De heer G. J. Hengeveld en de hem bijstaande vee-artsen betinden zich voortdurend te Schiedam, om den aard der runderpest en alles wat daarmede in verband slaat, met naauwkeurigheid na te gaan. Maandag jl. bevonden zich aldaar cenigc veeartsenijkundigen uit het buitenland, die der waarts zijn gekomen om de ziekte te bestuderen. Ook bevindt zich aldaar een hoofd-ambtenaar van het ministerie van binnen), zaken belast om alle inlichtingen in te winnen en de maatregelen te bespreken, die strekken kunnen om den voortgang der ramp te stuiten. De gemeenteraad van Gouda heeft mede besloten de beestenmarkt aldaar lijdelijk le schorsen. De zitting van het taal- en letterkundig congres te Rotterdam op eer gisteren werd vereerd met de tegenwoordigheid van de ministers van finan cien cn koloniën. Een groot aantal leden hebben in deze zitting onderscheidene onderwerpen ter sprake gebragt. Door prof. de Vries werd een uitgebreid verslag uitgehragt omtrent het Woordenboek. Door den heer Alberdingk Thym werden bezwaren ingebragl tegen de spellingbij de zamenstelling van het woordenboek aangenomen. De heer ten Kate droeg gedeelten voor van een onuitgegeven dichtstuk, de Schepping getiteld. De heer Rosseels bragt het nationaal tooneel Ier sprake en de heer Pierson voerde het woord over den Arlhur-roman. Door vele leden werd ook gesproken over de neologismen in onze taal. Prof. van Vloten deed hel voorstel om stappen te doen ten einde te Beverwijk, op liet voormalig buitenverblijf Lommerlust, eene kluis te bewaren, waarin Elizabeth Wolff, geb. Bekker, eenigc liarer beste blad zijden schreef. Na cenige gedachlenvvisseling namen de hh. Alberdingk Thym, van Violen en W. Wessels op zich met den eigenaar van den grond (pastorie van Beverwijk) in onderhandeling tc treden. In de zitting van gisteren heeft de heer te Winkel de aanmerkingen van den heer Albertingk Thym op de spelling van hel woordenboek wederlegd. De laatste hield echter zijne beweringen te dien aanzien slaande. Vervol gens voerden nog het woord de hh. de Veer, over een in vergetelheid ge raakten flollandschen schrijver, den Brielschen geneesheer Willem Swinnas, Vcrsr.ajjentot het voordragen van een fragment van een dichtstuk, de voorzitter, over den politieleen toestand des lands in de 17dc eeuw en de vraag of de dichtkunst in dien lijd lot voertuig van de staatkunde werd gemaakt, prof. Muller, uit Hanover, die de wenschelijkheid betoogde eener aanslui ting der Dnitsche taalkundigen aan die van Nederland, en Hasebroek tot het voordragen van een gedicht. Enkele dier voordragten gaven tot ge dachlenwisseling aanleiding. Vervolgens werd een door de hh. Vnylsteke c. s. ingediend voorstel behandeld betreffende de regeling der volgende congressen dat in handen eener commissie werd gesteld. Als plaats voor hel houden van het eerstvolgend congres werd Gent gekozen. Door den voorzitter werd daarop het congres gesloten. De leden vereenigden zich des avonds aan ccnen maaltijd in het Jagtclub-huis. Te Rotterdam is in 58-jarigen ouderdom overleden de heer J. C. Schullz Jacobi, emcr.-pred. van de evang. Lulli. gemeente aldaar, ook als schrijver bekend. Te Ambt Doelinchem had onlangs het volgende voorval plaats. Een jongeling, die met een jagtgeweer in het open veld was, ontwaarde den gemeente-veldwachter. Hiervoor schijnt hij zich bevreesd gemaakt te heb ben, althans hij nam de vlugl en trachtte zijn geweer te verbergen. Dit ging inmiddels af, zoodat hij eene wonde bekwam, waardoor hij doodelijk getroffen werd. Later vond men zijn lijk. In de vorige week heeft in een der dorpen der gemeente Opsterland, in Friesland, een manslag plaats gehad. Tusschen twee personen, door misbruik van sterken drank verhit, is woordenwisseling ontstaan die zóó ver ging, dat zij handgemeen werden