I.E1BMIE COURANT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en P rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VRIJDAG 11 AUGUSTUS. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Van het ALPHABETISCII REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1864 (3 vellen), zijn exem- i plaren verkrijgbaar, a 30 ets. STADS-BERlGTEiV. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter band gesteld twee, op den l81ec dezer maand invorderbaar verklaarde, kohie ren, als: een van bet Patentregt, houdende aanslagen voor wijk 4, en een voor de belasting op liet personeel, betreffende aanslagen voor de wij ken 7, 8 en 9, alsmede restanten, beiden over hel dienstjaar 1865 en 1866, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 9 Augustus 1865. STOFFELS, Welh. 1°. Burg. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren hij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de be reids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorendc strijkscls. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde malen en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan bet Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteegzullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VIII, van den 11 tot den 19 Augustus, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarlclter gedurende 1865 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter U. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 1 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCnE BEIUGTËN. LEYDEN, 10 Augustus. Gisteren morgen vernam men de treurmare dat de Ned. hervormde ge meente alhier weder een zwaar verlies had geleden, door het afsterven van haren zoo hooggeschatten leeraar dr. Jacob Tichler. Daar zijn overlijden zoo onverwachts had plaats gegrepen, werd de ijjding daarvan met te meer aandoening en diep leedgevoel vernomen. Nadat hij gedurende de maand Juljj onafgebroken, als vice-president, aan de werkzaamheden van de alg. synode der Ned. herv. kerk te 'sllage, en aan de door het prov. kerkbe stuur van Zuidholland gehouden examens had deel genomenhad hij zich Zaturdag II. op reis begeven naar Zierikzee, een zijner vroegere standplaat sen, ten einde een zijner vrienden te bezoeken. Op de terugreis zich waar schijnlijk niet wel gevoelende, heeft hij blijkbaar den meest mogelijken spoed willen maken om zijne woonplaats te bereiken maar hij mogt liet voorrcgl niet meer genieten de zijnen te ontmoeten. Aan boord der stoom boot. die hem naar Rotterdam zou overbrengen, werd hij dour eene zoo hevige beroerte getroffen, dal hij bijna stervende was toen de boot aan wal kwam. De hem toen verleende geneeskundige hulp vcrmogl niets en spoe dig daarop gaf hij den geest, in tegenwoordigheid van echtgenoot en broe der, die nog tijdig genoeg waren aangekomen om hem den laatsten snik tc zien geven. Een gevoelig verlies noeoiden wij dit overlijden voor de hervormde gemeente. Dit zullen gewis allen erkennen die hem gedurende de 28 jaren dat hij in haar midden verkeerde, in zijne ijverige, met lioogen ernst bezielde, evan gelieprediking en in zijne naauwgezelheid omtrent liet herderlijk werk heb ben gadegeslagen. Van eene niet minder gunstige zijde heeft hij zich doen kennen door zijne pogingen om het heil der armen in de gemeente bevor derlijk te zijnen zoowel onder dezen als onder zijne vrienden en leerlin gen zal menigeen eene dankbare traan aan zijne nagedachtenis wijden. Ofschoon de bezigheden, hem door zijne betrekking als leeraar en als se cretaris van het prov. kerkbestuur van Zuidholland opgelegd, veelvuldig waren, getuigen ook nog onderscheidene geschriften van zijne hand, van practikalen en wetenschappelijker! aard, dat hij van de weinige nrendie hem overbleven, een nuttig gebruik wist te maken. De overledene was den 4<lc" October 1804 te Kampen geboren en bereikte dus den ouderdom van bijna 61 jaren. Hij genoot zijne opleiding aan de hoogeschool Ie Utrechtalwaar hij op 28 September 1827 tol doctor in de godgeleerdheid werd bevorderd. Op 10 Fcbruarlj 1828 werd hij op zijne eerste standplaats, Egmond aan Zee, bevestigd; in 1831 vertrok hij van daar naar Purmerende en in 1834 van Ptirmerende naar Zierikzee. Later her waarts beroepen werd hij alhier op 16 April 1837 als predikant bevestigd. Blijkens het 41sle verslag van het Ned. genootschap tot zedelijke ver betering der gevangen n over den jare 1864, bedroeg het getal leden van dal genootschap op tilt. December van dal jaar 3393. Hel ontving weder blijken van nieuwe en duurzame belangstelling o. a. drie legaten een van wij len mevr. de wed. Snoiick llurgronjc, te Middelburg, groot 200, een van wjjlen den heer G. M. van Westenhoutte Brielle, groot 500, en een van