Leidens gegoede inwoners te zenden, en richtte dit stuk zoo in, dat men telkens als iemand, wiens lidmaatschap wenschelijk is, zich hier vestigt, diezelfde circulaire kan zenden. De eerste rondzending is niel zonder goed gevolg geschied. Zeventien leden werden voor het Gen. gewonnen. Hoewel men daartegenover weder het verlies van cenige leden te be treuren had, was men door deze toetreding toch in staal gesteld om een plan, ten minste gedeeltelijk, te verwezenlijken, waarvan de nood zakelijkheid reeds lang gebleken was. Hel afbreken der lessen in de malhesis des zomers had tot dusverre voor de vorderingen der leerlin gen treurige gevolgen. Zelfs al heeft men eenmaal een vak lot zekere hoogte beoefend, indien men het dan een tijdlang moet verwaarloozenzal het geleerde op den achtergrond treden en de begrip pen zullen langzamerhand in helderheid verliezen. Wij weten dit, helaas! allen by ondervinding. Doch oneindig schielijker heeft dit pro ces plaats bij jongelieden, die dikwijls meer met het geheugen dan met het versland omvat hebben, en nog slechts de beginselen eener wetenschap hebben geleerd. Wanneer de hoofdonderwijzer in Septem ber de leerlingen weder voor zich had, die in Maart afscheid hadden genomen, bevond hij bijna zonder uitzondering dat het geleerde voor een groot deel vergelen was, en zag zich genoodzaakt om in plaats van voort te gaan, waar hij in 't voorjaar had afgebroken, de eerste maan den aan herhaling te besleden. Dat dit voor hem ontmoedigend was, behoef ik niet te zeggen, en evenmin dat de leerlingen nimmer de hoogte bereikten, die een cursus van 3 jaren mocht doen verwachten. Dij besluit van 10 April werd nu vastgesteld dat de lessen in de meet kunde voor alle drie klassen in den zomer zouden voortgezet worden, en reeds dezen zomer heeft dit plaats gehadvoor zoover het niet door buitengewone omstandigheden werd verhinderd. Later hoopt men het zelfde op de algebra te kunnen toepassen. Dit was niet het eenige. Omtrent de beschrijvende meetkunde was dezelfde klacht meermalen aangeheven. Doch nog meer: deze school telde slechts ééne klasse, en de jaarlijksehe recruteering van nieuwe leerlingen noodzaakte den onderwijzer dit leervak binnen bepaalde gren zen te houden, m. a. w. men moest bij eiken cursus op nieuw begin nen. Beide bezwaren werden thans opgeheven. Men besloot twee klassen te openen, en aan elk van beide hel geheele jaar door wekelijks een uur te geven. De laagste klasse bleef wat zij was; in de hoogste klasse zal de toepassing der beschrijvende meetkunde op de perspectief worden behandeld. Daar men voor de uitbreiding van de lessen in de meetkunde den heer van loghem reeds had moeten vragen nog een uur meer te geven, besloot men het onderwijs in de hoogste klasse op te dragen aan den heer van der waals. Maar ik ben hiermede de geschiedenis vooruitgeloopen. De laatste vergaderingen van 1864 waren, behalve aan de regeling der geldmidde len, vooral gewijd aan de vaststelling der prijsvragen. Er werden reeds toen daaromtrent eenige opmerkingen gemaakt, die in een der laatste vergade ringen van het Genootschapsjaar lol eene nieuwe regeling voor het uitschrij ven van prijsvragen voerde. Doch hierover later. Een voor de leerlingen be langrijk besluit in die dagen genomen, was dat het materieel, benoodigd voor het vervaardigen der opgegeven werkstukken voortaan door het Genoot schap zou verstrekt worden, ter bevordering van gelijkmatigheid en recht vaardigheid. Ongeveer dienzelfden tijd werd besloten om den hoofdonderwij zer de vink nog een assistent toe te voegenmeer in 't bijzonder belast met het toezicht op de leerlingen der B. A. Hiertoe werd benoemd de heer koren- hof, die tol hel einde van Maart in die