eigenen. Bet transporleren der dieren, verzonden waar men ze slechts kon verkoopen, werd dikwijls niet belet, hetzjj wegens gebrek aan hel noodige toezigl, hetzij wegens te-ligt schatting van het gevaar. Al de vetmesters hebben, uil vrees hun vee te verliezen door de ziekte, zooveel mogelijk daarvan verkocht, grootendeels in Engeland, maar voor een deel ook op de Nederlandsche markten, en onder hen waren er die de ziekte verzwegen, om hun vee als niet verdacht te kunnen verkoopen. liet is derhalve duide lijk, dat zulke handelwijzen uitermate geschikt waren ter verbreiding eener veeziekte, die, ware er geen vee verplaatst, onmogelijk in zoo korten tijd zulk eene uitbreiding had kunnen bekomen. De commissie werd dezen stand van zaken eerst gewaar door de ledig wordende weiden. Vroeg men naar zieken, er waren er niet, terwijl de policie onvermogend was om een vol doend toezigt er op te houden. Thans echter, nu vele markten gesloten zijn, de invoer in België is belet en in Engeland bemoeijelijkt wordt, onderwerpt men zich beter aan de wettelijke bepalingen, en worden de overgebleven dieren aangegeven en afgezonderd of geslagt, in behandeling genomen of onteigend. Aangeprezen wordt ten slotte het veigrooten van den afstand tusschen den meest besmetten kring en de andere omtrekken, als mede hel vergrooten van den afstand tusschen nog gezonde en zieke of verdachte kudden, en hel gezonde vee, dat niet digt bij elkander kan ge houden worden, op te stallen, en aldaar in gestrenge afzondering te houden. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht is beroepen d8. J. II. Guldenarm, pred. te Oosthem, en tot pred. bij de herv. gemeente te llelfshaven ds. J. C. de Vijver, pred. te Vlissingen. Eergisteren hield de Nederl. Gustaaf-Adolf-vereeniging hare jaarlijksche vergadering le Amsterdam die door vele afgevaardigden werd bijgewoond, liet daar uitgebragte verslag getuigde van den toenemenden bloei dier ver- eeniging. De vergadering verdeelde eene som van ƒ5000 over een aantal kleine proteslantsche gemeenten in en builen Nederland, die zich tot haar om ondersteuning voor kerk en school hadden aangemeld. Verder schonk zij eene feestgave van ƒ450 aan de Prnissische gemeente Ellen. Des avonds hield zij eene openbare feestelijke bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, waarbij als sprekers optraden dd. Laurillard, de Bidder, van 'sllage, en Slemier, die de vereeniging in haar doel en werkzaamheid afschilderden en op krach tige wijze ter ondersteuning hebben aanbevolen. Door de prol. zangvereeni- ging werden bij afwisseling eenige zangstukken uitgevoerd. De prov. staten van Noordholland hebben eergisteren eene buitenge wone vergadering gehouden, waarin vastgesteld werd eene verordening lot wering van veeziekte en voorts besloten tot de aanstelling van een prov. vee-arts, met een jaarlijksch tractemeul van ƒ1200 en vergoeding van reis- en verblijfkosten, bij tarief vastgesteld, wanneer de verordening in werkiug moet worden gebragt en de veeziekte zich binnen de provincie zal voordoen, terwijl het tractemcnt zich tot ƒ600 zal bepalen, wanneer de verordening kan worden geschorst. Uit Hoogwoud, NoordhoIIandmeldt men dal ook aldaar vermoedelijk de runderpest is uitgebroken en wel bij eene koe in dat dorp en bij eene te Bobbeldijk. Beide zijn terstond afgemaakt en begraven. Er ontbreekt in die omstreken een rijks-veearts, die in twijfelachtige gevallen uitspraak kan doen. Naar men van Texel meldt is aldaar eene zeer besmettelijke ziekte on der de sohapen uilgebroken. Men is tot de overtuiging gekomen, dat het de pokziekte is, eene ziekte nog veel verwoestender dan de heerschende run derpest. Men zegt, dat de ziekte voor het tegenwoordige nog niet in haar hoogslen graad van kwaadaardigheid is; echter zijn reeds eenige schaper, gestorven en niettegenstaande de tot nog toe genomen