LËYDSCHE COURANT. 1865. BINNENLANDSCIIË BEK1GTË1V. VRIJDAG 18 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, ff'oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Van bet ALPHABETISGM REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1864 (3 vellen), zijn exem plaren verkrijgbaar, h, 30 ets. LEY DEN, !7 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is tot de toelating van de onlangs gekozen leden, nadat hunne geloofsbrieven in orde waren bevon den, besloten, met uitzondering echter van den heer Hoog, wiens geloofs brieven nog niet volledig waren ingekomen. Tot vrouwe-kraanimoeder is benoemd mej. L. J. Paters, echtgenoot van den lieer G. H. blanken, en tot leeraar voor de oude talen aan de gemeente-instellingen voor liooger en middelbaar onderwijs de heer dr. 0. W. van der Mey. Op liet adres van den heelmeester in het stedelijk ziekenhuis, J. A. Longepec, om continua- j tie, werd gunstig beschikt. De rekening en verantwoording van de out- j vangsten en uitgaven der gemeente, over 18G4, werd goedgekeurd. Eene financiële voordragl van curatoren van het gymnasium werd gewijzigd aan- i genomen; dientengevolge zal aan den heer Polak, die, sedert het vertrek van dr. Cornelissendiens lessen heeft gegeven, drie maanden van het vrijgevallen traclement 350) worden toegekend. Overeenkomstig het rapport der commissie in zake de bottingen en riemtaleu van Zoeterwotide j werd besloten in de uitspraak van de arrond.-regtbank alhier omtrent deze zaak niet te berustenmaar daarvan in hooger beroep te komen. De ver der aan de orde gestelde verzoeken, suppleloire staal van begrooting en re keningen werden ingewilligd of goedgekeurd. Gisteren avond werd door de leerlingen der volkszangscholen opgerigl door het Leydsche dep. der maatschappij tol Nut van 't Algemeen in de Baaihal eene zanguitvoering gegeven, tot de bijwoning waarvan hit. dona teurs en de ouders der leerlingen waren uitgenoodigd; door de zorg van hh. commissarissen was die bijeenkomst levens voor de leerlingen lot een feestavond bestemd. Zjj die aan de uitnoodiging van hh. commissarissen hebben gehoor gegeven en getuigen waren zoowel van de vorderingen der leerlingen als van hunne opgeruimde feestvreugde, zullen gewis die plaats niet onvoldaan hebben verlaten. Een aantal zangstukjes werd, onder de leiding van den onderwijzer K. de Jong, op eene voor de kinderen voor treffelijke wijze uitgevoerdzoodat daaraan bij herhaling algemeene toe juiching ten deel vielniet het minst aan de beide leerlingen die met de uitvoering van het zangstukje le Rossignol waren belast en die zich fiks en met vrijmoedigheid van hunne taak kweten. Het geheel maakte eenen goeden indruk en deed blijkbaar bij de aanwezigen ingenomenheid ontstaan met eene instelling, die een zoo krachtig middel kan worden ter beschaving en verbetering van het volksgezang. Gedurende de pause werden aan de kinderen onderscheidene ververschingen toegediendwaarbij de jeugd na tuurlijk in eene opgewonden stemming geraakte. Voor dat daarop de uil voering herval werd, rigtle een der commissarissende lieer J. 11. Eichman, het woord tol hh. donateurs, om hen le wijzen op de uitkomsten, door hunne geldelijke bijdragen verkregen; tot de onderwijzers, de hh. de Jong en van der Blomom hun dank te zeggen voor hun ijverig en grondig onderwijs; tol de kinderen, om hen aan te sporen op den ingeslagen weg met volharding en vlpt voort te gaan; en tot de ouders, om deze opmerk zaam te maken op het genoegen dat hunne kinderen door de beoefening der zangkunst smaakten, hetgeen ook van invloed kon zijn op het huisselijk ge luk in het algemeen. Deze toespraak werd beantwoord door den heer Stoffels, die commissarissen zijne ingenomenheid betuigde met eene instelling waarvan men op dezen avond zulke schooiie uitkomsten bad gezien en hun, zoowel als de onderwijzerslust en krachten loewenschte om onder 's hemels zegen het aangevangen werk voort te zetten. Dit vond ongetwijfeld weêr- klank bij al de aanwezigen. Commissarissen toch hebben, getuigen de uit komsten van het onderwjjs en ook hel lokaal, dat op dien avond voor het eerst met gas was verlicht, met geringe hulpmiddelen reeds veel tot stand gebragt. Eene ruime ondersteuningdoor de toetreding van donateurs, waarvan zjj er zich nu en dan door overlijden als anderzins zien ontvallen, zou echter zeker gunstig werken op den verderen gang der zaakwier be hartiging zij op zich hebben genomen. Moge hel weinigedat wij hieromtrent dezen zoo aangenamen feestavond hebben medegedeeld, velen, die er niet konden tegenwoordig zijn, ten spoorslag strekken om als donateurs op te treden en op die wijze tot de instandhouding en den bloei dezer instelling mede te werken. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat hel examen der adspiranlen voor de betrekking van kadet bij hei corps mariniers zal aanvangen op Maandag, den 4dcn September aanst., te Am sterdam in een der localen op 's rjjks werf aldaar. Omtrent de te veld staande bloemkool te Rijnsbtirg meldt men ons van daar dat het gewas bijna zonder uitzondering uitermate slecht is. Men had gehoopt dat de regen veel verbetering zou hebben aangebragt, doch de wortels worden door de maden doorknaagd, ten gevolge waarvan geheele rijen verloren gaan. Heeds zijn er gansche stukken land, waarvan het ge was geheel mislukt is, omgeploegd. Wat er nog van gezonde vruchten overblijft is schaarsch en duur. De verzending is zeer beperkt en de reke ning sluit dit jaar voor de teelboeren hoogst nadeelig. Gepasseerden Maandag is nabij Wijkcrbrug, gemeente Voorburg, de wed. Pleuntje van den Bos, uit Venr, die met zekeren Ruigrok naar 's Hage medereeddoor het struikelen van hel paard uit de tilbury gestort, ten ge volge waarvan zij omtrent een half uur daarna overleed. Opmerkelijk is dal hel voor de eerste maal wasdat de overledene met een ander mede- reeddaar zij altijd met eigen rijtuig de reis maakte. Bij de hersteld evang. Llltli. gemeente te Amsterdam is tot predikant beroepen ds. Wcsthoff, pred. bjj de evang. Luth. gemeente le 's Hage. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam is besloten bij de liooge regering met alle mogelijke kiacht en ernst er op aan te dringen, dat hel door den gemeenteraad te doen verzoek, om ten behoeve der gemeente eene belasting op granen en meel voortdurend le mogen heffen, als ten zeerste in strijd met de belangen van handel en fabrieken aldaar, niet moge worden toegestaan. Te Rotterdam heeft gisteren avond een zwaar onweder gewoed. De N. R. C. meldt daaromtrent o. a. het volgende: Terwijl geheel de stad zich onbezorgd aan de kermisvreugde overgaf en alle tenten, spellen en schouwburgen met bezoekers overvuld waren, brak plotseling ongeveer ten 11 ure een verschrikkelijke onweersbui los, vergezeld van een aanhoudenden en hevigen regen. De verwarring, die dit bijna allerwege veroorzaakte, was onbeschrijfelijk. De felle bliksemstralen drongen in meest alle plaatsen, waar publieke vermakelijkheden plaats hadden, door en maakten bel gas licht tot een flaauw schijnsel van licht. Vreeselijke donderslagen bragten de kermisvreugde op de openbare straat en de muziek in de tenten tot zwij gen, en waar de muziek trachtte tegenstand te bieden, moest z(j verstom men tegenover de bljjken van afkeuring van de zijde van het publiek. Er heerschte allerwege eene gedrukte stemming, zóó zelfs dal zeer velen het weder trolseerden en huiswaarts keerdenhetgeen in de gevolgen hoogst nuttig bleek te wezeu. Terwijl toch door het doorregenen van de meeste tenten en de gejaagdheid die bij sommigen door het geweldig onweder heerschte, reeds vrij wal opschudding was ontstaan, klonk plotseling de gevaarlijke kreet van «brand!" Op sommige plaatsen was het of die gil lende kreet uit het gebouw zelf opging waarin men zich bevondhetgeen lot tooneelen van schrik en angst aanleiding gaf, waarvan we niet zullen pogen een denkbeeld te geven. Tot ons leedwezen moeten wij er bijvoegen, dat het brandgeroep geen rjdel alarm was. Een ontzettende vuurgloed had zich over de gansche stad verspreid, zoodat men aanvankelijk zich geen denkbeeld kon vormen van het punt waar de bliksem was ingeslagen. Later bleek dat de brand was uitgebarsten over de aangrenzende gemeente Kralin genin den molen de Ster, die, met het daaraan grenzende gebouw, lot den grond is afgebrand. Nabij genoemde stad is een Vaartuig, met steenkolen geladen, gezonken, waarbij de vrouw en twee kinderen van den schipper zijn verdronken. Uit Rotterdam meldt men hel volgende: Naar men verhaalt, werd dezer dagen bij een landbouwer alhier in den omtrek een varken door de thans op vele plaatsen heerschende varkensziekte aangetast. Den landman werd nu door iemand ƒ12 voor dat zieke beest geboden, doch hij wilde het niet afslaan, duchtende dal door het gebruik van het spek van dat beest deze of gene nadeel mogt ondervinden. Spoedig daarop stierf het varken en werd het door den landbouwer begraven. Den volgenden dag ontdekte deze, dal men hel aan de ziekte overleden beest weder had opge dolven. De dader, dezelfde die het varken had willen koopenis door de policie aangehouden en tot bekentenis gekomen. Hij had het varken opge graven en voor 5 25 aan een slagter verkocht. Te Amsterdam heeft een man, woonachtig in de S'. Nicolaasstraat aan zjjnc vrouw, die, omdat zij met hem procedeert wegens echtscheiding, bij hare ouders woont, inet een mes 18 meer en minder belangrijke won den toegebragt en toen zich zeiven zoodanig in den buik verwonddat er zeer weinig hoop op zijn behoud bestaat. Men hoopt de vrouw in het leven te behouden. Uit Amsterdam meldt men dal de heer Nadar aldaar op 10 September aanst. met zijnen rcusachtigen ballon zal opstijgen. Naar men uit Deventer meldt moet Vrijdag II. ttisschcn die plaats en lleeten eene afschuwelijke misdaad zijn gepleegd. Een landbouwersknecht. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1