Uit IJeerenveen meldt mendat aldaar reeds tweemalen brand is ont dekt in een hooiberg, slaande achter het hnis eener weduwe, die beide keeren gelukkig gebluscht is. Het vermoeden van brandstichting moet ontwijfelbaar gebleken zijn, ofschoon men de daders niet magtig is kunnen worden. Over Friesland heeft Vrijdag avond een kort, maar hevig onweder ge woed. Op ecnigen afstand van het dorp Huizum is de bliksem in eene boe renplaats geslagen, die daardoor grootendeels een prooi der vlammen is geworden. Ook ontstond bi and in de boerenplaats van P. G. van der Brug. Ofschoon door een drietal spuiten spoedig hulp werd verleend, is van de woning alleen de voormuur blijven slaan. Eene goede partij hooi en vier varkens zijn mede verbrand. Te Breda is de echtgenoot van een kapitein van het 3Je rcg. infanterie naar het huis van arrest overgebragl. Zij wordt verdacht van valschheid in onderhandsch geschrift. Bij de overweging van hoofdstuk V (binnen), zaken) der staatsbegroo- ting in de afdeelingen der tweede kamer werd door eenige leden de klagt herhaald over de gestadige klimming der uitgaven van dat departement, die ook ditmaal weder zeer merkbaar is. Als zoodanig scheen men den post, die eene aanzienlijke verhooging van de afdceling nijverheid te weeg brengt, aan te merken. Sommige dezer leden voegden er bij, dat, huns inziens, hel nieuwe geneeskundig staalstoezigt op spaarzamer voet kon worden inge- rigl, terwijl ook de wet op het middelbaar onderwijs niet op zulk eene voor de schatkist bezwarende wijze ten uitvoer behoefde te worden gelegd. Vooral ook wezen zij op de afdeeling: Waterstaat en openbare werken. Op deze bedenkingen werd geantwoord, dat de onmiskenbare verhooging van uitgaven voor hel dep. van binnenl. zaken zich allezins laat regtvaardi- gcn. Een aanmerkelijk deel dier verhooging was in zoover van den wil des ministers onafhankelijk, als zij het gevolg is van met medewerking der stalcn-gcneraal vastgestelde wetten. Vele leden achtten het wenschelijk om trent den tegenwoordigen stand der aan de lieeren Swaan en van lleyningen verleende concessie voor den aanleg eener vluglhaven te Scheveningen en van daaraan verbonden spoorweglijncn ingelicht te worden. Evenzoo ver langde men te wetenof de concessie-aanvragen der Rijnspoorwegmaat schappij voor het maken der afsnijding Breukelcn-llarmelenlol liet verkor ten der spoorweggemeenschap tusschen Amsterdam en Rotterdam en voor den aanleg der spoorwegljjn Gouda-'s llage-Scheveningennog altijd han gende waren. Vrij algemeen gevoelde men zich verpligt op nieuw op de regeling van hel hooger onderwijs aan te dringen. Men vroeg, of ook iels mede te doe len ware omtrent hel tijdstip, waarop aan deze gewiglige hervorming de hand zou worden geslagen, liet doen eener voordragt deswege zou reeds het nut hebbendat de daarbij betrokken groote vraagstukken tol meerder helderheid kwamen. Ook had men zich, na al wal daarover is voorgevallen, mogen vleijeni, dat de invoering der nieuwe geneeskundige wetten aanleiding zou hebben gegeven tol uitbreiding van het geneeskundig onderwijs op onze hoogeschoien. Ook schenen de materieele hulpmiddelen van het hooger on derwijs te wenschen over te laten. Overigens erkende men gaarne, dat de bloei van het hooger onderwijs slechts voor een gering deel van uitwendige hulpmiddelen, maar allermeest van de kunde en den Ijver der hoogleeraren afhangt. Er bestond wel eenige reden voor het vermoeden, dat die ijver grooter kon zijn. liet stuitend verschijnseldat vele hoogleeraren toenemend hunne collegiën voor de vacanliën vroeger sluiten en na de vacanliën later openen dan de bestaande voorschriften medebrengen, schijnt daarvan ten bewijze te strekken. Men vroeg, of er niets te doen ware om dat misbruik te doen ophouden. Men had zich gevleid dat de invoering der nieuwe geneeskundige wellen aanleiding zou hebben gegeven tot uitbreiding van het geneeskundig onder wijs op onze hoogeschoien. Daarvan bleek echter zeer weinig. Alleen te Groningen werd het aantal hoogleeraren in de geneeskunde