LE1PSCHE 4® COURANT. 0 MAANDAG 21 AUGUSTUS. i86r>, De Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. 'S«d..6- 'Ai-iésSiJ» f w fi.V~ - r iV. iOo.VWv* De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BI ft ftl 15 ft L A ft II SC H BEilMTK.V LEV I) Eft' 19 Angiistus. I)e minister van marine heeft ler kennis van belanghebbenden gebragt dal in de maand October aansl. bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als stuur mansleerling wensclien te worden aangenomen, liet getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal niet meer dan zes bedragen. 0e verzoeken om tot liet examen te worden toegelaten moeten voor uit. September bij den minister ingediend worden. Alleen die jongelingen worden toegelaten die geboren zijn in de jaren 1849, 1850 en 1851. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomcuen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 110 tot 118 personen. De Staatscourant beval de volgende waarschuwing in het belang van den handel: liet publiek wordt bij deze gewaarschuwd voor vele, bij de policie zeer verdachte personen, hoofdzakelijk te Rotterdam doch ook elders gevestigd, die, gebruik makende van de overeenstemming hunner namen met die van geachte, algemeen bekende handelshuizenzich, zoowel uit hel binnen- als buitenland, koopwaren doen afzenden, zonder daarop beta ling te doen volgen. De luit.-kolonel jhr. A. W. A. Gevers Deynool, van het 3Je reg. ves ting-artillerie, is te Maastricht in garnizoen gekomen, en belast met het bevel over de aldaar gestationeerde compagniën van dat regiment. Rij de Ned. herv. gemeente te Loosduinen is lot predikant beroepen ds. Eigemanpred. te Hengelo; bij die te Overschie ds. Couvce, pred. te Doesborgh bij die te Cats, de cand. S. G. Geertsema Beckeringh. Aan de herv. gemeente te Welsum werd onlangs door mej. A. Loo- ten berg 1000 geschonken voor den aankoop van een orgel; thans heeft zij op nieuw daartoe 800 geschonken, omdat de eerstgenoemde som niet toereikende was om de kosten te dekken. Aan de diaconie der herv. ge meente te Zevenhuizen is door wijlen mej. van Rijn, wed. J. Scheer, ƒ400 gelegateerd. Door de onweders, die in de laatste dagen hebben gewoed, zijn op onderscheidene plaatsen onheilen veroorzaakt. Zoo is Donderdag nacht te Katwijk aan Zee de bliksem geslagen in de woning van een landbouwer, waardoor de schoorsteen, ramen en vensters aanmerkelijk werden beschadigd. Van de vrouw des huizes werd de borstrok geschroeidterwijl de knecht eenigzins doof en een kind ongesteld is geworden. Te Naaldwijk is Don derdag avond een watermolen door den bliksem getroffen en afgebrand. In den Schermer en lieer llugowaard, nabij Alkmaar, zijn Donderdag morgen twee groote boerenplaatsen getroffen en in de ascit gelegd. Ook sloeg de bliksem aldaar in een watermolen, waarbij de vrouw van den molenaar geheel bedwelmd werd. Te Delft is in de gisteren aldaar gehouden zitting van den gemeente raad beraadslaagd over de wenschelijkheiddal krachtdadige middelen in het werk worden gesteld om ziek vee van de veemarkt aldaar te weren. Uit mededeelingendoor onderscheidene leden bij deze gelegenheid gedaan bleek dat aldaar op eergisteren een betrekkelijk groot aantal door de run derpest aangetaste beesten ler markt was aangevoerd en verkocht, terwijl uit eene informatie, per telegraaf bij den burgemeester ingekomen, bleek dal in andere provinciën reeds vee, door van de Dclftsche markt afkomstige runderen, door de ziekte was aangetast of dat er ten minste ernstige vrees bestond dat zulks hel geval zon zijn. Door burg. en welli. werd gezegd dat, zoowel ter wering van ziek vee van de markt, als tegen het in con- sumlie brengen van ongezond vleesch