maatregelen neemt de ziekte toe. Omtrent de opening van hel prov. concilie te 's Herlogenbosch deelt de Tijd nog het volgende medeMgr. Th. Borrelkanunnik theologaal van Haarlems kapittel, hield eene rede in het Latijn, met een meesterschap over die taal, welke in onzen lijd zeldzaam wordt gesproken. Hij betoogde het gewigt van het geopend concilie, zoowel uit geschiedkundige herinnerin gen, als uit beschouwingen aan onzen tijd ontleend. Vervolgens begonnen de i oorbereidende «erriglingen van het concilie, liet zou tnocijelijk zjjn om daarvan eene beschrijving te geven en hel zou ons ook te ver voeren. Al leen kunnen wij niet nalaten de plegtigheid der geloofsbelijdenis te vermel den. De metropolitaan aan den voel van het altaar knielend, las de voor geschreven geloofsbelijdenis luid voor, en bezwoer haar met de hand op het Evangelie. Iltj nam daarop plaats op de hoogste treden van hel altaar in een daartoe voor hem bereiden zetel, waar elke bisschop, prelaat en lid van bet concilie beurtelings aan zijne voelen knielde, om insgelijks met de hand op het Evangelie trouw aan bet geloof le zweren. illorgen zal de spoorweg van Almelo naar Salzbcrg feestelijk worden geopend. De dienst op dien weg zal op 2 October aanvangen. 's GRAVENHAGE 28 September. Door Z. M. is ten vervolge van zijn besluit van 9 Sept. 1864, hou dende toekenning van eervolle belooningen ter zake der expeditie naar de Toralhca landen (Celebes), in October en November 1863, te zelfder zake alsnog benoemd tot ridder 4de kl van de Militaire Willems orde de opper wachtmeester bij het reg. Oost-Indische cavalerie II. de Haas. Z. M. heeft tol ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer M. Ilageman, onlangs benoemd tol directeur der maatschappij tot bevorde ring der toonkunst te Batavia. Tot schoolopziener in hel 10de schooldistrict van Noordbrabant is be noemd de heer mp. F. J. A. Fles, regter in de arrond.-rcgtbank te Breda. Tol ontvanger der in- en uitgaande regten te Nispen is benoemd de heer R. C. Charbon, surnumerair der dir. belastingen in Gelderland. Z. M. de koning heeft aan de commissie belast met de aanbieding van hel adres der tweede kamer, ter beantwoording der troonrede, het volgende geantwoord: «Ik wensch van harte met de tweede kamer dat hare beraadslagingen met mijne regering tot heil van het dierbare vaderland zul len strekken, en ik verzoek u haar mijnen bijzonderen dank over te brei gen voor haar adres van antwoord." De tweede kamer zal heden middag ten 3 ure eene openbare zittin houden. -- Voor den hoogen raad, burg. kamer, is heden behandeld de bekend zaak van baronnesse van Dedem, weduwe van D. Pruimers, tegen N. Pru mers, over de voogdij van het minderjarig kind van de eerstgenoemde. Ui O. M. zal in deze zaak nader conclusie nemen. In de maand November zal alhier weder een examen worden gehott den van onder-officierendingende naar den rang van 2d™ luitenant. Naar wij vernemen is de beruchte Jacob Breggeman (wiens gezoni heidsloestand hel lol dusver niet toeliet om van het huis van verzekerin alhier naar een der strafgevangenissen te worden overgebragt) heden moi gen van hier naar Leeuwarden getransporteerd. BUITENLANDSCHB BERIGTEN. H E 1. I E. BRUSSEL, 27 September. De September-feestendoor fraai weder begunstigd, hebben eene mt nigte vreemdelingen naar de hoofdstad doen toeslroomen. Bij het sch(jf schieten door de burgerwacht, dat bij die gelegenheid plaats had, heeft eei noodlottig voorval plaats gehad. Een officier, vader van een gezin van dri kinderen, is doodelijk getroflen door het schot van een schutter, die achtei hem staande, de haan van zijn geweer in rust wilde zetten, maar daarbi aan den arm werd gestootenzoodat het schot afging. ENGEL. A'S 1». LONDEN, 26 September. De Mom. Post berigt het volgende: Wij zijn in slaat te bcrigten dat de Fransche regering een belangrijk besluit heeft