op 5 gebragt welk aantal reeds te Leyden bestaat, maar te Utrecht werd hel getal van vier gehandhaafd. Van de jongelieden, die zich in hel vervolg lot het ver krijgen der bevoegdheid van geneeskundigen zouden aanmelden, werden kundigheden gevorderd, waarin óf op onze akademien geen opzettelijk on derwijs gegeven wordt (de gezondheidsleer), öf waarin het onderwijs lot nu toe zeer gebrekkig was (de gereglelijke geneeskunde). Zulk een toestand mogt zelfs niet lijdelijk worden gehandhaafd, liet had de aandacht gelrok ken dat terwjjl te Utrecht en te Groningen een physiologisch laboratorium bestaat, zulk eene inrigtlng aan de eerste onzer hoogeschoien ontbrak. Men wensclue inlichtingen omtrent de redenen, die daarvoor kunnen beslaan. Ook in andere opzigten schenen de materiële hulpmiddelen van het hooger onderwijs te wenschen over te laten. Te Groningen was in de laatste jaren een nieuw gebouw voor de akademischc bibliotheek geslichtdoch dat ge bouw was, naar het scheen, ten gevolge van verkeerd begrepen spaarzaam heid, weinig geschikt voor het doel. De boekenkamers zijn, uit hoofde der glasbedekkingveel te veel aan het zonlicht blootgesteld, en daardoor ge durende de zomermaanden bijna onbruikbaar. Men heeft bijzondere maatre gelen moeten nemen om de boekenkasten en de hoeken zelve tegen het af loopend water der muren te beschermen. Heeft men, werd gevraagd, bij de verbouwing van de akademische bibliotheek te Leyden zulke gebreken weten te mijden? De betrekking van eersten bibhothekaris aan de Leydsche hoogeschoo! bleef nog altijd onvervuld. Men wist wel, dat die betrekking door een hoogleeraar wordt waargenomen, maar meende toch te moeten vragen, of aanstelling van een afzonderlijken bibliothecaris niet beter ware. Zoo ligt kon, wanneer zoodanig ambtenaar werkelijk optrad, deze bezwa ren opperen tegen de inrigling der bibliotheek, die, naar men meende, thans op een geheel nieuwen voet wordt gebragten daaruit zouden dan nieuwe kosten voortvloeijen. In hel vorig jaar was aangedrongen op het aanwij zen »an middelen, opdat Annates" van de waarnemingen op de Leydsche sterrewacht konden worden uitgegeven. Eenige leden bleven van gevoelen, dat alleen door de uitgave van zulke Annates eene regelmatige ruiling kon pra worden ingevoerd met de verslagen van astronomische waarnemingen in het de buitenlanden dat zonder het bezil dier verslagen de hoogleeraar Kaiser in de het bevorderen der wetenschap slechts gedeeltelijk slagen kon. Men vroeg sir levens, of de astronomische instrumenten bij deze inrigling wel op de hoogte tw bleven der wetenschap. een Vrij algemeen toonde men zich gestemd tegen het toestaan van ƒ45,000 voor de nationale tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Pa 's GRAVENUAGE, 24 October. bee Door Z. M. zijn benoemd tot inspecteur voor het geneeskundig staats- 0,( toezigt: voor de provinciën Noordbrabant en Limburg de heer dr. A. F. J. aal Ingcnhottsz, te Breda; voor de provinciën Gelderland en Utrecht de heer dr. W. F. P. Kiehlte 's Gravenhage; voor de provincie Zuidholland de heer de dr. L. J. Egeling, te 's Gravenhage; voor de provincie Noordholland de heer dp. J. Penn te Amsterdam; voor de provinciën Friesland en Groningen de ®n heer dr. W. H. Idzerda, te Leeuwarden; voor de provinciën Overijssel en Drenthe de heer dr. L. Ali Cohen, te Groningen; voor de provincie Zee- land de heer dr. A. A. Fokker, te Middelburg. €n Tot burgemeester zijn benoemd: te Oudshoorn de heer J. W. Rösener Manz; te Barsingerhorn de heer J. Spaans Jr.te Huizen de heer C. W. Rebelen te Capelle de heer J. van der Hoek Jz. s'° Tot surnumerair bij het vak der posterijen zijn, na afgelegd examen, benoemd de lib. W. II. E. van Lidt de Jeude, te TielA. A. Elias Scho- vel, te Arnhem; C. A. Nieukerk, te Naarden; II. Eekhout, te Haarlem; A. J. A. Eickte Venlo en J. W. Schnylenburgte Schoonhoven. rc( Aan den kapitein der artillerie van het leger in Ncd. Indië C. L. G. lvv J. von Döring, thans met verlof in Europa, is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uil de militaire dienst. sl® De luit. ter zee lstc kl. G. W. C. Westenberg is op non-activiteit.ge- 'u' bragtvoorts is de plaatsing van den luit. ter zee 2ie kl. J. L. Inckel op ee' de korvet van Speyk ingetrokkenblijvende hjj voorloopig op het wacht- schip te Willemsoord doordienen. Te Z. M. de koning en HU. KK. 1111. de prins van Oranje en prins Alexander zjjn lieden morgen naar het Loo vertrokken, ten einde 11. M. de do koningin aldaar te ontvangen. de De generaal van Meurs neemt langzamerhand in beterschap toe. 