uvsrsdii (01 KIM'. MAANDAG 16 OCTOBER. STADS-BERIGTEN. verordening; 1805. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Znturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel IaarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien arl 264 der Wet van den 29slen Jtinrj 1851 (Staatsblad n°. 85); Gelet op art. 5 en 9 der verordening van 29 October 1859 (Geoa.blad n°. 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij koninklijk besluit van 3 Februarij 1860, n°. 49; Doen te weten, dal het lc suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1865 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 14dcn lot en met den 27slen October aanslaande, ter secretarie dezer gemeente (afdee- ling financiën), van 12 tot 3 uur, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS. Wethr. fungd. Burgemeester. Lbyden 12 October 1865. v. PUTTKAMMER Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 28ste" September 1865, is vast gesteld de volgende VERORDEN1AC houdende wijziging der verordening op den in-uit- en doorvoer van rundvee langs de zuidelijke grens der gemeente Leyden. Aan art. 3 der verordening van 13 September 1865 (Gemeenteblad n°. 5) wordt de volgende bepaling toegevoegd: »De Burgemeester is mede bevoegd, den invoer van gezouten huiden en vet, »op de door hem noodzakelijk gekeurde voorwaarden, toe te staan." Vastgesteld door den Raad der gemeente Leyden, in zijne openbare vergadering van den 28stcn September 1865. De Burgemeester, D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuidholland, volgens hun berigt van den 3den October 1865, B. n°. 5064 (le afd.), G. S. n°. 34, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort, den 14d™ October 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 28stcn September 1865, is vast gesteld de volgende houdende wijziging der Algemeene Policieverordeningvastgesteld den 26s,cn September 1861. In art. 249 der Algemeene Policieverordening van den 26stc" September 1861 (Gemeenteblad n°. 17) wordt, naar aanleiding van bet raadsbesluit van 21 Septem ber 1865, de bepaling, aangaande de plaats waar de aardappelenmarkt gehouden wordt, aldus gewijzigd: «dagelijks in November, December, Januarij en Februarij, van acht uren des morgens tot vijf uren des namiddags, in Maart en October, van zeven uren des morgens tot zes uren des namiddags, en gedurende de overige maanden, van zes uren des morgens tot acht uren des namiddags, voor verkoopers van aardappelen, op den Ouden Singel, van de brug aan de Nieuwe Volmolengracht tot aan de Zoutkeet, en op de Nieuwe Volmolengracht." Vastgesteld door den Raad der gemeente Leyden, in zijne openbare vergadering van den 28sten September 1865. De Burgemeester, D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuidhollandvolgens hun berigt van den 3den October 1865, B. nö. 5064 (le afd.). G. S. n°. 34, in afschrift medegedeeld. tin is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 14dcn October 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNEN LANPSGIIK BEKHtTEN LEYDEN 14 October. Eergisteren werd in het Heilige Geest of Armen Wees- en Kinderhuis een belangrijk feest gevierd. De heer baron Taets van Ameronger. had de be trekking van regent gedurende 25 jaren vervuld. In het kerkgebouw van dit geslicht werd in de tegenwoordigheid van regenten en regentessen, der suppoosten en weeskinderen en eenige belangstellende ingezetenen door den tijdelijken voorzitter, den heer dr. van Kaathoven, die reeds gedurende 37 jaren regent was, in eene krachtige rede ontwikkeld, welke diensten de heer Taets van Amerongen in den loop van 25 jaren aan deze instelling had bewezen, en hoe hij zich door grene andere betrekkingen immer van de onafgebroken zorg voor dit geslicht had laten aftrekken. Toen de spreker geëindigd had, werd door zes weeskinderen op eene treffende wijze den jubilaris dank gezegd voor de veelvuldige bewijzen zijner zorg en liefde. Was de plegtigheid met het zingen van een evangelisch gezang aangevan gen, zij werd daarmede besloten. In de regentenkamer teruggekeerd, ont ving de heer Taets van Amerongen drie kostbare geschenken in zilver, van de regenten, de suppoosten en de weeskinderen, die door hem op eene treffende wijze werden toegesproken; vervolgens werden de weeskinderen door lieui op eene onbekrompen en hartelijke wjjze onthaald. W(j h >pen dat hij voor dit gesticht en voor zijne betrekkingen nog lang moge worden gespaard en zijne verdiensten steeds dankbaar zullen worden erkend. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 lot 125 personen. Onder de Nederlanders, die voor de door hen ingezonden voorwerpen op de tentoonstelling te Dublin zjjn bekroond, komen o. a. voor de lilt. Sanders en C°.voor harde en zachte zeep, J. C. Zaalberg en Zoon, voor dekens, en A. W. Sijthoff, voor boeken in de Chiuesche en Japansche talen gedrukt; aan dezen zijn medailles toegekend. Eene eervolle vermelding is o. a. toegekend aan den heer P. L. Paters, voor boekweit. Onder de degelijke geschriften, die in de laatste jaren hel licht zagen meenen wij le mogen rangschikken hel werk van wijlen dr. H. van der Hom van den Bos, getiteld: de Mensch in zijn bestaan op zich zeiven en in zijne betrekking tot de hem omringende wezens. Is eene stof als de hier behandelde op zich zelve reeds algemeene belangstelling waardig, aan het werk van dr. van den Bos valt de eer te beurtdat de hoogleeraar J. van der Hoeven in de nieuwe uitgave van Uilkensde volmaaktheden van den Schepper in zijne schepselen beschouwd (111. 