LEYDSCHE COURANT. 1865. VRIJDAG 8 SEPTEMBER. S". 111. V STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. .Vaandag, Woensdag en Die van Maandag komt fc' De prijs dor Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 15 Bï O O E» Z K T T 11» voor de gemeente Legden, ingaande Maandag den 11 September 1865. Maximum van den prijs, waar niet boven, maar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge art. 205 der Algcmeene Policic-vcrordcning vastgesteld den 26 September 1861 Gemeenteblad n°. 17). Het Tarwebroodbeste soort, wegende een nederl. pond, op 26 cents. Vijf oneen op13 Hel Franschbrood van een nederl. pond, op26 Vijf oneen, op13 Het Huisbakwegende een nederl. pondop22 Vijf oneen, op11 Het minste soort of zoogenaamd krop uit den zak, van een nederl. pond, op18 Vijf oneen op9 Hel Roggebrood, van zuivere rogge gebakken, wegende drie nederl. pondenop 32 Een pond vijf oneen, 18 Burgemeester en Wethouders van Leyden D. T1EBOF.L S1EGENBEEK. Burgemeester. Lsvden, 7 September 1865. v. PÜTTKAMMERSecretaris. De BURGEMEESTER van LEYDEN, Wenschcnde de noodige maatregelen te nemen diebij het heerschen eener besmettelijke ziekte onder het Rundvee, eene goede policie op de Beestenmarkt alhier vordert; heeft besloten te bepalen: liet drijven van Rundvee naar de Beestenmarkt is alleen geoorloofd van de zjjde van den Ouden Singel aan de IJzeren Gracht. Worden mitsdien uitgenoodigd de handelaren in Rundvee, gewoon dit aan te voeren langs de Rijnsbur- gerpoortdien aanvoer te doen langs den Singel naar de voor malige Marepoort en van die zijde de stad binnen te komen; zij die gewoon zijn dit aan te voeren door de Paardensteeg over de Blaauwpoorts-brug, thans den weg te nemen door de Paardensteeg langs de Turfmarkt; zy die gewoon zijn de Morschpoort met Rundvee binnen te komenom ter markt te worden toegelaten, hunnen weg te nemen door de Galg straat, over de Blaauwpoorts-brug, langs de Turfmarkt. Wordende eindelijk elk en een iegelijk verzocht, zich ter bevordering der goede orde te gedragen naar die bepalingenwelke van wege den marktmeester, de keurmeesters of de beambten van policie worden gegeven. De Burgemeester voornoemd Leyden5 September 1865. D. T1EBOEL SIEGENBEEK. BINNRNLANDSCIIE UERIGTEN LEYDEN 7 September. De begrooting der inkomsten en uilgaven dezer gemeente, dienst 1866, beloopt in ontvangst ƒ413,364.42 en in uilgaaf ƒ413,250.09 Onder de in komsten zijn opgenomen 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de onge bouwde eigendommen en 15, 30, 45, 60 en 75 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel (volgens nader vast te stellen raadsbesluit), teza men geraamd op ƒ89890.60. De hoofdelijke omslag (nader bij eene verordening vast te stellen) is uitgetrokken lot een bedrag van ƒ80000. De belasting op het geslagt, op hel gedistilleerd en op hel geniaal zijn, overeenkomstig de wet van 7 Julij 1865, slechts voor een tijdvak van 4 maanden uitge trokken. De opbrengst dier belastingen is geraamd op ƒ48000; in het jaar 1864 was de opbrengst ƒ184,528.764. De belasting op den wijn enz, die in 1864 19722.75 opbragt, komt ingevolge de bepaling van bovengenoemde wet en ten gevolge van hel met Frankrijk gesloten tractaat niet op de begrooting voor; in de plaats daarvan is uilgetrokken eene schadeloosstelling door het r(jk uit te keeren ten bedrage van ƒ6923.974. Voorts is beschikt over 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijks-belasting op het personeel, voor 8 maanden geraamd op ƒ59255.17. Bij de raming der uitgaven is voorgesteld een plan tot verbetering van den toegang der gemeente aan de Rijnsburgschc poortwaarvoor is uitgetrok ken ƒ13000, als ƒ7000 voor het leggen van eene nieuwe ijzeren brug met trottoirs en ƒ6000 voor liet verlagen der brug aan de Binnenvestgracht, het vernieuwen der bestrating enz. De opbrengst van de afbraak der poort wordt op ƒ3000 begroot. Om de verdere kosten voor dit werk Ie vinden wordt voorgesteld eene som van ƒ10000, in de bank van leening aanwezig, daartoe te besteden. Deze gelden, voor het beheer der bank sedert jaren niet benoodigdwaren vroeger productief gemaakt door beleening maar de moeijelijkhcid aan deze wijze van belegging verbonden had daarvan doen afzien het hooge belang van het voorgestelde werk heeft er toe ge leid om deze gelden tol dat einde aan te wenden. Voor de gchcele herstraling van den weg buiten de Rijnburgschc poort van de Poel brug tot hel spoorwegstationdie vernieuwing vereischlis uilgetrokken ƒ2000, en, daar hel voetpad van hel station tot de poort mede eene gc hcele nieuwe bestrating cischt, wil men daar leggen een gemetseld trottoir en tevens laten wegvallen de langs hel voetpad slaande rij boomen. De boomen zullen eene waarde hebben van ƒ100, terwijl het leggen van trot toirs enz. op