schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Van wege den minister van hinnenl. zaken worden zij die bij de vervulling der met 1 Jan. 1866 openvallende betrekking van arrondisse mentsijker der maten en gevvigten verlangen in aanmerking te komen, op geroepen zich vóór of op 28 November aanst. bij het dep. van binneul. zaken per adres aan te melden zullende aan de adressanten nader kennis worden gegeven van den dag, waarop liet vergelijkend examen aan de Po lytechnische school te Delft zal plaats hebben. De waarnemende inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt, dr. J. J. Sas, heeft bekend gemaakt, dat alle genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn zich als officier van ge zondheid der 3de kl. voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in Oost Indië voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren te verbinden, zich voor den Ist™ December aanst., bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, en na daarop bekomen antwoord, in persoon bij j hem inspecteur, te 's Gravenhage, bchooren aan te melden. Bij kon. besluit van 23 Oct. is, uit overweging dat de in eenige na burige rijken en in een der gewesten van het rijk heerschendc besmettelijke ziekte onder hel rundvee liet nemen van maatregelen tot wering harer uit breiding vordert, bel volgende bepaald, in afwachting van andere bepalin gen die noodig mogten worden bevonden Art. 1. De in- en doorvoer van rundvee, schapen, varkens, bokken en geilen van builen 's lands is verboden. Art. 2. Vervoer van hel in art 1 genoemde vee, zoowel levend als dood, alsmede van zijn vleesch en versche huiden en van allen afvalals haar, horens, wol, ongesmolten vet, mest, enz., over lijnen van afsluiting, van regeringswege tot wering der veezieklc bewaakt, alsmede de aanvoer dier voorwerpen van de zeezijde binnen de eindpunten dier lijnen, is verboden. Deze lijnen worden door onzen minister van binneul. zaken door plaatsing in de Staatscourant ter algemeene kennis gebragt. Art. 3. Ambtenaren en militairen, uiet de bewaking der in het voor gaand artikel genoemde lijnen belast, zijn bevoegd hen, die deze overgaan, aan visitatie te onderwerpenten einde zich te overtuigen of vervoer van in dat artikel aangewezen voorwerpen plaats liebbe. Een ieder is verpligt die visitatie te gedoogen. Art. 4. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking mei den dag der afkondiging in hel Staatsblad. De Staatscourant bevat weder onderscheidene rapporten van veeartsen betreffende den vee-typhus. Dal van den heer Alers, le 's Gravenhage, bevat zeer gunstige mededeelingen omtrent die ziekte over het tijdsbestek van 15—21 October. De heer Bosscher, te Numansdorp, berigtdat aldaar van 15—21 October 7 runderen als lijdende aan de runderpest waren aangege ven; daarvan waren 3 gestorven, 1 hersteld en 3 nog ziek. In den Hoek- schen Waard was, volgens hem, de longziekte nog gevaarljjker te be schouwen dan de runderpest; in den nieuwen polder van de Tien Gemeten zijn sedert 2 Junij uit cene kudde van ruim 300 koeijen 69 door de long ziekte aangetast, waarvan 48 gestorven en 14 genezen waren. De heer Hintze meldt, dat te Kethei de ziekte langzaam voortgaat; op 17 October waren er bjj 10 verschillende veehouders 17 nieuwe gevallen onder Mathe- nessc waren weinig gevallen voorgekomen; te Overschie daarentegen hadden wederom veel nieuwe gevallen plaats gehad en de slag ting was aldaar groot. Enkele veehouders waren onvoorzigtig genoeg om wederom koeijen aan te koopeneen veehouder had van de 3 aangekochte koeijen reeds 2 door den typhus verloren. Zoo voortgaande zouden de maatregelen die genomen wor den, niet helpen. Uit Gouda wordt berigt, dat zich in de om die stad lig gende gemeenten geene nieuwe gevallen van runderpest hadden voorgedaan. Nabij Schiedam is