tekst, op last van Z. M. den keizer van Rusland, in het Fransch werd over gezet, in 12 afleveringen door Frans BufFa en Zoon, te Amsterdam, is uit gegeven. Het ware te wenschendal deze geheel eenige collectie, waaraan de kunstenaar jaren lang gearbeid en verzameld heeftdoor het departement van marine of eenig kunstgenootschap mogt worden aangekocht en niet naar den vreemde mogt worden overgebragt. Door den regen is overal meerdere groeizaamheid merkbaar geworden. De hoog gelegen weilanden, die reeds een dor aanzien hadden gekregen, zijn verkwikt en het gras staat overigens op de meeste weilanden nog zoo ruim en frisch als in de lente. Op de leeflanden kan met het zaaijen on belemmerd worden voortgegaan en het gewas, dat boven den grond is, staat gunstig. Nog voor weinige dagen werden gave tuinboonen verzonden. Die vrucht is, even ais de snijboonen, komkommers en augurken, dit jaar bijna zonder voorbeeld geslaagd, zoodat het vervoer daarvan, inzonderheid uil de Veenen, zeer belangrijk is geweest. Volgens dr. Krecke was de afgeloopen maand September uit een me teorologisch oogpunt bijzonder merkwaardig. De gemiddelde temperatuur was te Utrecht en te Leeuwarden veel te hoog. De hoogste temperatuur was te Utrecht 27°,8' en te Leeuwarden 27°,2', terwijl zij nooit vroeger zoo hoog op eene dezer plaatsen werd waargenomen. Het naast hierbij kwam hel jaar 1858, toen de temperatuur 26°,2' bedroeg. De barometer stand was bijzonder hoog, namelijk 767,67. De hoeveelheid gevallen water bcdrorg slechts 8,6 strepen; daarentegen ging er bijna 100 strepen door ver damping verloren. Voegt men hierbij eene buitengewone helderheid en men zal inzien waarom September 1865 als eene bijzondere maand in de meteo rologische jaarboeken staat aangeteekend. De voortzetting der examens van candidaten voor aden van bekwaam heid tot het geven van lager onderwijs, heeft den volgenden uilslag opge leverd: hulponderwijzers (cand. 75) loegel. 28, afgew. 47; huisonderwijzer Ned. taal 1 toegelaten; onderwijzers in hel Fransch (eand. 13), toegel. 3, afgew. 10. De Staatscourant beval de bij het ministerie van binnenl. zaken van het provinciaal bestuur ontvangen opgaven betreffende den veelyphus in Zuidholland; van 1 tol 7 October. Daaruit blijkt, dat van de 4084 in het ge- geheel aangetaste runderen bij 3206 de ziekte is afgeloopen. Hiervan wer den 844 afgemaakt; een deel daarvan zou toch zijn gestorven, een ander deel zou zijn hersteld. Van de 2362 runderendie niet werden afgemaakt, stierven 1421 en herstelden 941, dat is 40 ten honderd. In de week van 1—7 October werden aangegeven 764 runderen, in de voorafgaande week 790. Van 1—7 October heeft zich de ziekte niet vertoond in éénc gemeente waar zij niet reeds vroeger voorkwam; de 3 ziektegevallen in Ouderkerk aan den Ussel, nu voor 't eerst vermeld, zijn van 8 September. In de week van 24 tot 30 September vertoonde de ziekte zich in 4 ge meenten voor het eerstin de daarvoorgaande week ook in 4. De label wijst 69 gemeenten aan waarin de ziekte sedert het begin der epizoötie voorkwam. In 19 daarvan wordt zij thans niet meer gezien: te Gouda en Hekelingen sedert 1 September, te Nieuw-Beijerland en Ouderkerk aan den IJssel sedert 8 September, te Mijnshcerenland sedert 11 September, te Ley- muiden sedert 15 September, toen zich een verdacht ziektegeval voordeed, dat bij later onderzoek bleek waarschijnlijk niet een geval van veetyphus te zijn geweest, te Ridderkerk sedert 21 September, te Oud Beijerland Geervliet, Klaaswaal, Monster, Piershil sedert 23, te Zcgwaart sedert 27, te Broek, Katendrecht, Voorburg, Zuid-VVaddinxveenen W'eslmaas sedert 30 September. Aan het slot der mededeelingen omtrent de ziekte leest men de volgende opmerking: Welke treurige gevolgen onverschilligheid en zorgeloosheid heb ben op de verbreiding der ziekte, als zij zich eenmaal ergens heeft geopen baard leert het voorbeeld van de gemeente Nieuwenhoornwaar de ziekte onder