LEfDSCIEE COURANT. 1865. WOENSDAG 18 OCTOBER. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandaglf'oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel paars. Ajwonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den jgden October 1865, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Voordragt tot het vragen van magtiging voor de gemeente, om zich in cassatie te verweren tegen de Algemeene Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers. 2°. Voordragt omtrent de bezoldiging der lijdelijk aangestelde leeraars voor hel regllijnig teekenen, hel liandelsregt en het boekhouden, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 3». Voordragt lot verhooging der jaarwedde van den lecraar voor de natuur lijke historie aan die instellingen. 4°. Rekening van de gas fabriek1864. 5». Rekening van het Nederlandsch Israëlitisch armbestuur, 1864. 6". Begrooting der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, voor 1866, als: a. het H. G. of arme wees- en kinderhuis; b. het R. C. wees- en oudeliedenhuis; c. het Evang. Luth. wees- en oudeliedenhuis d. hel Geref. minnehuis; e. hel Israëlitisch armbestuur; hel werkhuis. 7°. Begrooting van niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheidvoor 1866, als: a. het R. C. armbestuur; b. Vrouwen kraammoeders c. het Geref. minne of arme oude mannen- en vrouwenhuis; d. de gemeente-apotheek e. de vereenigde gast- en leprooshuizen. 8°. Onderhandsche verhuring van den zolder en het magazijn in de Smids- sleeg en den kelder aan de Breêstraal. 9». Verzoek van A. de Vries, tol afschrijving van plaatselijke directe be lasting, 1865. 10°. Adres van veehouders onder de gemeente Hazerswoude, houdende ver zoek dat het hun veroorloofd zijhun vee mede ter markt alhier te brengenom het daar te verkoopen. 11°. Adres van K. Hoek wed. J. Retel, om eene kleine ondersteuning bjj wijze van gratificatie. 12°. Adres van R. H. J. Cunaeus, tot hel leggen van een duiker in het Utrechtsche jaagpad. 13». Adres van C. A. Franchimon en J. van der Drift, tot hel in eigen dom bekomen, of tot vergunning van bebouwing, van den gtond van de Lobbesleeg. 14°. Adres van II. en J. W. Filippo, ter bekoming van geaicentcgrond aan het einde der Verwers- en Looijersstralen. 15°. Nader adres van D. van Schie, ter bckoming van gemeentegrond in de Kaarsenmakersstraat. B1NNENLANDSCHË BËR1GTKN. LEI DEN 17 October. De nieuwbenoemde boogleeraar in de letterkundige faculteit, dr. J. II. C. Kern, zal Woensdag den 18dcn dezer, des middags ten 12 ure, zijne be trekking aanvaarden met het houden eener plegtige redevoering in het groot auditorium. Het is op heden voor de Leydsche hoogeschool een belangrijke gedenk dag. Dr. F. Kaiser, die in 1826 aan deze hoogeschool tot observator, in 1837 tot lector, in 1840 tot buitengewoon hoogleeraar en in 1845 lot ge woon hoogleeraar benoemd werd, aanvaardde op den 17den October vóór 25 jaren het hoogleeraarambt in de slcrrekunde. Reeds spoedig was zijn naam niet alleen in het vaderlandmaar ook in het buitenland beroemd en geeerd. Met weinige en gebrekkige hulpmiddelen deed h(j de uitslekendste waarnemingen en verkreeg hij nieuwe en merkwaardige uilkomsten, en Nederland is de beoefening der slerrekunde, zooals die behoort te zjjn, aan zijne talenten en volhardenden ijver verschuldigd. Groot is het aantal zijner geschriften, die of afzonderlijk, of in verschil lende Ncderlaudsche tijdschriften of in de buitenlandsche werken van Schumacher, van Jahn en van de Royal Astronomical Society werden uit gegeven. Zjjne Verhandeling over de komeet van Halley, over de komeet »an Encke en hare naderende verschijning, over het observatorium te Leyden over de eerste metingen met den micrometer alhier volbragt; zijn Sterren hemel in twee dcelcn en driemaal herdrukt, zjjne Beschouwingen van den Sterrenhemel, de Geschiedenis der ontdekkingen van planeten, de Sterre- kundige plaatsbepaling in den Indischen Archipel, de Sterrekundige jaar boeken van 1845 tot 1864 hebben de slerrekunde vooruilgebragt en in Nederland de belangstelling op deze wetenschap doen ontslaan. Had dr. Kaiser aan de vaderlandsche marine reeds vroeger uitstekende diensten bewezen, zij zijn nog vermeerderd, nadat hij in 1858 tol verificateur van 's rijks Zee-instrumenten bennemd werd, en welk uitstekend docent hij is, hebben velen zijner voort redelijke leerlingen bewezen. De feestdag van zulk een man is dan ook waardiglijk herdacht. De heer Kaiser ontving op heden van zijne vroegere leerlingen en van de tegenwoor dige studenten verschillende kostbare geschenken en albums, die hem door onderscheiden commissieu werden aangeboden, als de bewijzen van dank bare en verschuldigde vereering, en zijne