Maandag avond door den laatslen spoortrein een wegwerker, die zich huiswaarts wilde begeven, overreden. Hij is kort na het ongeval overleden. Eergisteren avond is te Rotlerdam op het terrein van het station der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, de buitenlandsche goederentrein, bij het binnenrijden vau de voor die goederen bestemde loods, op een met fusten wijn beladen sleperswagen, die de rails wilde passeren, geloopen, waardoor die wagen geheel is verbrijzeld en drie fusten wjjn verloren gingen. De voerman en het paard zijn er ongedeerd afgekomen. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente le Rotlerdam is uit het vroeger opgegeven zestal predikanten het volgende drietal gevormd: Astro, te Vlissingen, Lamers, te Scherpenzeelen Hoog, te Haarlem. Zondag morgen is een opziener der jagt op het vorstelijk domein Soest- dijk, A. Jansen, bij het betrappen van een wildstrooperdoor dezen eerst met een schot uit zijn jagtgeweer aan een der armen verwond; daarna is ecne worsteling tusschen hen beiden ontslaan en is de opzienerdie ongewa pend was, op den grond geworpen, nadat hem met den kolf van hel ge weer nog een slag op den anderen arm was toegebragtwaardoor de onge lukkige geheel weerloos was; toen heeft de booswicht zich van een mes bediend en getracht den reeds zwaar verwonde den hals af te snijden en hem dan ook door de das nog zwaar aan den hals verwond. Van deze mis daad wordt verdacht gehouden zekere W. van Ommente Baarndie in den loop van den dag te Hilversum is aangehouden. De jaglopziener verkeert in zo.gvole omstandigheden. 's GRAVENUAGE, 26 Oclober. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Schoonhoven is benoemd de heer T. G. P. Arnold. Tol opzigter van den waterstaat 4dc kl. is, na afgelegd examen, be noemd de heer L. Koot. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein-magazijnmeester der artillerie J. J. Launspach, op zijne aanvrage, op pensioen le stellen, en bij hel wa pen der artillerie te benoemenbij den staf van het wapenlot tnagazijn- meeester 1lc k'. te Naarden den kapitein lsle kl. L. F. N. Drüher, van hel 3de reg. vesting-artillerie; bij bet lste reg. vesting artillerie, tot kapitein 3dc kl. den l8len luit. A. J. F. Egter, van het reg. rijdende artillerie; bjj het reg. rijdende artillerie, lot lsten luit. den 2den luit. J. E. N. baron Sir- tema van Grovestins, van hel corps. De officier van gezondheid 2de kl. J. M. H. G. Theunissen van het 5de reg. infanterie, is voor 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. De minister van marine zal morgen geen gehoor veerleenen. Gisteren morgen ten 5 ure is, ten gevolge van een hevigen storm, eene met haring beladen, des avonds te voren voor de Kerkwerf aangezette pink, van den reeder J. Groen, in zoodanigen gevaarlijken toestand geraakt, dat het noodig werd geacht de reddingboot in zee te brengen om de beman ning te redden, 'tgeen met den meesten spoed geschiedde. Een matroos heeft zwemmende den wal welen te bereiken. De bemanning is gelukkig behouden, maar een in hel weeshuis verpleegd wordende jongelingdie stil het gesticht had verlaten, om aan boord van de pink te gaan slapen, wordt vermist en is hoogst vermoedelijk over boord geslagen en verdronken. BUITENLANDSCUE BEK1GTEN. ENG ELAN LONDEN24 October. De familie van lord Palmerston heeft aan hel uitdrukkelijk verzoek van de koningin gehoor gegeven en hare toestemming gegeven tot het be graven van hel lijk in de Weslminster-kerk. Het lijk is herwaarts overge- gebragt en de begrafenis zal Vrijdag aanst. ten 12 ure plaats hebben. De Times is niet ingenomen met de benoeming van graaf Russell lot eersten minister, uithoofde hij tol gewoonte heeft aangenomen, anderen stalen raad te geven, vervolgens te dreigen, om ten slotte zich terug te trekken. Naar men zegt