en de een den ander met een voor de hand liggend voorwerp zulk een slag loebragt, dat deze weinige oogenblik- ken daarna den geest gaf. De schuldige is dadelijk gevangen genomen. Te Antwerpen is Zondag II. twist ontstaan in eene herberg tusschen twee soldaten en burgers, die door eene vechtpartij op straat werd ge volgd. De soldaten, >oor dc overmagt moelende onderdoen, verwijderden zich, maar kwamen met nog twee anderen cn wel met hunne geweren ge wapend terug. Toen de burgers dit viertal zagen, namen zij de vlugl, waarop een soldaat bevel gaf om le schieten. Dit werd gedaanen een der burgers, Edmond van Laken, een schippersknecht van 21 jaren, viel dood neder; een kogel was hem in den rug gedrongen cn had het hart doorboord. Zekere van Parijs wilde hem ter hulp komen, maar de woede der militai ren was nog geenszins bedaard; zij scholen met de bajonet op van Parijs toe en bragten hem vier doodelijke steken toe. De schuldigen werden zon der tegenstand in hechtenis genomen. Op den 18den Julij jl. is ter reede van Batavia plegtig gehcschen de zijden vlag, door de vereeniging hel Metalen Kruis aan het stoomschip van dien naam geschonken. 's GRAVENUAGE, 14 September. Aan den lieer jhr. P. A. Renchlin is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Tiel, terwijl als zoodanig is benoemd de heer J. J. Hasselman; voorts is tol burgemeester der gemeente Axel be noemd de lieer dr. H. J. van Eek, en lot burgemeester der gemeente Nieuw en S'. Joosland de heer jhr. mr. J. YV M. Schorer. Aan den heer M. Leopold is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als derden onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers tc 's Hei togenbosch. De luit.-kolonel L. G. YY'orbertvan bet 7d<! reg. infanterie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van kolonel, en de kapitein W. F. baron van Hemerl tot Dingsbof, van het 8stc reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee lste kl. jhr. A. C. van Ilaeften cn de officier van ge zondheid 2le kl. bij de zeemngt P. J. van YY'ageningc zijn op non-activiteit gebragt. De minister van binnen!, zaken zal Zaturdag geen gehoor verleenen. In eene alhier gehouden vergadering van strijders van 1813—1815 is bepaald, dat dc nieuw op tc rigten vereeniging den naam zou dragen van het Zilveren Kruis. Hel ontwerp reglement voor die vereeniging werd goedgekeurd. Bij acclamatie werd de lieer Schiffer van Bleiswijk lot voor zitter der broederschap benoemd. Daarna werden nog 7 leden van het be stuur gekozen. Heden morgen maakte dc heer I'll., gepensioneerd O. I. officier, ge bruik van een bad in de badinrigting alhier. Daar hij langer dan gewoon lijk in de badkamer verbleef, maakte men zich ongerust. Men klopte aan, maar men verkreeg geen antwoord. Bij hel openen der deur vond men hem levenloos in dc badkuip liggen. Daar de overledene lijdende was aan zenuw aandoeningenvermoedt men dat hij door eene zoodanige is overvallen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. EAGELAY D. LONDEN, 12 September. Het kanaal eskader heeft bevel ontvangen om zich van Spithead te begeven naar Bar.try baai op de zuidwestkust van het lersche graafschap Cork. Men ziet in die onverwachte beweging eenen voorzorgmaatregcl tegen pogingen tot storing der openbare orde in Ierland, alwaar in den laaisten tijd de misnoegdheid der bevolking legen Engeland weder is gaande gemaakt, vooral door eene geheime vereeniging, die uil de Yrereenigde Stalen afkom stig is, de zich noemende Fenians. Daar dc Shenandoah als kaper der zuidelijke staten hare vernielingen steeds voortzet, geeft de Times aan de regering den raad, mede tc werken tol het bemagtigen van dat vaartuig. In eene tc Huil gehouden vergadering der geneeskundige commissie is de aandacht gevestigd op hel vervalschen van