LMPSCIIE (01 RAM'. woensdag 16 augustus. stads-berigtenT De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. IV" 4 A i v N. 101, -, De prijs der Courant is f3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1864 (3 vellen), zijn exem plaren verkrijgbaar, 30 ets. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 17Jen Augustus 1865, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inkomende leden van den gemeenteraad. 2". Benoeming van eene Vrouwe Kraatnmoeder. 3». Benoeming van een leeraar voor de oude talen aan de gemeente-instel lingen voor liooger en middelbaar onderwijs. 4". Adres van den heelmeester in hel stedelijk ziekenhuis, J. A. Longepee, om continuatie. 5». Rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven der ge meente, over 1864. 6°. Financiële voordragt van Curatoren van hel gymnasium. 7°. Rapport van de Commissie in zake de bottingen en riemtalen van Zoeterwoude. 8°. Adres van C. A. Heintz, om afschrijving van plaatselijke directe be lasting, 1865. 9". Adres van J. Scheltema Jz.om vergunning tol het leggen van een beerput in de Prinsensteeg en het maken van een overloop over die steegvan perceel u°. 326 tot n°. 659 B. 10'. Suppletoire staat van begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, 1865. 11°. Rekeningen o»cr 1864, van: a. het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis; b. het R. C. Armbestuur; c. de Gemeente-apotheek: d. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. BINNENLANDSCIIE BEltlGTEN. LEYDEN 15 Augustus. De majoor J. G. J. Oldenbarneveld gen. Witte Tnllingh, van het reg. veld artillerie te Utrecht, is belast geworden met hel bevel over devierkom- pagniën van dat reg., alhier in bezetting. Gisteren morgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg het stoffe lijk overschot van den heer dr. J. Tichler, in leven pred. bij de Ned. herv. gemeente alhierter aarde besteldvoor de vele vrienden van den overledene eene hoogst aandoenlijke plegtigheid. De lijkbaar werd, behalve door de bedroefde betrekkingenook gevolgd door de ambtgenooten van den over ledene en de verdere leden van den alg. kerkeraad. Eene buitengewoon talrijke schaar was voorts rondom hel graf bijeengekomengetuigende van de liefde en de achting die men den overledene toedroeg en van de alge- meene deelneming die zijn onverwacht afsterven had opgewekt. Bij de open groeve werd door den oudsten leeraar, d". II. Fangman, op waardige wijze herinnerd wal men in den geliefden doode verloor, waardoor aller droefheid op dit oogenblik ten volle gebillijkt werd. Daartoe op welwillende wijze in staat gesteld laten wij de woorden van den spreker hier volgen: »l)aar staan wij met een diep weemoedig gevoel hij hel open graf, dat van nu af aan het stoffelijk overschot bevatten zal van den waardigen Tichler. Op het onverwachts is hij aan zijn huis, aan zijne werkzaamhe den, aan zijne gemeente, aan zijne vrienden en betrekkingen, aan de va- derlandsche kerk door den dood ontrukt. Wij hebben hem gekend als een man van uitgebreide kennis, van grondige wetenschap, van een helder hoofd en van een edel hart. In de gemeente is hij een lal van jaren werk zaam geweest met onvermoeiden ijver, met gemoedelijken ernst en naauw- gczctle trouwhaar verkondigende hel Euaugelie van Gods genade in Christus. Zijne leerlingen van vroegeren en lateren tijd, die velen waren, zocht hij op te leiden tot de kennis en dienst van God en Christus en hen te vormen tol hunne hoogere bestemming. De stoffelijke en geestelijke belangen der armen trok hij zich aan met groote zorgvuldigheid en liefde. In onderscheidene betrekkingen is hij nuttig werkzaam geweest lol zijn einde toe. Te regl wordt zijn verlies betreurd door zijne ambtgenooten aan wie hij zich naauw verbonden gevoelde, door de gemeente die hij lief had en diende, door zijne tegenwoordige en voormalige kweekclingen die aan zijn onderwjjs zoo veel verpligt zijn, door de leden van hooger en la ger kerkbestuur in wier midden hij ten zegen van de vaderlandsche kerk ijverig arbeidde. Ja, hoe Tichler in. de algemcene hoogachting en liefde deelde, daarvan mag de talrijkheid der schare getuigen die herwaarts is opgekomen om zijn lijk ten grave te vergezellen. Van nu aan zwijgt zijn mond en is de waardige man niet meer onder ons; maar de vrucht van zijnen arbeid gaat met zijn sterven niet verloren. De nagedachtenis van dien reglvaar- digen blijft onder ons in zegening. Hij zelf is thans van ons heengegaan en door zijnen Heer overgeplaatst naar eenen anderen, hoogeren werkkring, in betere gewesten. Volgen wjj hem na in ootmoedig geloof, in werkzame