LEUD8CI1E COURANT. De Courant wordt MaandagIF oensdag en frijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zalurdag avond. WOENSDAG 27 SEPTEMBER. De prijs der Courant is 3.per vierendeel laars, /ijtonderlijke nummers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden /V®. 17 blad 20) der Handelingen van den Gemeenteraad. "STAD S-BERIG TEN" Re BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gcmeenlebesluur van Leyden doet ie welen, dat aan den Ontvanger der direeie belastingen alhier is Ier hand gesteld een, op den 19dcn dezer maand invorderbaar verklaard, kohier van hel Paientreglover hel diensijaar 1865 en 1866, l®te kwartaal, hou dende suppleloire aangiften enz., terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burtremcester voornoemd Leyden, 25 September 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 28,lc0 September 1865's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Suppleloire begrooting en staat van af- en overschrijving op de gemeente- begroot ing. 2°. Adres van A. Jansen, ter bekoming van pensioen. 3®. Adres van F. A. de GraafT, tot verhooging zijner jaarwedde. 4®. Adres van H. A. Schmier c. s.tot wijziging in de verordening omtrent den in-uit- en doorvoer van rundvee langs de zuidelijke grens der gemeente. 5®. Voordragt tot wijziging van de Algemeene Policieverordeningwat be treft de plaats, daarbij voor hel houden der aardappelenmarkt aangewezen. 6®. Adressen om afschrijving of teruggave van plaatselijke directe belasting, 1865, van: a. K. H. van Diepenbruggc; b. M'. G. A. van Hamelin zake den faillieten boedel van J. L. Lcefers Jr.; c. J. C. van Rosse, wed. W. A. Peskens. 7®. Voordragt tot den verkoop van boomen buiten de voormalige Wilte-poort. BTANENLANDSCHE BEHiGTKN LEVDEN 26 September. Blijkens de begrooling van hoofdst. V. (binnen), zaken) voor 1866 zal de hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch met 1 November van dat jaar wegens dertigjarige dienst als gewoon hoogleeraar aanspraak hebben op 1/4 verhooging van jaarwedde. Aan den opzigter der akademische gebouwen, die tot biertoe slechts ƒ290 'sjaars genoot, wordt, wegens vermeerdering van werkzaamheden, eene bezoldiging van ƒ500 toegekend. Om dezelfde reden wordt ook de bezoldiging van den apotheker bij het akademisch gast huis met ƒ200 en die van der. custos bij de chirurgie met ƒ50 verhoogd. Bij de subsidiën voor de verzamelingen en andere iurigtingen wordtbe- halve de gewone gelden uitgetrokken ƒ200 ten behoeve der lessen en oefe ningen in de natuurkunde, ƒ150 tot verleening van tijdelijke hulp bij die oefeningen, en ƒ200 *oor den aankoop van instrumenten bij het klinisch onderwijs; ƒ900 voor liet vertimmeren van vertrekken waarin 's rijks etlino- graphisch museum is geplaatst; ƒ500 tot belooning van den architeil der gemeente, vroeger opzigter der akademische gebouwen, ter zake van zijnen arbeid aan de verbouwing der akademische bibliotheek; ƒ5500 voor eene nieuwe kast tot het plaatsenen bewaren van tropische gewassen; ƒ100,000 voor het stichten van een nieuw akademisch gasthuis, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ250,000. In de memorie van toelichting wordt omtrent hel laatste punt, nadat de minister verslag heeft gegeven van den loop der onderhandelingen tusscheii de regering en het gemeentebestuur van Leyden hetrefTende hel nosocomium en de laatstelijk door het gemeentebestuur gedane voorstellen heeft medege deeld het volgende gezegdHoewel deze voorstellen meer aannemelijk sche nen, meende de regering, zonder zich tot resiliatie bereid te verklaren, de mogelijkheid daartoe niet te moeten afsnijden, maar verlangde zij voor dat geval voordecliger voorwaarden te bedingen, hetgeen dan ook onlangs heeft geleid tot de mededeeling van gemeentewege, dat hel benoodigde terrein 0 voor het stichten van een nieuw gebouw hetgeen in elk geval te verkie- s zen scheen boven uilbouwing van het tegenwoordig nosocomium of bouwing op het daarnaast gelegen terrein kosteloos beschikbaar zou worden ge steld en er wel uitzigt was op eenige verhooging der aangeboden som van 100,000. Dit voorstel is bij de regering in overweging. Zonder nog te beslissenof tol ontbinding van het contract van 1853 zou kunnen worden besloten, gelooft zij dat de zoo zeer gewenschte oplossing der jaren lang aanhangige zaak zou kunnen worden bevorderd door het brengen vau een gedeelte der voor het stichten van een nieuw akademisch gasthuis geraamde som ad ƒ250,000 in de siaaisbegrooting voor 1866. Mitsdien is bij art. 98 een bedrag van ƒ100,000 uitgetrokken. Dit neemt niet weg, dal, zoo de regering de ontbinding bedenkelijk mogt blijven achten, zij zwarigheid zal maken in de voorstellen van Leyden te treden. De voorgedragen som zou dan vervallen. Gisteren namiddag is er builen de Rijnsburgsche poort tusschcn eenige personen een hevige twist ontslaan, die een zeer noodloitigen afloop heeft gehad. Nahij de Poelbrug, alwaar een hunner, zekere H., koeijeu moest melken, moet die twist