ƒ2500 wordt geraamd. Ten gevolge van de uitgebreide be stratingen bij nieuw aangelegde werken in de laatste jarenhebben de ge wone straatvernieuwingen veel geleden, zoodat er dringende noodzakelijk heid beslaat om lot het herstraten van vele grachten en stralen over te gaan, voor welk buitengewoon werk eene som van ƒ6068 wordt uilgetrok ken, voor den aankoop van keijen en klinkers; ook de post van dagloonen der arbeiders heeft dientengevolge eene verhooging ondergaan. Voor ver der uit te voeren werken worden uitgetrokken ƒ4600 voor de vernieuwing der Touwersbrug, over de Mare op de Oude Vest; ƒ900 voor vernieuwing der brug in de Roomburger laan onder Soelerwoude; ƒ400 voor vernieuwing der brug bij de Pesthuislaan onder Oegslgeest; 850 voor vernieuwiug der brug over de Waardgracht bij de Groenesteeg; ƒ850 voor het dempen van de sloot langs den singel hij het raamland builen de voormalige Marc- poort; 750 voor het stellen van eene pomp op de gedempte Koepoorts gracht. Voor het aankoopen van eenen nieuwen brandspuit met toebehoo- ren is voorts ƒ1600 uitgetrokken. By de opheffing der belastingen op de voorwerpen van verbruik met 1 Mei 1866 is men voornemens in het personeel van het kantoor van den gemeente ontvanger en bij de surveillance verandering te brengen. Men vermeent dat op het kantoor van den ontvanger twee beambten kunnen worden ge mist; dientengevolge wordt voorgesteld den jongsten beambte, lijdelijk aan gesteld, te ontslaan, en den ambtenaar W. Wijnnobel, die 26 jaren dienst heeft, een pensioen van ƒ282 toe te leggen. Wat betreft het.verdere per soneel der active dienst heeft men het billijk geacht de gaarders J. A. van Niel, met 40 jaren dienst, en F. Doove, met 36 jaren dienst, tot pension nering voor te dragenden eerste ad 366.66 's jaars en den tweede ad ƒ329.76 's jaars. Voorts heeft men hel overige personeel in twee calegoriën gesplitst, namenllijk in de zoodanigen die den leeftijd van 50 jaren en daarboven hebben bereikt en hen wier leeftijd de 50 jaren nog niet heeft bereikt; aan de eersten acht men het billijk gedurende 3 jaren 2/3 van het tractement als wachtgeld toe te kennen, aan de laatsten 1/2 van het tracte- ment gedurende hetzelfde tijdvak, alles behoudens eventuele plaatsing in eene openbare betrekking, wanneer jaarwedieen wachtgeld hun tegenwoordig tractement niet mogen te boven gaan. Ten einde de begrooting met die wachtgelden niet te veel te bezwarenacht men het raadzaam een gedeelte daarvan door verkoop van inschrijvingen opliet grootboek te vinden, waarbij men evenwel na afloop dier schadeloosstelling de uitdrukkelijke voorwaarde wenscht te verbinden langzamerhand, door het jaarlijks in uitgaaf brengen eener zekere somdie verkochte kapitalen wederom aan te zuiveren. - Naar wij vernemen is aan de Koninklijk Nederlandsche Grofsmederij alhier, welke, zooals bekend is, onder de leiding van haren (jverigen en bekwamen directeur den heer 1). L. Wolfson reeds zoovele en veelzijdige verbeteringen heeft ondergaan, wederom een nieuw werktuig in gebruik genomen, waarvan Zaturdag II. de beproeving heeft plaats gehad. Wij be doelen eene loskraan van het aanzienlijke vermogen van 10000 N.ffi, waar aan door liet toenemend vervaardigen van kolossale en zware stukken meer en meer behoefte bestond. Wij vermeenen onzen lezers geen oudienst te doen met eene kleine beschrij ving van dit nuttig en doelmatig werktuig te geven. Het werktuig is eene kokervormige gesmeed ijzeren loskraan en heeft een gebogen vormhetwelk zeer dienstig is voor het ophijschen van grootc lasten tot eene aanmerke lijke hoogte. De hoofdafmetingen zijnde hoogte van den beganen grond tot aan de kettingschijf 6.40 cl, de vlugt van uit het hart des kraanarms tot aan de ketting 5.60 el, zoodat dezelve een omtrek van 35.16 el be schrijft. Zij heeft, zooals boven gezegd is, een vermogen van 10000 N. ffi en is zoodanig ingcrigt dat ligtc lasten spoedig kunnen verplaatst worden, zooals 2000 N ffi 1 cl hoog in IJ minuut door 2 man en zwaardere lasten zooals 10000 N. ffi 1 el hoog in 3.) minuut door 4 man. De geheelc om voering der kraan met den aanhangenden last geschiedt door een man in 2 mi nuten. De kraan is vervaardigd in de fabriek »de Prins van Oranje" van de firma de wed. A. Sterkman Zoon, te 's Gravenhagewelke reeds een groot aantal dergelijke kranen heeft geleverddie men alzoo in dat vak eene specialiteit kan noemen en die als zoodanig ook door alle desbevoeg- den wordt erkend. De beproeving, welke in tegenwoordigheid van den lieer directeur der Kon. Nederl. Grofsmederijonder de leiding van den heer R. van Diggelen, ingenieur der fabriek »de Prins van Oranje", heeft plaats gehad, bood het resultaat aan, dal de doorbuiging bij den last van 10000

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1