andere ten gevolge van herhaalde verplaatsingen van vee, waaronder de ziekte was voorgekomen, van den eenen koppel onmiddellijk naar den anderen werd overgeplant; en van de gemeente Maasland, waar mede de zorgeloosheid van onderscheidene veehouders, die niet geloofden aan de hevige besmettelijkheid der ziekte, de oorzaak bleek van het overdragen der besmetting in vele gevallen. De N. IVoordbrabander meldt het volgende: Onlangs hebben wij ge meld, dal de heer Takken door de Voorzienigheid op den weg van volko- mene bekeering was geleid. Thans kunnen we, hoezeer onder treuriger omstandigheden, de bekeering melden van den vroeger verblinden leekebroe- der van St. Agatha, Jan van den Bogaard. De ongelukkige is te 's Bosch in het burger en militaire gasthuis overledenmet de meest volledige ge voelens van berouw en verdriet in 't hart. Korten tijd voor zijn overlijden heeft hij eene schriftelijke verklaring opgesteld en afgegeven, waarin hij zijn groot ongelijk erkende en aan de orde, waartoe hij vroeger behoorde, maar waaruit hij op bevel van Rome was uilgesloten, rouwmoedig schuld bekende en om vergiffenis had. God zij zijne vvelligt door anderen misleide ziel genadig Te Zwolle heeft de secretaris der gemeente, de lieer L. N. Schuurman zijne 50-jarige dienst als gemeente-ambtenaar gevierd. Te Harlingen heeft een Groninger schipper, mistroostig dat hij reeds vier dagen op een gcschikten wind had moeten wachten om uit te varen zich met eene kruik jenever, waarin 5 kan, naar het vooronder begeven en zooveel van het vocht gedronken, dal men hem dood, op de knieën lig gende, heeft gevonden. Te Opende in Groningen had op den 10dr" dezer tegen middernacht eer. stoute diefstal plaats. De daders zijn in hel luiis van de wed. Z. ge drongen hebben de bewoonster van het bed gesleurd en mishandeld en zich van geld en kostbaarheden, ter waarde van ongeveer ƒ400meesterge maakt. Even na middernacht werd door den policie-beambte Biemerzen, die met twee adsistenten op de grenzen surveilleerde, een gezelschap van vier personen in eene drooge sloot gevonden bezig met liet verdeden van geld en goederen. Ofschoon nog onbekend met den geplecgden diefstal kreeg de policie kwade vermoedens en trachtte zij zich van hel viertal meester te maken, hetgeen haar slechts met twee gelukte, terwijl de anderen op den loop gingen. De aangehoudenenbeide personen die reeds vroeger met de regterlijke magt kennis maakten, hebben den diefstal ontkend, niet tegenstaande in de schuilplaats, waar zij ontdekt werden, voorwerpen ge vonden zijn, die althans hunne medepligligheid doen onderstellen. Te Roermond was dezer dagen zekere Jansen, arbeider, werkzaam op den spoorweg nabij het station, terwijl eene .locomotief met eenige wagens kwam aanstoomen. Gewaarschuwd zijnde dat hij van den weg zou gaan, deed hij zulks; doch daar zjjne pijp tusschen de rails was blijven liggen, keerde hij terug om die te krijgen, waarna hij, van den weg willende sprin gen, met zijn linkervoet bleef haken, met het ongelukkig gevolg, dat hij viel en de locomotief met al de wagens over zijn linker onderbeen ging, hetwelk daardoor verbrijzeld werd. Zijne vrouwdie juist op weg was om hem koflfij te brengen, bij zich hebbende haar kind, ongeveer zes weken oud, legde, toen men haar het or.geval vertelde, het kind op den grond en ijlde naar de noodlottige plaats, alwaar zij in bezwijming viel en eene bloedspuwing kreeg. 