Per Te ilea, ra al. üurgcrlijfic St.tub. Gouden, zilveren en bronzen eerepenningen zullen door den daarvoor benoemden jury aan de inzenders der best gekeurde voorwerpen worden toegekend. Het gebeurt, dat reizigers zich brieven laten adresseren in logementen; maar door eene of andere omstandigheid genoopt worden niet in die logementen te komen. Ten einde te verhoedendat die brieven ten nadeele van afzender en geadresseerde verloren gaanheeft de postadministratie be paald, dat zij na verloop van hoogstens twee maanden weder aan die loge menten opgehaald zullen wordenzullende het hoofdbestuur vervolgens met die brieven handelen zoo als het noodig zal achten. De gelden voor het oprigten van een standbeeld van den heer liillault, bfl inschrijving verkregen, zijn voor hel doel ontoereikend. De keizer zal waarschijnlijk het tekort aanvullen. Garibaldi zag zich onlangs door geldgebrek genoodzaakt twee Arabi sche paarden te verkoopen, die te Genua door een zijner voorstanders wer den onderhouden. Daar hij eene som van 5000 francs er voor vroeg, deden er zich wel liefhebbers, maar geen koopers op; doch daar inmiddels de schuldeischers bij Garibaldi op betaling bleven aanhouden, kwam er einde lijk te Genua berigt, dat de paarden konden worden overgedaan aan iemand, die er 2000 frs voor geboden had. Doch toen men op het punt was van dien koop toe te slaan, kwam er een tweede brief, tot kennisgeving dat er eindelijk iemand voor den dag was gekomendie ze voor de gevraagde 5000 frs wilde overnemen en dat derhalve de koop voor 2000 frs, wanneer die nog niet gesloten was, ook niet moest doorgaan. Alzoo werden de ver langde 5000 frs er voor betaald. Toen er nu gevraagd werd waar de paar den moesten worden afgeleverdwas het antwoordaan den stalmeester des konings. Het bleek nu, dat koning Victor Emanuel, het geval vernomen hebbende, op deze wijze Garibaldi was te hulp gekomen, terwjjl hij, naar men zegt, de paarden weder te zijner beschikking zal stellen. PKlIIgSEI. BERLIJN 17 October. De Köln. Zeit. meldtdat de regeringen van Pruissen en Oostenrijk dezer dagen gelijkluidende nota's aan den senaat te Frankfort gezonden hebbenwaarin zij zich over de op het onlangs te Frankfort gehouden con gres van afgevaardigden legen de Gasteiner overeenkomst en de staatkunde der beide groote mogendheden gcrigte aanvallen beklagen en de verwachting uiten, dat de senaat de herhaling van dergelijke buitensporigheden niet ver der zal dulden. Voor hel geval dat de senaat zich niet sterk genoeg mogt gevoelen om zulke onbetamelijkheden tegen te gaan, bieden de beide kabi netten den senaat hunnen bijstand aan; zij geven zelfs eenen wenk dat zij, des noodig, zelve de vereischte maatregelen zouden nemen. Hertog Frederik van Augnstenburgdie dezer dagen hertog Karei op den Karlsburg bezocht, werd te Eckernförde, ofschoon zijne komst niet lang vooraf bekend was gemaakt, met gejuich begroet. De huizen der stad waren feestelijk getooid. Het collegie van gedeputeerden kwam den hertog begroeten, die op zijne verdere reis door een talrijk escorte Ie paard bege leid werd. Volgens officiële opgaven hebben in het afgeloopen jaar 7596 paren, behoorende tot de evangelische kerk, aanzoek tot echtscheiding gedaan. Van dit aantal hebben 3774 paren bedoeld aanzoek ingetrokken, terwijl 3822 paren, daarbij volhardende, uit den echt zijn gescheiden. Ingevolge de bepa lingen der wet van 1844, betreffende de echtscheidingen, moet de geestelijk heid der plaats, waar de personen, die wensehen gescheiden te worden, met der woon gevestigd zjjn, gedurende een bepaalden lijd pogingen tot verzoening der twistenden in het werk stellen. De hofraad Perner te Munchen, stichter en gedurende 25 jaren voor zitter van de maatschappij tot bescherming der dieren aldaar, heeft eene som van 13000 fl. geschonken aan 28 dergelijke maatschappijen in verschil lende landen van Europa gevestigd, ten einde het doel, dat zij