de uit Nederland komende gist. Van de 7000 mandjes, die elke veertien dagen i aar worden aange voerd, zijn nu laatstelijk 123 mandjes weggeworpen als ongesohikt voor gebruik. Er is alhier op kerkelijk gebied weder eene nieuwe beweging ont staan. lil eene alhier gehouden godsdienstige bijeenkomst is daaromtrent door den woordvoerder het volgende medegedeeld: Er was eene vereeniging gevormd lot bevordering van de eenheid des cliistendoms; namelijk om de Roomsch-Katholiekede Griekschc en de Anglikaansche kerkgenootschappen te vereenigen. Men verlangt niet, dat zij, die tot deze vereeniging toelrc-i den, afstand zullen doen van eenig beginsel, dat hun na aan het harte ligt; men wenscht slechts dat de leden zich vcrcenigen om een verheven cn heilig doel te bereiken. Deze vereeniging zal voorts een zeer geheimzinnig karak ter hebbenaangezien slechts de leden onderling elkander zullen kennen. Hunne ecnige verpligting zal wezen om eiken dag een kort eensluidend ge bed op tc zeggen terwijl de priesters minstens eens per drie maanden zullen moeten offeren. Men verneemt dat op nieuw een moord, door vergiftiging, heeft plaats gehad. Mej. Blale, le Salisbury, dochter van een chirurgijn, is plotseling gestorvenonder omstandigheden die aan eene misdaad doen denken. In Noord-Lincolnshire hebben twee hevige branden plaats gehad op pachthoeven, waar de oogst reeds binnengehaald was. Men vermoedt dat zij het werk zijn van kwaadwilligheid. Berigten uit Zuid-Amerika melden, dat Montera, het hoofd der revo lutionairen in Peru, de Chincha-cilandcii bemagligd heeft, zonder echter dc vreemde schepen in het laden van guano te belemmeren. Montera had zich vervolgens naar Callao begeven en de overgave der vloot cn de ontzetting van den president Pczet gevorderd. FRAIYKRIJH. PAKIJS, 12 September. De koningin van Spanje en haar gemaal hebben den keizer en de keizerin te Biarritz een tegenbezoek gebragt. Ook prins Amedcus, zoon van den koning van Italië, heeft aldaar den keizer bezocht. L. K. H. is vervolgens naar de hoofdstad gekomen, en van daar naar hel kasteel Meu- don, door zijne zuster bewoond, vertrokken. In bijzondere berigten uit Mexico worden de volgende bijzonderheden medegedeeld omtrent eene ontmoeting der kciz. troepen met dc Juarislcn. Een Ooslenrijksch officier, von Kurzroch, bevelhebber van een escadron ca valerie, was aan het hoofd van een 25-1 al lansiers en eene Mexicaansche compagnie infanterie, er in geslaagd zich meester te maken van Aliua- catlan. Maar weldra werd hij er door eene veel sterkere bende Juarislen overvallenten gevolge waarvan hij zich genoopt zag met de zijnen de wijk in eene der kerken le nemen. Deze werd nu omsingeldde belegerden ver dedigden zich dapper, doch de kerk werd in brand gestoken, en toen de vlammen en de wapenen der vijanden slechts 18 man van de belegerden, waaronder de bevelhebber, in hel leven hadden gelaten, gaven deze zich over. De Juarislen vermoordden echter al de overblijvendenvon Kurzroch werd door den aanvoerder der Juaristische bende met een pistoolschot van kant gemaakt. Dc bekende generaal Lamoricière is overleden. Hij was is 180G te Nantes geboren. In een der zalen van liet nijverheids-palcis is de wapcnverzameling van den keizer tentoongesteld. Deze verzameling is ccuc der grootste cn fraaiste welke men in Europa vindt. Door de dagbladen van Boiiaan wordt de oprigting aangekondigd van eene naamlooze maatschappij voor het vervaardigen van garens uit China- gras en uit andere weef bare stoffen. Haar kapitaal moet uit drie millioen fr. beslaan. PR III8 8EN. BERLIJN 12 September. De Prov. Corr. deelt mede dat de schadeloosstelling aan Oostenrijk, wegens den afstand van het regt op Lauenburg, betaald wordt of reedt

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2