bet totaal der herstelde op genoemde lijst niet meer leesbaar is. Aar. welke ziekte hel rundvee stierf wordt op de lijst niet gemeld, doch het is onge- I twijfeld de runderpest geweest, die in haar derde tijdvak in de achttiende eeuw, van 1768—1786, zulke vreeselijke verwoestingen in den veestapel hier te lande heeft aangcrigl. Te Rotterdam zijn Zaturdag avond per stoomboot Telegraaf aange- j voerd 16 runderen, waaronder zich, volgens verklaring van den veearts eenige bevonden, die lijdende waren aan de heerschendc veeziekte. Dienten gevolge zijn deze runderen, na den nacht aan boord der genoemde stoom boot te hebben doorgebragtdes morgens vervoerd naar een stuk weiland gelegen aan de Builenroltc en Nieuwe Singels, dat door het gemeentebe stuur aangewezen is om verdachte runderen afgezonderd te houden. Te Rotterdam is de oudste inwoner dier gemeente, de 108-jarige Jacob Former, overleden. Ilij was den 8s,e° Maart 1757 op Ameland geborenonge huwd, zeeman van beroep, heeft hy lang gevaren en ook als zoodanig ge vangenschap Ie Algiers doorgestaan. Later heeft hij als scheepswaker lang dienst gedaan, toen op zijn 100slf,D verjaardag de liefdadigheid van eenigen hem een onbezorgd beslaan verschafte. Eerst een paar jaren voor zijn over lijden begonnen zijne krachten hem te begeven. Zijn stoffelijk overschot is van wege de mannen-congregatie van O. L. V. op eene plegtige wijze te Overschie begraven. Door den heer J. A. Lazaar, pastoor te Overschie, werd bij die gelegenheid eene lijkrede gehouden. Te llardinxveld waren Zaturdag II. twee jongelieden, in het varen onbedreven, met een schuit met hoepels op het water; tegenover een krib werk gekomen, sloeg het vaartuig om; de een sprong bij tijds naar den wal, de ander, die daartoe niet in de gelegenheid was, verdronk. De verongelukte was de kostwinner zijner moeder. Tc Zaandam is Vrijdag II. de oliemolen van de heeren Honig geheel afgebrand. Eene aanzienlijke hoeveelheid kool- en oliezaad moet daarbij verloren zijn gegaan. Op de Vrijdag II. te Zwolle gehouden paardenmarkt verkocht een onbekend persoon ecu fraai, kastanjebruin, vierjarig merriepaard voor slechts ƒ100 aan den paardenkooper H. J. Molenkamp, uil den Ham. De kooper, door den veel te lagen prijs tol argwaan gewekt, riep de tttsschenkomst der policie in, en deze nam niet alleen het paard in verzekerde bewaring, maar zette ook den man achter slotnadat hel haar uit een voorloopig kort verhoor reeds spoedig gebleken was dat bij hel paard gestolen had. Uit Zwolle meldt men dat de varkensziekte in dien omtrek verschrik kelijke verwoestingen heeft aangerigi; in sommige buurtschappen zijn de varkens uitgestorven. In verhand daarmede zijn de prijzen zeer hoog ge stegen, zoodal voor gezonde varkens per ffi 52 lol 56 cent (ruw) wordt betaald. De prijs der biggen, in den regel ƒ1 per week, is nu ƒ10 a ƒ12 voor biggen van 5 a 6 weken. Door den gemeenteraad van Nijmegen is besloten voor ƒ500,000 deel te nemen in den spoorweg Dordrecht-Papcndrecht-Goiïnchem-Tiel-Elsl-Nij- megen-Arnhem. In Belgis is van regeringswege de in- en doorvoer van vee verboden. 's GRAVENIIAGE, 5 September. Z. M. heeft benoemd: tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den generaal majoor W. H. Doorman, lid van het hoog militair geregtshof. De heer J. M. Mecter, adjunct-commies b(j het dep. van binneul. zaken, is benoemd tot adjunct-commies bij het dep. van koloniën. Z. M. heeft goedgevonden de 2,le luilt. F. C. P. M. Walrin, van het 3de, en J. Lojenga, van hel 7de reg. infanterie, en den 2de" luit P. E. Reese, van het 2dc reg. vesting-artillerie, over te plaatsen bij het leger in Oost- lndië; den officier van gezondheid 3de kl. C. Ripping, van het 6de reg. in fanterie, te detacheren hij de landmagl in West-lndieen den 2de" luit. der infanterie J. C. J. Wer.tzel, van het leger in Oosl-Indië, over te plaatsen bij hel wapen der infanterie van hel leger bier Ie lande, zullende hij bij het 4dc reg. van het wapen worden ingedeeld. De officier van administratie 3dc kl. C. van Berkel wordt op 15 Oct. op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt zal II. M. de Koningin binnen kort de residentie verlaten, tot het doen eener buileulandsche reis. Gisteren had er, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. 