ZOMERZORG. Klein Zomerzorg. SCIIELPMLkFABRlEK ZOMER-CONC ER T E N, VOORLOOPIG BLRIGT. KALKHOK OF BEWAAKSCHOOLP te Warmondbij Leiden. Berigten ait New-York van den 8s,e11 dezer bevatten het volgende: De regering heeft gelast dat de troepen, in Texas gestationneerdbij voortdu ring eene stipte onzijdigheid zullen in acht nemen ten aanzien van de zaken van Mexico. De president is volkomen hersteld. In de binnensteden van Zuid-Carolina is garnizoen van kleurlingen gelegd. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop is het stoomschip Eastern Province nabij de Tafelbaai vergaan. De verwoestingen, door de Kaffers in den Vrijstaat aangerigt, zjjn ontzettend. Een district is geheel verwoest en aldaar is niet eene woning gespaard gebleven. In de Transvaalsche re publiek maakt men toebereidselen om den Vrijstaat te hulp te komen. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Augustus. De keizer en de keizerin hebben zich naar Straatsburg begeven en zijn aldaar met geestdrift ontvangen. Van daar moeten zij zich naar het kasteel Arenenberg in Zwitserland hebben begeven. Op den 15den is te Rouaan het aldaar opgcrigte standbeeld van Napo leon I plegtig ingewijd. De maarschalk Vaillaul heeft daarbij den keizer vertegenwoordigd. In Italië worden thans, niettegenstaande het verbod der regering, geldelijke bijdragen ingezameld, met het doel om een blijk van nationale er kentelijkheid aan Mazzini te geven. Garibaldi heeft daartoe eene som ge schonken. Uit Konstantinope! meldt men, dat de cholera aldaar steeds groote verslagenheid veroorzaakt. Die ziekte was ook door bedevaartgangers, die uit Mekka terugkeerden, te Bagdad en in Perzië gebragt. De Sultan heeft eene commissie benoemd om te Mekka maatregelen tol beveiliging der alge- ntcenc gezondheid bij den jaarlijkschen toevloed van pelgrims te beramen. I* R II I 8 S E N. BERLIJN 17 Augustus. De Wien. Zeit lerigt dal de overeenkomst, te Gastein tot stand ge komen, zeer spoedig door den keizer bekrachtigd zal worden. De bedoelde overeenkomst is in overeenstemming met de aanspraken van beide partijen en met de regten van den bond, en strekt ten waarborg voor de cendragt onder de Duitsche mogendheden Te Duisburg is de groote weverij en spinnerij der firma Göters en O. gedeeltelijk door de vlammen vernield. De spinnerij is geheel verbrand, de weverij heeft minder geleden Te Rolhenburg, in Ilanover, is de groote spinnerij van de hh. Heine en Zoon mede afgebrand. Graaf Karei Civalert von Happancourl, generaal der Oostenrijksche cavalerie, is in 100-jarigen ouderdom overleden. Men verneemt dat twee der lot hel Russisch eskader bchoorende oor logschepen op den weg naar Stockholm schipbreuk geleden hebben. Het eene, de monitor Ssmersch, geraakte bij Bardsand aan den grond, en zonk binnen twee ttren tijds, zoodat thans nog alleen zijne torens en de schoor steen boven water zigtbaar zijn. Men wendt pogingen aan om hel weder vlot te krijgen. Het andere schip, zijnde hel pantserfregat Sebastopolheeft wel een zwaar lek bekomenmaar dat denkelijk gestopt zal kunnen worden. De gcheele bemanning van de Ssmersch is gered. In de Poolschc gouvernementen Kiew, Volhynië en Podolië is van 13 Jnnij jl. lol 13 Jnlij, te zamen genomen, 120 malen brand geweest; daar door zijn 337 woonhuizenschuren enz. in de asclt gelegd en is schade ten bedrage van 2 millioen Poolsche flor. veroorzaakt. Door die ongelukken werden 14 grootere steden en 100 vlekken en dorpen getroffen en zijn 10 menschen om hel leven gekomen. Gallicië wordt insgelijks lievig door brand geteisterd. In de laatste veertien dagen zijn aldaar 6 steden en omstreeks 30 dorpen gedeeltelijk afgebrand. Men stelt deze branden