blijft liggen. Men zoude liet zeer betreurenzoo deze opgave juist ware. I Maar mogt zulks het geval zjjn, dan wenschten vele leden, dat de regering maatregelen mogt nemen om te zorgendal niet belangrijke wctsvoordrag- ten geruimen tijd worden verlraagd door gebrek aan medewerking bij de teden van het adviserend slaatscollegie. Eene algemeene herziening van ons wetboek van koophandel werd door sommige leden gewenseht. Eene herziening der wet op het notariaatook in verband tot de hier te lande geldende bepalingen omtrent openbare verkoopingen en tot de wetgeving op de hypotheken, werd steeds eene dringende behoefte geacht. Terwyl enkele leden het cellulair gevangenisstelsel geheel wenschten te verlaten, daar het onverbeterlijke huichelaars vormt, drongen anderen op eene uit breiding er van aan. Tegen het voornemen der regering, om de voor malige marinegebouwen te Medemblik tot eene strafgevangenis voor crimineel- veroordeelde mannen in te rigten werden van verschillende zijden beden kingen geopperd. Aan de verbetering van het tuchthuis te Leeuwarden waren in de laatste jaren groote sommen besteed, die dan geenerlei vruchten meer zouden afwerpen. Bovendien had Medemblik den naam van eene ongezonde ligging en was zelfs in der tijd het instituut voor adelborsten om deze reden van daar verwijderd. Hiertegen werd echter aangevoerd, dat het tuchthuis te Leeuwarden zeer gebrekkig is ingerigt en de ligging er van zeer onge zond is. Bij de overweging van hoofdst. VI (marine) gaf de verhooging van het j eindcijfer dezer begrooting in vergelijking met dat voor 1865 aanleiding tot J klaglen, omdat, ondanks alle groote uitgaven, de marine uil haar verval niet werd opgeheven. Sommige leden waren thans meer bevredigd, daar zij eenigc meerdere vastheid van overtuiging bij den minister meenden op te merken. Andere daarentegen kwamen op tegen het gedurig nemen van proeven en de veranderlijkheid der plannen van den minister, die zoowel ten opzigte van den aanboHW van schepen als in den aankoop van geschut telken male blijkt. De vraag rees thans weder, wat de minister omtrent het vraagstuk der pantsering denkt. Op de daarover gevoerde beschouwin gen werd aangemerkt, dat het vraagstuk der pantsering nog in geenen deele is opgelost en dat de wisseling, die zich ten opzigte der toepassing van dit verdedigingsmiddel in de handelingen van den minister vertoont, hem geenszins mag worden verweten, daar hieromtrent ook op het gebied der wetenschap de vroeger vooruitgeschoven theoriën nog telkens door nieuwe stelsels worden verdrongen. Algemeen was men zeer verbaasd en teleurge steld, dat de kosten van het ijzeren ramtorenschip, te Birkenhead in aan bouw, dc raming en de daarvoor toegestane som met niet minder dan ƒ60000 overtreft. De minister had dit meerdere niet uit eigen hoofde mo gen uitgeven. Bij de overweging van hoofdst. VIII (oorlog) is de vraag ter spraak ge- j bragt, in hoe ver de minister, aan het hoofd van dat bestuur geplaatst, de naleving der in dc grondwet geopenbaarde staatkundige beginselen in toepassing bragt, met betrekking tot eene gepaste vrijheid, en aanmoediging tol zelfstandigheid bij al de tot de verschillende deelen van het leger behoo- rende personen. Verscheidene leden meenden te hebben waargenomen, dal de minister tegenovergestelde beginselen is toegedaan. Vele leden hebben hunne verwondering te kennen gegevendat bij de onderwcrpelijke begroo ting niets is medegedeeld over de op te ruimen onnoodige vestingen. Aan velen is het cijfer der begrooting te hoog voorgekomen. Deze hebben ge wezen op het cijfer van 10 millioen, dat eenmaal door den minister, gene raal Forstner voor voldoende is verklaardterwijl men thans niet minder dan 12} millioen vordert. Die leden verlangen inkrimping van de kosten