gering der Vereenigdc Stalen aan die van Frankrijk op zeer stelligen toon verklaard hebben, dat het de uitzending van nieuwe troepen door Frank rijk naar Mexico niet wil gedoogenen dat verdere ttisschenkomst van keizer Napoleon in de zaken van dat land tol ernstige onecnighcid tnsschen de twee regeringen zou kunnen leiden. Donderdag avond II. werd een zekere lleusman, kok aan boord van eene llollandsche galjoot, liggende in de haven van Yarmouth, vermoord dooreen matroos, Erenshttizen genaamd en op hetzelfde schip aangemonsterd. Laatstgenoemde bevond zich in een huis van zeer slechten naamtoen de kapitein zijn verlangen deed kennendat hij aan boord zou terugkeeren. Heusmati raadde hem aan te gaanwaarop Érenshuizen zijn mes trok en het Item in het hart sliet. De dood volgde onmiddellijk. Daarna begon men weder te dansen, waaraan door de policie evenwel een einde werd gemaakt. Te Thoydon, nabij Epping en Weymouth, is een huisgezin ten ge volge eener doodelijke ziekte nagenoeg geheel uitgestorvenwaarna ook de geneesheer, die deze personen in behandeling had genomen, door dezelfde ziekte werd aangetast en daaraan overleed. Men dacht eerst aan cholera; doch er bestaat veel meer vermoeden dat die personen ziek zijn geworden door de aanraking en behandeling van verschillende voorwerpendie aldaar in huis waren overgebragt uit eene boerenhoevealwaar de runderpest heerscht. Uit Shanghai meldt men, dat de Engelsche gezant in Japan vergunniug heeft gekregen zijn zetel te Jedo Ie vestigen. Berigten van de Kaapstad van 13 Sept. melden, dat de boeren geenen nieuwen aanval op Thaba liosigo, de hoofdstad van Moshesh, gedaan, maar duizenden stuks vee van de Basnto's vernield hadden. Moshesh had aan zoek om den vrede gedaan; doch de boeren hadden de voorwaarden gesteld: overgave van Thaba Bosigo, het afstaan vat: eene uitgestrektheid grondgc- bieds, en het leveren van 30,000 runderen benevens 6000 schapen. FRANKRIJK. PARIJS, 15 October. Naar men nit Tonlon meldt worden de fregatten Labrador, Gomez en lUogador gereed gemaakt om de eerste troepen uit Rome terug te bren gen. Deze schepen zullen den lslen November te Civita Vccchia moeten zijn om 3700 man aan boord te nemen. De generaal Montebello wordt den 20stcn uil Rome verwacht. De keizer heeft een brief geschreven aan den heer de Maupas, prefect van Marseille, om hem geluk te wenschen met zijn moedig gedrag tijdens de epidemie. Volgens de laatste, te New-York ontvangen, berigten hebben de keizer lijke troepen te Tampico eene volslagen nederlaag aan Mcndez toegebragt. Een 70jarig bemiddeld man, de heer Lavergne, is op zijne doorreize in de hoofdstad, op eene wandeling, door zijn reisgenoot vermoord en van al wat hij bij zich droeg beroofd. De policie is er reeds in geslaagd den moordenaar iti handen te krijgen, liet is gebleken een galeiboef te zijn, die na volbragten straftijd uit Cayenne terugkeerde. Te Madrid heeft de cholera eene groote verslagenheid te weeg gebragt. Meer dan 60000 menschen hebben de stad verlaten. De beroemde violist Ernst is te Nizza overleden. Te Konstantinopel moeten op den 6den dezer op nieuw 300 huizen af gebrand zijn. PU CISSEN. BERLIJN 15 October. Uit Keulen meldt men dat de Japansche regering met de heeren Ubl- homfabrikanten van mnntmachincsonderhandeld heeft over de levering van 40 mnnl-machines. Tevens zullen door bemiddeling dezer heeren de geschiktste personen overgezonden worden, die de machines kunnen stellen, stempels snijden en bekwaam zijn oui te munten. Te Liegnitz had Vrijdag II. een brand plaats, waarbij 4 personen zijn omgekomen, terwijl een vijfde, de eenigc die uit het brandende huis wist te ontkomen, door een sprong uit de tweede verdieping derwijze werd ge kwetst, dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. In de nabijheid van Vehlingen is dezer dagen eene poging gedaan om een militair, op post slaande nabij de Nederl. grenzen en behoorende tot het cordon ter wering van het insluiken van vee, verraderlijk dood te schie ten. De dader is nog niet ontdekt. Uil Weencn meldt men de sluiting der nieuwe leeuing, waarin de ge zamenlijke huizen van Rothschild