wijlen den heer B. Seimons, te Arnhem, groot 1000 2£ pCl. N. W. S. De werk kring van het genootschap bleef dezelfde. Waar het noodig was, onder steunde of behartigde men hel godsdienstig onderwijs van gevangenen en bragt men menige belangrijke opoffering, om ontslagenen te helpen, van wie men goede verwachtingen mogt koesteren. Met blijdschap wordt opge merkt dat het getal van gevangenen allengs vermindertondanks het ver meerderend getal van veroordeelingen tot kortstondige opsluiting voor boeten en kleine overtredingen. De slaat der bevolking in 's rijks gevangenissen bedroeg op uit. December 1864 3673, in 1863 3996, in 1862 4217, in 1861 4376. Door hel hoofdbestuur werd, overeenkomstig den last hem in de algemeene iergadering van 1864 opgedragen, door een adres bij de leden der tweede kamer aangedrongen om, bjj de behandeling van hel ontwerp- wetboek van strafvordering, daarin eene bepaling op Ie nemen lol afzon derlijke opsluiting van preventief gearresteerden. De stichting van een asyl voor vrouwelijke ontslagenen, waartoe door de afdeeling Woerden het voor stel was gedaan, scheen liet hoofdbestuur,, na rijp beraad, onraadzaam loe. Iloogslbelangrijk waren de verrigtingen van het hoofdbestuur mei betrekking tot de verblijfplaats van jeugdige ontslagenen te Leyden, waarvan de slot som was dat men zich genoopt gevoelde om aan de algemeene vergadering van 1865 voor te stellen ridderlijk te besluiten, óf lot de opheffing, óf tot de krachtige en onbekrompene instandhouding dier verblijfplaats. Reeds vroeger is gemeld dat door de vergadering in eerstbedocldcn zin is besloten. Uil het verslag betreffende die verblijfplaats, gedurende het jaar 1864, blijkt dat bestuurders, in weerwil van de natuurlijke vooringenomenheid van het publiek, er in geslaagd waren weder enkele kweekelingen in eenen nuttigen werkkring te plaatsen. Wij gelooven dat bestuurders met leedwezen thans eene inrigting zien opgeheven die, gelijk zij in hun rapport verklaren, allen ter harle ging, omdat, ofschoon groote geldelijke offers werden vereischt, zooveel goeds daardoor is te weeg gebragt. B(j de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot aanvulling van het VIII hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1865. Daarbij wordt voorgesteld om aan de 13de afd. van genoemd hoofdstuk liet volgende artikel loe te voegen: art. 41a kosten van het eereteeken, ingesteld bij Ons besluit van 10 Mei 1865 Stbln°. 32), mitsgaders van de feestelijke vereeniging gehouden te Leyden op 26, 27 en 28 Julij 1865 van oud-strijders van de jaren 1813—1815 en van ridders van de Militaire Willemsorde, met al den aankleve van dien, ƒ40000. Blijkens eene statistieke opgave wegens den veestapel hier te lande, in een der jongste u°8. van het Nationaal Museum voorkomende, rekende men dat op het einde van 1863 in Nederland werden gevonden 254,336 paarden, 1,380,579 runderen, 893,628 schapen en 299,055 varkens. Bij vergelijking met vorige jaren blijktdal de veestapel in 1863 bij alle soor ten vermeerderd is. Naar men uit Gouda meldt is liet aan de ijverige bemoeijingen van den Waddinxveensciien veldwachter Arkenbout gelukt den vermoedelijkcn dader op tc sporen van den aldaar gepleegden moord. Een boeren-arbeidcr uit den Zuidplaspolderonder Zevenhuizen, Johannes Vervvoerdwas aldaar gevankelijk binnengebragt. Volgens gerucht zou de verslagene, met andere schuilenjagers, twist hebben gezocht met buitenlieden, die hij aanrandde en berooven wilde van een koek, waaruit eene vechtpartij was ontstaan. Te Delft werd Zondag tegen den avond door P. J. Verwayen, bij zijne woning aan de Noordmolenslraathulpgeschrei vernomen. Naar buiten ge gaan zijnde, zag hij twee mannen in het water bezig eene moeder daaruit te halen, die haar kind was nagesprongen, dat er spelende ingevallen was; zeven malen is Verwayen te vergeefs naar den modderiger! bodem geduikeld daar men hem telkenmale eene verschillende plaats aanwees, waar men vermoedde dat liet kind gezonken zoude zijn. De achtste maalofschoon zwaar vermoeidbragt hij het 2j jarig meisje bovendoch slechts als lijk. Te Amsterdam is eergisteren in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente de 81ste alg. vergadering der maatschappij tol Nut van 't Algemeen geopend. De voorzitter, prof. A. D. Lomatihield daarbij eene toespraak en trad in een onderzoek naar den gezondheids-toestand der maatschappij. Verschillende bedenkingen, in dezen tijd tegen haar ingebragtwerden door den spreker opgegeven, beoordeeld en vvederlegdwaaruil h(j aanleiding nam om de afgevaardigden op te wekken tol vertrouwen op de gezonde be ginselen der maatschappij en tol medewerking om kaar voor kwijning of

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1