'IC Aan de leden van de tweede kamer is rondgedeeld een geschrift, ge titeld: La visite de M. Thorbecke au duché de Limbourg en Octobre 1865, on a nos compatriotes limbourgeois. Het is onderteekend door Jos. Russcl, 'Sc redacteur van VAmi des Intéréts limbourgeois. Dit geschrift somt de grieven op, die, volgens den schrijver, Limburg tegen het ministerie Thorbecke in de het algemeen en tegen den heer Betz, minister van financiën, in het bijzon- al der, zon hebben. le Ten gevolge van de benoeming van den heer dr. W. 11. Idzerda, le Leeuwarden, tot inspecteur voor het geneeskundig staalstoezigt voor Fries- de land en Groningenhoudt die heer op lid van de tweede kamer te zijn en rc zal hij zich alzoo aan eene herkiezing moeten onderwerpen. vc Eergisteren avond heeft de gescheiden huisvrouw van T.op het Zie- bc kengetracht haar 3 a 4-jarig kind in het water te werpendoch is geluk kig door tusschenkomst van eenige personen daarin verhinderd. Zij is later in beschonken toestand in de policie-wacht gebragthetgeen voor haar niet vreemd is, daar zij aldaar wel vier malen per week in genoemden toestand vt gebragt wordt. zs BUITENLANDSCHË BËRIGTEN. 31 E L G I E tr g< Te Luik is reeds voor het internationale studenten congres eene voor- h< bereidende vergadering gehouden. In eene rede heeft de heer Govcrl, bi student, vice-president van het Luikschc comité', het doel geschetst, zooals het comité zich dit voorstelt en gewezen op de reeds verkregen uitkomsten, se Ten gevolge van de toetreding der vier Belgische hoogeschoien niet alleen, ot maar ook van die in Nederland, Frankrijk, üuitschlandPortugal, enz., In rekent men op de tegenwoordigheid van 5000 studenten. Onder de buiten- 4! landsche comité'», die met den meesten ijver voor de zaak werkzaam zijn, ti; noemde hij hel hoofd-comité der Nederl. studenten, dal den heer Thorbecke ti (zoon des ministers) lot voorzitter "heeft. Ook in Frankrijk hebben zich vele comité's gevormd, in weêrwil van de tegenwerking der Fransche rege- zi ring, die aan de spoorweg maatschappijen verboden heeft, de vrachtprijzen ft' voor de congres-bezoekers lager le stellen. Onder de toejuichingen zijner hoorders berigtte de heer Govert, dat al de builculandsche studenten koste- v: loos gehuisvest zullen worden. dl Te Antwerpen heeft Vrijdag avond II. bij het entrepot een ongeluk plaats gehad. Een spoortrein, bestaande uit 19 wagens, is onder de galerij 01 van het nieuwe paviljoen uit hel spoor geraakten daar de machinist en ot de overige beambten, belast met het surveilleren van den trein, dit ongeval 0| niet bemerkt hebben, heeft men den trein laten voortloopendie, over het groote plein en de zuidelijke galerij heenstoomeudclegen het lick op het gi plein voor het entrepot aanliep, liet gevolg daarvan was, dal een gedeelte pl van het hek werd medegesleept en de steenen pilaster, die tot steun van den muur diende, instortte. Bij hel hek bevonden zich tvvee beambten van d de dokmaatschappij, die door den trein, tegelijk met een brok van den m pilaster, naar het plein van het entrepot geworpen werden. Het brok viel a op een dier beambten neer, waardoor hij geheel verpletterd werd, zoodat in hij onmiddellijk dood was. De andere is er afgekomen met eenige kneu zingen, die echter vrij zwaar zijn. mVGELiA.IV D. b LONDEN, 22 October. 0 Naar men verneemt zal de begrafenis van lord I'almerston, ingevolge h uitdrukkelijk verlangen van den ovetledenc, op eenvoudige wijze zonderlo

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2