc heer U. zich van het examen terugtrok, was hem nog geene enkele vraag over regt lijnig teekenen gedaan. Alleen hel examen over liet handleekenen was aan gevangen en de heer II. heeft zich teruggetrokken, toen hij merkte, dat de persoon, die dit jaar met hel examen in het handteekenen belast was, buitensporige hooge eischen stelde. Waarom de lijdelijke waarneming niet liever aan een bevoegd persoon opgedragen? Om de eenvoudige reden dat de bedoelde personen die bevoegd heid alleen door wetduiding bezitten, en zoodanige bevoegdheid geene waar borgen voor geschiktheid geeft. Iemand kan die bevoegdheid verkregen hebben doordien hij op het tijdstip van hel in werking treden der wet, bjj voorbeeld op eene ambachtschool, onderwijs in het regtlijnig teekenen gaf. Dochal onderstelt men zelfs daarbij dat zijn onderwijs voor jongelieden die niet mathematisch onderleid waren, niets te wenschen overliet, dan volgt er geenszins uit, dat zoodanige persoon, zoo hij geene wetenschappe lijke opleiding heeft gehad, en grondige mathematische kennis mist, belast I kan worden met hel geven van het bewuste onderwijs aari jongelieden die I een hooger standpunt van mathematische ontwikkeling bereikt hebben. Be- wijst men hem zelfs geene ondienst, wanneer men hem in aanraking brengt met jongelieden die ras dit gebrek aan kennis zouden ontdekken, waarte gen, in hunne schatting, niet zouden opwegen de menigvuldige blijken van uitstekende practische bekwaamheid die hij gedurende zijn leven mogt ge- I geven hebben Dat de Raad aan de Commissie van toezigt niet kan opdragen lijdelijke voorziening Ie nemen wanneer een of meer leerstoelen openstaan even als of het nemen van tijdelijke maatregelen gelijk zoude staan met het doen eener definitieve benoeming dat het Burgemeester en Wethouders bij hel opmaken eener voordragt niet geoorloofd zou zijn de Commissie te raadplegendit zijn aanmerkingen, die voortspruiten deels uit eene onjuiste opvatting der wet, deels uit liet voorbijzien van de omstandigheid dat de Leidsche Commissie onafhankelijk van hare wettelijke bevoegdheid nog eene andere bezit, die haar bij eene plaatselijke verordening is toegekend. Schoon de strijd voor en tegen hel behoud der poorten, onzer Rijnsburg- sche in het bijzonder, sedert eenigen tijd in uwe kolommen schijnt te rusten kan men echter niet aannemen dat deze rust berusting zal zijn. De zaak in kwestie is zoo belangrijk, de drijfveren der wcderzijdsche partijen zijn zoo edel, dat het wenschelijk ware, zoo mogelijk, een middel te bedenken, én voor de behouders van Lcydens eerbiedwaardige praalgc- bouwen én voor hen die deze gemeente niet achterlijk in den algemeeiicn vooruitgang wen»chen, beiden aannemelijk. liet hoofddoel des plaatselijken bestuurs is eene betere gemeenschap van het station met de gemeente. Om dit te bereiken schijnt het sierlijk en zeldzaam monument, de vroegere afsluiting der gemeente, hinderlijk. Doch met bescheidenheid geeft steller dezes in bedenking, of de weg builen de poort tot het station altijd nog niet te eng zal blijven voor de circulatie. Wie is niet getuige geweest bij dc minste buitengewone beweging van ver sperring en dreigende ongelukken juist buiten de pooit? Verkeerden niet dikwerf juist daar de uicer bevoorrcglen in hunne voer tuigen en de gewone burger met zijn gezin, na eene gelukkige reis, in ge vaar; moesten zij in 't gezicht van hunne stad niet worstelen om dezelve te bereiken? Is die toestand houdbaar? Klaar als den dag ziet men vooral liet onderling