LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 23 AUGUSTUS. STADS-BE HI GI EN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel IaarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 14 blad 17) der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien ile circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, van den 20s,e" Augustus 1865, A. n°. 5661 (lc cn 2C afd Provinciaalblad nn. 72, houdende aanbeveling van maatregelen ter beteuge ling van de ziekte onder het rundvee; Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat van rijks-wege aan een der leeraren van 's rijks veeartsenijschool wordt opgedragen het instellen van een plaatselijk onderzoek naar den aard dier ziekte, welke in sommige stre ken van dit gewest hcerschl; dat, in afwachting van den uitslag van dat onderzoek, en behoudens de nadere maatregelen welke daarvan het gevolg mogten zijn, voor de stipte naleving van de arlt. 459—462 van het Wet boek van Strafregt zal worden gewaakt, de niet opvolging der wettige ver- pligting tot onverwijlde aangifte en afzondering van besmet of verdacht vee onmiddellijk bij proces-verbaal geconstateerd, en dat verbaal ter vervolging aan de betrokken regterlijke autoriteit zal ingezonden worden; terwijl, in gevallen van zeer dringenden aard, zal worden gehandeld overeenkomstig art. 69 der Wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n». 125). De Burgemeester voornoemd, Leyden, 22 Augustus 1865. D. T1EB0EL SIEGENBEEK. 1IER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LëYDEIV, gezien liet besluit van Ge deputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 3dcn Januarij II., n°. 4 Prov.-Blad n°. 2), bepalende het tijdstip van den lier-ijk der maten en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, vai. den 27sten der vorige maandherinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligling, tot liet doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- boorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 21sten December 1822 (Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverdaan het Lokaal van den Ijkin de Lange School steegzullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 15 tot den 19 Junij. II, van den 20 lot den 23 Junij. UI, van den 27 Junij tot den 1 Julij. IV, van den 3 tot den 10 Julij, V, van den 11 tot den 18 Julij. VI, van den 19 tot den 29 Julij. VII, vail den 31 Julij tot den 10 Augustus. VIII, van den 11 tol den 19 Augustus. de Buitenwijk tan den 21 tot den 31 Augustus, met uitzondering echter van de goud- en ziiversmids-benevens de apothekers- of medicinale gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten voor de goud-en zilvcrsmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 8 Junij, I voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 9 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 12 Junij, V en VI, op den 13 Junij, VII, VIII en de Buitenw ijk op den 14 Junij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien hel aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien dc termijn voor den lier-ijk in dit jaar eindigt met den 31stc" Augustus aanstaande, en terstond na liet eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onherijklc maten en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30stcn Maart 1827 Staatsblri°. 13), verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gcdcp. Staten van Zuid Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekeurs en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf eenige maten of gewigten gebruiken, cn de apothekers of medicijnhereiders in l et bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 (Staatsbl. n°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigtenen medeverpligting tot den jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het koninklijk besluit van den 5dcn Fe bruary 1826, n°. 153, volgens hetwelk de medicinale grein-gewigten, zonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1865 voorden ijk der maten en gewigten bepaald is de letter 0. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden 1 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BESHGTEN. LEYDEN, 22 Augustus. De minister van binncnl. zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor liet verkrijgen van acten van bekwaamheid lot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de tweede maal in hel loopende jaar zullen wor den gehouden op Woensdag den 4de" October aanst. en volgende dagen; dat zij, die deze examens wenschcn af te leggen, zich uiterlijk op den 20slcn September eerstk. behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen, en over legging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag, en van hunne gcboorte-acle, terwijl de dag en plaats van hel examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven cersle maanden van 1865, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft /34,254,874.29jzijnde ƒ54,706.80 minder dan in dal tijdvak van 1864. De commissaris des konings in deze provincie heeft aan dc burg. en wcth. der gemeenten bij circulaire kennis gegeven dal volgens in de laalslc dagen bjj hem ontvangen bcrigtcn er in sommige streken van dit gewest eene ziekte onder het rundvee heerscht, die veel overeenkomst heeft met die, welke thans in Engeland zoo groote verwoestingen aanrigt en van daar naar ons land zou zijn overgebragt. Dien ten gevolge had hij den minister van binneul. zaken verzocht de vereischte maatregelen te nemen lot stuiting, zoo mogelijk, dezer verontrustende ziekte en om hem van de noodige voor schriften ter zake te voorzien. De minister deelde L. E. mede dat aan een der leeraren van 's rijks veeartsenijschool zou worden opgedragen het instel len van een plaatselijk onderzoek naar den aard der ziekte. In afwachting van den uitslag van dat onderzoek noodigl de commissaris des konings drin gend uit lot stipte naleving van de artt. 459—462 van hel Wetb. v. Slrafr. en om de niet-opvolging der wettelijke verpligling lot onverwijlde aangifte en afzondering van besmet verdacht vee onmiddellijk bij proces-verbaal te constateren, en dat verbaal ter vervolging aan de betrokken auloriteiten tc zenden. In gevallen van zeer dringenden aard wees art. 69 der wet van 28 Aug. 1851 den verder te volgen weg aan. Volgens de IV. V. C. is de heer G. J. Hengevcld, leeraar aan 's rijks veeartsenijschooldoor den minister van binnenl. zaken belast met liet on derzoek der ziekte van bet rundvee te Delft en lc Schiedam. Hij zal zich spoedig derwaarts begeven. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaaktdat ter voldoe ning aan het onder dagteekening van 27 Dec. 1864 vastgestelde programma voor een palcis, bestemd voor de vergaderingen van de staien-gcneraal van liet koningrijk der Nederlanden, zijn ingekomen 26 ontwerpen onder de volgende motto's: 1. Pour l'étude il faitl Ie temps; 2. Ondervinding leerl 3. Aide-loiDien t'aidera; 4. Finis coronal opus; 5. Pro palria; 6. Pro Lege, Rege, Grege; 7. Ich hab's gewagt; 8. De gebouwen zijn de jaarboe ken van de geschiedenisde spiegel van de genie der volkeren en den wa ren roem der vorsten; 9. Concordia res parvae crescunl; 10. K; 11. O. P; 12 Oranje boven, 13. Pro Rege, Lege et Grege; 14. Un ancrc; 15. Hac nitimur, hanc tuemiir; 16. P. S. G.; 17. Es sei gewagt! 18. Pays-Has; 19. Es is der Geistder sich den Körper baul20 Concordia res parvae crescunt; 21. M.; 22. Omnia probate, quod bontim lenetc; 23. Caserta; 24. Plures judices qtiam artifices; 25. Die Kunst adelt das Werk; 26. Austria. De minister heeft de bcoordeeling der ingekomen ontwerpen opgedragen aan eene jury, bestaande uit de hh.: F. W. Conrad, inspecteur van den water staat, president; dr. B. van Beeck Vollcnho»enlid van de huishoudelijke commissie der eerste kamer; mr. J. Heemskerk Bz.lid van de huishoude lijke commissie der tweede kamer; W. N. Rose, bouwmeesler der lands- gebouwenA. N. Godefroy, architect te Amsterdam; J. F. Metzelaar, archi tect te Rotterdam; L 11. Eberson, architect te Arnhem, en mr. C. Vosmacr te 's Gravenhagelid en secretaris. Blijkens hel verslag omtrent de verwachting van den oogsl in deprov. Zuidholland door de Staatscourant medegedeeld, is die verwachting in het algemeen ongunstig en zal de oogsl in sommige opzigten zelfs beneden het middelmatige blijven. De wintertarwe leed veel van de vorst; de zooge naamde zeemiarwe is geheel misluktde zcetiwsche tarwe is daarentegen goed geslaagd, doch had in den laalslen tijd veel van de zware regens en van honigdauw te lijdenzomertarvve belooft slechts een middelmatigcn oogsl; rogge slaat algemeen goed ie velde, er beslaat uitzigt op een goed beschot en veel lang stroo; winiergerst is veelal schraal uitgevallen, de hoe danigheid is echter goed; van zomergersl mag men een redelijk beschot van

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1