en de gebr. Baring te Londen betrokken zijn, zullende de leening in twee uitgiften a 60 millioen afloopen. De eerste uitgifte zal het huis Rothschild tot den koers van 92tegen 5 pCt. en ge heel vrij van belasting, aflosbaar in 15 jaren, in commissie nemen. De andere uitgifte volgt alsdan na de eerste. Per TeïegTjiaf. NEW-YORK, 7 October. Hel hoofdbestuur der Fenians heeft eene ver gadering gehouden die door gedelegeerden van alle afdeelingsbcsturen werd bijgewoond en waarin besloten is een algemeen congres der gebecle broe derschap te beleggen tegen 16 October aanst. De conventie van Noord-Caro- lina heeft ingetrokken de wet waarbij de scheiding tusschen dezen staat en de Vercenigde Stalen is uitgesproken. PARIJS, 16 October. Volgens der. Temps zijn in het Seine-departemenl aan de cholera overleden: Donderdag 12 October 210, Vrijdag 13 October 180, Zaturdag 14 October 212 en Zondag 15 October ongeveer 200 personen. INGEZOAUEA. Te 's Gravenhage en te Maastricht, zóo als ik onlangs uit de couranten mogt vernemen, zijn de slagers voor den rcgler van instructie geroepen, ten einde zich te verantwoorden over de willekeurige verhooging van prijs, dien zij maar goedvonden op het vleesch te leggen. Ook wij, hier in Lei den, zuchten onder het men zoude het bijna monopolie kunnen noemen van het slagers-gild! Ten minste ook wij betalen 10 centen meer dan vroeger op hel Ned. ffi. Daar er lot heden toe geene slem opging om zich die zaak aan te trek ken; of de vraag te opperen of er ook hier in Leiden geene termen kunnen gevonden worden om de slagers ter verantwoording op te roepenover den willekeurigen opslag op het vleesch, zoo is mijn beleefd verzoek, Mijnheer de Redacteur! bet bovenstaande en liet volgende in nw geacht blad op te willen nemen. Voor ik verder ga, wcnschte ik mij omtrent liet woord willekeurig nader uit te laten en vraag aan een ieder, die in den iaalslen tijd den gang van zaken heeft nagegaanof er wel gegronde redenen be staan om liet vleesch op te slaan. Volgens mijne overtuiging neen! het tegendeel van dien. Want, wanneer men den jaarlijkschen uitvoer var. vee naar liet buitenland, Engeland, DuiischlandBelgië, enz. nagaat, dan zal men bevinden dat die uitvoer enorm is en misschien opweegt, zoo niet meer is, dan de consumtie in ons eigen land. Nu is, ten gevolge van de thans helaas! heerschcnde veeziekte, de invoer in Engeland, zoo niet direct ver boden, dan toch zeer bemoeijelijkt geworden, zoodat de verschillende vee handelaars huiverig zijn ladingen vee naar dat land te vervoeren. Duiisch land en België hebben den invoer bepaald verboden. Doch wij behoeven niet eens zoo ver te gaanimmers de in- en doorvoer in ons eigen land is voor het meerendeel verboden. Summa summarttm blijft ons vee niet alleen in ons land, maar zelfs in vele streken stationair, zoodat onze veestapel weinig of niet vermindert. I Nu rest ons nog het nagaan der vermeerderde sterfte onder het vee, ten gevolge der, zoo te regt, gevreesde veeziekte, en het zoude mij verwonde ren wanneer dat getal niet met cenige honderden kon worden uitgedrukt, een getaldat bijna in geene verhoudins kan gebragt worden tot den anders enormen uitvoer, laat staan op den geheelen Nederlandschen veestapel. Nu ligt hel in den aard der zaak, dat, zoo niet prijshoudend, het vee eerder goedkooper dan duurder moet zijn, daar de vetweiders toch gaarne op tijd zullen willen verkoopen en hun vee niet zullen bewaren ten einde door eenen verkeerden speculatie-geest hunne vetgemeste beesten te verliezen aan de wclligt zich verder uitbreidende ziekte. Nu zullen de slagers ons naar de marktprijzen, in de couranten voorkomende, willen verwijzen, doch wanneer men met de wijze van noteringen eenigzins bekend is, zal men welen welke waarde daaraan te hechten valt; doch dal is zeker: de inge zetenen betalen daarnaar en dat wel steeds de hoogst genoteerde prijzen ook van de boter, enz. enz. Maar wal heeft de slagers dan bewogen liet vleesch op te slaan? Ik weet het niet, doch zonde liet ook een slimme flnantiëele kunstgreep kunnen zijn (van de gelegenheid gebruik makende), die, zoo zij gelukt, de