de meest doeltreffende maatregelen zouden genomen worden. Te Rotterdam is door burg. en weth., betreffende de wijziging van het plaatselijk belastingstelselaan den raad voorgesteld: 1°. te besluiten dat over 4/5 van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel in die gemeente zal worden leschikl; 2°. vast te stellen de ontwerp verordeningen die worden overgelegd, waarbij wordt bepaald: a. dat op de hoofdsom der grondbelasting zullen worden geheven voor de gebouwde eigendommen 40 opcenten en voor de ongebouwde 10 opcenten; b dal op de hoofdsom der personele belasting voor die gemeente zullen worden gelieven 70 opcenten; c. dat de hoofdelijke omslag op den bestaanden voet behouden blijft, even als: d. de belasting op de honden, en e. de belasting op de tooneelvertoo- ningen en andere openbare vermakelijkheden; en eindelijk in verhand hier mede 3°. te besluiten, dat geene pogingen ztilion worden aangewend om te verkrijgendal voor die gemeente bij uitzondering moge worden afgeweken van de regels, die bij de wet van 7 Jtilij 18G5 zijn gesteld. Bij den gemeenteraad van Haarlem zijn van burg. en weth. ontvangen eenige concept-beslniten voor de heffing en invordering der plaatsel. belas tingen, ten gevolge van de wijziging der gemeentewet en de afschaffing der verbruiks belastingen. Deze zijn o. a.een besluit otn te beschikken over 4/5 van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel; een besluit lot de heffing van 40 opcenten van de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde en van 10 opcenten van die op de ongebouwde eigendommen, en een besluit tol de heffing van 5—25 opcenten op de hoofdsom der personele belasting. In hel Overmaassche neemt het bederf in de aardappelen een zorgwek kend karakter aan. Bijna op elk stuk land, waar de ziekte zich voor eenigen tijd slechts in hel loof voordeed, is thans ook de knol aangetast. Alleen de zoogenaamde jammen blijven tot dusverre van de ziekte vrij. Naar uien verneemt is hel kwaad in de Geldersche streken niet zeer toe genomen. Met hel stoomschip Adolf van Nassau zijn te Nieuwe Diep aange- bragt 7 metalen stukken, benevens een metalen veldstuk met toebehooreu bij het gevecht in de straat Simonoseki op de Japanezen veroverd. 'sGRAVENHAGE, 19 Augustus. Z. M. heeft den gewezen minister van marine in Brazilië, conseiller Pinto Litna, benoemd tot kotnmaudeur der orde van den Nedcrl. Leeuw. De officier van gezondheid 3dc kl. bij de zeemagt 11. J. Nieuwkerk is bevorderd tol officier van gezondheid 2lle kl. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden stelde eergisteren persoonlijk een prachtigen zilveren bokaal ter hand aan den luit. admiraal E. Lucas. Deze bokaal prijkte met het navolgende opschrift: A an den luitenant- admiraal E Lucas, bij het vieren van zijnen 80slc" geboortedag en als hulde voor de meer dan 70 jaren getrouwe dienst door hem aan den lande bewezen. Aangeboden door Z li. II. prins Hendrik der Nederlanden luit.-admiraalopperbevelhebber der vloot." Deze bokaal is bewerkt in de kon. Ned. fabriek van den heer J. M. van Kempen. Z. K. II. prins Alexander is heden mo:gen naar Soestdijk vertrokken. II M. de koningin is met den daarop volgenden trein vertrokken, doch zal heden avond in de residentie terugkeereu. De minister van oorlog zal Dingsdag en die van justitie op Donder dag aansl. geen gehoor verleenen. De minister van slaat baron van Hall is in zoo verre hersteld dat hij gisteren een bezoek bij zijne familiebetrekkingen alhier heeft gebragt. Mogt de herv. gemeente alhier zich verheugen in de aanvankelijke her stelling en de terugkomst van eene buileuiandsche reis van haren leeraar den heer Htiydecoper, die hoop is