op rekening der Poolschc omwentelingsparlij. I*er Telegraaf. PARIJS, 19 Augustus. De Monileur berigt dat de keizer en de keizerin twee dagen te Arenenberg zullen doorbrengen waarheen de keizer natuur lijk getrokken wordt door vrome herinneringen. Het Mém. dipl. beloogl dat het handhaven van het voorloopig Oosten- rijksch-Pritissisch condominium in de Elbe-hcrlogdommen zou gelijk slaan met eene administratieve verdeeling dezer hertogdommen. WRENEN, 19 Augustus. De koning van Prnissen is lieden naar Salzburg vertrokken. Gisteren hebben de hh. von Bismarckvon Mensdorff en von \V(rtlier zich derwaarts begeven. INGEZONDEN. Niet om het den gcachten inzender van hel stuk getiteld: Stadsverlich ting" en geplaatst in het nummer dezer Courant van den 16dcn dezer te verbeteren, maar alleen omdat hel welligt door enkelen niet gelezen is en liet daarin behandeld feil. ter wille van het belang der zaak, de meest mo gelijke openbaarheid verdient, neem ik de vrijheid daarvoor nogmaals de aandacht der lezers van dit Idad in te roepen. Ik wil trachten de zaak zoo kalm en duidelijk mogelijk uit een te zetten, overtuigd dat zij uit haren aard krachtig genoeg zal spreken om, wie cr kennis van neemt, de meest mogelijke belangstelling in te boezemen. Aan liet einde der Ooslvolmolensleeguitkomende op de Langegracht en dus tegenover de stedelijke gasfabriek verheft zich een ond tamelijk wan staltig gebouw, de voormalige stads-liunenweverijdat nog aan de gemeente toebehoortdoch waarin sinds 1853 eene bewaarschool is gevestigd die, op- gerigl en in stand gehouden door vrijwillige bijdragen, meereudeels van bewoners van Wijk V, dagelijks een driehonderdtal kinderen opneemt, wier ouders de in dal opzigt zoo ruim gezegende bevolking dier buurt uitmaken. De regering, wel overtuigd dat de eenige stedelijke bewaarschool, toen in de Brandcwijnsleeg gevestigd, niet in de behoefte voorzien kon, stond het gebouw met daarbij behoorend terrein kosteloos in gebruik af; de com missie, die zich de zaak had aangetrokken, rigtte het met belangrijke kos ten voor haar doel in en ofschoon de afstand van het gebouw slechts lijdelijk was, zoodal de regering hel regt bezat het te doen ontruimen, twijfelde niemand of zij zou niet dan in de uiterste noodzakelijkheid daartoe overgaan wanneer eenmaal gebleken was dat de inrigting levensvatbaarheid bezat niet alleen, maar ook dat haar bezit op prijs gesteld werd door hen, voor wie zij in het leven was geroepen. Dat bewijs was spoedig geleverd en wordt het nog dagelijks voor ieder die zich door een bezoek aan die school van hare zegenende en gezegende werking wil overtuigen. Waarlijk, het bord boven den ingang geplaatst en dal it aan »ha»eIoozc" kinderen doet denken, in den zin dien men gewoon lijk aan dat woord hecht, past cr sinds lang niet meer; reinheid, orde en netheid stralen n allerwegen, ook van den kant dier kleinen, legen en ieder, die een geopend oog heeft voor volksbeschaving en waarachtig volksbelang, zal volmondig moeten bekennen dat hier kiemen gelegd en beginsels aange kweekt worden, bij welker aanwezigheid de geheele maatschappij het meest mogelijk belang heeft. Ëere der commissie aan welker zorg de school voortdurend was toever trouwd en die, door een ijverig en zuinig beheer, met de beperkte middelen waarover zij beschikken kan, ongeloofelijk veel gedaan heeft! Eere den contribuanten dieovertuigd van hel onberekenbaar nul der zaakhaar met hunne bijdragen bleven steunen! Eere den ouders, die, waar hun de gele genheid werd aangeboden om het welzijn hunner kinderen Ie bevorderen daarvan een zoo ruim en dankbaar gebruik maakten dat menigmaal de ruimte niet toeliet aller wenschen te bevredigen