Per Telegraaf. Eergisteren namiddag is door een agent van policie een jongen ge vatdie in de Parkstraat, in de rails van liet paardenspoor van 's Hage naar Sclieveningen een straatsteen nederlegde. Wij vernemen dat aanst. Donderdag-avond in de Groote Kerk alhier een bijzondere bidstond voor vaderland en gemeente zal worden gehouden. Ds. Moll zal daarbij als voorganger optreden. (D.) BÜÏTOVLA1MDSCHE BERlGTEiM. ËNGELAN U. LONDEN, 28 September. Te Dublin en in andere plaatsen van Ierland houden de gevangenne mingen steeds aan. Een fregat heeft te Queenstown post gevat. De veeziekte neemt hier steeds meer en meer in uitbreiding toe; vele aanzienlijke stallen, waaronder die van H. M.zijn aangetast, waardoor kostbaar *ee is gestorven. In de afgeloopen week zijn alhier 12916 pon den vleesch afgekeurd en aan de cousumtic onttrekken. Een tachtigtal koeijen werden dezer dagen van Bremen te Edinburg aangevoerd en verdacht hesmet te zijn. Op hevel van de bevoegde autori teit werden zij voorzigtigheidshalve geslagt en het vleesch publiek verkocht. Bij een ingesteld onderzoek van het vleesch en de ingewanden bleek het evenwel dat de beesten volmaakt gezond waren; door den eigenaar is een eisch tot schadeloosstelling ingesteld. Onlangs werden twaalf kisten ham uit Liverpool alhier afgekeurd en op last van den inspecteur teruggezondengisteren is hetzelfde gebeurd met 24 kisten, elk van 400 pond. Beide partijen waren afkomstig uit Ame rika en bij ontvangst alhier grootendeels verrol. Naar men vermoedt heb ben zij behoord tot den voorraad, die tijdens den oorlog door de regering der Unie naar de bondstroepen in de zuidelijke staten was afgezonden en waarvan het overschot, bij liet einde van den oorlog, naar hel Noorden terug vervoerd was. Het is bij onderzoek gebleken dal de twee personen, die te Southam pton aan de cholera zouden zijn overleden, niet aan die ziekte, maar aan andere ongesteldheden hebben geleden. Er zijn thans aan de kusten van het vereenigd koningrijk in werking 150 reddingbooten van de Royal National Lifeboat Institution en 35 van bijzondere vereenigingen. In 1864 en de acht eerste maanden dezes jaars zijn 627 menschen en 28 schepen door de booten der eerstgenoemde instel ling gered, terwijl zij bovendien belooningen heeft toegekend aan verschil lende kustbootenvoor de redding van 395 personen. In het geheel zijn sedert 1855 tot en met 1864 niet minder dan 30261 menschen door redding booten aan het gevaar van vergaan onttrokken. Beriglen uit New-York van 20 Sept. melden dat de heer Seward offi ciéél aan den heer Adains heeft kennis gegeven dat de Amerikaansche rege ring zich niet voor de gcldleeningen der zuidelijken verantwoordelijk stelt, en de teruggave der in Engeland in beslag genomen katoen langs den ge- reglelrjken weg zal vorderen. Het eiland Guadeloupe is door een hevigen storm geteisterd, die zware verwoestingen heeft aangerigt. 300 personen hebben daarbij het leven ver loren. Het nabijgelegen eiland Maria Galante werd geheel overstroomd. Vele inwoners zijn met booten naar Guadeloupe gevlugt, doch een groot aantal hunner zijn in de golven omgekomen. FHANKftlJH. PARIJS, 28 September. Men verneemt thans dal de oorlogschependie te Toulon gewapend worden, bestemd zijn tot het doen eener demonstratie tegen de regering van Tunis, indien deze weigerachtig blijft aan Frankrijk voldoening te ge ven voor mishandelingen, aan ingezetenen van Algerië onlangs in Tunis van de zijde der overlieden aangedaan. La France verzekert dat het Fransclic garnizoen te Rome op het eind der volgende maand met een bataillon zal worden verminderd. In het dep. du Nord is de veetyphus uitgebarsten tot grootcn schrik der veefokkers, die er rundvee bij gansche stallen vetmesten met