van het departementdoor eene betere regelingvermindering van het per soneel van den staf; opheffing van de provinciale adjudanten; opheffing der regimenten, en in stede daarvan indeeling bij bataillous. Onder de wen- schelijke verbeteringen zijn genoemd de opheffing van het regiment grenadiers en jagers en van het zoo kostbare regiment rijdende artillerie, ten einde de daai uit te verkrijgen besparing tot de zoo noodige versterking van het regiment veld artillerie te kunnen aanwenden Ook de nieuwe uniformen zijn ter spraak gebragt. Zij worden door velen niet sierlijk, niet doeltref fend en daarenboven voor officieren en manschappen kombaar gevonden. Daartegen is aangevoerd, dat de kosten van het leger noodwendig zijn ver- j hoogd door den verhoogden prijs van levensbehoeften van allerlei aard; de betere aan den soldaat verstrekte voeding; vooral door de ontheffing der i gemeenten van het onderhoud der kazernen en de behoefte om die te ver beteren en nieuwe te bonwen. Over het algemeen is eene uitgave van 12} millioen voor de landsverdediging niet te hoog geacht, mits de gelden werkelijk tot waarlijk nuttige doeleinden worden besteed. De verhooging van de bezoldiging der luitenants is vrij algemeen goedkeurdmaar heeft toch ernstigen tegenstand gevonden bij hen, die begrepen, dat jonge officie ren, die ten koste van den staat hunne opleiding hadden genoten, zeer i wel eenige jaren met eene geringe bezoldiging zuinig zouden kunnen le ven. Vele leden hebben zich al dadelijk verklaard tegen de uitgaaf voor het kamp van Millingen. 'sGRAVENHAGE, 19 October. Z. M. heeft aan M. graaf van Limburg Stirum, kamerheer, dienst doende bij Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, vergunning verleend tot hel aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van Frans Josef, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Tot kantonregter te Gulpen is benoemd de heer rar. II. J. Brouwers, advocaat te Maastricht. Aan de hh. A. Meilink, ontvanger der dir. belastingen te Nijmegen, en T. O. Koolman, arrond.-ijker te Hoorn, is, op hun verzoek, eervol ont slag uit die betrekkingen verleend. Z. M. heeft goedgevonden, bij het personeel van de militaire veteri naire dienst te benoemen: bij het 3dc reg. dragonders tot paardenarts 2de kl. dien der 3,le kl. J. J. llinze, van liet 5de reg. dragonders; lot paardenarts 3de kl.den veearts J. Lameris; bij het 4de reg. dragonders; lot paarden arts 3de kl. den vceaarts J. L. van der WurfF; bij het 5de reg. dragonders, tot paardenarts 3de kl. den veearts D. C. Valewink. De officieren enz. dienende aan boord van de dezer dagen uit O.-I. teruggekeerde korvet Prins Maurits der Nederlanden zijn op non-activiteit gebragt en zullen door anderen vervangen worden. De minister van binnen!, zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt, zal de beruchte Pieter Bol, moordenaar van de tapster Hendriks, te Rotterdam, den 9deo November a. s. voor het prov. geregtshof in Zuidholland te dezer zake teregt staan. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 18 October. Te Leuven is in den avond van Vrijdag jl. de kazerne van het 2de regiment jagers te paard door brand grootendeels vernield. De brand is ontstaan door eene vonk uit eene der smederijen, welke eenige bossen stroo, voor de stallen geplaatst, in vlam zette. Met veel moeite zijn de paarden gered. Ter bijwoning van het studenten-congres, dat op 28 October te Luik zal worden gehouden, hebben zich reeds meer dan 4000 leden aangemeld. ENGELAND. LONDEN, 18 October. Lord Palmerston heeft Vrijdag 11. eene zware verkoudheid opgedaan f welke ongesteldheid gisteren avond plotseling een zeer verontrustend aanzien verkreeg; blijkbaar namen zijne krachten allengs af. Heden namiddag is hij dan ook op zijn landgoed