Per Telegraaf. bestaande uil de korvetten Prins Vaurits der Nederlandenvan Speyk en Pallas, met bestemming lot het doen van een kruistogl in den Noorder- Atlantiscben Oceaan. Op de korvet van Speyk zullen met den genoemden datum wordeu geplaatst: de luit. ter zee l5,e kl. J. K. L. Gey van Piltius, als lste officier; de luit", ter zee 2de kl. J. F. van Kervel, C. Schuylenbnrg E. Simon van der Aa, J. L. lnckcl, de officier van gez. 2de kl. M. T. Manden, die der 3de kl. P. C. Buyze, de officier van admin. 2de kl. B. A. Stieler, de adjunct-adm. D. A. van der Laan en de scheepsklerk J. C. Kluit. De minister van binnen!, zaken beeft aan de commissie van veeartsen, benoemd bij dispositie van 25 Aug. jl toegevoegd den heer J. A. Alers, te 's Gravenhage; en bepaald, dat de heer Alers tevens deel zal nemen aan de sub 3e van genoemde dispositie aangewezen subcommissie. lieden namiddag ten 2 ure is in eene vereenigde zitting der beide ka mers de gewone vergadering der staten-generaal door den minister van bin- nenl. zaken, op last des konings, gesloten. In zijne aanspraak wierp de min ster een blik op de verkregen uilkomsten var. een zeer werkzaam jaar en bragt den leden 's konings dank over voor de ijverige behartiging van de zaken des lands. De D. C. meldt dat het advies van den raad van state over de cul tuurwet voor Ned. Indie Maandag jl. is vastgesteld, en bijzonder gunstig moet zijn. Bij gelegenheid van de opening der staten-generaal, Maandag aanst. zal in den kon. Franschen schouwburg alhier eene buitengewone voorstel ling plaats hebbenbestaande in de opvoering van le Trouvère. Wij vernemen dat er in de loop dezer maand door het gehecle garni zoen der residentie, alsmede het le bat. van het 4de reg. inf. te Delft, vier groolc gecombineerde manoeuvres in het vuur te Waalsdorp, onder bevel van den generaal-tnajoor Wilbreuninck zullen plaats hebben, welke in de vol gende week Dingsdag zullen aanvangen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAY U. LONDEN, 14 September. In eene vergadering van leden van gemeentebesturen, te Cork gehou den, is besloten bij de regering vermeerdering der policiemagt in Ierland aan le vragen, tot onderdrukking van de woelingen der Fenians, die zich de afscheiding van Engeland teil doel stellen. Volgens berigten uit Calcutta waren de vredesvoorstellen van Bhootan als onvoldoende afgewezen, en werden met kracht voorbereidselen voor ectien nieuwen veldtogl gemaakt. Gedurende de laatste 7 weken werden alhier niet minder dan 89821 ponden vleeschzoo ziek als bedorvenverbeurd verklaard en de verkoopers met zware boeten gestraft. In denzelfden lijd werden 540 koebeesten van de Londensche markt wegens ziekte verwijderd. De correspondent van de Times le Konstautinopel meldt, dat er in die hoofdstad en in de naburige dorpen denkelijk nagenoeg 50000 menschen aan de cholera ge tonen zijn, doch dal het cijfer zich niet juist laat be palen daar er gecne sterfteregisters of aanteekening van de sterfgevallen worden gehouden. FRANKRIJK. PAKIJS, 14 September. De Moniteur berigt, dat de Japansche zijdeworm in den acclimatatie- tuin alhier dit jaar met bjjzondcr goeden uitslag is geteeld en dat daar mede aan de industrie gelegenheid is gegeven om zich met eene nieuwe stof voor weefsels te verrijken. De gebr. Davenport, die zich voorgaven met de geestenwereld in be trekking te slaan, en wier voorstellingen verbazenden opgang maakten, zijn ontmaskerd en lot gewone goochelaars teruggebragtbij gelegenheid eener soire'e door hen in het lokaal van Herz gegeven, liet ging daarbij zeer on stuimig toe, zoodat de policie tusschen beide moest komen. De goochelaar Robin verscheen in de zaal en voerde dezelfde toeren uit, welke de beide Amerikanen met zoo veel ophef als bovennatuurlijke dingen hadden doen voorkomen. De heeren Davenport hebben de entree-gelden moeten teruggeven. Uit Dieppe wordt gemeld, dal hel Eugclsche stoomschip Alexandra ten gevolge >an een dikken nevel, den 9'lcn dezer aan den ingang der haven schipbreuk heeft geleden. De manschap en ruim één millioen aan klinkende munt heeft men gered, liet schip acht men verloren. Op verscheiden plaatsen zullen