den afval van beetsuikerfabrieken. Te Marseille is, in vergelijking der vorige weck, ccne vermindering van het aantal cholera-gevallcn waargenomen; echter blijft die ziekte er nog vrij lievig heerschen. Het aantal inwoners dat de stad verlaten heeft is verbazend groot. Te Nimes is thans de cholera ook uilgebarsien. De berigten uit het zuiden van Spanje luiden treurig omtrent de cholera. Te Sevilla en te Malaga woedi zij in buitengemeen lievige male. Hel cijfer der sterfte is ruim 100 daags in iedere stad. De studenten in de geneeskunde te Montpcllier hebben zich naar Marseille, Toulon, Aries en andere plaatsen, waar de cholera heerscht, be geven om hun bijstand aan de zieken te verleenen. Te Rome is op den 22sten dezer in de kerk van de II. Maria d'Ara Coeli eene plegtige dienst gevierd voor de zielrust van generaal Lamoricière, opperbevelhebber van hel pauselijk leger. De dienst werd geleid door den patriarch van Antiochië, mgr. Belgrado, cu o. a. bijgewoond door den mi nister van oorlog des pausen de generaals en stafofficieren van hel pause lijk leger, den kardinaal Pit ra en den aartsbisschop van Westminster. In het laatstelijk gehouden consistorie heeft de Pans niet over de zaken van liet koningrijk Italië gesproken, maar over de vrijmetselaars en over de seclen van vrijdenkers in het algemeende Paus laakte de regeringen welke zoodanige secten in bescherming namen. Na het consistorie beeft Z. 11. eenigc bisschoppen, waaronder dien van Westminster, ten gchoore toegelaten, hen voorbereid op kwellingen en vervolgingen om den geloove, maar hen bemoedigd met te wijzen op Gods voorzienigheid. De generaal der Jesuileii de heer Beckx is door eene hoog ernstige on gesteldheid aangetast. Pik CISSEN. BERLIJN 28 September. De koning heeft zich den 25slc" naar Lauenburg begeven, ten einde de huldiging der bevolking te ontvangen. Aan de grenzen van het landschap werd de koning begroet door eene deputatie, welke hem de verzekering van de trouw en de gehechtheid zijner nieuwe onderdanen aanbood. Ratze- burg is bij 's konings aankomst geillumineerd geweest. De huldiging had aldaar in de Pelri-kerk plaats. Z. M. is gisteren alhier teruggekeerd. In de nabijheid van Sonderburg alleen zijn 1000 militairen werkzaam aan het opwerpen der nieuwe vestingwerken. Allerwege in hel rond zoo te Duppel als elders, wordt met gelijken ijver gearbeid aan de ontwor pen versterkingen. Het dorp Holzheim in den Opper-Paltz is voor een groot gedeelte af gebrand. PARIJS, 30 September. De Moniteur meldt dat Midden-Mexico rustig is. Fiquereaopperhoofd eener bende weerspannigenheeft den 14 Augustus Tehuacan overrompeld doch werd alras van daar verjaagd. Bij voortduring onderwerpen zich indiaansche stammen in de provincie Sonora aan de kei zerlijke regering. MARSEILLE, 30 September. Uit Rome wordt gemeld dat de Paus heeft afgezien van zijn voornemen om in December a. s. kardinalen te benoemen, en hiermede wachten zal tol de vasten in 1866. INC E ZON PEN. Aan den heer Redacteur van de Leydsche Courant. Mijnheer Dewijl in uwe stad de zetel gevestigd is van de medische faculteit en ik derhalve gerust kan aannemen, dat men daar meer, dan in eenige andere stad van Nederland, zal waken voor de zuivere voeding van de menschen, heb ik het niet ongepast geoordeeld, om UEd. eenige inlichtingen te geven over het vervalschen van eenige artikelen in Nederland, die in groote hoe veelheden naar Engeland verzonden worden. Hieronder behoort voorname lijk de gist, waarvan de consumptie in de laatste jaren zoo toegenomen is, dat men niet meer aan de vraag van dit artikel kondc voldoen en men voor zeker daardoor te Schiedam op de gedachte gekomen is oin dezelve te vervalschen. Dit heeft aanleiding gegevendat men dezelve