Per Telegraaf. Tc 's Gravesande had Zaturdag 11. de jaarlijksche uitvoering plaats van de onderwijzers-zangvereeniging in Znidholland. De afdeelingen 'sGraven- hage, Delft, LeydenSchiedam, Rotterdam en YVeslland waren daartoe opgekomen. Na het houden der repetitie, des middags ten 12 ure, bega ven vele leden zich naar den Hoek van Holland, om de werken te bezigtigen die aldaar aangelegd worden tol verbetering van den watering van Roller- dam naar zee. Des avonds ten 7 ure had de uilvoering plaats, die met de tegenwoordigheid van de autoriteiten uit de omliggende plaatsen werd ver eerd en algemeene voldoening schonk. Te Delft zijn de veemarkten tijdelijk geschorst. Te Gouda is Zaturdag morgen door den bliksem een pakje onder den arm van eene vrouw, die in haar voordeur op de Karnemelksloot stond; weggeslagen, waarna de bliksem zich een weg baande in het huis, aldaar een spiegel stuk sloeg, in de keuken cenige schade toebragt, het achterste gedeelte van het dak vernielde en builen's huis een boom doormidden scheurde. De vrouw, wier arm en been gezwollen zijn, bevindt zich niette genstaande den grooten schrik in redelijken welstand. Terzelfder lijd werd de haan van den toren der St. Janskerk door den bliksem getroffen. Ook te Haarlem is de toren van de Groote kerk tweemalen getroffen geworden. Nabij Hoorn is op dien morgen ook eene boerenhofstede door den blik sem getroffen en afgebrand. Te Rotterdam is Zaturdag II. de heer mr. A. Bakker, rijks-advocaat aldaar, terwijl hij voor de regtbank pleitte, door eene beroerte getroffen en spoedig daarna overleden. Het 8ste taal- en letterkundig congres wordt thans te Rotterdam ge- honden. Zondag avond zijn de leden op het raadhuis pleglig ontvangen. De toespraak, door den burgemeesier bij die gelegenheid gehouden, werd, namens de leden, door prof. de Vries beantwoord. Na afloop van die ont vangst werd den leden gelegenheid gegeven zich te vereenigen in de Har monie, alwaar het mnziek-corps der jagers en grenadiers zich liet hooren. Gisteren morgen werd het congres in de zaal de Maas geopend door den president der regelings-commissiedr. Groshans. Namens die commissie werd door dezen als voorziiter van het congres voorgesteld de heer utr. G. Mees en als secretaris de heer mr. L. G. Grceve. Deze voordragt werd door de vergadering goedgekeurd terwijl de benoemden die betrekkingen aannemen. Door den voorziiter werden daarop de onder-voorzitters en onder secretarissen aangewezen. Als sprekers traden vervolgens op de bh. dr. de Jager, Tiele, prof. Brill, Nolet de Brauwere van Steeland, dr. te Winkel, dr. Beets en Wessels. De opstijging van den heer Nadar met de luchtballon Ie Géantte Amsterdam, heeft gisteren geen plaats gehad. In een brief aan het Hbl. geeft de heer Nadar daarvan de redenen op. Hij zegt o. a.De wind, die dezen morgen onze schutting dreigde omver te werpen, kon in den namid dag gaan liggen maar deze hoop was al te onzeker en ik heb bevel gege ven om de bureaux niet te openen, welke opening tegen 12 ure was aange kondigd, daar ik liever het verlies wilde dragen van de aanzienlijke kos ten, die voor heden waren gemaakt, dan het publiek nutteloos te doen wachten. Mijn leedwezen is inderdaad groot, dat een aanmerkelijk getal personen uil de naburige sleden eene vergeefsehc reis hebben gemaakt en ik lioop, dat zjj mijne verontschuldiging zullen aannemen wegens een tegeu- spoed, die onafhankelijk is van mijn wil. De kracht van den wind op het groote zeil van een schip wordt geschat op 400 paardenkrachtmen make hieruit op, wat er zou geworden zijn van den Gcani met zijne hoogte van 45 el onder de handen van de 250 man, die hem moesten in bedwang hou den, en men stelle zich de ernstige ongevallen voor, die daarnit konden geboren worden. Het staat mij vrij om mij zeiven aan gevaren bloot te stellen, maar daar ik het gevaar ken, mag ik anderen op mijne verant woordelijkheid daaraan niet wagen. De vulling is uitgesteld tot Donderdag eersik., ten 12 ure en de opstijging ten 5J ure, in plaats van 5 ure. De kaartjes die voor heden zijn genomen, hielden reeds de door voorzigtigheid en eerlijkheid aanbevolen bepaling indat zijin geval van verhindering door overmagt, voor eene volgende gelegenheid geldig zouden zijn. Den 5d™ dezer is te Utrecht gehouden de vergadering van de maat schappij ter bevordering der veeartsenijkunde, liet hoofdonderwerp der beraadslagingen was de runderpest. De heer Weilzel, lid der regerings commissie, deed allerbelangrijkste mededeelingen o»er die ziekte. Na hel aanhooren van de mededeelingen »an dien heer, en