plegtigc missen ter nagedachtenis van wijlen den generaal Lamoricière worden gevierd. PK PISSEN. BERLIJN 14 September. De Neue Preuss. Zeil. deelt den tekst mede van de circulaire, die de heer Drouiu de Lhuys aan Frankrijks diplomatieke agenten in bet buiten land, naar aanleiding det overeenkomst van Gastein, heeft gezonden. Zij is in scherpe bewoordingen vervat. De Sleeswijksche ambtenaren, die deel genomen hebhen aan hel be zoek, hetwelk een 2000-tal hunner landgenooteu dezer dagen te Kopenha gen hebben afgelegd, zullen, volgens een blad van Flensburg, op hooger last vervolgd worden. De Oostenrjjksche generaal vou Gablenz is te Kiel aangekomen en heeft het bestuur over IIolstein aanvaard. De heer May is onder militair geleide in een gesloten rijtuig, zoo men verzekert, naar Friedriclisort overgehragt. Te Keulen is eene bende dieven ontdekt, die zich bijna uitsluitend onledig hielden met het berooven van spoorweg-reizigers; zij kozen onder deze voornamelijk de vrouwen tol onderwerpen van behandeling, althans de massa geroofde voorwerpen behoorde blijkbaar voor verre het grootste gedeelte aan dames. Door den Deenschen landsthing is de som van 6,800,000 rijks-bank- daalders aan Jutland toegekend, als vergoeding voor de door den oorlog geleden schade. Een der voornaamste handelshuizen te Wecnendal van de hh. Bretter en Söhne is gefailleerd, met een passief van ƒ400,000 fl. Eerstdaags zal in den gevel der woningalwaar de beroemde wiskundige baron von Vega het levenslicht le S3gorilza in Opper-Carinthiê ten jare 1754 aanschouwde, eene marmeren plaat met inschrift worden geplaatst. Op den 8',cn dezer, terwijl bijna de gansche bevolking van Nagy Fod- mer, in het Presburger comitaat, de plaats barer inwoning verlaten had, om in plegtstatigen optogt zich naar eene naburige kapel te begeven tot liet houden eener bedevaart, barstte een hevige brand uit, waardoor 260 wo ningen met nevengebouwen in de asch werden gelegd. Drie menschen veel vee en een groot gedeelte van den oogst zijn bij die gelegenheid eene prooi der vlammen geworden. Ook de stad Tammerfors, in Finland, is voor een vijfde gedeelte door brand in de asch gelegd. Een rustig, goedaardig, maar niet zeer wakker en weinig nadenkend volk wordt bedreigd door een maglig, vijandelijk leger, liet rustige volk heeft geen weerbaar leger. Men is bezorgd en de regering van dat volk komt bijeen om te beraadslagen over de middelen om den vijand te keeren maar het besluit is dat de kosten van een leger groot zijn, dal menigeen in zijn rustig bedrijf er door gestoord wordt, dat het dwaas zou zijn moeite te doen, vóór dat de noodzakelijkheid van al dat tobben duidelijk is gebleken, en dal men dus wachten zal met bet organiseren van een leger, tot dat één man binnen de grenzen gesneuveld of doodelijk gewond is. Toen werd het rustige volk, tot loon voor zijne rustigheid, geplunderd en vermoord! God bescherme ons dierbaar vaderland tegen den invloed der laauioen en flaauwen in Nederland! (Zie besluit van den Leydschen gemeenteraad in zijne vergadering van Woensdag II.) Leyden14 September 1865. SNELLEN. Stadgenooten, In de voorgaande week heeft de commissie der volksvoorlezingen eene aankondiging in de Courant gedaan dat de volksvoorlezingen weder met de helft van October zullen aanvangen Nu achten wij, die door die com missie benoemd zjjn toi commissarissen der tweede tentoonstelling, het tot onzen pligt eenige regelen le plaatsen aangaande die tentoonstelling, welke tegen het einde der volksvoorlezingen zal plaats hebbenvan voorwerpen dqor den werkman in zflnc vrije uren vervaardigd, welke eerste tentoonstel ling in het begin dezes jaars gehouden zulk eene algemeene bijval en goed keuring heeft mogen ondervinden, dal wij hopen en wenschcn dal aan de tweede veel niec-r werklieden zullen deelnemen. VVij willen tot goed be grip der zaak hier eene uitlegging geven, wal eigentlijk het" doel en de voorwaarden zijn om deelgenoot te worden. Allen die lust en genegenheid hebben om iets le maken, hetzij in hun vak, hetzjj daar buiten, kunnen deelnemen, of zij de volksvoorlezingen be zoeken ja of neen. Allen zonder onderscheid, jongenmannrlijkcn