LEYDSCIIË COIIMYT. 1865. WOENSDAG 9 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van ItJaandag komt uit Zalurdag avond. ^®ölgIKÉir i\H. 0 De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1864 (3 vellen), zijn exem plaren verkrijgbaar, h, 30 ets. BINNENLANDSCHE 8EIU0TKN. LEYDEN, 8 Augustus. Vergelijkende slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Julij 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de eersle zeven maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslag l(bijopcen ten en invoer) Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit enKnnslwijn(»rf Zuivere opbrengst overj de maand Jul ij. 1864 1604.86 8502.91} 5733.49' 1399.12' ƒ17240.39 18G5 1666.28 7999.29 6597.15 1379.32 J !/17642.04j Zuivere opbrengst over de eerste 7 maanden. 1864 14107 641 45244.951 46458 29} 11549.921 ƒ117360.82 1865 14673.17} 49009.121 45514 26 15036 82} Z124233.381 In de maand Juljj zijn binnen deze gemeente geboren 130 kinderen, als 57 zoons en 73 dochters; waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte. Overleden 91 personen, als: 10 mannen, 15 vrouwen, 35 zoons en 31 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 29 huwelijken. Gisteren avond hield de alhier gevestigde Nationale Zangvereeniging eene uitvoering in de stads-gehoorzaal, die door cenige hh. donateurs en vele genoodigden werd bijgewoond. De vereeniging werd bjj den aanvang dezer uitvoering aangenaam verrast door een fraai geschenkeene banier, die door een tweetal jonge meisjes, namens de vrouwen en meisjes der leden, haar werd aangeboden. De met gepaste vrijmoedigheid door een der meisjes uit gesproken opdragt aan de vereeniging, werd door den voorzitter op eene hartelijke wijze beantwoord, waarbij hij dank betuigde voor dit zoo keu rige geschenkdat voor de vereeniging te meer waarde hadomdat de daardoor voor de zaak betoonde sympathie juist van eene zijde kwamwier goedkeuring voor haar zoo vereerend was en door haar op zoo Imogen prijs werd gesteld. Hij dankte voorts lib. donateurs voor de b](jkcn hunner be langstelling in de vereeniging en schelste met een enkel woord het doel dat zij zich voorstelde, om daaruit aanleiding te nemen de aanwezigen tot deel neming aan of ondersteuning van de vereeniging uit te noodigen. De 11 nommers van het programma werden vervolgens, afgewisseld door muziek, door de ledeu der vereeniging voorgedragen, op eene wijze die van vrucht bare oefening en goede leiding getuigde. Enkele nommers vonden zooveel bijval, dat de leden door de herhaling aan een algemeen geuit verlangen voldeden. Van het slotnommer, het volkslied van Tollens, werd het eerste vers ook door al de aanwezigen met geestdrift gezongen. Daartoe tiilgc- noodigd voerden de leden, na den afloop van bet programma, nog een lief zangstukje uit. De vereeniging mogt, gelijk zij zich had voorgesteld, op die wjjze er in slagen om aan de talrijk aanwezigen eenen hoogst aangenamen avond te verschaflen. Na de uitvoering der zangstukken bleven de leden der vereeniging en ook vele der genoodigden nog geruimen tijd vriendschap pelijk bijeen. Uil Haarlemmermeer zijn gedurende de laatste dagen verscheidene sche pen met vlas geladen naar het Overmaassche, Charlois, vertrokken. De -vlasteelt in die gemeente is zeer goed geslaagd. Gisteren morgen ten 3 lire is op de openbare straat te Gouda het lijk gevonden van een persoon, die, gelijk bij onderzoek bleek, vier zware wonden in de borst met een mes waren toegebragt. De vcrslagcne is zekere Maas, schuitenjager, aan Gouwsluis woonachtig. Men veronderstelt dat hevige twist op de kermis, die dien nacht eindigde, aanleidende oorzaak van de daad is geweest. Hoewel er dadelijk nasporingen in het werk zijn gesteld, was de vermoedelijke dader nog niet ontdekt. Te Utrecht zrjn gisteren op de gehouden paardenmarkt (de tweede of dusgenaamde St. Laurenlius-markl) ruim 1100 paarden aangebragt. Er was veel handel en goede prijzen werden besteed; paarden van 5 tot 6 jaren oud o. a.schoon Geldersch raswerden verkocht voor 300 tot 650. Voor Duitsche rekening vooral vond men gereede koopers. De alg. synode der Ncd. herv. kerk beeft ter algctneene kennis gebragt, dat zij van de algemecne synode der Hongaarsche gereformeerde kerken aan deze zijde van den Theisz een schrijven heeft ontvangen, tot betuiging van baren innigen dank voor de uit Nederland overgemaakte geldenwaarbij tevens werd gemelddat die gelden overeenkomstig hunne bestemming ge bruikt zijn tot ondersleuning van predikanten en schoolonderwijzerswelker gewone bezoldiging, bij het allerwege heerschende gebrekdoor ben, die zicli daartoe verbonden hadden, niet kon worden opgebragtdoch dat de gemeenten en kerkeljjkc personen, die