Brockethall overleden. Een medisch student, Morissy, is te Dublin gevangen genomen, be schuldigd van deel te hebben genomen aan het Fenianisme. Voor cenigcn tijd nam men te Chatham proeven met Amerikaansche torpedo's, vernielingsmachines. Het daarmede in den grond geboorde schip is geligt en onderzocht, uit welk onderzoek bleek, dat de uitwerking zoo danig was, dat, indien het schip geladen was geweest, het zinken zoo spoe dig op de ontploffing zou zjjn gevolgddat dc manschappen zich niet zou den hebben kunnen redden. Dr. Livingstone is te Bombay aangekomen, en zal van daar op nieuw eene gevaarlijke reis door Afrika ondernemen. In de berigten uit de Kaapstad wordt van het oorlogstooneel nog het volgende gemeld: Moshesh, denkende dat Thaba Bosigo niet weder door de boeren zou worden aangevallen, had zijnen schoonzoon Letsoane geraden al zijn vee uit de plaats te verwijderen en naar den berg en de omstreek te zenden. Letsoane volgde dien raad; doch toen de kudden hoorn- en wol vee het dal achter den berg doortrokken deden de boeren in grooten getale eer.en aanval op het convooi. Een gedeelte van het vee viel in de handen der boerenmaar het meerendeel werd door de Basuto's naar den berg teruggedrevenalzoo werden er op eene bergkruin van minder dan eene mijl lengte en eene halve mijl breedte 25000 stuks vee en 8000 paarden in eene omheining vcreenigd. De boeren legerden zich toen rondom den berg, ten einde te beletten dat het ingesloten vee hun ontkwam. Het gevolg was eene schrikbarende sterfte onder hel vee; duizenden stuks stierven van ge brek aan voedsel en aan water, en hunne Ijjken verpestten de lucht; grootf scharen vrouwen en kinderen van de Basuto's zochten eene wijkplaats io het legerkamp der boeren. Te New-York is oulangs een groot regtsgeding tegen stedelijke ambte naren aangevangen. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij in de laatste zevet jaren aanzienljjke sommen gelds, te zamen 30 millioen dollars bedragende ten nadeele der stedelijke geldmiddelen verduisterd hebben. De aanklagt is door tegenstanders der partij, welke in de stad New-York sedert zeven ja ren het bewind in handen heeft, ingesteld met het doel om haar van hei kussen te drijven; en de gouverneur van den staat heeft verklaarddat hij in geval de aanklagt door den regter gegrond wierd bevonden, gebruik zoi maken van eene bepaling der constitutie, die hem magt geeft om oneerlijk ambtenaren af te zeilen. Op de oostkust van Nieuw Zeeland wordt steeds gevochten lusschei de met Engeland bevriende inlanders en de Pai Mariri of aanhangers vai het nieuwe bijgeloof, hetwelk vele inlanders van het Christendom afvalli: gemaakt cn met woedende dweepzucht bezield heeft. Al de belangrijk stellingen zijn er in het bezit der Pai Mariri. In een onlangs voorgevallei gevecht verloren de ons getrouwe inlanders 5 man; de lijken van deze werden door de Pai Mariri weggevoerd cn onthoofdde hersenen en ooge- op staanden voet opgegetende rompen vaneen gesnedengeroosterd e feestelijk genuttigd. ERANKB1JK. PARIJS18 October. De Moniteur bevat een geruststellend artikel over de cholera in Franl rijk en inzonderheid te Parijs, en zegt dat alles grond geeft om te denken dat deze epidemie weder zal verdwijnen zonder eene ernstige uitbreiding ii het land te bekomen. Onderscheidene dagbladen beschouwen de onrustbarende depêche van i Amerikaansche regering, waarvan de limes melding heeft gemaakt, als ee verzinsel. Noch de Moniteur noch de officieuse bladen hebben er zich ovi uitgelaten. Van regeringswege is bekend gemaakt, dat er alhier van 18 toll December aanst. eene internationale tentoonstelling van kaas zal wordi gehouden verbonden met de gewone tentoonstelling van vet gcvogell

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2