LE1DSCHE COURANT. 865. i\". 133. MAANDAG 30 OCTOBER. ST A DS-BERIGT EN. Letdkn/28 October 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. - BINNKNLANDSGIIE BEKÏGTEN- De Courant wordt Maandag, If'oensdag en Frijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zaturdag avond. /Ie /w't/.s rfer Courant is f 3.per vierendeel Iaarsafzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op liet besluit van den Gemeenteraad, in zijne vergadering van 25 October jl. Brengen ter kennis van bandelaars en neringdoendendat na 31 Decem ber e. k. geene teruggave wordt verleend van de belasting op den wijn fruit wijn en kunstwijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Wethr. 1. Burgemeester. LEYDEN 28 October. Z. SI. de koning heelt uit eigen middelen eene som van ƒ400 beschikbaar gesteld ten behoeve van het Nederlandseh opvoedingshuis alhier. Wij zien hierin op nieuw een blijk dat Z SI. een levendig belang stelt in al wal met de ver betering van het algemeen volks onderwijs in verband staat. Voor het be stuur is het tevens eene krachtige aanmoediging, bij de vele vooroordcelen waarmede elke nieuwe zaak te kampen heeltzulk een sprekend bewijs van hooge goedkeuring en begunstiging te ontvangen. Bloge dit voorbeeld des konings een spoorslag zijn voor velenook in ons middenom de in zoo vele opziglen nuttige zaak krachtig te ondersteunen, opdat hel bestuur door eene algemeene deelneming in staat worde gesteld het doeldat het zich voorstelt, te bereiken. De alhier gevestigde maatschappij voor toonkunst hield Donderdag avond II. in de stads-gehoorzaal hare gewone jaarlijksche bijeenkomst bestemd om de leerlingen in de gelegenheid te stellen proeven hunner vor deringen ie geven. Voor de uitvoering van het slot-nommer van het pro gramma werden de prijzen uitgereikt en de namen medegedeeld van die leerlingen aan welke bevordering of eervolle vermelding was ten deel gevallen. Piano-onderwijs. In de 4,le of laagste klasse (alleen in deze klasse worden prijzen uitgereikt) werden prijzen toegekend aan de leerlingen F. C. van der Does de Bije, F. Driessen, J. 31. van GeenenM. de Neve, F. de Neve. P. Tak, .1.Vissering en A. J. H. de Vogel.Bevorderd werden van de 4dc tot de 3de kl. de leerlingen J. S. van der Does de Bije, E. Hamaker, M Krieger, W. SlcijeraanA. M. P. SijlholF en L. 31. Snellen van Vollen hoven; van de 3dc lot de 2dc kl. de leerlingen A. C. de Gaay Fortman, 11. J. Kluit en E. S. van Oldcn. Eervolle vermelding werd toegekend: in de 4de kl. aan de leerlingen G. Bosch, C. J. A. Bierens de Haan, C. van Hamel, 31 L J lloelcn, S. A. Rjjshouwer, J. P. Sijtholf, J. A. Simon Thomas en W. Vissering; in de 3dc kl. aan de leerlingen: S. C. Ekaina, J. C. de Gaay Fortman, D, J A. Boelen, 31. J. 11. Liefrinck, A. Stok- liuyzen en A. J. Wijnstroom; in de 2d? UI. aan de leerling 31. L. Cobet. Fiool-onderwijs, lil de 4Je kl. werden prijzen toegekend aan de leerlingen W. P. A. 31. Kluit en H. Mejjeraati, Bevorderd werden van de 4dc tot de 3dc kl. de leerlingen V. Clignett en 31. B. de Graaf. Klasse voor de violoncel. Eervolle vermelding werd toegekend aan J. van Hamel. Zang-onderwijs. Elementaire afdeeling. In de 2de kl. werden prijzen toegekend aan de leerlingen B. J. Wilhelmy Damsté, S. 31. SlaronierenF.de Neve. Bevorderd werden van de 2de tot de l,t0 kl. de leerlingen tl. G. Goudsmit, E. Hamaker, J. A. Maronier en 31. de Neve; van de lsle kl. tot de afdeeling koorzang 4de kl. de leerlingen F. C. van der Does de Bije, A. J. 31. Boelen, W. P. A. 31 Kluit en 31. Krieger. Koorzang. Eervolle vermelding werd toegekend in