verkeer met reuzenschre den toenemen, en wel bijzonder ook te dezer plaatse; met het oog daarop worden dan ook overal elders middelen beraamd om gelijken tred te hou den en zoo mogelijk vooruit te schrijden. De aandacht te vestigen op eene verbetering, welke aanspraak durft ma ken op het laatste is het doel van dit schrijven. Geen halve maatregel te nemen, neen, reeds nu te doen wat onvermijdelijk later toch zou moeten volgen, mag ten minste vooruitgang genoemd worden. Met of zonder de poort, om welke heen altijd wel een verbreede toegang wenschelijk blijft zal de beslaande toegang in de naaste toekomst toch onvoldoende blijken. Een tweeden toegang van af het stations-terrein in regie rigting op de plaats der gewezene Marepoort daar te stellen, wordt der bevoegde maglin bedenking gegeven. Hierdoor zoude 1° eene gewenschtc afleiding worden daargesteld in den aandrang dien het vertrouwen op Leydens welvaart altijd ziet vermeerderen 2°. zou de voorgestelde weg nader tot het middelpunt der stad leiden. De finanliële bezwaren zullen wclligt de krachten der zoozeer in voorspoed toenemende gemeente niet overschrijden, en bovendien zal hel te bereiken doel wel eenige bezwaren doen trotseren. Dc voorstanders van den medegang van Leydenin den geest der eeuw, en zij die edel ijveren voor 't zoo schaarsch wordende monumentale der vaderen, beide kunnen, naar een beseheiden gevoelen, elkander in deze dc broederhand geven, en Leyden zal zonder waan trotsch kunnen zijn op eene verbetering, welke voor vele zustergemeenten onder de vrome wen schen moet blijven. L. But-gcvHjfcc ONDERTROUWD: D. van Wijk, jm24 j. en C. J asperse, jd. 27 j. F. II Franken jm. 25 j. en G. Nieuwoldljd. 19 j. J. van den Berg jm 23 j. en M. Smit, jd. 16 j. S. W. van Leeuwen jm. 23 j en J. Arnoldus, jd. 26 j. W. vanjden Berg, jm. 26 j. en M. Nicuweubnrgjd. 19 j. H. Maasjm. 28 j. en II E. Mazurel.jd. 20j. N. Goedraad,jm.43 j en lil. Hebbers,jd. 28j. J. II. Zitman, wedr. 38 j. en J. Heymans. wedc. 36 j. J. de Calavon jm. 23 j- en E. van Klaveren jd. 24 j. 1'. Prins jm. 47 jen A. C. L. Stevens jd. 43j G. J. van Leeuwen wedr. 52 j. en A. B M. Vismans, jd. 33 j. AOVEKTENTIEN. Bevallen van een Koon J. M. FELIX - BOUCHER. Leiden, 28 October 1865. Heden ontsliep in den llcere, ten mijnen huize, onze geliefde Moeder en Behuwd moeder JOHANNA CATRINA van LEEUWEN, Wed. van L. Ta verne, in den ouderdom van ruim -74 jaar. Allen die haar gekend hebben zullen beseffen wat wij in haar verliezen. J. C. van der TAS. Leiden, 29 October 1865. L. M. C. van der TAS, Taverne. Dankbetuiging voor de vele blijken van belangstelling bij liet Huwelijk onzer oudste Dochter ondervonden. W. NAGEL. Leiden, 31 October 1865. C. P. NAGEL, van den Ham. in een der lokalen van de Lakenhal. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij de bevalling zijner Echtgenoot, betuigt dc Ondergcteckcndc bij deze zijnen welmcenenden dank. Leiden, 31 October 1865. F. TAVERNE. Het HOOFDBESTUUR der LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ van WELDA DIGHEID brengt bij deze ter kennisse van belanghebbenden, dal de Rekeningen van hel afgeloopen boekjaar met het Verslag daaromtrent uitgebragt door de Commissie, welke dc jongste Algemeene Vergadering uiet het onderzoek dier Rekeningen belastte, op Woensdag, Donderdag eu Vrijdag, den 1 Un2lfn en 3den November 1865, des namiddags van 2 tot 3 ure, ter inzage zullen liggen voor 11IIMedewerkers en bijdragende Leden

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3