beoogen, des te krachtiger te kunnen bevorderen. Het Credit-Anstalt te Weenen heeft een verlies geleden van IJ mil- liocn fl.door die som als onverwaarborgd voorschot te verleenen aan een speculant te Odessa, die den dag daarop volgende bankroet sloeg. Een aantal hoog-adellijke personen in Duitschland hebben eenigen tijd geleden besloten aan koning Frans II van Napels een blijk van hoogachting te geven wegens zijne manmoedige verdediging der vesting Gaëta. Dienten gevolge is dezer dagen door den graaf von Stolberg, majoor van het Pruis- sisehe gardecorps, te Rome een prachtig geschenk in zilver, bekostigd door hem en zjjne politieke vrienden, pleglstatig aan den koning overhandigd; liet geschenk is een zilveren schild met verheven beeldwerk, hetwelk den koning voorstelt als de booze geesten van oproer en revolutiezucht be strijdende en verslaande. De graaf betuigde daarbij dat hij den koning eerde als den verdediger van het beginsel van legitimiteit. De koning zeide o. a. in zijn antwoord: «Zonder hersenschimmige verwachtingen te koesteren hebben wij het vaste vertrouwen, dat de toekomst eene regtvaar- dige beslissing zal medebrengen. In vijf jaren tijds hebben de lieden van noordelijk Italië vruchteloos getracht iets goeds en duurzaams in hel zuiden te stichten; en de bevolking der Beide Siciliën blijft afgescheiden van die des noordens. Te ccniger tijd zal Europa van zijne dwaling terugkomen en Italië ontwaken. Tot dien tijd toe moeten wij wachten; dat is hard, maar onvermijdelijk." Te Stockholm zijn proeven genomen tnct een nieuw znndnaaldgewccr, uilgevonden door den meester-geweermaker Hagström. Men doet 10 scho len per minuut met dit geweer en na 100 scholen te hebben gedaanver toont zich geen spoor van vuil in den loop. PARIJS, 18 October. De Patrie meldt, dal Turkije het voorstel van Frankrijk tot liet houden cener conferentie met hel tloe| om gezondheids maatregelen vast Ie stellenheeft aangenomen. Turkije heeft eene commissie benoemd, belast met een geneeskundig onderzoek te Mekka en Djcddah, no pens de oorzaak der epidemie en de middelen om haar in de toekomst te voorkomen. Die commissie zal den 20sleo October vertrekken. BERLIJN, 18 October. Het door de dagbladen medegedeeld berigt, dat er tien pantserschepen voor rekening van Pruissen ter aanbouw zijn besteld, is onjuist. De regering heeft aan tien schcepsrecders opgedragendienaan gaande plannen in te dienenwaaruit eene keuze zal worden gedaan. LONDEN, 19 October. Al de heden voormiddag hier verschenen dag bladen, Daily News uitgezonderd, zijn van zwarte randen voorzien, en bevatten de betuiging van diep leedwezen over den dood van lord Palmerston. De Morning-Slur noemt de jicht, waarbij eene ziekte in de blaas is ge komen, als de oorzaak van het overlijden. Gisteren avond zijn depêches gezonden aan lord Russell, die te Richmond nabij Londen verblijf houdt. De ministerraad zal onverwjjld vergaderen. De Morning Post berigt dat de koningin lord Russell tol opvolger van lord Palmerston, en lord Clarendon lot minister van buitcnlandsche zaken benoemen zal. Indien lord Russell weigert de betrekking van eersten mi nister aan te nemen zal lord Granville of lord Clarendon premier worden maar zeer waarschijnlijk zal lord Russell die waardigheid aannemen. De heer Gladstone zal iiet hoofd van het lagerhuis worden. FLORENCE, 18 October. Bil Rome is berigt ontvangen, dat graaf de Mérode ontslag heeft genomen als minister van oorlog en de leiding van dit dep. aan kardinaal Antonelli is opgedragen. Tjff o nfp E M In een ingezonden stuk, voorkomende in uw nommer van 18 dezer, gc- teekend N., meer bijzonder handelende over de hooge vleeschprijzenwordt ook met een enkel woord gewag gemaakt van den bolerprijs, welke, volgens het gevoelen van den inzender, in den regel te hoog zou genoteerd worden en wel met de bedoeling om ('aardoor de winkeliers en kooplieden in de gelegenheid te stellenhunne