in Engeland scheikundig onderzocht heeft, waarvan hel gevolg is geweest, dal de ontleding als volgt is bevonden te zijn: Vochtigheid 52.39 Plantenstof 34.45 Aardsche stof 13.16 100.00 Men heeft toen gedacht dat, zonder de groote hoeveelheid vocht te reke nen, de gist voor een derde gedeelte met kleistof vermengd was, waardoor de qualiteil zoodanig verminderd was, dat men driemalen zooveel noodig had, als van onvervalschie gist. Van verschillende zijden wordt er geschreven, dat men de gist teil uwent met pijpaarde en marmerslof vermengt en dat men niet wist, wat men met het stof van de pijpen ie Schiedam uitvoerde, dat in groote hoeveelheden van Gouda naar Schiedam vervoerd wordt; maar nu het doel daarvan be kend is, heeft men de voorzorg genomen om keurmeesters aan te stellen, om de vervalschie gist te vernietigen. Gedurende de laatste 14 dagen zijn er 6410 manden met gist te Huil aangevoerd, waarvan 130 als geheel bedorven zijn afgekeurd. Ook de boter wordt vermengd met reuzel en daarna gekleurd en als versche grasboter verscheept. liet zal wel overbodig wezen, om hier nog bij te voegen, dal ieder wel denkend meiiseh een dergelijken handel in vervalschie artikelen zal afkeuren en vooral in een tijd waar alle middelen in hel werk gesteld worden om den gezondheidstoestand van de menschenzoowel als van de dieren te bevorderen. Ook is het te betreuren, dal de Hollandsche trouw, die vroeger zoo hoog stond aangeschreven, hierdoor lijdt. Door deze regelen, in het algemeen belang, in UEd. geacht blad te plaatsen, zult UEd. verpligten Een Hollander die 25 jaren in Engeland gevestigd is. Gewezen vonnissen in strafzakendoor het Kantongeregt te Leydenop den 23ste° September 1865. 1 wegens het spannen van drie ongemuilbande honden aan eene kar, en het op straal alleen laten van die kar, niet behoorlijk vastgemaakt. 1 wegens het baggeren in den Vliet, zonder de vereischte toestemming. 12 wegens het zonder voldoenden muilband op straat laten van honden, gedurende den door Burgemeester en Wethouders bepaalden tijd. 5 wegens hel zich op dc openbare straat in kennclijken staal van dron kenschap vertoonen. 1 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens hel snijden van riet, zonder consent. AH.AJKEMIE-NIEI7WS. PROtiOTIEN AAN I)E LEYDSCHE HOOUESCHOOL. Den 30slen September de heer 11. J. Viukhuyzenvan 's Gravenhage med. doet iu de verloskunde, met stellingen. De Directeur van hel Postkantoor te Leiden maakt bekend, dat te be ginnen op den ls,en October, de ligling der ijzeren Brievenbussen zal plaats hebben als volgt: In de Stad 's morgens ten 8 ure, 10 50 minuten 's avonds 3 35 7 55 /Jan het Station, vijf minuten vóór het vertrek der vier doorloopende Treinen in beide rigliugen. De Directeur voornoemd W. NAGEL. ABVEBTEA'TIES. Voor de veler en treffende blijken van deelneming, bij het noodlottig over lijden van mijnen Zoon ontvangen, betuig ik bij deze, ook namens zijne Kinderen en Behuwd kinderenzoowel aan betrekkingen als vrienden en bekenden, ons aller gevocligslen dank. Amsterdam, 30 September 1865. J. LEEMBRUGGEN. Voor de wede RAAFF nog ingekomen bij den Controleur van K. ƒ5, van C. 1van eenigc leden van liet muziekkorps der Leidsche Schutterij ƒ2 50. Dankbaar zijn wij, dat de roepstem. «Helpt de weduwe en haar talrijk kroost" weerklank heeft gevonden en nog vindt bij zoovclenlot nog toe zijn wij te vergeefs zoekende in het midden der stad naar een onderhuis, waar een boom, getuige uwer liefde, kan geplant worden, die onder Gods zegen voor hel gezin de noodige vruchten kan afwerpen. Wie zulk een onderhuis kar, aanwijzen of bezorgen doel een goed werk. J. E. INCKEL. 11. IIEIJEN. J. J. OLIVIER. DC G. ZAALBERG.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2