betrekking is werkzaam geweest. De tweede maand van 1865 was half voorbijtoen de Bestuurders plotseling ter vergadering werden geroepen door eene tijding die den loop der lessen geheel dreigde te verstoren. De pokken waren uitgebroken in de woning van den concierge en bijgevolg moest het geheele schoolgebouw als geïnfecteerd beschouwd en voor de ontvangst der leerlingen ongeschikt verklaard worden. Het was het voorspel van hetgeen ons in het volgende Genootschapsjaar wacht. Lang en ernstig was de beraadslaging, doch men moest eindigen met de overtuiging dat het onmogelijk was voor alle scholen elders geschikte localen te vinden. Er werd besloten, aan de Regeering te vragen om het gebruik van eene der openbare scholen, van de stadsteekenschool en van een kamer in de Gehoorzaal. Met de grootste bereidwilligheid stonden B. en W. het verzoek der Bestuurders toe. Eerst in de laatste dagen van Maart konden de localen van het Gen. weder in gebruik genomen worden. Ondertusschen was er voor de mededingers naar de medailles aan de handteekenschool een onherstel baar kostbare tijd verloren gegaan, 't geen men met recht als de hoofd oorzaak mag beschouwen, dat geen der ingeleverde teekeningen heeft kunnen bekroond worden. De 20, 22 en 23 Maart hadden de jaarlijksehe overgangs-examens van de leerlingen der ambachtsschool plaats in de kleine stads-gehoorzaal daarvoor door B. en W. welwillend kosteloos afgestaan. De verbouwin gen van de localen des Gen. in 't vorige jaar ten behoeve van de B. A. geschied, maakten het onmogelijk aldaar een openbaar examen te doen plaats hebben, en Bestuurders hadden alle reden om met de verande ring ingenomen te zijn. De meerdere ruimte maakte het examen plech tiger en de bijwoning voor belangstellenden uillokkender. Het examen 1 zelf gaf over 't algemeen reden lot tevredenheid en bewees dat he onderwijs in den regel grondig en degelijk geweest was. Het was voor Bestuurders en onderw'yzers eene streelende voldoening van de heeren leden der Commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs alhier, die het examen met hunne tegenwoordigheid vereerden, de verzekering te vernemen, dat hetgeen zij gehoord en gezien hadden slechts gestrekt had om hunne ingenomenheid met onze vereeniging te verhoogen. En dat deze woorden welgemeend waren, bleek kort daarna, toen het jaarverslag van den toestand der gemeente ons van wege de Regeering werd toegezonden en wij daar over het Gen. en zijne werking in zoodanige termen vonden melding gemaakt, dat wij er trotsch op werden tot het bestuur dezer inrichting geroepen te zijn. Zooals u bekend is, is aan de Schoolcommissie meer in 't bijzonder hel toezicht opgedragen over al de vakken van onderwijs en het geheele perso neel daartoe behoorende. Daarom geeft zij aan 't einde van den winter- cursus een uitvoerig verslag aan het Bestuur van den gang van het onder wijs, en alles wal onderwijzers, leerlingen en leerbehoeften betreft. Aan dit verslag knoopen zich gewoonlijk meer of min belangrijke voorstellen vast. Aldus ook in dit jaar. Ik heb reeds melding gemaakt van de uitbrei ding der lessen in de meetkunde en de beschrijvende meetkunde, waar toe op voorstel der Schoolcommissie werd besloten. Behalve dit, diende dezelfde commissie nog twee gewichtige voorstellen in, hel eene lot reor ganisatie van de bouwk. rekenschool, het andere lot regeling der prijs vragen. De bouwk. rekenschool leed vooral aan twee gebreken. Het eerste was de ongelijkmatige ontwikkeling der leerlingen, waardoor eene klas sen-verdeeling bijna onmogelijk werd gemaakt; het tweede, dat de onderwijzers, hoewel zeer bekwame rekenkunslenaars, niet de genoeg zame technische kennis bezaten, noch konden bezitten, om het