genomen betreffend, het vertrek der Fransche troepen uit Rome. Binnen kort zal met de out ruiming dezer stad een aanvang worden gemaakt. Een gedeelte der bezet ting van Rome zal aftrekken en te Civita Vecchia geconcentreerd worden Deze maatregel zal eene veel beteekenende waarschuwing voor den Patti wezen. De regering, door rapporten van eenen deskundige de zekerheid beko men hebbende dat de besmettelijke veetyphus ook schapen aantasten en vat deze op rundvee overgaan kanheeft de ten aanzien van het rundvee ver ordende maatregelen tot wering der ziekte ook op het wolvee, alsmede o| de varkens, toepasselijk gemaakt. Uit Dublin meldt men dat op enkele plaatsen weder een aantal Feniani zijn in hechtenis genomen. De Times deelt mede dat le Southampton twee gevallen van Aziali sclte cholera zijn waargenomen. Ten opzigte der laatst gehouden verkiezingen verneemt men, dat di verkiezing der vier leden voor de city 1560 heeft gekost en dat de liberalt leden te Windsor ieder 950 voor onkosten hebben betaald. Op nieuw zal eene maatschappij worden gevestigd om een kabel leggen door den Atlanlischen Oceaan, onder den naam van «Atlantic Ocean telegraph company" met een kapitaal van 100,000 In den loop van het vorige jaar hebben, blijkens officiële opgaven, 1626 ongelukken met machines plaats gegrepen. Volgens den Levant Herald is de schade, door den brand te Konslan tinopcl veroorzaakt, op 4,000,000 te schatten. Een vierde gedeelte dei stad ligt in puin en sedert den brand van Moskon heeft in Europa geen zoo geweldige brand plaats gehad. Er hecrscht eene groote ellende in de stad. De regering is verpligt aan duizenden gezinnen hulp le verschaffen. Er it eene openbare inschrijving geopend, en de ambtenaren hebben eene maand hunner bezoldiging ten behoeve der ongelukkigen afgestaan. FKANRRMH. PARIJS, 26 September. Te Toulon is hel bevel ontvangen om al de gepantserde kanonneer booten, die er sedert eenige jaren onttakeld lagen, onverwijld te wapenen. Het doel van dezen maatregel was niet bekend. De commissaris van policie te Marseille, de heer Billon, is afgezet, omdat hij uit vrees voor de cholera zijnen post had verlaten. Dezer dagen is hier een Nederl. toonkunstenaar, de heer Greive, in 49-jarigen ouderdom overleden, llij was gedurende geruimen tijd als violist aan den Italiaanschen schouwburg verbonden en deed vroeger te Baden een zijner voortbrengselen als toonzetter met vrij gunsligen uitslag opvoeren. Hel hof van assises van het dep. der Seine heeft Theodoor Theeuwissen geboren le Bredawegens bigamie tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. HÜ trad in 1846 te Brussel in het huwelijk met eene Hollandsche, Dclphine IIaijims genaamd, die hem vier kinderen schonk, waarna hij haar verliet. In 1864 huwde hij le Marseille eene Fransche vrouw, Victorine Discours genaamd, die thans door een toeval achter de waarheid is gekomen en eene aanklagl legen haren man heeft ingediend, die lot bovengemelden uitslag heeft geleid. Theeuwissen oefende hel beroep van drukker en letterzetter uit. De generaal d'Orgoni, die in het rijk van Birma is overleden, heeft aan het instituut 100,000 frs. vermaakt, ten einde de rente jaarlijks le doen strekken tot belooning van Item, die door zijne geschriften of reizen het meest zal hebben bijgedragen tot uitbreiding van den invloed der Fransche beschaving in de landen van het verre Oosten. Naar men uit Rome meldt heeft de Paus in een geheim consistorie eene allocutie gehouden, en 4 bisschoppen voor Spanje, 1 voor België, 1 voor Ierland, 1 voor Engeland, 6 voor andere lauden, benevens 8 in parti bus infidelitim benoemd. PKUISSEN. BERLIJN, 26 September. De generaal von Gablenz heeft aan de uitgevers van dagbladen in Hol- stcin de verpligting opgelegd een exemplaar hunner uitgave voor de censuur over te leggen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2