594) daarop wijst als op een met veelzijdige kennis opgesteld liatu boek, dat algemeen ver dient bekend te zijn, en een getuige als deze zal zeker wel door niemand gewraakt worden. Wij vertrouwen dan ook, dal verdere aanbeveling overbodig mag worden geacht. De uitslag van het najaars-examen in deze provincie voor acten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs, is tot hiertoe geweest als volgt: onderwijzeressen Engelsch (14 candid'aten) toegelaten 11, afgewe zen 3; hoofdonderwijzeressen (cand. 13) toeg. 7, afgew. 6; onderwijzeres sen Fransch (cand. 26) toeg. 7, afgew. 19; hulponderwijzeressen (cand. 18) toeg. 14, afgew. 4; onderwijzeressen in vrouw, handwerken, nut en smaak (cand. 26) toeg. 24, afgew. 2; onderwijzeressen Hoogduitsch (cand. 9), toeg. 2, afgew. 7; teekenen, onderwijzers (cand. 5) toeg. 1, afgew. 4; id., onderwijzeressen (cand. 1) toeg. 1. Gedurende deze week hebben de examens voor hulponderwijzers plaats gehad, waarvoor zich 75 candidaleu hadden aangemeld. Door de prov. commissie van onderwijs in Noordholland zijn nog voor den hulponderwjjzers-rang geëxamineerd 21 adspiranten, waarvan slechts 1 is toegelaten. In de Staatscourant leest men het volgende: Op een berigt, dat te Overschie de veeziekte zeer toenam, heefi de minister terstond een onder zoek daar ter plaatse doen instellen. Het bleek hier weder hoe veel, ook voor de uitbreiding die de ziekte neemt waar zij zich eenmaal vertoont, afhangt van de handelwijze der veehouders zeiven en van de verordeningen en hare toepassing. Overschie heeft eene goede verordening, maar de toe passing liet te wenschen. De uitbreiding der ziekte in die gemeente wordt voor een groot deel toe geschreven aan zorgeloosheid der veehouders, die weinig gebruik maken van voorlichting van veearisenijkundigen, en aan gebrekkige uitvoering der ver ordening. Vooral de afzondering van ziek vee bleek zeer onvolkomen, en het slagten geschiedde niet met de nooilige voorzorgen. Ook de keuring van hei vlecsch was gebrekkig. In dit alles is terstond zoo veel mogeljjk ver betering gebragt. Bij kon. besluit van 7 October jl. heeft Z. M. bepaald, dat allen amb tenaren van 's rjjks belastingen wordt opgedragen om te waken voor de handhaving der maatregelengenomen of nog te nemen ter bestrjjding der heerschende veeziekte. Wij vernemen, zegt de Tijd, dat aan den heer J. .1. l'Ami, pastoor le Zandvoorl, de groote gouden medaille van de eerste klasse door Z. M. den keizer der Franschen is verleend, om de liefdadige en moedige hulp, heloond aan de schipbreukelingen van het Fransche schip Paulinedat den 29slcn November jl. op de kust te Zandvoort gestrand is. Bij de Ned. herv. gemeente te Groningen is tol predikant beroepen d". Mosselmans, pred. te's Hertogenboschbjj die le Scheveningen ds. Mense, pred. te Voorthuizen; bij die te Bodegraven d3. Gravenstcin. pred. te Se- rooskerke; bij die te Bunschoten ds. Magendans, pred. te Eemnes-builen- dijks; bij die le Gerkeskloosler ds. Warmolls, pred. te Niekerk; bij die te Anjum d5. Ploos van Amslel, pred. te Reitsum. Aan ds. J. Leyds, pred. te tloogcloon, is op zijn verzoek door het prov. kerkbestuur van Noord brabant eervol ontslag verleend. In de plaats van dr. J. Tichler is tot secretaris van hel prov. kerkbestuur van Zuidholland gekozen d8. C. Krabbe, pred. te Leyden. Als kandidaten tot de heilige dienst zijn toegelaten: door hel prov. kerk bestuur van Noordbolland de heer C. W. Schooreldoor het prov. kerkbe stuur van Utrecht de hh. H. van de Hagt, G. J. Hulsman. J. Kromsigt Pz A. C. J. van Maasdijk, P. N. Pikaar, G. Ringnalda en M. J. C. Wolf; door het prov. kerkbestuur van Overijssel de hh. P Doedes, W. Koelman en A. Verkonw; door het prov. kerkbestuur van Zuidhollaud de hh. J. 11. Schultz, J. C. van Slee en J. F. L. Mulder; door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant de hh. J. L. Forluyn Drooglever en D. N. Eerdmans. Door de synode der Evang. Luth. kerk zijn lot de predikdienst toegelaten de bh. C. A. de Meycre en W. J. Manssen. De gemeenteraad van Delft heeft, naar aanleiding van ingekomen adres sen besloten om den toestand der werkinrigting aldaar aan een onderzoek eener commissie te onderwerpen, ten einde te dienen van advies omtrent de middelen, die in het werk moeten worden gesteld om die inrigting, hetzij terug te brengen lot haar primitieven toestand, hetzij haar zoodanig j te hervormen, dal zij ophoude langer met de particuliere nyverheid in con-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1