onder wijs levendig en smakelijk te maken door alles voldoende op te helderen. Vroeger waren de eischen van toelating voor deze school dezelfde als die voor de laagste klasse der rekenschool. Het voorstel der Schoolcommissie veranderde deze voorwaarde. Om voorlaan tot deze school te worden toegelaten, zullen de leerlingen de vereischle kennis moeten bezitten om lot de tweede klasse der meetkunde over te kunnen gaand. i. be kend moeten zijn met de beginselen der meetkunde, de gelijkvormigheid der AA incluis. Om het andere bezwaar te gemoet te komen, stelde de Commissie voor, om een van de drie onderw'yzers, thans in functie, voorloopig te ontslaan, en in plaats van hem een bouwkundige lot onder wijzer aan die school aan te stellenen aan de Schoolcommissie op te dragen om in overleg met dezen en den hoofdonderwijzer der schoolhet onderwijs te regelen. Deze maatregelen werden als proefneming voorgesteld en als zoodanig door het Bestuur bekrachtigd in zijne vergadering van 8 Mei. Met algemeene stemmen werd besloten den lieer van rijsbergen trtt^re noodigen om deze laak op zich te nemen, terwijl men, om hem voor hot tijdverlies schadeloos te stellen, hem voorloopig ontsloeg van zijne verplichting om onderwijs te geven aan de laagste klasse der bouwk. teekenschool. In eene der laatste vergaderingen van de Schoolc. werd de nieuwe inrichting der school met de heeren onderwijzers besproken, en kwam men tot een plan, dat gewenschte resultaten belooft. Moge U het volgende jaar een gunstig rapport kunnen worden medegedeeld Ons inziens zal de uitslag goed zijn, indien de onderwijzers met lust en ijver samenwerken om het plan te verwezenlijken, en de vervulling dezer voorwaarde zal niemand in twijfel trekken, die de mannen, aan welke het onderwijs zal worden toevertrouwd, kent in hun ijver, hunne bekwaamheid en hunne ware belangstelling in den bloei des Genoot- schaps. Het is onnoodig U op te sommen welke consideratiën ons ge leid hebben tot eene veranderde regeling der prijsvragen. De artikelen spreken genoeg voor zichzelve en ik zal mij bepalen met U die mede te deelen, zooals z'y' in-de vergadering van 12 Juni definitief zijn vast gesteld, nadat alle voor's en tegen's rijpelijk waren overwogen. Voordat ik de kroniek des Gen. vervolg, moet ik eerst spreken over de burgeravondschooldie in hel afgeloopen jaar nog slechts ééne klasse lelde, bevattende acht leerlingen. Er is van deze school niets dan goeds mede te deelen. De directeurde heer van der waals overtrof de groole verwachtingen, die men van hem gekoesterd had, en zijne twee medeonderwijzers, de hh. meijer en rETiu, aanvaardden hunne betrekking met een lust en bekwaamheid die roemenswaard was. De leerlingen gedroegen zich uitmuntend en hebben in dezen cursus belangrijke vorderingen gemaakt. Na het examen, dal den 7 Juli plaats had en opgeluisterd werd door de tegenwoordigheid van commissiën uil het Da- gelijksch Bestuur en de Commissie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs, werd besloten zeven der acht leerlingen tot de hoogste klasse te bevorderen. Maar hoe tevreden wij ook zijn met onderwijzers en leerlingen, het is niel voor een achttal dat de school geopend is, wier beslemming veeleer is om aan alle toekomstige burgers, die, na het verlaten der lagere school, slechts de avonduren meer beschikbaar hebben, gelegenheid te geven tot het verkrijgen van in onzen tijd zoo onmisbare kennis. Geen wonder dat wij gedurende 'l geheele afgeloopen jaar de hoop koesterden dat het kleine aantal knapen, dat in 't vorige jaar gevraagd had op deze school geplaatst te worden, te verklaren was uit het nieuwe en onbekende der zaak, doch dat nu het voorbeeld

Leydse Courant | 1865 | | pagina 6