christelijke liefde, opdat wanneer wij eens ten grave dalen, ons einde vrede zij gelijk het zijne." Na deze toespraak werd den aanwezigen door den broeder van den over ledene, den heer P. L. Tichler, voor de betoonde deelneming dank gezegd. Blijkbaar door aandoening overstelpt, kon hjj slechts een enkel woord van dank uitbrengen. Voor dal men de rustplaats der dooden verliet, gevoelde zich ook de heer Ternooy Apèl, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, gedrongen om aan zijn dankbaar gevoel lucht te geven bij het graf van den mandie voor hem een vader was geweest«aan wien hij naast God alles te danken had." Door hem werd ook eene aandoenlijke hulde gebragl aan den over ledene, een man, zeide spreker, die met God had gewandeld en voor wien het sterven dus gewin was geweest. Tevens nam hij uit dit afsterven aan leiding om de aanwezigen op treffende wijze op hel hart te drukken, dat de mensch, hoe vast hij ook meent te staan slechts ijdelheid is, eeuc niel veront rustende waarheid, wanneer slechts het graan, als er de sikkel in geslagen wordt, rijp voor den oogst mag zijn, gelijk hier het geval was. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding van hel dem pen der sloot langs den singel tusschen den Kocpoorlswcg en de Naakte- sluis is dal werk aangenomen door II. Filippo Jz.alhier, voor de som van ƒ589. Door commissarissen der volkszangscholenopgerigl door het dep. Leyden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn tegen Woensdag wwuu »vu uuti uvii» ttiv uo uuiiatutto en uc UllUCIS MCI ItCi'lllIJJCli UIIJ5C1ÏOO* digd lot het bijwonen van een feestavond voor de leerlingen van de hoogste klasse en der klasse voor voortgezet zang-onderwijs. Bjj die gelegenheid zal men ruimschoots gelegenheid hebben van de vorderingen der leerlingen kennis te nemen en zich daardoor van de degelijkheid van het onderwijs, dat in die scholen gegeven wordtte overtuigen. Maandag namiddag omstreeks half twee ure viel het zevenjarig zoontje van llendricus van der Klaauw op den Ouden Rijn nabij de llooglandsche Kerksteeg in het water en verdween onmiddeljjk in de diepte, hetgeen eenen gewissen dood zoude hebben veroorzaakt, ware het niet geweest dat de jeugdige Johannes Jacobus van Oerle het kloekmoedig besluit had geno men gekleed in het water te springen, en het geluk had gehad hel kind uit de diepte te halen en het aan de dankbare ouders terug te geven. Bij de gewone maandelijksche bijeenkomst van de leden der 2ie sectie van het Metalen Kruis alhier, gisteren avond gehouden werden deze aangenaam verrast door een geschenk van een onbekende, t. w. een keurig bewerkte buste van wijlen Z. M. koning Willem 11met eene geleidende missive, van den volgenden inhoud: «De held van Waterloo, Hasselt en Leuven en nog meer dal strekte hem tot eer." Donderdag II. werd onder Wassenaar op den weg tusschen Leyden en 'sllage, omstreeks de buitenplaats Zuid wijk, een dienstmeisje aangevallen door een onbekend manspersoondie haar een gouden speld van de borst scheurde en daarmede in het houtgewas verdween. Onmiddellijk na de aan gifte was de polieie in de weer, en terwijl de beide gemeente veldwachters den dader in de bosschei: bij het Leydsche tolhuis opspoorden, was deze aan liet dwalen geraakt en aan den Deyl weder op den grooten weg geko men, zonder te weten welken kant hij uil moest. Aan een paar kleine jon gens die van de aanranding wisten en tevens dat hij een blaauwc kiel droeg, den weg naar 'sllage vragende werd hij naar den kant van het dorp Wassenaar gewezenwaar de burgemeester hem bij aankomst terstond aanhield en den gouden speld bij hem vond, gedeeltelijk nog in de broek zak en gedeeltelijk verborgen in de wallen van zijn hoofddeksel. Nijpende honger moet de aanleiding tot deze aanranding zijn geweest. De gemeenteraad van Schiedam heeft beslotenovereenkomstig het voorstel van burg. en weth.om ten behoeve van die gemeente de toepassing der uitzonderingsbepaling van art. 10 der wet van 7 Julij 1865 te verzoe ken te dien effecte dat binnen die gemeente bij voortduring eene belasting op granen en meel moge geheven wordentot zoodanig bedrag als genoeg zaam zal zijn om in het tekort te voorzien. Uit hel bestek enz. der te Zwolle te slichten hoogere rijks-burgerschool is gebleken, dat de kosten ruim ƒ80000 zullen bedragen, en daar die som wordt geacht de financiële krachten der gemeente te boven te gaanheeft de raad de hooge regering verzochtom van staatswege te worden gesubsi- dieeerd, en wel met liet bedrag dal de stichting meer zal kosten dan ƒ60000.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1