Maar de invloed der school strekte zich verder uit dan het gebouwver der dan de kinderen die aan hare onmiddeljjke zorg waren toevertrouwd; hij deed zich ook aan het huisgezin, aan de ouders gevoelen. Onmisken baar voor allen die dat deel der stad kennen en gekend hebben, is de ver andering ten goede die de jongst vcrloopen jaren daar hebben te weeg ge bragt. Ouders, die op ontwikkeling en uiterlijke beschaving al heel weinig prijs stellen, wien het onverschillig is hoe hunne kinderen gekleed gaan, mits ze hun weinig geld kosten, die hen telkens getuigen maken vat*, tooneelen van ruwheid en ongebondenheid waarvan de kwade indruk op hel ontvan kelijk gemoed der kleinen niet kan achterblijven, worden hoe langer hoe zeldzamer. De vader van den kleinen jongen, die bij uwe nadering de hand aan zijn petje slaat en u vriendelijk groet, kan in den regel geen lomperd blijvende moeder die versteld staat over de aardige liedjes en versjes die men hare kleinen geleerd heeft, begint hen meerdere zorg waar dig te keuren, de kinderen houden door hun aardig gesnap den vader in huis, waar zij hem vroeger door hun wangedrag de deur uitdreven. Kortom, de kinderen zijn de trots der ouders geworden en de ouders maken zich hunne kinderen waard. Thans heeft de stad voor hare gasfabriek een kalkhok noodig en daartoe bestemd het gebouw waarin de school gevestigd is; de commissie heeft aan schrijving bekomen het in de volgende maand te ontruimen. Wat zal hiervan het gevolg zijn? Geachte lezers, ik weet het niet en de commissie weet het waarschijnlijk ook nog niet, maar een diiig is zeker (en die overtuiging deel ik met den geachtcn inzender van het stuk in dc Courant van den 16den), opgeheven kan de school niet worden, allerminst in het jaar, waarin voor ƒ45,897 de bouw der hoogcre burgerschool werd aanbesteed. De regering kan op haar besluit terugkomen en elders een kalkhok zoeken of een ander lokaal aanwijzen, bouwen des noods, en daarin de school overplaatsen, maar nooit mag zg oorzaak zijn van den ondergang eener instelling die, opgerigt met het oog op eene behoefte waarin eigenlijk van stadswege had moeten worden voorzien, onmisbaar geworden is voor het deel der stad waar zij zich heeft gevestigd en op welker be houd ieder ingezeten prijs stelt, die de welvaart der stad op hechte grond- slagen wenscht te vestigen. ADV ERTENTIKN, DERTIGJARIGE ECllTYEREEXIGING van II. W. VREUGDENBURG S. van der LINDEN. Hunne dankbare kinderen en bchuwd-kinderen. Leyden; 20 Augustus 1865. De Ondergeleeker.de bedankt voor de deelneming by hel overlijden van hare geliefde Zuster ontvangen. Leyden, 19 Augustus 1865. Wed. A. FELIX, Noordziek. Dingsdag 22 Augustus 1865, HET ZEVENDE DER ouder directie van den Heer H. YÖLLMAK. Aanvang ten half zeven ure. Woensdag 23 Augustus 1865 HET TIENDE DER TWAALF door hel Muziekgezelschap Apollo, onder directie van den Heer A. van PIJPEN. Aanvang des avonds ten zeven ure. J. F. HERRMANN C°. hebben hierbij de eer het geachte Publiek te berigten, dat zij op den 19<len September hun eerst groot Concert Inter national in de Sjads-Gehoorzaal zullen gevenwelke Concerten zoowel in Engeland als Amerika alle dergelijke muziekale uitvoeringen hebben overtroffen. De Leden van dit Gezelschap, Heeren en Dames van alle natiën, zijn kunstenaars van den eersten rang, uitmuntende zoowel in de Solo's als Ensemble-stukken. Meer uitvoeriger berigten zullen de dagbladen mededeelen. KOi\I[\RLUK GEOCTROIJEEBDE De Ondergeteekende heeft de eer te berichten dat zijne Fabriek thans voltooid is, en beveelt dezelve beleefdelijk aan. Ds. BREDENBURG, Handelaar in Tras en Steenkolen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2