LEÏDSCUE COURANT. 1865. N". 100, MAANDAG 14 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leyden doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 8slcli dezer maand invorderbaar verklaard, kohier van het Patentregtover het dienstjaar 1865 en 1866, houdende aanslagen voor wijk 5, terwijl ieder verpligl is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voel, Ie voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 12 Augustus 1865. STOFFELS, VVeth. 1°. Burg. BINNKNLaNDSCME BEHiüTKK. LEYDEN 12 Augustus. Bij kon. besluit van 21 Julij II. zijn de statuten van de verceniging de Moederlijke Liefdadigheid", te Ocgslgeestgoedgekeurd en die verceni ging als regtspersoon erkend. De opening der jagl op het klein wild in deze provincie is vastgesteld op den 2dcn September aanst. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 111 tot 120 personen. De impressario J. F. Herrmann, director der «concerts inlernationaux" is hier aangekomenten einde de noodigc toebereidselen te maken voor zijne grootsche onderneming, om legen hel midden der maand September daarmede te kunnen beginnen. IIjj wordt vergezeld door 10—12 celebritei- len van den eersten rang, zamengesleld uit alle natiën, beroemd zoowel wegens hun buitengewoon schoon spel op verschillende muzick-inslrumenten als hun voortreilelijken zang. Zijn gezelschap, waarbij zich etleljjke even be vallige als verdienstelijke kunstenaressen bevinden, zal weldra hier aankomen. Bij de Ned. herv. gemeente te Wolsurn en Wcsthem is tot predikant beroepen d®. Noordink, pred. te llijlaard; bij die te Broek op Langendijk de cand. H. J. James; bij die te Renswoude de cand. E. A. Remy. Ds. van Toorenenbergenpred. te Barneveld heeft voor het beroep naar Scheveningen bedankt. Door hel prov. kerkbestuur van Gelderland zijn als kandidaten tot de h. dienst toegelaten de bh B. J. SwaanA. Warlena, J. 11. van üoogstra- tenJ. H. Cordes en E. A. Lasonder. Dezer dagen zijn nabij 's llage legen de pantserschijf met platen ter dikte van 4| Eng. dm. proeven genomen met het getrokken kanon van 16 dm., die hoogst bevredigend mogen genoemd worden. Daarbij heeft men gebruik gemaakt van projectilen, ontworpen door den inspecteur over de artillerie van de marine, W. de Fremery, en vervaardigd van gehard ijzer in de rijksgielcrij te Delft, welke projectilen even deugdelijk en zelfs beter zijn bevonden dan gelijksoortige, vroeger vervaardigd in de beroemde fa briek van Krupp, te Essen. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken is eergisteren te Delft geopend Op Stads Docle zijn de leden door het consistorie der Waalsche kerk van Delft verwelkomd. Maandag aanst. zal hun op Iieinc- vcld een diner worden aangeboden. De persoon, dezer dagen te Gonda gevankelijk binnengebragtals ver moedelijk schuldig aan den aldaar geplcegden moord, heelt zijn misdrijf reeds bekend. Te Rotterdam kwam eergisteren aan de fruitmarkt aan eene Gcldersche aak met eene lading van 100 mud witte pruimen, die los in het schip wa ren gestort. Zij werden voor goede prijzen verkocht. Gewoonlijk ziet men deze vrucht, met zorg in nette witte mandjes gepakt, aanbrengen, zoodat de tegenwoordige wijze van vervoer wel een bewijs is van overvloedig gewas. Te Amsterdam is eergisteren de 51s,c algemecne vergadering vau het Ned. bijbelgenootschap gehouden. In de toespraak van den voorzitter werd in het bijzonder de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat in de laatste ja ren de uitgaven zeer waren toegenomenen deze binnen kort de inkomsten met een vrij aanzienlijk cijfer dreigden te overtreffen. Del hoofdbestuur riep daarom met aandrang de medewerking en ondersteuning van de afdeelingen in. Door den secretaris werd het verslag voorgedragen van de verriglingen van het hoofdbestuur in het afgeloopen boekjaar. Door den afgevaardigde Matthes was reeds een gedeelte van Genesis in het Boegineesch vertaald, en onder zijn loezigt bij Sutherland te Macasser gedrukt. De afgevaardigde Klinkert bereidde zich voor tot eene herziening van den Maleischen bijbel, en zond eene verzameling in van Maleische spreekwoorden, met bijgevoegde vertaling en verklaringwaarvoor plaatsing in een tijdschrift zou worden aangevraagd. De afgevaardigde Neubronner van der Tuuk, die spoedig naar Bali vertrekken zon, legde de laatste hand aan zijne geschriften over de Bataksche taal- en letterkunde, terwijl de afgevaardigde Engelman zich te Tjandoer ophield, om de noodige kennis te verzamelen voor eene vertaling van den bijbel in liet Soendaneesch. In het afgeloopen boekjaar waren 38720 exemplaren van den bijbel afgeleverd. Ook werd in het verslag aan de voorgenomen