LEADSCHE COURANT. y 1 iT-a— WOENSDAG 13 SEPTEMBER. STADS-BERIGTEN. PAT KUIT SS L A 8$ IS A. Levdek, 12 September 1865. T. TIEBOEL SIEGENBEEK. BINNENLANDSCIIE BEKI6TEN. 1865. N". 113. De Courant wordt Maandag, If oenedag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leyden doet te wetendat de ingevulde patentbladenover het dienstjaar 1865 en 1866, voor al <lt» wijken, ter Secretarie dezer ge meente verkrijgbaar zijn, dagelijksmet uitzondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. En zal deze door plaatsing in de Leyclsche Courant worden af gekondigd. De Burgemeester voornoemd, VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Woensdag den 13Jea September 1865, 's namiddags te half drie uren. Onderwerpen 1«. lieëediging en installatie van hel nieuw inkomend raadslid mr. II. C. J. Hoog. 2°. Concept-verordening waarbij de in-, uit- en doorvoer van vee langs de zuidelijke grens dezer gemeente wordt verboden. '3°. Voordragt tot het nemen van maatregelen ten opzigte van de bees tenmarkt, bijaldien de heerschende veeziekte zich alhier of in den omtrek mogt openbaren. LEYDEN 12 September. De officier van justitie te Leyden, mr. F. Maclaine Pont, heeft heden conclusie genomen in de zaak der commissie belast met het beheer der kerkelijke goederen en fondsen tocbehoorende aan de Ned. herv. gemeente te Leyden," tegen »de lib. jhr. van Puttkammer c. s., leden der ontslagen gemeente commissie van het Ned. herv. kerkgen.," tot het doen van rekening en verantwoor ding en overgifte van goederen en inkomsten lot die administratie behoorende. Zich uitsluitend bepalende tot het onderzoek in hoeverre deze vordering is gegrond, heeft de officier van justitie beweerd dat de koninklijke goed keuring, waarmede zoowel de algemeene, als meer speciale reglementen voor de hervormde kerk waren ingevoerd, niet werd gevorderd bij de grondwet van 1798 en de daarop gevolgde staatsregelingen. Dat alzoo deze koninklijke sanctie moet worden aangemerkt als een pu bliek toezigt, eene goedkeuring van statuten, gelijk zulks bij andere zede lijke ligchauien geschiedt, maar dat aan die medewerking geenszins de wet gevende kracht kan worden toegekend, die door de eerste gedaagden en interveniënlen daaraan wordt gegeven. Vervolgens den inhoud zoowel van de algemeene als meer bijzondere reglementen voor de hervormde kerk nagaande, betoogde de officier van justitie dat bjj die reglementen geenszins werd beperkt of vernietigd de au tonomie der hervormde gemeenten, of de magt om hare finanliën zelve te beheeren, welke onafhankelijkheid van het staatsgezag, met betrekking tot bet beheer harer goederen, haar door de grondwet van 1798 en de opvol gende staatsregelingen werd verzekerd; integendeel dat bij die reglementen of die bevoegdheid in haar geheel werd gelalen of daaromtrent nadere bepa lingen werden toegezegd. Dat tot de eerste categorie o. a. behoort art. 73 van het prov. reglement op de kerkelijke fondsen in Zuidholland van 12 November 1819ten gevolge van welke bepaling de hervormde gemeente te Leyden bij koninklijk besluit van 8 Julij 1820 met betrekking tol de administratie harer fondsen in eenen exceptieven toestand werd gebragt, die volgens het beweren van de eerste gedaagden en interveniënlen 1°. niet dan door de bevoegde magt, dat is de koning, kon worden opgeheven en waarbjj 2°. de administratie der fondsen volgens hun gevoelen aan een bepaald reglement werd onderworpen. Dat, aangenomen de koninklijke bevoegdheid om deze aangelegenheid te regelen, dan nog de inhoud van laatsivcrmeld artikel, zoomede de motie ven waarop en de bepalingen waaronder de uitzondering werd ver leend, doen zien, dat geenszins een bepaald reglement, maar veeleer ordentlijk beheer zonder subsidie, aanspraak gaf en de aanleiding was van die uitzondering; dat het bedoelde reglement bij de aanvrage tot het ver krijgen van de uilzondering vermoedelijk niet eens was overgelegd, even als die uitzondering, volgens de ten processe overgelegde bescheiden, werd verleend aan gemeenten alwaar zelfs geen reglement bestond, terwijl in dat koninklijk Jiesluil zelf de algemeene bepalingen van beheer werden aange geven en alzoo naar geen reglement van Slagtmaand 1809 behoefde te wor den verwezen. Dal alzoo noch de algemeene, noch de bijzondere reglementen, noch het koninklijk besluit waarbij de bedoelde uitzondering werd verleend de auto nomie der hervormde gemeente te Leyden, met betrekking tot het beheer harer fondsen in den engen vorm van een reglement heeft omsloten, gelijk