de 4de kl. aan de leer lingen G. Bosch, J. S. van der Does de Bije, 31. A. S. E. S. de Goeje, 11. J. Kluit en E. S. van Olden. In de vergadering van hoofdi gelanden van Rijnland, beden alhier ge houden is een drietal opgemaakt van candidaten voor de vacature in het dagelrjksch bestuur van gezegd hoogheemraadschap, ontstaan door liet bjj kon. besluit van 1 Oct. jl. verleend eervol ontslag aan den hoogheemraad jlir. N. J. Sleengracht van Duivenvoorde. Aan het hoogcr bestuur zijn bjj dit drietal voorgedragen de lib. hoofdingelanden A. van Stralen, J. van der Breggen Az. en C. 11. baron van Pallandt, uit welke de benoeming door Z. M. wordt te gemoct gezien. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 115 lol 131 personen. Op de verkooping van de verzameling portrettenhistorieprenten enz. van wjjlcn prof. Tydeman deze week te 's ilage gebonden, heelt de «Blijde inkomst van den graaf van Leicester te 's Ilage in 1586", eene reeks van 12 platen, op den catalogus onder n°. 5405 vermeld, de som van 200 opgebragt. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer in hel hoofdkiesdistricl Leeuwarden, noodzakelijk geworden ten gevolge der aanneming door den heer dr. W. H. Idzerda van de betrekking van inspecteur voor het genees kundig staatstoezigtzal geschieden op Woensdag den I5den November aanst., en de herstemming, des noodig, op Woensdag 19 November. Uit eencn slaat van den uitslag van het najaars-examen 1865 voor het lager onderwijs, blijkt, dal geexamineerd zijn in het geheel 1303, waar van zijn toegelaten 609 en afgewezen 694. In de jongslverschcnen aflevering van het Nationaal Museum vindt men onderscheiden bijdragen, betreffende den veestapel in Nederland, in verband ook met de heerschende veeziekte. Daaronder komen voor bclang- rjjke statistieke opgaven wegens den veestapel in Nederland, waaruit o. a. blijkt, dat uit. December van het jaar 1864 in Nederland waren: 255,237 paarden, 1,333,887 runderen, 930,136 schapen en 294,636 varkens. Bij de Ned. lierv. gemeente te Rotterdam is lol predikant beroepen d*. Astro, pred. te Vlissingen; bjj die te üelfshaven d». Eigeman, pred. te Zevenbergen; bij die te Nijkerk d». Verhoeff, pred. te Scheveningenbij die te Leksmond de cand. J. van Loon; bij die te Renesse de cand. Telders. Aan de diaconie der herv. gemeente te Borselen is door wjjlen den heer A. Smallegange in leven notaris te Goes, vermaakt een cert. N. S. 2j pet. groot 1000. Door wijlen den heerJ. A. van Esclite Dalfsen overleden, is gelega teerd aan de r. k. armen aldaar ƒ1000, aan de r. k. kerk ƒ3500, aan de r. k. armen te Zwolle ƒ1000, aan de herv. diaconie 1000, aan de Israel, armen ƒ500 en aan de Luthersche armen ƒ500. De burgemeester van Delft heeftbij den aandrang van vele zijden om aldaar de veemarkt weder te openen, uithoofde die markten toch in omliggende plaatsen worden gehouden daarover den commissaris des konings geraadpleegd, en per telegraaf het antwoord ontvangen dat een bevel tot sluiting iu overweging was. Te Rotterdam is dezer dagen, volgens opgave van de N. R. C., bij het uitgaan van den schouwburg door Pruissische policie-agenten zekere Wiedemejjer gevangen genomen, bediende bij een advocaat te Crefelddie zich met eene som van ƒ430 tb., aan zijnen meester toehehoorendeop de vlugt had begeven. De zaak heeft aanleiding gegevendat in den ge meenteraad de burgemeester daarover is geïnterpelleerd. Deze zou omtrent tie zaak nadere rapporten inwinnen. Uit nadere bij de N. R. C. ontvangen inlichtingen blijkt dat de gevangenneming door de Rotterdamsche policie, op aanwijzing van een