deze buitengewone hulp ontvingen, uitgenoodigd zijn de hun verstrekte gelden, wanneer zij daartoe in slaat zijn, terug te betalen, daar men voornemens is deze terug ontvangen gel den te beleggen tot oprigting van een fonds, dat den naain zal dragen van het llollandsche fonds (Fundatio llollandica). Behalve vermeld schrijven, ontving de synode nog een Latijnschen brief, ged. Pesth 30 Junij 1865, eene nieuwe aanvrage om hulp van de superintendentie der hervormden langs den Donau op last van de algemeene vergadering der hervormden in Hongarije, ten einde hun in de opleiding der aanstaande evangeliedienaren te gemoet te komen. De moeijelijkhedcn aan de reizen naar buitenlandsche akademien verbonden en het in onbruik raken der Latijnschc taal bij hel akademisch onderwijs, doen het wenschelijk achten dat er in Hongarije eene prolcslanlschc akademie werd opgerigt. Gedeeltelijk werd hierin voor zien door de oprigting van eene theologische kweekschool of faculteit te Pesth, maar na een 10-jarig beslaan, dreigt deze instelling te gronde te gaan, daar zij geen eigene fondsen bezit en de contribuiiSnwaaruil zij wordt onderhoudenniet meer geregeld inkomen. De Hongaarsche protes tanten roepen da.irom de hulp hunner buitenlandsche geloofsgenooten in, tot stichting van een vast fonds, tot instandhouding van de school te Pesth. Wel wil de Oostenrijksche regering de protestanten in Hongarije jaarlijks met een som van 90000 fl. ondersteunen, maar daaraan zjju voorwaarden verbondendie zij niet mogen aannemen. De synode gevoelt zich verpligt, naar aanleiding van het bovenstaande, de belangen der Hongaarsche protestanten aan de Ned. herv. kerk aan te bevelen. Mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, heeft tegen 24 September tot een prov. concilie opgeroepen: de bisschoppen van Roermond, Breda en Haarlem, de bisschoppen-coadjutoren van Breda, 'sBosch en Utrecht, de kapittels der cathedrale kerkente vertegenwoordigen elk door twee ka nunnikken, de abten, de reguliere oversten, de presidenten der seminarian en al de geestelijke personen, die reglens of volgens gebruik, de provinciale conciliën moeien bijwonen. Hel concilie zal ten 5 ure in den ochtend in de cathedraal van St. Jan worden geopend. Na de plcgtige geloofsbelijde nis, welke in de eersle zitting door een ieder zal afgelegd worden, zal uit de katholieke leer datgene behandeld worden wat tot de geopenbaarde gods-- dienst en de kerk var. Christus betrekking beeft tegen de dwalingen van onzen tijd; de middelen om de kerkelijke en katholieke instelling te ver heffen, en andere zaken welke de kerkelijke tucht aangaan. Op den laalsien dag van het concilie zal ieder katholiek, de kathedraal bezoekende, een vollen aflaat kunnen verdienen, welke gunst door Z. H. den Paus welwillend is verleend. Burg. en welh. van Gouda hebben, tot regeling van het belastingstelsel in die gemeente, aan den raad het voorstel gedaan: te verzoeken dat bij de wet worde toegestaan te heffen 8 opcenten op de rijksbelasting op bet gedistilleerd, benevens, met vrijlating, van de rogge, van 2 op de 100 pond tarwemeel, als wanneer, in'vereeniging met een hoofdeiijkcn aanslag van ƒ10000 en 25 opcenten op het personeel, bet even wigt zou hersteld zijn. Zalurdag II. heeft de kon. Ned. jagtclub te Botterdam den gewonen jaarlijkschen wedstrijd op de Maas gehouden, waarbij de president en op- rigter der club, Z. K. 11. prins Hendrik, tegenwoordig was. Alles is in goede orde afgeloopen. Alleen is een der boeijers, die den wedstrijd mede- maakte, ter hoogte van Dclfshavcn gezonken. Het was de Maria, van B. Schalk, te Buiksloot. De bemanning is echter gelukkig door de te hulp snellende booten gered. Een vaartuig waarmede de heer Fop Smit bij deze gelegenheid op de rivier verscheen, trok zeer de aandacht. Het kon niet beter vergeleken worden dan bij een waterschoen in groot formaatvan mast en zeilen voorzien en van een dek, dal als het ware op twee balken, het water vrij onder zich door laat spoelen. Z. K. H. prins Hendrik heeft aan boord van dit vaartuig een togtje op de rivier gemaakt. Uit Broek in Waterland meldt men aan hel libl. het volgende: Of schoon ons dorp niet meer in uitwendig voorkomen is wal het vroeger was, maar ook ten dezen den invloed van den tijdgeest heeft ondervondenis toch de oude naam, dien het zich vroeger door zijne eigenaardigheden heeft verworven, niet verloren gegaan. Dat die nog altijd voortleeft blijkt jaar lijks op nieuw uit het bezoek van vele aanzienlijke reizigers uit vergelegen landen. Nog in de afgeloopen week zagen wij Amerikanen, Brazilianen, Denen, enz. Maar welke meikwaardighedcn zijn er dan nu nog te Broek

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1