dit vroeger evenzeer door de eischeresse als de gedaagden werd erkend, toen door hen te zanten in den jare 1821 in dat reglement zonder eenige konink lijke goedkeuring veranderingen werden aangebragt, welke beschouwing ook door de hoogere kerkelijke autoriteiten schijnt te zijn gedeeld, dewjjl deze zich geenszins legen de daarstelling van het reglement van 1861of de gedane benoemingen hebben verzet. De officier van justitie heeft voorts vermeend dat het reglement vati 1861, waaruit deze eischeresse hare bevoegdheid ontleent, zoo mede de benoeming der nieuwe gemeente-commissie en notabelen wettig is tot stand gekomen. Dat omtrent de daarstelling van dergelijke besluiten door de gemeenten geene vaste regelen bestaan, maar dat de gewoonte van vroeger, waarmede zich toen ook de eerste gedaagden vereenigdenin deze is in acht genomen en voorts aan al hetgeen het onderwerp der verschillende beslissingen uit maakte de meeste openbaarheid gegeven. Gemelde ambtenaar heeft eindeljjk de nieuwe gemeente-commissie alzoo geregligd geacht tot het instellen dezer vordering en concludeerde dat deze mitsdien haar zal worden toegewezenmet bepaling dat de kosten van dit regtsgeding zullen worden gebragt ten laste van de ontbonden administratie waarvan rekening en verantwoording wordt gevorderd. De openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van hel gymnasium heeft gisteren namiddag te een uur plaats gehad in de stads gehoorzaal. In het verslag, dat als naar gewoonte voorafging, herinnerde de rector dat de afgeloopen cursus het eerste jaar geweest was van een nieuw tijd perk van het gymnasiumvermits deze inrigling sedert September des vori- gen jaars een gedeelte had uitgemaakt van de Gemeente instellingen van Ilooger en Middelbaar Onderwijs. Bij het ontvangen der prijzen, die door den heer president-curator wer den uitgereikt, werd eene korte dankbetuiging voorgedragen In de le kl. door A. H. Garrer, in de Hollandsche taal, 2e H. J. van Wetering, Engelsche ter vervanging van II. P. Gerharas, dienaar Groningen verhuisd was, In de 4e kl. door P It. W. Schollen, in de Fransche taal. Daarna hielden zes leerlingen, die uit de hoogste klasse naar de academie bevorderd werden hunne oraliunculae tol afscheid aan het Gymnasium t. w.: Joh. van der Vliet sprak in 't Latijn:] De P. Cornelio Scipiouc cognotnine Aemiliano B. C. Goudsmit, in 't Hollandse!)Over die Uitvindingen, welke een gewichtigen invloed op de maatschappij hebben uitgeoefend T. A. van Leeuwen, in 't HoogduitschLeber Schiller's Lied die Glocke M. T. Goudsmit, in 't Latijn: De discrimine, quod conspicitur inter Socralcm, quem e Plalone et Xenophonte novimus et Socratis perso nam quam Aristophanes finxit in Nubibus J. H. P. van Bree, in 't Hollandsch: Over de bronnen en de geschie denis van Vondel's Gysbrecht van Aemstelf' Chr. Krabbe, in 't Hoogduitsch: Ueber das Leben und die Gedichte G el I e r t s. Ten slotte wenschte de rector deze leerlingen geluk met hunne bevorde ringen en behaalde prijzen en spoorde allen aan lot aanhoudende vlijt en uaauwgezette pliglsbetrachting, zoowel hen die nu tot de \cademische les sen zouden overgaanals hen die hel Gymnasiaal onderwijs verder zou den volgen. Door de gemeentebesturen van SocterwoudeLeyderdorp en andere zijn dezer dagen verordeningen afgekondigd, houdende bepalingen omtrent den in-, uil- en doorvoer van rundvee, en voorts maatregelen van voorzorg genomen ten opzigte van de in deze provincie heerschende veeziekte. Heden waren op de le Valkenburg gehouden paardenmarkt bijna 600 paarden aangevoerd. Hel 2/3 gedeelte daarvan bestond uit paarden van uitmuntende hoedanigheid, waaronder een groot aantal halfjarige veulens, meest uil Friesland afkomstig. De handel was echter zoowel in veulens als in paarden zeer flaauvv en voor buitenlandsche rekening werd niets gedaan. Men vermoedt dat de gevreesde veeziekte, wal den inlaudschen handel be treft niet zonder invloed is op den kooplust. Aanvankelijk scheen het be zoek niet groot te zijn, doch later werd de markt druk bezocht. De minister van binneitl. zaken heeft ter kennis van alle ondernemers van sloombootdiensten gebragt, dal de hun verleende concessie tol het ver voeren van vee tot nadere bekendmaking aldus is te verstaan, dat het hun geheel vrij blijft het vervoer van vee te weigeren. De pomologische vereeniging le Boskoop zal aldaar hare gewone jaar- lijksche vruchten-tentoonstelling houden op den 21slcn en 22sl 11 dezer.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1