slagers nog spoediger rijk zal maken, voor nu en den vervolge? Want met hel oog op de aanstaande opheffing der plaatselijke of stedelijke belasting, wanneer men (natuurlijk) zal verwachten dat ook dan het vleesch zal afslaan in verhou ding tol de belasting, dan ja! dan zal het vleesch afslaan, wat er nu door vreesaanjagingvoor ziekte en dood van het vee, opgebragt is en men betaalt later het vleesch even duur, plus de vroegere belasting! en het publiek is tevredenMaar is er dan niets aan te doen? Moe ten wij dan maar zoo zoetsappig goedvinden wat de heeren slagers in hunne liooge wijsheid besloten hebben? Wij moeten toch vleesch eten!!! Een oogenblikals het u belieft. Ik geloof er wat op te weten, maar dan moeten wij de handen ineen slaan en elkander helpen, dan, ja! dan boude ik mij verzekerd, dat wij gezondgoed, gewigthoudend vleesch en waarbij niet te veel beenen berekend zijn zullen kunnen eten tegen wclligt vrij wat minder in prijs. Hoe zoude men er over denken om eene maatschappij op te riglen, met eene commissie aan liet hoofddie zich de moeite zoude willen getroosten een slagthuis (abattoir) op te rigtcn, waartegen de slagers dan konden con- cnreren? Och! dat zoude zoo moeijetijk niet zijn. Eenmaal eene commissie zich gevormd hebbende, kon zij eene inteekenings-lijst den ingezetenen aan bieden, om geld bjjeen te krijgen, ten einde in de eerste behoeften te kun nen voorzien. Dal geld behoeft niet cadeau gedaan te worden, maar later met rente in dank gerestitueerd worden. Die eerste behoeften zouden be slaan in het huren of knopen van een huis voor slagthuis, zoomede stalling voor 20 koeijen en kalveren, het aanschaffen van die heesten, het huren van een volslagen in zijn vak bekwaam nieester-slagersknechteenige sla gersknechten terwijl een boekhouder onder oppertoczigl van de commissie de administratie voert. De verantwoordelijkheid zou primitief hel nicest op den meesterknecht kunnen rusten, die zorgen moet goede, gezonde beesten hier of elders aan te koopenen deze, geslagt zijnde, schoon aan den haak, zooveel en zooveel wegende, a zoo eu zooveel het ft' verkoopende, verant woording zal moeten doer, aan de commissie of aan een der door haar daar toe tijdelijk aangewezen lid, die dat dan door den boekhouder laat vcrifiëe- ren enz. enz. Mij dunkt dat dit wel eene solicde geldbelegging zoude kun nen worden, die minstens 5%. met jaarlijksche uitloting gepaard, kon op brengen. AIzoo bel kapitaal aflossende, zoude het vleesch aliengskens goed kooper kunnen worden en ook minder gegoeden in de gelegenheid gesteld worden gezond vleesch te bekomen. Ook zoude door zoo iets op te riglen het monopolie van hel slagers-gild alhier ophouden te bestaan, en niet alleen niet vet, maar ook niet zoo spoedig rijk gemaakt worden ten koste |j van onze beurzen. Want, geloof mij, menigeen zucht zwaar onder de tegen woordige dure tijden. N. iaiirgcviijlkc j&tfujö. ONDERTROUWD: V. J. Koningsbergerwedr. 25 j. en J. C. Tielcmanjd. 21 j. J. G. Lettne, jm. 21 j. en A. van Gaaienjd. 24 j. D. van Ef, wedr. 42 j. en M. Kranenburgjd. 46 j. I). Egginkjm. 24j. en E. Florijn jd. 23j W. van Steenbergen, jm. 47j.enM. Doorneveld jd. 25 j. J. Bakker, wed1'. 52 j. en A. II. van Tolwedc. 46 j. M. Stafleleu jm. 32 j. en C. M. Meijer, jd. 23 j. A. L. Mijnlieff, jm. 25j. en M. S.1CH Dam Ham jd. 26 j. W. Piera vvedr. 40 j. en M. II. C. Thomson!jd. 33 j. P. Verduin wedr. 45 j. en A. Al berts, jd. 42 j. ADVERTENT1EI. Bevallen van een Zoon A. P. ROBBÉ, geliefde Echtgenoot van Deventer, 14 October 1865. Dr. H. A. GROSKAMP. Bevallen van eene Rochtcr M. 11. WILLEBRANDS 1100GEB00M. Leiden 16 October 1865. Heden verloste voorspoedig van een Zoon MARGARETIIA van DAM van KAATHOVEN. Rotterdam, 16 October 1865. lieden beviel zeer voorspoedig van een welgeschapen Zoon C MOOIMAN, geliefde Echtgenoot van Leiden, 17 October 1865. F. TAVERNE, Beestenmarkt. Heden overleed, in den ouderdom van 76 jaren, de VI el-Edel Geboren lieer ftl'. JEAN CORN EILLE BUCA1LLEOud-lloogheemraad van Rijn land en Oud-Wethouder dezer Gemeente. Levden 11 October 1865.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3