verijdeld, doordien hij door een vernieuw den aanval is getroffen, die hem in lioogsl zorgclijken toestand doet verkeeren. Te Rijswijk had Maandag II. een treurig geval plaats. Zekere J. Jonk, arbeider bij den heer Gevers, wilde, goed zwemmer als hij was, eene eend, welke door den tuinbaas was gescholen, uil een der vijvers halen. Hij had echter het ongeluk van in den modder te geraken en te verdrinken. Den veldwachter 11. de Vries, die spoedig mei eenige arbeiders op de plaats des onheifs aanwezig was, mogt het slechts, na drie uren zoekens, met dreggen en haken gelukken het lijk uit den modderpoel te halen. De ongelukkige, een zeer oppassend man, was gehuwd en vader van 3 kinderen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAA D. LONDEN, 17 Augustus. De Fransche vloot zal den 28stco te Spithead komen cn aldaar tot 2 September blijven. Naar aanleiding der ontmoeting van het Engelsche en hel Fransche eskader treden de dagbladen in beschouwingen over de betrekking tusscheu de twee landen. Ilet Daily News rekent even min als de Morning Post op de langdurige instandhouding der vriendschap met Frankrjjk; hel verge lijkt de betrekking tusscheu de twee hinden sedert vijftig jaren met eene uit berekening aangegane huwelijksverbindtenishoedanige in het dagelijksch leven niet altijd in eene meer innige en hartelijke betrekking overgaat. Een alhier ontvangen berigt uit Aden meldt dat de personen, welke van wege de Engelsche regering naar Abyssinië waren gezonden om koning Theodorus tot vrijlating van den Engelschen consul en diens lolge- nooten te bewegenzich nog steeds te Massowah op de westkust der Roodc zee bevonden; zij hadden nog geene vergunning of gelegenheid bekomen om zich naar de verblijfplaats van Theodorus te begeven, lntusschen was er bij hen berigt ontvangen, dal de Engelsche consul en de andere Europeschc gevangenen in goede gezondheid verkeerden. De Great Eastern is te Crookhavenop letlands zuid westkust, aan gekomen en heeft de volgende bcrigteii van zijnen mislukten logt gezonden: Toen men 1063 mijlen afgelegd had en tot 600 mijlen van Newfoundland gevorderd was, werd ontdekt dat de kabel een deel der electrische slroo- mingen verloren liet gaan. Men hield stil om hem weder uit zee op te ha len ten einde de gebrekkige plaats te kunnen herstellen. Iloch onder hel ophalen brak de kabel Nu trachtte tnen den kabel weder op te visschen vier malen gelukte het hem te hervinden en lot eene aanmerkelijke hoogte op te balen, maar telkens ontslipte en zonk hij weder. Na hoepen in zee te 'nebben gelegd tot aanduiding der linie waarlangs de kabel gelegd was, is het vaartuig teruggekeerd, om sterker werktuigen cn touwwerk te halen en daarmede nieuwe pogingen tot het weder ophalen van den kabel te gaan doen. Op deti zuidwestelijken spoorweg is thans een stelsel in werking ge bragt tot eene electrische gemeenschap tusscheu de passagiers cn conduc teurs. Dit geschiedt met een toestel, uitgevonden door den lieer Preecc, hoofdopzigter der telegrafische diensl langs die spoorweglinie. Met dien toestel heeft de passagier slechts aan een schelknop te trekken, waarop als dan dadelijk hij eiken conducteur en ook bij den machinist eene schel luidt. Tevens zijn er regels vastgesteld ter bepaling in hoeverre de conducteurs, bij zoodanige waarschuwing, de machine al of niet onmiddellijk moeten doen sloppen. Volgens berigten uit lndië is de zomer daar veel heeler dan men iu vele jaren heeft ondervonden; te l.ticknovv had tnen omstreeks half Jtinij 96, te Delhi 106 a 109 en te Umhalla 120 gr. in de schaduw; zelfs van de in boorlingen waren er onder die buitengewone hitte bezweken.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1