stichting van een bijbelhuis herinnerd, daar de daarvoor ont vangen giften liet geraamde cijfer voor den bouw nog niet bereikt hadden. Den 22®tc" Julij jl. is te Doesburg aangehouden een vermoedelijke val- sclic gulden, met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848, linklcurig en ligter dan de echte. Te Erp (Noordbrabanl) is II. Dingsdag de landbouwer T. van den Akker, die zich met een voertuig in hel veld bevond, zoodanig door den bliksem getroffen, dal hij onmiddelijk overleed. Ook de os, die voor liet voertuig was gespannen, werd gedood. Uit Middelburg meldt men het volgende: Dezer dagen werd door burg. en weth., ter voorziening in het tekort, dat door de afschaffing der ge- mcente-accijnsen zal ontslaan, o. a. voorgesteld eene subsidie van ƒ30,000 van hel rijk te vragen. Onze ingezetenen zijn thans door de hh. Fokker en Borsius uitgenoodigd een adres aan den raad te teekenenwaarin de verwerping van dat voorstel wordt verzocht, op grond, dat zoodanig ver zoek beneden de waardigheid van Zeelands hoofdstad is er. Middelburgs iugezetenen wel genoeg liefde voor de stad hunner inwoning zullen hebben, om aan eene zelfs aanmerkelijke verhooging van den hoofdelijken omslag de voorkeur te geven boven alimentatie door hel rijk of exceptioneel behoud van ecnen accijns. Nabij het spoorweg-slation te Maastricht is II. Zondagbij hel ver voeren van cenige waggons met kiezel, een werkman tusschen de wagens beklemd geraakt en ineen gedrukt, zoodal hij dood werd opgenomen. 's GRAVENUAGE12 Augustus. Tot burgemeester der gemeente Ooslerland is benoemd de heer A. van der Have cn tot burgemeester der gemeente /Jintoloord da hoor W. Smils. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 3de reg. dragonders, tot lsteD luit., den 2dc" luit. jhr. M. B. W. des Tombe, van het corps; tot lsten luit., directeur van hel garnizoens-hospitaal te Vlissingen, den2dfnluit.- administrateur van kleeding en wapening K. Keileman, van het 2de reg. infanterie; tot lsten luit.-kwartiermeester bij het 2dc reg. infanterie, den 2dc° luit.-kwartiermeester H. J. Bronner, van het corps; tot 2de" luit. administra teur van klceding en wapening, bij het 3de reg. dragonders, den opper wachtmeester P. Bazendijk, van het 4de reg. van het wapen. Door Z. M. zijn benoemd lot adelborsten ls,e kl. bij de Ned. zeemagt de adelborsten 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord L. C. Rovers, E. D. Kils van Heyningen, A. E Arkenbout Schokker, li. T. W. van Hasselt, J. H. Beueker Andreae, L P. D. Op ten Noor!, W. J. Struick, L. Haremaker, E. Kempe, P. H. Ledeboer, C. R. A. van Osen- bruggen, G. A. van der Mieden W. A. BuylendijkP. Bool R. Bakker, 0. Kreet de Virieu, N. W. van Ammers, J. W. Groenemeijcr, H.C. Achen- bach, jhr. J. C R. Westpalm van Hoorn, J. 11 Wouters, N. J. van Ren- terghem, L. C. PapetII. O. Feilh, W. M. J. Visser, E. Voelelinkjhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn, B. de Groot, J. C. de Rooy, jhr. W. La- man Trip, V. üijekmeesterA. G. J. van Pletlenberg, R. de Vidal de St. Germain en J. E. Sickens. Voorts is bepaald dal de adelborst 2de kl. R. C. van der Menlenna van ziekte hersteld en geschikt geoordeeld te zijn voor de actieve dienstinsgelijks tot adelborst ls,e kl. zal worden benoemd. Met 1 Sept. worden in dienst gesteld de scbroefsloomschepcn Balt onder bevel van den luit. ter zee lstc kl. jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel, den Briel, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. A. J. van Mansvelt; Aart. van Nesonder bevel van den luit. ter zee Ist® kl. jhr. II. O. Wichers; en Maas en Waal, onder bevel van den luit. ter zee lsle kl. C. A. B. D. Rijk. De minister van oorlog zal Dingsdag en die van financiën Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt zal de heer Baudinminister van Z. M. den keizer van Frankrijk alhier, een reisje langs de Zaanstreken ondernemen; dien ten gevolge zal hel gewone diplomatiek diner, dat bij den minister den 15den dezer gewoonlijk plaats heeftzijnde die dag de naamdag van Z. M. den keizer, geen plaats hebben. Een viertal Fransche werklieden van den lieer V. alhier zijn champi gnons gaan zoeken en hebben die vervolgens nog al in groote hoeveelheid gebruikt. Het blijkt nu dat zij geen genoegzame kennis gehad hebben om de vergiftige van de goede te onderscheidenof dat de kcntcekenen die in hel zuidelijk gedeelte van Frankrijk de goede champignons hebben, hier ook de vergiftigen eigen zijn; ten minste zij, die er van alen, werden hevig 3 ziek, terwijl twee kinderen dier werklieden dien ten gevolge zijn overleden.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1