LEÏMCIIE CO ERA UT. WOENSDAG 20 SEPTEMBER. STADS-BERIG TEN. De Courant wordt F rij dag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandagff oensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 16 (blad 19) der Handelingen van den Gemeenteraad. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydcnDonderdag den 21steQ September 1865, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Adressen voor en legen cene verplaatsing van de aardappclenmarkt. 2°. Adres van veehandelaars, tot wijziging van de Algemeene Policieveror- dening. wat betreft de bepaling omtrent den tijd van aanvang der beesten markt. 3». Voorstel van de plaatselijke commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs, otn gemagligd te worden tijdelijk te voorzien in het onderwijs in het regtlijnig teekenen en de handelswetenschappen aan de hoogere burgerschool. 4». Adres van Bestuurders der bewaarschool voor arme en havelooze kinde ren, in wijk V, tol hel voortdurend gebruik van hel schoollocaal. 5°. Suppleioire slaat van begrooting van het Heilige Geest of Arme Wees- er. Kinderhuis1865. 6». Adressen otn afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1865, van: a. A. M. Mazel; b. Jhr A. W. A. Gevers Deynoot c. II. Tomas. BIANENLANDSCHE BElliGTKN LEYDEN 19 September. De hoogleeraar J. H. Scholten vierde Zondag 17 dezer het feest van zjjnc 25 jarige professorale werkzaamheid, eerst aan de school van Franeker, sinds 1843 aan de Leydsche academie. Van verschillende zijden ontving hij de bewijzen van dankbare waardeering zijner verdiensten en van de liefde volle hoogachting, die hem door zijne leerlingen en vrienden wordt toege dragen. Meer dan 200 zijner voormalige discipelen boden hem twee zilveren candelabres, bewerkt door den lieer van Kempen te Voorschoten, en een album met hunne pholographische portretten, aan. In hun naam werd hel woord gevoerd door dr. F. W. 6. van Heil, uit Amsterdam. Een ander album met een honderdtal beeldtenissen werd hem door den ltoogleeraar van Hengel overgereikt uit naam van vrienden, die, al hadden zij niet van zijn onderwijs genoten, bij deze gelegenheid hunne erkentelijkheid wilden looneu voor hetgeen zij aan zijne geschriften verschuldigd waren. De tegen woordige studenten in de theologie braglen, bij monde van dcu heer II. van Veen, thcol. cand., hunne hulde aan den geliefden leermeester, met hel geschenk van cene prachtige schrijftafel. Een sierlijk middelstuk in zilver en kristal, ingelijks afkomstig uit de fabriek te Voorschoten, werd hem toegezonden door een aantal leden van de Leydsche gemeente. Een kost baar boekwerk, door belangstellende vrienden in Arnhem den denkenden geloovigc den geloovigcn denker op zijn zilveren feest aangeboden"een ander van een theologisch gezelschap te Leyden en nog een aantal persoon lijke geschenken getuigden mede van de hartelijke en algemeene deelneming in liet voorregt, dat den gevierden meester in de theologische wetenschap te beurt viel. Het was een schoone dag, waarvan de herinnering lang be waard zal bljjven bij de talrijke vrienden van den man, wiens werkzaam leven zoo rijke vrucht voor kerk en wetenschap heeft gedragen. Op de jagtgronden van den heer C. A. A. baron van Pallandtonder Noordvvijk, werd dezer dagen een fraai voorwerp van den kleinen trap (otis telrax) geschoten, en door diens welwillendheid aan 's rijks museum van natuurlijke historie alhier ten geschenke afgestaan. Men vveet dal deze vogel in het zuiden van Europa te huis behoort en slechts zeer zelden lot in deze streken afdwaalt. Zondag II. is bij de christ. afgescheiden gemeente op de Hooigracht alhier eene collecte gehouden voor de noodlijdenden in Palestina. Die collecte heeft opgebragt de som van ƒ123.16. Gisteren zijn de onderofficieren en korporaals der dienstdoende schut terij naar Katwijk gegaan, om, volgens jaarlijksche gewoonteop den man te schieten. De prijzen, zilveren cylinder-horologiënzijn behaald door den sergeant S. Wolf en den korporaal J. Koornhof; daar echter Knornhof reeds in vorige jaren prijs en premie had gewonnen, had hij er thans geen aanspraak op er. is dientengevolge na hem de korporaal M. Kctienes winner geworden van den prijs. De premiënzilveren ruimnaalden, werden he haald door den sergeant-majoor J. Biier en den korporaal A.Hennik, welke beiden in het voorgaande jaar de prijzen hadden gewonnen. Deze uitspan ning, door fraai weder begunstigd, is in de beste orde afgeloopen. De Staals-Cour. bevat een overzigl van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1865, waaruil blijkt, dal die bedragen heelt 40,744.784.98jzijnde 574,355.581 meerder dan in dal tijdvak van 1864. De IIoil. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hield Vrjjdag II. hare jaarlijksche algemeene vergadering te Rotterdam. De heer dr. G. Ph. F. Groshans opende die vergadering, als voorzitter, met eene redevoering over den Italiaauschcn dichter Dante. Door den algemeenen i secrtaris mr. L. G. Greeve werd verslag uitgehragi over het voorgevallene in het afgeloopen maatschappelijk jaar, terwijl wegens afwezigheid des pen ningmeesters de rekening en verantwoording nopens de algemeene onkosten en den omslag daarvan over de afdeelingen niet kon plaats hebben. Nadat de algemeene secretaris voorlezing had gedaan van het verslag van den secretaris der afdeeling Leyden, betreffende de bibliotheek, werd uit de drie door het bestuur voorgedragen onderwerpen, ter keuze cener prijsstof, bij meerderheid van stemmen aangewezen het onderwerp: Jacob Geel, ter wijl uit hel eveneens daartoe aangeboden drietal tol algemeen voorzitter werd benoemd de heer A. de Bull van Amsterdam, en als kennisgeving der afdeeling Amsterdam werd medegedeeld, dat tot algemeen secretaris voor het volgende jaar is benoemd de heer M. Westerman, die zich deze keuze heeft laten welgevallen. Naar aanleiding van art. 11 der punten van beschrijving, inhoudeude, op welke andere wijze dan door het uitschrijven van prijsvragen de maatschappij de beoefening en den bloei der fraaije kunsten en wetenschappen zal trachten te bevorderenwerd een door dr. Pterson gedaan en door het bestuur overgenomen voorstel aangenomen, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgedrukt om te trachten dat doel te bereiken door het oprigten, in alle plaatsen waar afdeelingen der maat schappij bestaan, van vereenigingenwaarin stellingen verdedigd worden (debating clubs). De hoofd directie van het instituut voor doofstommen te Groningen •beeft de plegtige herdenking van het 75-jarig bestaan des instituuts bepaald op Woensdag den 24sle" October e. k. Zij meent dat die feestviering, over eenkomstig den aard der instelling, op eenvoudige wijze moet geschieden. Des middags ten 12 ure zal in de groote Harmoniezaal eene publieke les der kweekelingen plaats hebben, waarbij voorwerpen, door hen in hun ambacht of handwerk vervaardigd, alsmede proeven hunner vorderingen in het teekenen en boelseren zullen worden ten toon gesteld. Daarna zullen de kweekelingen in het instituut feestelijk worden onthaald en zal het ver dere gedeelte van den dag onder gepaste vermakelijkheden worden door- gebragt. De hoofd-directie gelooft dat een zoo eenvoudig programma weinige ottd- kweekelingen zal doen besluiten de feestviering te komen bijwonen zij kan hen daartoe ook te minder aanmoedigen, omdat het instituut geenc meerdere ruimte tot huisvesting bezit dan voor de tegenwoordige kweeke lingen noodig is. Mogten iutusschen oud-kweekelingenvoor wie de kosten der reis en van huisvesting geen bezwaar opleverenop dit feest hun oud instituut nog eens willen terugziengaarne zal men hun tot hetgeen er plaats heeft vrijen toegang geven en, desverkiezendeaan hel middag- en avondmaal der kweekelingen laten deelnemen. Naar wij vernemen, zegt de Midd. C., heeft de regering het voorne men de maatregelen, lot scheiding van kerk en slaat nog vereischtmet klem te bespoedigen, zoodat daartoe al het noodige in den loop van het volgende jaar tot stand zon worden gebragt en de afzonderlijke administra- liën van eeredienst als zoodanig voor het laatst in de nu aan te bieden be- grootingswetten voor 1866 elk een afzonderlijk bestaan zouden hebben. Volgens den Ned. Industrieel heeft de heer B van Roesgeu von Flos een toestel uitgevonden, waardoor, naar het gevoelen van deskundigen, het gevaar van botsing van twee spoortreinenkan worden afgewend. Die heer voorziet, om het zoo uit te drukken, de locomotieven als van eene bescher mende wapenrusting, waardoor de gevolgen van den schok, de verbrijzeling der locomotieven en rijtuigen, en hiermede alle beleediging der reizigers, voorkomen worden. Een onderzoek, dal op last van den minister van bin nen! zaken plaats had, heeft lol den uitslag geleid dat men den toestel in beginsel goed en nuttig oordeelde, maar dat het echter eene bijzondere soort van locomotieven noodzakelijk zou maken. Dit Utrecht meldt men dat de runderpest ook in die provincie is uitgebro ken. Te Blaarsseveen is een beest gestorven en terstond geopend, en de heer Uektneijer moest verklaren, dat het aan de veepest was bezweken. Nog 4 beesten zijn ernstig ziek, terwijl nog 5 andere in hel gevaar vcrkccren van ook spoedig te zullen worden aangetasl. Men was van wege het prov. bestuur er op bedacht, ze allen terstond te doen afmaken. Donderdag 11. is door den rijks-veeaits van Zwolle verklaard, dat een rund in de gemeente Zalk alle kenteekenen bezat van aan de bekende run derpest te lijden. Het rund is afgemaakt, begraven en onschadelijk gemaakt. Du is het eerste geval van de veeziekte in die streken. In de vorige week heeft aan de Kievit, nabij de gemeente Vlodrop,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1