LE11ISCHE COURANT. 1865. VRIJDAG 20 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. LEYDEN 19 October. In de zitting van den gemeenteraad van hedendie wegens ongesteldheid van den burgemeester door den wethouder Stoffels werd gepresideerd, is de voordragt, lot het vragen van magtiging voor de gemeente, om zich in cassatie te verweren tegen de algetneene commissie van liquidatie van de voormalige wees- en inomboirkamersgoedgekeurd, alsmede de voordragten omtrent de bezoldiging der lijdelijk aangestelde leeraars voor het regllijnig teckeuen, bet bandelsregt en het boekhouden aan de gemeente-instellingen van hoogcr en middelbaar onderwijs en tot verhooging der jaarwedde van den leeraar voor de natuurlijke historie aan die instellingen. Bij die voor- draglen is aan den heer T. Hooiberg, voor het onderwijs in hel regllijnig teekenen ƒ500 toegelegd, aan den heer m'. J. Luzac, voor hel onderwijs in de handelswetenschappen 200 en aan den heer J. van Loghem voor liet onderwijs in hel boekhouden, ƒ200; terwijl de bezoldiging van den leeraar voor de nat. historie op 600 is vastgesteld. De aan de orde gestelde rekenin gen en de begroolingen der gesubsidieerde en niet-gesubsidieerde instellingen van weldadigheid werden goedgekeurd; de rekening der gasfabriek over 1864 sluit met een batig saldo van ƒ15427, en die van het reserve-fonds met een nadee- lig saldo van ƒ5632. Op de verzoeken van veehouders onder Hazerswoude, om hun vee alhier ter markt te mogen brengen om het daar te verkoopenvan de wed. Retel, om eene tegemoetkoming of gratificatie, en van D. van Schie, ter bekoming van gemeentegrond, werd afwijzend beschikt; eene gunstige be schikking werd genomen op de verzoeken van A. de Vries, tot afschrijving van plaatselijke belasting, en van E. U. J. Cunaeus, lot het leggen van een duiker. Omtrent de verzoeken van C. A. Franchimon en J. van der Drift en van H. en J. W. Filippo, ter bekoming van gemeentegrond, werd besloten die aan te houden, tot dat van Burg. en Weth. de voordragt zal ontvangen zjjn tot herziening der verordening, waarbjj het tarief voor den afstand van gemeentegrond is vastgesteld. Gisteren aanvaardde de heer dr. J. H. C. Kern de betrekking van hoogleeraar bij de letterkundige faculteit aan de Leydsche hoogeschoolmet liet houden eener redevoering in de Nedcrlandsehe taalover het aandeel van Indië in de geschiedenis der beschaving en den invloed der studie van het Sanscrit op de taalwetenschap. Bjj kon. besluit van den 16d'° dezer is aan den heer jhr. N. J. Steen- gracht van Duivenvoorde, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog heemraad van Rijnland. Uit Rijnsburg wordt ons gemeld, dat het vervoer van versche bloem kool nagenoeg als geëindigd kan worden beschouwd, daar het ie veld staande gewas thans voor Engelsche rekening is bestemd om te worden in gemaakt waartoe het wegens goede hoedanigheid meer geschikt is dan het geen dezen zomer is gesneden en voor de tuinders beter prijzen geeft. De Staals-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1865, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft 46,784,654.11 izijnde ƒ864,808.13 meerder dan in dat tijdvak van 1864. De Staatscourant deelt de »an den 7dcn tot den 14den dezer ingeko men berigten omtrent de veeziekte mede. Te Schiedam vermindert het aan tal aangiften van ziek vee; aldaar zijn nog 15 zieke runderen. Te Ketltel houdt de ziekte haren loop. Te Vlaardingen neemt de ziekte niet toe; er hebben slechts 4 nieuwe gevallen plaats gehad. Tc Vlaardinger-Amhacht hreidt de ziekte zich langzaam meer uil. Te Mathenesse waren geene aan giften gedaan; echter had men vernomen dat er ziektegevallen waren. Te Bcrgschenhoek zijn op nieuw aangetast 29 runderen en te Hillegersberg 19; in de laatstgenoemde plaats zijn bij twee veehouders van de 11 zieke run deren 9 hersteld. Te Poortugaal heeft zich voor het eerst een ziektegeval voorgedaan; er was geen spoor te vinden, waar langs de besmetting kon zjjn aangebragt. Te Nienwerkerk op den IJssel en te Zevenhuizen was de stand der ziekte dezelfde gebleven. Op hel eiland Overflakkee en Goede reede had de ziekte weinig vorderingen gemaakt; de behandeling in de loodsen op de Westplaal had den volgenden uitslag opgeleverd: behandeld 49 runderen, hersteld 32, gestorven 16, nog ziek 1. Te Schiedam en te Ketliel begint men zich, niettegenstaande de ernstigste waarschuwingen weder nieuw vee aan te koopen. De proef met de inenting op gezonde runderendoor den veearts te Dirks- land op gezonde runderen genomenis niet zoo gunstig uitgevallen als men gedacht hadvan de 4 ossendie de kunstbewerking hebben ondergaan zijn er twee gestorven, dezelfde verhouding, die de behandeling der zieke ossen heeft opgeleverd. Ingevolge Zr. Ms. besluit zjjn