zou lord Cowley, op zijn verlangen, als gezant le Parijs vervangen worden door lord Granville. Ten gevolge der mededeelingen van kapitein Hall aangaande zijne na sporingen betreffende de logtgenooten van Franklin, wijst kapitein Parker op een feit, dat hel verhaal van kapitein Hall nagenoeg letterlijk overeen komt met hetgeen hij (Parker) reeds in 1860 in druk uitgegeven en op eene vergadering der British Association te Oxford voorgelezen heeft. Te San Francisco in California heeft zich den 8sle» Oclober eene aard beving doen gevoelen. Verscheidene huizen hebben schade geleden en talrijke personen zijn gekwetst. Te Norwich is eene vergadering gehouden van belanghebbenden bij den veehandel, waarop de navolgende motie werd aangenomen dat de vergade ring van meening is om alle koeijen, vaarzen, stieren, ossen, kalveren; schapen, lammeren, geilen en varkens lot aan den 22stcn December a. s. van elke markt te weren. Berigten uil New-York van 14 Oclober melden bet volgende: De staat van beleg in Kentucky is opgeheven. Aan eene deputatie uil Zuid-Carolina die een verzoekschrift ten gunste van den heer Jefferson Davis kwam aan bieden, heeft de president Johnson geantwoord, dat de regering volstrekt vrij is van de zucht om bloed te vergieten of eenige wraak te oefenen. Aan den heer Jozef Davis, broeder van den voormaligen zuidelijken presi dent, is amnestie verleend; ook zullen hem zijne goederen, die verbeurd waren verklaard, teruggegeven worden. F 11 A 1*1 H Siï.5Xi. PARIJS, 24 October. Le Pays erkent, dal bij de regering door de Vereenigdc Staten beden kingen zijn ingebragt legen de aanwerving van Egyptisch krijgsvolk voor Mexico, maar zegt, dal de toon der depêche in het minst niet dreigend is. De Ind. Beige zegt, dat de toon dier mededeeling niet zoo dreigend en uit tartend is als de Times heeft berigt, doch nadrukkelijker dan ministeriële dagbladen erkennen willen. Met het oog op de alhier heerschende cholera heeft de prefect van po- licie aan elk policie-wachthuis de noodige geneesmiddelen gezondenbene vens eene zekere hoeveelheid rum voor de zieken, die gedurende den nacht hulp moglen behoeven. Men heeft de opmerking gemaakt, dat sedert eenige dagen hel verbruik van dien drank viermaal grooter dan gewoonlijk is, ter wijl dal van het bier bijna lot nul is gedaald. Het syndicaat der brouwe rijen van Parijs heeft dan ook een brief aan de verschillende dagbladen ge- rigt, ten einde le beloogen, dat het bier integendeel een der beste voorbe hoedmiddelen is legen de cholera. Het overlijden van drie leerlingen en een bediende van het lyceum Sl. Louis heeft diepen indruk gemaakt. Een aantal ouders heeft dientengevolge hunne kinderen die inrigting doen verlaten. In de achterbuurten vooral zijn aanhoudend inspecteurs in de weer en worden verschillende punten bij herhaling met chloorwater besproeid. De ministei van oorlog heeft bevolen, dat 3 centimes per dag, als buitengewone soldij aan de manschappen van hel garnizoen der hoofdstad zal worden uitgereikt ten einde ben 'in staat te stellen warme koffij te gebruiken, alvorens z( zich aan de frissche ochtendlucht blootstellen. Bovendien is aan ieder bun ner een flanellen buikband geschonken. Hel officiële dagblad van de regering der kolonie van Algerië berig dat Si Lala, een van de hoofden van den vorigen opstand, de wapenet weder legen het Fransche gezag heeft opgevat. PKU189EN, BERLIJN 24 October. Uit Slceswijk wordt gemeld, dat de heer von Zedlitz dc ambtenarci gelast hreft oui, bij mogelijke herhaling van voorvallen gelijk dezer dagei te Eckernförde hebben plaats gehaddes noods met geweld van wapenei te werk le gaan tegen degenen die de aan den souverein des lands toekt mende titelshuldigingen en eerbewijzen aanbieden of aannemen. De ami

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2