's GRAVENUAGE, 17 October. Z. M. heeft zijn adjudant in buitengewone dienst, gencraal-majoor jhr. E. A. O. de Casembroot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid j van den raad van state. Naar men verneemt heeft die heer als zoodanig zijn ontslag verzocht alleen wegens particuliere redenen en vestiging buiten de residentie. Tot burgemeester der gemeente Huissen is benoemd de heer C. Vemcr, en tol burgemeester der gemeente Zuidwolde de heer M. baron de Vos -van Steenwijk. De heer F. C. Ilekmeycr, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool, is, daar zijne tegenwoordigheid aan die school niet langer kon worden gemist, eervol ontslagen als lid der commissie van veeartsen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen, bij het reg. veld-artillcrie, tot ls,en luit. den 2de luit. P. J. Callenfels, van hel corps; bij het 2de reg. vestingartillerie, tot kapitein 3de kl.den lstc» luit. L. G. Berends, van den staf der artillerie; bij het 3,lc reg. vesting- j artillerie, tot majoor den kapitein lsle kl. E. F. Cox vanSpengler, adjudant bij het corps; cn op hel daartoe door hem gedaan verzoek, op non-activi- leit te stellen den majoor C. L. T. Roos, van het 3de reg. vestingartillerie, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Bij het reg. rijdende artillerie alhier is in activiteit geplaatst de 2d! luit. C. G. S. baron van Heemstra, thans non actief. De luitl. ter zee 2dl! kl. J. C. Commijs en P. M. Cochins zijn op non- j activiteit gebragt. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich den 24cn dezer naar bel Loo begeven. 1111. KK. IIII. prins en prinses Hendrik zullen morgen naai Luxemburg vertrekken. De minister van financiën beeft bekend gemaaktdat bjj hem ont vangen is een bankbillet van ƒ40, door een onbekende, onder het post merk Leyden van den 13dcn dezer, tot voldoening van te min betaald sue cessieregt ingezonden. Volgens de Amh. C. loopt het gerucht, dat de minister van oorlog, de heer Blanken, tot lid <an den raad van state zal worden benoemd. Door de eerste kamer der staten-generaal is in hare zitting van gis- j leren het wets ontwerp houdende buitengewone maatregelen lot wering van besmettelijke veeziekten met algeinecne stemmen aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn achtereenvolgen! behandeld: 1°. het wets-ontwerp tol goedkeuring van eenige bepalingen der overeenkomst met Marocco; 2°. dal, houdende vaststelling der begrootin: wegens den arbeid der gevangenen voor 1866; 3°. dat, houdende afkoop baarstelling *an tienden bij het kroondomein; 4°. dat, strekkende tot toe passing van sommige bepalingen omtrent niet ten behoeve van 's rijks kas geheven opcenten op 's rjjks personele belasting op het deel van de opbrengst dier belasting, waarover de gemeentebesturen beschikken; 5°. dat lot ver hooging van hoofdstuk V der begrooting voor 1865; en 6°. dal tot voorzie ning in het nadeelig slot van de rekening der gestichten Ie Ommerschan.' en Veenhuizen over 1863. Al deze ontwerpen werden met algemeene stem men aangenomen, uitgezonderd het onder n°. 4 vermelde, dat aangenomet werd met 36 legen 15 stemmen. Voorts werd besloten het ontwerp vat cultuurwet in de afdeelingen te onderzoeken na de afdoening der begrootin; voor 1866, vóór die over de middelen. Vooraf was verworpen een voorste van den heer de Brauw, om dat onderzoek eerst later te doen plaatshebben Daarna is de kamer op reces gescheiden, waarschijnlijk tot 8 of 9 November Eenige sectiën der tweede kamer houden zich lieden bezig met lie onderzoek in de afdeelingen van wetsontwerpen, houdende: 1°. het wetboel van strafvorderingen2°, de grondbelasting in Limburg cn 3°. tot wijzigin; der hoofdstukken VII A en VII B der staatsbegrooting. De berigten, omtrent den toestand van den generaal van Meurs ont vangen, zijn minder geruststellend. Door koortsaandoening was die toe stand weer zorgelijk. iTÜÏTKNLA M DSCHirBKHIGTÊxT" I', G 1: 5. .19 LONDEN. 15 October. Uit het getuigenverhoor in de zaak der Fenians is o. a. geblekenda de opstand in het eind van September of in hel begin der loopende maam had moeten uitbarsten, cn dat de leiders maatregelen hadden beraamd oa j de gansche bevolking tot deelneming aan de beweging te nopen, terwij hun voornemen was allendie zich onzijdig zonden willen houdenat vijanden te behandelen cn te vermoorden. Volgens een bij de Times uit New-York ontvangen berigl zou de re

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2