11. den prins van Oranje, eene groot e parade van hel garnizoen in de Maliebaan plaats. Na den afloop der parade, toen de troepen naar hunne kasemen terugkeerden, ontmoetten zij IIH. MM. den koning en de koningin met Z. K. 11. prins Hendrik, die zich naar het huis ten Bosch begaven. Onmid dellijk werd door de troepen front gemaakt en hel geweer gepresenteerd, letwyl de verschillende muziekcorpsen de vaderlandsclie liederen deden hooren. Uithoofde eener ligtc ongesteldheid van Z. K. 11. den prins van Oranje hebben er gisteren geene hof-feesten plaats gehad. In den Zustcrpolder zijn, naar men verneemt, weder vier koeijen, als waarschijnlijk aangetast door de veeziektevan andere beesten afgezonderd. Men verkeert te Scheveningen in ongerustheid over een haringschuit van den heer Maas, welke men reeds voor meer dan 12 dagen tehuis had gewacht, te meer daar er reeds vier pinken zijn aangekomen, waarvan de visschers verhalen, in zee eene grootc hoeveelheid gezouten haring drijvende te hebben gezien. Gisteren namiddag vermaakten zich eeriige Scheveningsche jongens met het baden in zee. Twee hunner, een van 11 en een van 9 jaren, hadden zich echter te ver in zee begeven en kwamen waarschijnlijk in eene zooge naamde trekmui of draaikolk, met dal ongelukkig gevolg dat beide in de diepte verdwenen. Alle moeite, welke terstond in het werk werd gesteld, bleef echter vruchteloos; ruim een uur later spoelde een der lijkjes aan, doch van het andere is nog niets bekend. Z. K.H. prins Frederik der Nederlanden zal zich morgen naar de bad plaats Ischl begeven. IHIITENLAXDSCHE BERlfiTEN. ENGELAA D. LONDEN, 3 September. Het feestmaal, belwelk te Portsmouth door de lords der admiraliteit aan den Franschen minister van marine en de officieren der Fransche vloot werd aangebodenwas zeer luisterrijk. Bij de feestdronken op keizer Na- poleon en koningin Victoria werden van al de ter rcede liggende schepen de kanonnen gelost. Op alle schepen van het Britsch eskader werden ge- kleurde vuren en vuurwerken ontstoken. De hertog van Somersetde heer de Chasselonp Laubat en de officieren der beide vloten werden op Grosve. nor Green pleglstatig ontvangen door den mayor met de leden van den ste delijken raad en vervolgens naar de feestzaal geleid. Aan de landingsplaat; was ter cere der verwachte gasten eene fraaije cerepoort opgerigt, tcrwij het terrein met vlaggen was versierd. Er werden geene kosten gespaart om aan de ontvangst een zoo luisterrijk mogelijk aanzien (c geven. Zot prijkte bijv. op hel feestmaal een gouden tafelservies ter waarde van 30000 hetwelk in der tijd voor prins DemidofT vervaardigd was, benevens een aantal andere zilverwerken, te zamen ten bedrage van 5000 Donderdag II. hebben twee inspecteurs de koeijen op de markt te Is lington, benevens eenige slagthuizcn, bezocht. In de laatstgenoemde inrig- tingen vonden zij een aantal zieke runderendie oogenblikkelijk in besla; werden genomen, waarna bij inspectie der markt een veertigtal koeijen, afkomstig uit het West End, terstond moesten verwijderd worden. Inmid dels hebben een aantal veehandelaars en andere personen zich openlijk ver klaard ten gunste van de oprigting van afzonderlijke stallen of schuren, let behandeling van het aangetaste vee, en zich eveneens bereid verklaard, te dien einde voor een goed bedrag in te 'schrijven, om die zaak ten spoedigste lot stand te doen komen. Het treurige verschijnsel heeft zich te Sudbury, in Suffolk, voorgedaan