de naar aanleiding daar van gehouden langdurige discussiën, besloot de vergadering met algemeene stemmen Dat de thans heerscliende ziekte is de runderpest en niets an ders; dat liet boven alles noodig is te achten, dat dit helder en duidelijk worde, en belanghebbenden, door het uitspreken van dal schrikverwek kende woord wakker geworden, zich het groote gevaar, waarin z[j ver- keerentoch moral klaar voor oogen stellen, in verband tot de hoogst aanzienlijke offers, die de runderpest in vroegere dagen in Nederland na zich sleepte. Voorts, dal zij het gebruik in de officiële en andere publica tion van een ander woord dan runderpesten meer bepaald het spreken van de thans heerscliende veeziekte" eene simulatie acht uitermate ge schikt om den wezenlijken toestand te verbergen. Nog achtte zij het on misbaar, dat spoedig krachtige en zeer doortastende maatregelen genomen werden, om de runderpest nu reeds in 4 arrondissementen in Zuidholland voorkomende en zich dagelijks uitbreidende te onderdrukken, om op die wijs eene nationale ramp te voorkomen. Te Staphorst werden Donderdag II. ongeregeldheden gepleegd door een aantal boerenknapen, die van eene bruiloft kwamen. Bij die gelegenheid zijn aan een rijksveldwachter verscheidene wonden loegebragt, zoodat hij zich in zorgelijken toestand bevindt. Den volgenden dag zijn 5 belhamels ge vankelijk naar Zwolle gebragl. 's GRAVENHAGE 12 September. Door Z M. is vergunning verleend aan den heer A. B. K. von Eichslorff, med. doet. te Smyrna, tot hel dragen der versierselen van officier der orde var. Medjidié, hem door den Sultan van Turkye geschonken, en aan den ritmeester jhr. P. O. II. Gcvaerts van Simonshaven, van het 2dc reg. dra gonders, tot het dragen van de versierselen van ridder der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft als blijk van zijne goedkeuring en tevredenheid de bron zen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk ge tuigschrift verleend aan C. A. Leydekker, dragonder van hel 3de reg. dra gonders, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de Brouwers vaart in de gemeente Bloemendaal, op G Aug. 18G5. Tot burgemeester der gemeente Noordgouwe is benoemd R. Groeneveld de Kater, en tot benoemd de heer R. Groeneveld de Kater, en tot burge meester der gemeente Helvoirt de heer P. J. Verster. Aan den Init-kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indië V. A. Amiot, thans met verlof bier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De luit. ter zee 2dc kl. C. A. Jeekel is op non-activiteit gebragt. Door den minister van binnen), zaken is aan den heer J. W. Wilson chef der firma Thomas Wilson te Haarlem, vergunning verleend voor deti I aanleg en het gebruik van een electrischen telegraaf tusschen het btiitenvcr- 1 blijf Elsbroek te Ilillegom en zijn etablissement te Haarlem. Het vertrek van H. M. de koningin blijft op aanst. Zaturdag bepaald, II. M. zal zich naar Baden-Baden begeven. De minister van binnen), zaken wordt morgen in de residentie terug- verwacht. De tegenwoordige vergadering van de slaten-generaal zal op de gewone wjjze worden gesloten op Zaturdag den lGdcn Sept. aanst., des namiddags t ten 2 ure. I De Staatscourant bevat het programma voor de opening van de ver- gadering der stalen-generaal op Maandag den 18den dezer. Deze plegtigheii] zal op de gewone wijze plaats hebben. Ten einde met de meeste gestrengheid de verordeningen betrekkelijk het tegengaan der verspreiding van de heerscliende veepest te doen naleven, zullen van hier vertrekken acht detachementen cavalerie, bestemd om onder toezigt van den lslen luit. Rijnbendc, van hel 2dc reg. dragonders, in ver-! schillende gemeenten in de prov. Zuidholland dienst te doen als hulp mare- chausse'e. Zij zullen heden in hunne standplaatsen aankomen. Heden heeft met cenige plegtigheid van wege de werklieden het inslaan plaats gehad van den laatsten paal, bestemd voor de fundering van liet na tionaal gedenkieckcn in het Willemspark. In het geheel zijn er 558 palen ingeheid, van eene lengte van 4 ellen, 110 van 25 duimen en 448 van 15 duimen overkruis. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËNGËLAA I» RONDEN, 10 September. De Globe meldtdat hel zoo lang geschorste handelsverkeer tusschen Liverpool en hel Zuiden der Vereenigde Stalen eindelijk op den regtmatigen weg is hervat; en dal de dokken van Liverpool thans een tooncel opleveren van heugelijke beteekenis voor de arme liedenwelke door de sluiting der zuidelijke havens zoo veel gebrek hebben geleden, maar den nood zoo man moedig hebben doorgestaan. De jongste bcrigten uit de Vereenigde Staten melden, dat er van Mobile een handelsvaartuig naar Liverpool was uitgeklaard met eene lading ruwe katoenwier waarde op 580,000 doll, begroot werd. Volgens de thans ontvangen berigten is de heer Cameron, Britsch consul in Abyssiuië, wel uit de gevangenis ontslagen, maar heeft hij nog geene vergunning erlangd om het land te verlaten. Van het ernstige der hier heerschendc runderpest kan men zich een denkbeeld vormen, wanneer men in aanmerking neemt, dat de heerCaslell, een groot leverancier van melk in het oostelijke gedeelte der hoofdstadin de vorige week 84 koeijen en alle andere veehouders nagenoeg al hunne beesten hebben verloren. Men heeft het plan om door openbare inschrijving van liefdegiften hun eenige tegemoetkoming in hun verlies te verschaffen. Te Huil zijn dezer dagen een aantal schapen uit Bremen aangebragt, waarvan hel vleesch na de slagling eenen ondragelijkcn slank van zich gaf. Een veearts gaf als zijne meening te kennen, dat ook deze dieren door de runderpest waren aangetast. Bij hel ter dood brengen van King, die wegens moord op den luit. Clulterbuck te Trehamore veroordeeld was, heeft zich het geval voorge daan dat ter besparing der kosten aan den beul de uitvoering van het vonnis werd opgedragen aan een gevangene, die zich van zijne taak zoo gebrekkig kweet, dat de veroordeelde onder eene langzame marteling is bezweken. - Berigten uit New-York van 31 Augustus melden, dat te Richmond eene groote volksvergadering is gehouden. In de aldaar vastgestelde resolu- liën word! in de eerste plaats verontwaardiging uitgedrukt over den twijfel dien hel volk en de drukpers der Noordelijke Stalen aan den dag leggen omtrent de opregtheid der bevolking van liet Zuiden bij het afleggen van den eed. Voorts heeft de vergadering verklaard getrouw aan de Unie te willen zijn, en de gevolgen van den oorlog, de afschaffing der slavernij daaronder begrepen, opregtelijk aan te nemen. De president Johnson heeft de beperkende bepalingen op het verkeer met het Zuiden opgeheven. Jeffer son Davis is verwezen naar de regtbank van het graafschap Norfolk, onder voorzitterschap van den heer Chase. KKANKRIJH PARIJS, 10 September. De Moniteur berigl dat de bijeenkomst der souvereinen van Frankrijk en Spanje te San Sebastian zich door groote hartelijkheid gekenmerkt heeft, en dat de bevolking door hare toejuichingen blijken heeft gegeven van deel neming in eene gebeurtenis die strekken moet om de banden zoowel tusschen de beide souvereinen als tusschen de beide landen naauwer toe te halen. Berigten uit Mexico van 11 Augustus maken melding van een ten gunste der keizerlijke troepen uitgevallen gevecht bij Tezan en van een kleinen tegenspoed bij Almacalanwaarbij 25 Oostenrijksehe lansiers en eene compagnie Mexikaansche infanterie in krijgsgevangenschap geraakt zijn. Gisteren heeft hier een vreeselijk onwedcr gewoed. Omstreeks 11 ure des voormiddags werd de lucht zoo donker, dat in de groote winkels het gaslicht werd onlstoken Toen begon een stortregen, welke naar eene wolk breuk geleek, 25 minuten aanhield en de straten op verscheidene plaatsen zoo overstroomde, dat het water tot in de rijtuigen steeg. Weldra echter dreef een hevige wind de wolken weg, en de lucht werd weder helder. De gemeenteraad van Marseille heeft besloten maatregelen te nemen tegen de prostitutie, omdat die aldaar zoo schaamteloos op den voorgrond treedt, dat hel gemoed van elk fatsoenlijk menscli daardoor gekwetst wordt. Volgens berigten uit Suez is de cholera aldaar uitgebroken; 3/4 der werklieden hebben de werkplaatsen verlaten. Door den brand, die dezer dagen te Konstantinopel gewoed heeft, zijn ruim 22500 personen van huisvesting verstoken geraakt en hebben zij hunne bezittingen verloren. Volgens gewoonte ontbrak het aan genoegzame middelen, en vooral aan water, om den brand mei kracht Ie keer te gaan. Om in den nood der talrijke hulpbehoevenden te voorzienwas terstond eene inschrijving hij de meergegoede en gespaarde ingezetenen geopend. De assurantie-maatschappijen in Engeland zijn bij deze ramp zwaar betrokken. PARIJS, 11 September. De Patrie beval eene correspondentie uit Ber lijn, waarin gemeld wordt, dat de instructie in de zaak van Ott opgedra gen is aan eene commissie, voor de helft uit militairen en voor de andere helft uit civiele personen zamengesteld. Het Engelsch eskader zou hel vol gende jaar Toulon, Lorienl en Rocheforl bezoeken, terwijl hel Fransche eskader bij wijze van tegenbezoek zich naar Malta zou begeven.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2