door het dep. van oorlog de chefs der legercorpsen gelast om 1 Nov. aanst. aan de gehuwde onderofficieren en manschappen (weduwenaars met kindereu daaronder begrepen) uit te beta len wat zij op hun kleeding- en reparatiefonds te goed mogien hebben voor de onderofficieren wat zjj meer dan 10 en voor zooveel de korpo raals en soldaten betreft, wat deze meer dan ƒ5 in gemeld fonds te goed mogien hebben, mils I tinne kleeding in goeden staal zij en zij van hel be- noodigd klein equipemenl genoegzaam voorzien zijn. Op eene bijeenkomst van de schoolopzieners in de provincie Noord- holland, onder voorzitting van den inspecteur van het lager onderwjjs, ge houden te Amsterdam den 12d™ Sept. jl., is van gedachten gewisseld over de vraag, of de invoering der zoogenaamde nieuwe spelling op de lagere scholen door het schooltoezigt zou kunnen worden aanbevolen. Bjj de uit voerige bespreking van dit punt bleek het, dat allen die uitvoering voor het tegenwoordige als ontjjdig beschouwden en daarom meenden haar alsnog tc moeten ontraden. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Rotterdam ister vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van d5. Doesburghhet volgende zestal van hh. predikanten gevormd: Astro, te VlissingenLamers, tc ScherpenzeelHoog, te Haarlem; Merenste Vlissingen; Esseuius Greef, te Koog; Krijt, te Groningen. Te Rotterdam werd Dingsdag avond in de Groote Kerk een plegtige bidstond gehouden voor vaderland en gemeente. Voorganger daarbjj was ds. D. Chantepie de la Saussaye. Eene zeer talrjjke schare was tegen woordig. Door den gemeenteraad van Haarlem is, met 12 tegen 7 stemmen, besloten de Amsterdamschc-poort aldaar tc behouden. De Schalkwijker- poort, de gebouwen aan het Zjjlhck en de Nieuwe- of Kennemer-poorl zulleji worden afgebroken. Adeline Patti heeft, naar men uit de hoofdstad meldt, bij haar op treden in het Paleis voor Volksvlijt, den hoogsten lof ingeoogst en zich thans als eene geheel gevormde kunstenares doen kennen. Zij werd onder daverend gejuich teruggeroepen en met bouquetten als overladen. Uit Njjmegcn meldt men, dat in den nacht van den 17de» dezer de Waalkade bij buitengewoon lagen waterstand een halve palm is gezakt. De arrond.-regtbank te Zwolle heeft B. F., oud 14 jaren, veroordeeld tot betaling eener boete van 50 cents of subsidiaire gevangenisstraf van ééu dag, omdat bjj een zakpistool bij zich had gedragen, een feit dal verboden is bij eene Fransche wet van 1728, waarvan de uitvoering is gelast bjj keiz. decreet van 12 Maart 1806en dal strafbaar is gesteld bjj het Wetboek van Strafrcgt. Te 's Hertogenbosch heeft Zondag II. dc plcgligheid der bisschopswij ding van mgr. J. Swinkels plaats gehad in de algemeene hulpkerk vau Sint- Jozef, die daartoe schoon versierd en voor de handhaving der orde op eene zeer doeltreffende wijze ingerigt was. Mg'. Zwijsen aartsbisschop van Utrecht had de taak op zich genomen, om de heilige wjjding aan den nieuw be noemden prelaat toe te dienen. Mg'. Swinkels werd bijgestaan door hunne hoogwaardigheden, de bisschoppen van Adras en van Samos. terwjjl eene talrijke schaar priesteren het hoogaltaar omgaf om de verschillende prelaten ten dienste te staan. De plegligheid werd verhoogd door de tegenwoordig heid van mg', den baron üreglia di San Stefano, internuntius van Z. II. Pius IX bjj hel hof van Nederland. Z. E. werd aan de deur ontvangen door de gansche aanwezige priesterschap, die den prelaat kerkwaarts naar den voor hem bereiden zetel begeleidde. De meeste orde heerschte gedurende dc heilige bediening, die tot groote stichting van al de aanwezigen voltrok ken werd. Naar men verneemt heeft op den spoorweg lusschen Maastricht en Lan den een ongeval plaats gehad. Nabij hel dorp Velm geraakte een goede ren trein uit het spoor, en stortte van eene aanmerkelijke hoogte naar be neden. Onderscheidene waggons werden verbrjjzeldtwee personen van het dienstdoend personeel bekwamen daarbij wondeneen aan het hoofd de ander aan de hand. Blijkens het voorloopig verslag der afdeclingen van de tweede kamer over hoofdst. IV A (justitie) der slaatsbegrootingis er op nieuw aange drongen op de afschaffing der nog hier te lande geldende wetten en veror deningen van vreemden oorsprong. In het voorjaar vernam men, dat de minister van justitie het voornemen koesterde om aan de wetgevende magt eene voordragt te doen tot afschaffing der doodstraf, en dat hjj de over weging van een daartoe strekkend wets ontwerp bij den raad van state zoude hebben aanhangig gemaakt. Scdeit is daarvan niets meer gehoord. Onlangs echter berigtlen eenige dagbladen, dat de voordragt werkelijk sedert verscheidene maanden bjj den raad van state berust en daar onafgedaan

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1