zoo hoog zijn geloopendat deze zekeren P., zijn neef, in een sloot geworpen eu daarbij zwaar mishandeld heeft; althans P. is later in deeruiswaardigen toestand naar het gasthuis alhier gebragt en heden morgen overleden, lu hoeverre ook nog anderen b(j de zaak be trokken zijn, zal het regterlijk onderzoek, dat aangevangen is, aan het licht moeten brengen. De overledene laat eene vrouw en vijf kinderen achter. De oorzaak van dit treurig voorval is in liet misbruik van ster ken drank te zoeken. De Staatscourant bevat eene mededeeling omtrent de cpidemiën van pokken en typhus, die in de laatst verloopeu maanden te Noordwijk en te Ryusburg geheerschl hebben. Daaraan ontleenen wij het volgende: Te Noordwijk kwamen van Januarij tot hel midden van Jul(j 381 poklrjders en 101 typhusljjders in behandeling en van de eersten zijn 45, van de laatsten 18 overleden. De eerste Ijjder aan pokken had de ziekte waarschijnlijk van 's Gravenhage overgebragt. lu het midden van February heerschte deze ziekte vrij algemeen. In Junjj was zij zeer aan het afne men. Het eerste geval van typhus werd den 8slcn Maart gezien en weldra door andere gevolgd. De eerste gevallen waren meest alle doodelijk. De vorm was die van exanlhemalischen typhus en de besmettelijkheid in het oog loopeud. De oorzaak der uitbreiding, die de epidemiën namen, ligt, volgens de berigten, voor de hand. Te Noordwijk aan 7,cewaar de typhus hel meest heerschte, is, behalve den grindweg die door liet midden van het dorp loopt, geene bestrating hoegenaamd. Riolen ontbreken, zoodal hel gebruikte vuile water zich overal ophoopt en in den zandbodem, rondom de woningen, dringt. Van privaten maken de inwoners weinig gebruik; 7(j bezigen tonnen die, sle,.-h'.: met eene plank gedekt, naast de huizcp slaat', cnwanneer zij gevuld zijn, naar het land gebragt worden. De wo ningen zijn zeer klein in evenredigheid tot het getal bewoners; deuren en ramen zijn klein en worden zelden geopend. Daardoor is de lucht zeer onzuiver in het dikwjjls eenige vertrek. De slaapsteden bevatten veeren bedden, die nooit gereinigd worden; e'én bed dient dikwijls voor hel ge- heele gezin en daarin slapen oude en jonge menschen en kinderen, mannen en vrouwen allen bij elkander. Door ziekte van de koslwinnaars zijn vele gezinnen lot armoede vervallenhetgeen de herstelling zeer vertraagde. De meer gegoede inwoners hebben zoo veel mogelijk bijgedragen tot voorziening in de behoefte cn de gedeputeerde staten ondersteunden de gemeente met een subsidie uit de provinciale kas. Te Rijnsburg deden zich op het einde van February de eerste sporen van typhus voor. Allengs breidde zich de ziekte meer uil. Onder de oorza ken wordt in de eerste plaats besmetting genoemd en verder armoede, op hooping, onzuivere lucht, onreinheid. Ook hier werd, even als te Noord- wijk, ophooping van faecale stollen, doordringing van den bodeui en ver ontreiniging van het drinkwater daarmede in Itooge mate waargenomen. In hel midden van Julij waren, sedert liet begin der epidemie, van de 1975 inwoners 86 door typhus aangetast en 22 aan die ziekte, 17 aan pokken overleden. De typhus vertoonde zich hier in beide vormenvan exanlhe- matischen typhus en abdoininaaltyphus. Krachtige maatregelen waren nood zakelijk. Uil het Caecilia-gasthuis te Leyden werden 20 kribben ter leen afgestaan en het noodige nieuwe beddegoed werd aangeschaft. Door de re gering werden twaalf dubbele teuten beschikbaar gesteld, om op de erven achter de woningen te plaatsen, ter verpleging der lijders, waartoe het schoone zomerweder in de maand Julij goede gelegenheid bood. De rege ring zond daarenboven tien flltreertoeslellenom in de behoefte aan zuiver drinkwater te gemoet te komen. Het uitdeelcn van goede soep werkte de herstelling zeer in de hand. De gunstige uitwerking dezer maatregelen bleek spoedig. Den 5de" Augustus waren er 20 lyders aan typhus en 17 aan pokken in behandeling, den 12den 14 aan typhus en 12 aan pokken. De epidemiën waren blijkbaar aan het afnemen. Den 16dcn September was liet getal der typbuslijdcrs tot 5, dat der poklyders lol 3 gedaald; in eene maand waren 6 aan typhus, 1 aan pokken gestorven. De zwaarste zieken werden meestal onder de tenten geplaatst. Van dat oogenbiik af nam hunne ziekte eene gunstige wending cn lot 16 September is geen enkele der iu de tenten verpleegden gestorven. Te Amsterdam is Zaturdag II. de algemeene vergadering gehouden van de IIoil. maatschappij van landbouw, onder voorzitting van jhr. mp. C. van Foreest. In de tegenwoordige omstandigheden bad men het ongeraden ge oordeeld de tentoonstelling te Purmerende te doen doorgaanin welk geval de vergadering ook aldaar zou gehouden zijn. Behalve de onderwerpen iu den beschrijvingsbrief vermeld werd ook de veeziekte aan de orde gesteld. Er werd voorlezing gedaan van een uitvoerig stuk van den heer J. B. Snel len te Moordrechthoudende mededeelingen aangaande den loop en de verschijn-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1