prijzen voor dat artikel lot eene willekeurige hoogte te kunnen opvoeren. De schrijver van het bedoelde stuk is blijkbaar, althans wat de boter en de boterprijzen betreft; niet op de hoogte van zijn onderwerp. Op eene enkele uitzondering na wordt toch in de Stadswaag alhier wel goede en minder goede, maar niet de fijnste qualiteit boter ter markt gebragt; de boeren welke dit laatste soort aanvoeren, hebben meestal hunne vaste afne mers onder de kooplieden, aan wie zij hunne waar onmiddellijk bij aan komst afleveren en welke die prima-qualiteit dan ook natuurlijk aanmer kelijk hooger moeten betalen, dan de prijzen welke in de Waag voor de aldaar aanwezige qualiteit worden bedongen. Wil men zich de moeite ge ven, de prijzen waarvoor hier ter stede door winkeliers en kooplieden de boter geleverd wordt, te vergelijken met die in naburige steden, dan zal men ontwaren dat alle soorten alhier niet duurder, maar zelfs gewoonlijk lager dan elders worden verkocht, en, tenzij men aannemc, dat er in Ne derland geen enkele eerlijke bolerkooper wordt gevonden, zal ieder moeten toestemmen dat de beschuldiging, alsof de noteering hoog wordt opgevoerd, om veel tc kunnen rekenen van allen grond ontbloot is en slechts door der zake geheel onkundige personen kan worden gedaan. Ik achtte mij verpligt de handelaars in dit artikel en tevens den persoon, die belast is met het opmaken der nolecring, van een blaam te zuiveren, die in het oog van velen nog altijd op hen rust. B. I. Het zon in mijne schatting, en voorzeker ook in die van velen, eene on dankbaarheid zijn den ijver en den goeden smaak te miskennen waarmede, vooral in den laatsten tijd, de regering onzer stad werkzaam is in het aan brengen van verfraaijingen en verbeteringendie strekken tol gemak en veraangenaming der ingezetenen. Dat er ook door hare voorzigtigheid vele verordeningen bestaan, waardoor aan de burgerij vele loffelijke dienstin worden bewezen, neem ik, en velen met mjj, ganschelijk met alle dank baarheid aan. Boven alle verordeningen; waardeer ik die op de dronkm- schap, de ergernis van alle weidenkenden, de schrik voor alle vrces- achtigen, gevaarlijk voor alle ingezetenen. Bij de erkentenis van al dal goede, blijft cr echter eene zaak onaange roerd, die de veiligheid van personen bedreigt, en dagelijks velen, vooral van het jeugdig geslacht, met angst en schrik vervult; namelijk deze: de vermenigvuldiging van het aantal honden, die bij dag en avond, niet het minst in de geringe buurten, onze siralen en grachten doorloopen of aan de deuren geposteerd staande voorbijgangers onverhoeds aanvallenhunne personen kwetsen, of hen door hunne uitvallen doen verschrikken, waarvan de gevolgen somtijds zeer onaangenaam en noodlottig zijn. Ik vertrouw dat het daarom geen onbillijk verlangen zal geacht worden, dat degenen die voor hunne liefhebberij honden houdenzorg dragen dat hunne mede burgers er geen overlast of hinder door lijden. Wordt hiervoor echter geen zorg gedragenzou het dan niet de roeping der overheid worden maatrege len ter beveiliging daartegen te nemen? Ik vermeet mjj niet bepalingen daarvoor aan te geven; het is alleen mijn doel met dit schrijven, dal het onder de aandacht der regering kome, aan hare wjjshcid en billijk oordeel overlatende de verordening die zjj tot wegneming van dit kwaad zal nuttig en noodig achten. Mogt deze poging echter blijken te mislukkenstel ik mjj voor op deze zaak nog eens terug tc komen en de medewerking in tc roepen onzer stad- genooten, die hierin met mij overeenstemmen, om te zamen een eerbiedig verzoek in te dienen ter verkrijging van dit billijk verlangen. T. Van 12 lot en met 18 October 1865. BEVALLEN: M. Deelstra, gcb. Gaikema Z. W. van der Velden geb. Westhoeve, Z. E. de Beer, geb. van der Stok D. - A. C. van Weeren geb. van Stenis, Z. -- A. Bonselgeb. NichotZ. en D. tweel. J. C. Sclieffers geb.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3