dat een veearts, bij de ontleding van eene koebestnel is geworden en dien ten gevolge is overleden. De policie had reeds sedert eenigen tijd bcrigt ontvangen, dal alhier een groot aantal valschc Russische baukbilletlcn vervaardigd werden. Na naattwkeurig onderzoek heeft zij heden een 12-tal personen gevangen geno men. Bij een hunner vond zij 500 stuks dezer banknoten elk van 5 roe bels. Naar men zegt, was onlangs voor een bedrag van 2000 in zulk papier te Liverpool ontvangen. In het graafschap Essex heeft de aardappelziekte zich in hevige male vertoond. Tc Devonport heeft een soldaat van liet 28s,c reg. een sergeant een kogel door het lijf gejaagd. Hoewel de getrofleue in eenen gevaarlijken toestand verkeert hoopt men hem te behouden. De aanleiding tot het ge beurde moet gezocht worden In eene strenge toepassing der discipline. Hel van Konstantinopel komende stoomschip Aleppo is in het Icrsche kanaal in botsing gekomen met een schoener, die ondanks de pogingen tol redding der manschap in weinig tijds met de equigage in de diepte wegzonk. Volgens de jongste beriglen uit Indië was de ondragelijke hitte ein delijk door een weldadigen regen vervangen. De droogte had zoo lang ge duurd, dal de verschillende godsdiensl-seclen hunne toevlugt nanten tot openbare gebeden, en toen dit niet baatte, togen de vrouwen uit verschei den dorpen der Ryots tegen den avond, naar oud gebruik, geheel naakt naar een naburig riviertje, om den vertoornden hemel tot mededoogen te bewegen. Er bestaal vooruitzigt dat de oorlog in Bhootan niet zal hervat wor den. De rajah is in onderhandeling getreden over den vrede. De New-York Herald meldt uit Fort Monroe o. a. hel volgende aan gaande Jefferson Davis: De gestrengheid die aanvankelijk ten zijnen opziglc werd in acht genomen, is aanmerkelijk verminderd, doch bij de meerdere vrijheid die men hem toeslaat, zijn de maatregelen tegen elke mogelijke ontsnapping verdubbeld. Het is hem nu geoorloofd den geheclen dag te spreken met de officieren en manschappenaan welke zijne bewaking is op gedragen. Gezamenlijk bestaan deze uit 80 personen, waarvan er dag en nacht onophoudelijk vier in zijne onmiddelijke nabijheid moeten blijvenom al zijne bewegingen gade te slaan, terwijl er twee bij de deur van hel ver trek cn twee een eind verder geplaatst zijn. liet schrijven of ontvangen van brieven blijft hem onvoorwaardelijk* verbodenterwijl Item ook geene andere boeken mogen verstrekt worden dan de bijbel. Volgens bcrigtcn uit Sliangaï zag men in China een hongersnood te gemoet. FRANK RS.S U. PARIJS3 September. De toestand van de gekwetsten te Neufchalel is minder voldoende dan de officiële beriglen het doen voorkomen. Mejufvrottw Bouvci lijdt aan bloedspuwingen, doordien door het breken van de rib de long is gekwetst. Ook met prinses Anna Mnrat gaat het nog niet naar wenscli. liet eene oog puilt geheel uit de oogkas; van daar dat de oogkundige Liebrcich bij baar ontboden is. Dezer dagen is de laatste Mameluk van het eerste keizerrijk, Boulous Baraka, overleden. Te Alexandrië geboren, trad hij in dienst van de com pagnie Syrische Janitsaren, die later het corps Matnelukken van de garde vormden. Ilij nam deel aan al de veldtogten van de republiek en die van het eerste keizerrijk. In den veldslag van Eylau ontving hij een sabelhouw in den reglerarm cn in den slag van VVagram een bajonetsteek in de borst. Tijdens den veldlogt van Rusland vroren hem de teenen van den linkervoet af. De overledene was ridder van het legioen van eer: Napoleon I had hem hel kruis zelf op de borst gehecht. Tc Rotiaan is de fabriek van geraffineerde petroleum van den heer Leuba afgebrand door het springen van een met petroleum gevuld vaatje. Een der werklieden werd bij die gelegenheid zoo ernstig gekwetstdat men voor het behoud van zijn leven bevreesd is.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2