ambtgenoolen en vele ingezetenen dezer stad beijverden zich hem de welverdiende hulde en deelneming toe te brengen. Moge de geliefde en gevierde hoogleeraar nog gedurende vele jaren een sieraad z(jn der hoogeschool en van het vaderland; moge het nieuw obser vatorium dal wij insgelijks aan hem verschuldigd zjjn, meer en meer aan de strenge eischen van den hoogleeraar beantwoordenen door de regering zoo worden ondersteundals de belangen der wetenschap en de eer des lands dit vorderenen het geluk van zijn leven verhoogd worden door dat van zijne betrekkingen en van zijne discipelen. Dezer dagen is rondgezonden het verslag van den toestand der Leydsche maatschappij van weldadigheidzooals dat door de hoofddirectie werd uit- gebragl in de vergaderingop den 2den dezer gehouden. Die toestand is blijkens dat verslag bevredigend te noemen. De maatschappij heeft in liet afgeloopen boekjaar weder aan velen hulp geboden, is daardoor aan eerlijke armoede te gemoet gekomen en heeft menig huisgezin voor ondergang be hoed. Aan de diensten daarbij door de medewerkers en genees- en heelkun digen bewezen wordt eene regtmatige hulde gebragt. Aan 238 gezinnen werd gedurende het wintersaizoen ondersteuning verstrekt, doorliet ver schaffen van levensmiddelen, klecdingstukken en geneeskundige hulp, als mede door tegemoetkoming in de bijzondere kosten van onderwjjs en betaling van huishuur. De afdeeling Arbeid heeft zeer gunstige uitkomsten opgele verd. Gedurende liet gebeele jaar heeft men bijna onafgebroken aan een groot aantal personen werk kunnen verschaffen, zoodat het uitbetaalde arbeidsloon de aanzienlijke som van ƒ10364.43 beliep en de rekening een goed slot van ƒ649.12 voor de maatschappij opleverde. De rekening dezer afdeeling bedraagt dan ook in uitgaaf en ontvangst de som van ƒ17433.58. Hoogst verbljjdend is het tevens dal, wat die afdeeling betreft, de vooruil- zigten voor het aanstaande wintersaizoen op nieuw gunstig zijn. De hulp bank, opgerigt en gesteund door kapitaal der maatschappij, heeft in haar driejarig bestaan eene uitbreiding gekregendie bij hare oprigting naauwe- lijks verwacht kon worden. Velen maken van de door haar geboden hulp gebruik. In het afgeloopen jaar werden 154 aanvragen gedaan, waarvan slechts 27 werden geweigerd. Aan de aanvragers werden voorschotten ver strekt van ƒ200 tot ƒ20, ten gezamenlijken bedrage van ƒ13205. Die in stelling kon aan de maatschappij een saldo overdragen van ƒ350.97jzjjnde nagenoeg 5£ pCt. van het gefourneerde kapitaal. Het bovenstaande geeft ons op nieuw een gunstig denkbeeld van de hoogst nuttige werking der maatschappij in ons midden. Moge haar de zoo noo- dige ondersteuning van velen ten deel vallen en het beroep, dat de hoofd directie dezer dagen op hare vermogende stadgeiiooten doetgunstig worden opgenomenopdat zij gedurende den aanstaanden winter haren werk kring niet behoeve in te krimpen, maar, mogt het zjjn, daaraan uitbreiding kon geven. De Ned. Spectator geeft in zijn nommer van Zaturdag eene lijst van de op de bibliotheek der Leydsche hoogeschool aanwezige geschilderde por tretten, wier getal meer dan vijftig bedraagt en die meest van hel einde der 16de en de eerste helft der 17de eeuw dagteekenen. De bibliothecaris, van wien de opgave, blijkens de onderleekeningafkomstig is, zegt ten slotte: »Die begeerig is de verzameling naauwkeurig te onderzoeken vindt daartoe thans gelegenheid. De stukken zijn nog niet opgehangen en kunnen dus zonder moeite van nabij bezien worden." Wjj meenen de aandacht hierop te moeten vestigen. Men verneemt, dat te Dresden op het graf van den beroemden zeeschil der P. J. Schotel, gelijk in 1839 ter eere van zijn vader J. C. Schotel in de Groole Kerk te Dordrecht, door zijne talrijke vereerders een monument zal gesticht wordenen dat de verkooping zijner nagelatene teekeningen en schetsen in November aanslaande, in liet Huis met de Hoofden te Amsterdam zal plaats hebben. YVij zullen later op die collectie terugkomen doch vermeenen reeds thans de aandacht zoo der kunstverzamelaars als der geschied- en oud heidkundigen le mogen vestigen op portefeuille F., inhoudende: studiën van schepen door en naar verschillende meesters geteekcnd gravures enz. van de vioegste tijden af tot op heden, door P. J. Schotel verzameld en gebruikt voor zijn prachtwerk: Heldendaden der Nederlanders ter zee, en op porte feuille G.inhoudende al de originele schetsen en teekeningenbenevens de eerste steendruk-proeven den originelen tekstophelderingen aanteekenin- gen platte gronden, enz., enz., uitmakende 217 stuks, alle het bovenge melde werk betreffende. Men weel, dat dit werk, waarvan de Nedcrduiische

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1