BIJBLAD TOT DE 1EYDSCHE COUBAIT Maandag 18 September 1865. VEREENIGDE ZITTNG DER BEIDE KAMERS, op MAANDAG 18 SEPTEMBER 1865, VAK Ier opening van de gewone Vergadering der §iaien-Gcneraal Zittingjaar 18651866. Pc lieer mr. J. A. Philipse, die den voorzitterstoel bekleedt, opent, na- dal de leden der beide kamers zich in de zaal, bestemd voor de vergaderin gen van de tweede kamer-, vereenigd hebben, tegen half één ure de verga dering, en laat een koninklijk besluit van den 16dcn September jl.n°. I houdende zjjne benoeming lol voorzitter der eerste kamer, gedurende het aanstaande zittingjaar der stalen-generaal, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, be noemt eene commissie van 18 leden, zamengesteld uit de beide kamers der staten-generaaldie Zijne Majesteit den koning, bjj lloogstdeszelfsaankomst in het gebouw der s'.aten-generaalontvangen en in- en uitgeleide zal doen. De ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten e'e'n ure in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de koning, die zich met HH. KK. 11H. de prinsen, op de in het programma voor de opening der zitting omschreven wrjze naar hel gebouw der staten-generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomenter vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit de koning plaatst zich op den troon en houdt de navol gende openingsrede: Mijse Heeren! Aangenaam is het Mij u te kunnen mededeelen, dat onze betrekkingen met andere mogendheden steeds van zeer vriendschappelijken aard zijn. Aan de belangen van het verkeer, den handel en de scheepvaart met het buitenland wijdt mijne regering steeds hare zorgen. Zee- en landmagt beantwoordenzoo hier te lande als in de overzeesche bezittingenloffelijk aan hare roeping. De door de zeemagt, in vereeniging met die van andere mogendheden, roemrijk volbragte expeditie in Japan tegen den vorst van Nagato, heeft veel bijgedragen om de betrekkingen met dat land op een beteren voet te brengen. De toestand onzer overzeesche bezittingen is over het algemeen gunstig. Ik betreur dat Midden-Java door aardbevingen werd geteisterd. De nieuwe reglementen op het beleid der regering moeten ter bevordering van den bloei en de welvaart van Suriname en Curasao strekken. In dit zittingjaar zullen U ter overweging worden aangeboden wets ontwerpen tot regeling zoo der drukpers in Oost-Indië als van onderschei dene onderwerpenmet landbouw- en nijverheids-ondernemingen in die gewesten in verband. Het is een verblijdend verschijnsel, dat niet alleen van Rijkswege, maar te gelijk door provinciën, gemeenten, waterschappen en bijzondere vereeni- gingen met grooten ijver voor werken van algemeen nut wordt gezorgd; die, welke aan de hoofdstad een nieuwen beteren weg naar zee moeten openen, zijn in gang; het corps van den waterstaat kwijt zich bij voortdu ring loffelijk van zjjne taak. De aanleg der staatsspoorwegen ondervindt geene vertraging. Nieuwe baanvakken werden in den loop van dit jaar in dienst gestelden binnen kort kan de opening van andere gedeelten, ook voor internationaal verkeer van regtstreeksch belang, worden te gemoet gezien. De uitkomsten der aanvankelijke exploitatie zijn over het algemeen gunstig. Bijzondere ondernemingen dragen tot uitbreiding onzer spoorverbindingen krachtig bij. De opening eener internationale Ijjnwelke onlangs plaats bad zal weldra door die van andere lijnenwaarmede ons net nieuwe aansluiting aan vreemde banen zal erlangen, worden gevolgd. De milde bepalingen van hel telegraafverdragte Parijs, ook met mede werking van Nederland, tot stand gebragt, zullen, naar Ik verwacht, tot uitbreiding van het internationaal telegrafisch verkeer in groote mate bijdragen. De oogst is beter geweest dan de strenge winter en de buitengewoon drooge voorzomer lieten vermoeden. Met leedwezen vernam Ik het ontstaan eener gevaarlijke ziekte onder het rund»ee in eene onzer provinciën. Tot sluiting van baren voortgang zijn maatregelen genomen, en zal voor andere, zoo noodig, Uwe mede werking ingeroepen worden. De opbrengst der zee- en riviervisscherijen was over het algemeen zeer bevredigend. Onze nijverheid blijft zich aanhoudend uilbreiden en vooruitgaan. Aan den handel zullen de in een ander werelddeel herstelde vrede en de onlangs door Mij gesloten verdragen te stade komen. De verschillende instellingen van onderwijs beantwoorden naar vermogen aan hare gewigtige roeping, doch bjj de steeds klimmende eischenj waar aan zij te voldoen hebben, is gestadige ontwikkeling pligt. Aan het mid delbaar onderwijs, meer en meer in werking getreden, wordt met ijver deelgenomen. De ontwerpen van wet tot regeling der schutterijen, der inkwartieringen en andere zullen U op nieuw worden voorgelegd. De aan het wetboek van burger!jjke regtsvordering nog ontbrekende ont werpen zullen spoedig de andere volgen. Eene wet tot regeling der rijks- policie is ontworpen, ten einde in den loop dezer zitting aan U te worden voorgedragen. De toestand van 's rijks geldmiddelen is gunstig, en laat toe, dat in alle eischen der dienst voorzien en met schulddelging voortgegaan worde. De afschaffing der plaatselijke accijnsen zal niet vorderen, dat nieuwe lasten ten behoeve der schatkist worden opgelegd. Mijn vurige wenschMijne Heeren, is dat onze overleggingen, onder Hoogeren zegenstrekken mogen ter bevordering der welvaart van het Vaderland. Ik verklaar de gewone zitting der staten-generaal geopend. Zijne Majesteit de koning verlaat, na het uitspreken dezer troonrede met HH. KK. HU. de prinsen, begeleid door de commissie de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de leden der commissie van in- en uitgeleide in de vergaderzaal zijn teruggekeerd; de vereenigde zitting. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 5