of ouden van dagenhet doel is niet om eene kunstverzameling bijeen te brengen de eenvoudigste zaken kunnen ingeleverd worden, maar het ware doel is, den werkman aan te sporen om de uren, die hij anders in ledigheid door brengt, nuttig te besteden, en hem tevens het uitzigt le openen op voor dcel voor zich zeiven. Zij die voorwerpen gemaakt hebben, waarvan liet nuttige bewezen isj of waarvan de werkman de gelukkige keuze beeft gehad in den smaak van liet algemeen te hebben gewerkt, kan bijna zeker zijn dat zulk werk verkocht wordt en h(j daardoor tevens de opmerkzaamheid zijner stadgenooten op hem vestigt, daardoor meerdere bestellingen kan ontvangen of door patroons gaarne als knecht wordt verlangd, daar hij getoond heeft een ijverig man te zijn, die lust had iets te maken z'onder daartoe gedrongeu te zijn. Dat is zeker dat zij die zóó hunne ledige uren besteden, de achting van alle weldenkenden znllen verwerven, maar wat meer is, zij zijn nuttig voor hun eigen huisgezin daar zij een voorbeeld geven aan hunne kinderen en allen die hen omringen, en zoo, zonder dat men daarom denkt, wordt de lust voornamelijk bij kinderen opgewekt om ook reeds in hunnen jeugdigen leef tijd iels te doen wal zij vader zien doen, en zóó worden reeds in hunne jeugd de eerste zaden gelegd tot goede en ijverige werkmcnsclien. De voorwaarden zijn ook zeer aannemelijk en geschieden even als de eerste maal op drie verschillende wijzen. Ten eerste. Men levert de voorwerpen in en kan dezelve zonder eenige kosten na afloop terugontvangen. Ten tweede. Men bepaalt den prijs waarvoor men het gaarne verkoopt en heeft kans dat hetzelve door bezoekers, of door de commissie voor de verloting, wordt aangekocht. Ten derde. Men schenkt de voorwerpen voor de verlotingwaarvan in den catalogus melding wordt gemaakt. Zij die zich willen aanmelden worden verzocht dit te doen bij een der ondergeteekende commissarissen, welke met vele anderen zieli reeds verbon- deu hebben om, gelijk de eerste maal, ook weder iets te leveren voor deze tweede tentoonstelling. W. van DAM, Hoogewoerd. L. J. ENGELS, Pielerskerkgracht. J. GOEDELJEE, Papengracht. F. G. HAALEBOS, Oude Rijn. K. F L. v. o. WOERD, Rapenburg. liet gisteren ons ter plaatsing gezonden sink «Kalkhok en Bewaarschool", alsmede de stukken betreffende de veepest en de stads poorten zullen zoo spoedig mogelijk geplaatst worden. FLENSBURG, 15 September. Een buitengewoon nommer van de Nord Deutsche Zeit. bevat eene proclamatie van den lieer von Manieuffel, waarin wordt gezegd: Door de overeenkomst, te Gastein gesloten, zijl gij onder een afzonderlijk bestuur, aan het gezag van den Pruissischen koning onder worpen. Het Pruissische bestuur is bezield met de gedachten tol regtvaar- digheid, openbare orde en bevordering van de gemeenschappelijke welvaart, terwijl het belooft uwe belangen te zullen behartigen; het verwacht intus- sclien gehoorzaamheid aan Zr. Ms. bevelen. BRUSSEL, 15 September. De minister van justitie heeft een besluit uit gevaardigd, krachtens hetwelk de heer Rogeard binnen 24 uren Belgie moet verlaten. Men gelooft dat de oorzaak moet gezocht worden in diens nieuwe brochure, getiteld: Pauvre Francewaarin keizer Napoleon heftig wordt aangevallen. RIO JANEIRO, 24 Augustus. De oorlog heeft tot gcene beslissing ge leid. Tc Montevideo heeft een zware storm gewoedten gevolge waarvan meer dan 20 schepen schipbreuk leden. DUBLIN, 16 September. Gisteren heeft eene aanzienlijke policiemagt het bureau van the Irish People, het orgaan der Fenians, bezet en 12 of 14 personen in hechtenis genomen. Volgens gerucht is beslag gelegd op eene hoeveelheid wapenen en op vele documentenaldaar gevonden. RATZEBURG, 15 September. Eene proclamatie van den koning, mede- onderteekeud door graaf von Bismarckis hier verschenen. Daarin ver klaart hij Latienburg in bezit te nemen; bij den titel van «koning van Pruissen" te voegen dien van «hertog van Lauenburg", en de goed verkre gen reglen der Lauenburgers le zullen beschermen. Voorts benoemt hij graaf von Bismarck lot minister des konings in Lauenburg. INGEZONDEN. H UN D KH-PES I

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2