Pruissisch agent, heeft plaats gehad. Ten zuiden van Zandvoort is gisteren nacht eene Engelsche brik, met steenkolen geladen gestrand. De bemanning heeft den wal kunnen bereiken. Door den gemeenteraad van Utrecht is besloten een nieuw ziekenhuis te doen bouwen, volgens de plannen door eene daartoe benoemde commissie overgelegd, liet zal geplaatst worden aan den singel tusschen de Sialic- en Tolsteeg barrières, en zal ingerigt worden voor 260 bedden. De kosten zul len ƒ357,500 bedragen, waartoe door curatoren der hoogeschool 50800 beschikbaar is gesteld. Burg. en weth. zijn gemagtigd om te trachten van hel rijk eene subsidie te verkrijgen van ƒ100,000 en van de provincie eene subsidie van ƒ50000. Door den gemeenteraad van Deventer is lot docent in de oude talen aan den voorbereidenden cursus voor het athenaeum aldaar benoemd de heer J. Brill, doctorandus iu de letteren te Utrecht, en tot directeur van de burger-avondschool prof. L. A. J. Burgersdijkleeraar aan de hooge burgerschool aldaar. De heer dr. J. J. Cornelissen heeft eergisleren de betrekking van hoog leeraar aan het athenaeum aanvaard, met het houden cener redevoering over de beoefening der letteren bij de Alexaudrynsche geleerden (de Alexan- drinorum studiis literariis). De Enschedësche C. deelt hel volgende mede: In de vorige weck stierf te Klein Agelo een schaapherder, nalatende ruim ƒ8000. Bjj testa mentaire beschikking vermaakte hij aan de r. k armen ƒ4000. 's GRAVENHAGE26 October. Z. 31. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen: tol inspecteur (kolonel), den eersten officier van gcz. lsle kl. dr. J. J. Sas; tot kolonel, den eersten officier van gez. lsle kl. dr. 31. Stein; tol eersten officier van gez. lstekl. (luit.-kolonel)den eersten officier van gez. 2dc kl. (majoor) dr. A. W. 31. van Hasselt; lot eersten officier van gez. 2Je kl. (majoor), den officier van gez. 1"« kl. (kapitein) C. J. van Hees. Voorts is aan den officier van gez. 2de kl. J. E. Muilemeister op zijne aanvrage pensioen verleendonder toeslemming van den rang van officier van gez. lste kl. De telegrafist 3de kl. P. S. Fudkerk Pool is, op zijn verzoek, eervol uit 's rijks dienst ontslagen. Door het prov. geregtshof is A. Heerschap, die op 10 Aug. onder Wassenaar eene dienstmaagd aangerand en van een gouden doekspeld be roofd had, tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Hij is 32 jaren oud en heeft reeds 10 jaren in het tuchthuis doorgebragl. Hij zal ook nog moeten teregt slaan wegens eene op 5 Aug. jl. aan den Zijperdjjk gepleegde aan randing der eerbaarheid waarvan h(j verdacht wordt gehouden. Te Scheveningen is door eene haringschuit aangebragt een Belgische loods, die zich, op 5 uren afstands van de kust, aan boord bevond van de Noordsche brik Emanuel. Die brikmet hout geladenverkeerde in zin kenden staat. Ook de bemanning had het vaartuig willen verlatenmaai de kapitein verzette zich daartegen. BÜÏTËNLAN'DSCHK BERIGTEN. n. LONDEN 26 October. Nabij Aldemey zijn in de jongste stormen drie schepen vergaan; een derzelve heette Carioca en was van Havre naar Brazilië bestemd met eene lading ter waarde van 80000 van de 29 opvarenden zijn vier omgeko men; van de beide andere vaartuigen was een le Cygnet genaamd; van het andere kon men zelfs den naam niet vernemen; beide werden met ten minste 20 koppen in weinige oogenbltkkcn door de toomelooze baren verzwolgen. In berigten omtrent het vergaan van het schip Eagle speed, waarbij 265 koelies hel leven verloren, verneemt men, dat de. bemanning bij de af-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1