Per Telegraaf. iSurgcvHjkc £»taub. bekleeden7011 den neger r.iet balen en schade aan 's lands belangen kun nen doen. Dat is de zienswijze van den president en, naar men zegt, over het geheel ook de zienswijze van zijn kabinet. I11 de Vereenigde Staten is sedert eenigen tijd het plan opgevat om eene spoorwegbrug over de Ni.igara-rivicr te bouwen. Het kapitaal der daarvoor gevormde vereeniging is op 2,500,000 dollars bepaald. De brug 2011 te Buffalo, eenige uren boven den waterval, gelegd worden, en de kortste verbinding tusschen de spoorwegen van Canada en die der Vereenigde Staten uitmaken. Omtrent den oorlog die onlangs ontslaan is tusschen Paraguay cener- zrjds en Brazilië, Uruguay en den Argenlijnschen statenbond aan den anderen kant, had men nog weinig vernomen, thans echter meldt men uit Rio Janeiro dat cene flolille van Paraguay, bestaande uit 8 stoomschepen en 6 kanonneerbootengewapend met 68- en 80-ponders, er. bijgestaan door eene batterij van 30 slukken gegroefd geschut, alsmede door 2000 man troepen, nabij Corrienles ecnen aanval op de Braziliaansche flolille heeft gedaan; het gevecht duurde negen uren; de uilkomst was nadeelig voor den aanvaller, die niet geslaagd is maar een zwaar verlies heeft geleden, liet verlies aan de zijde van Brazilië bestond in een stoomschip en 300 man; aan de zijde van Paraguay uit vier stoomschepen, zes kanonneer booten, en 1700 mail aan gesneuvelden, gewonden en vermisten; onder de gesneuvelden behoort ook de bevelhebber der flottille van Paraguay. Eene afdeeling troepen van Paraguay, 7000 man sterk, hel Braziliaansche grond gebied binnengedrongen zijnde, heeft 11a vijf dagen slrijdens de stad San Borja genomen en geplunderd. PKAN KRUK. PABIJS, 1 Augustus. De op onderscheidene plaatsen gehouden herstemmingenter vernieuwing van gemeenteraden, zijn gunstiger voor de oppositie dan voor de regering uitgevallen. Dezer dagen is alhier overleden kolonel de Laborde, de laatste officier der keiz. garde van Napoleon I. Hij was, als medepligtige van prins bode wijk Bonaparte, betrokken in diens proces ter zake van het voorgevallene te Boulogne, en werd, na den val der dynastie van Orleanslot militairen gou verneur van het paleis Luxembourg benoemd. Kolonel de Laborde, die den ouderdom van 84 jaar heeft bereiktontving nog dezer dagen een bezoek van Napoleon III, vóór diens vertrek naar Plombicres. Vóór zijnen dood gaf de Laborde last tot het verbranden van een zeer groot aantal vertrou welijke brieven van staatkundigen aard, die onder zijne berusting waren. De stad Mexico heeft aan den maarschalk Bazaine, bij gelegenheid van zijn huwelijk, een jaargeld geschonken van 5000 piasters, zoo lang zijn verblijf in het keizerrijk zal duren. Te Algiers heeft eene bloedige botsing tusschen de Turcos en de Zona- vcn plaats gehad. Een balaillon der eersten weigerde namelijk naar Mexico scheep te gaan en stelde zich gewapenderhand te weer, ten gevolge waarvan de hulp der Zottavcn moest worden ingeroepen. Behalve een aantal gewonden van beide corpsen, telde men twee dooden onder de muitelingen. Volgens de jongste statistieke mededeelingen telt men in Spanje, op eene bevolking van 17 millioen inwoners, 12 millioen personen die niet lezen of schrijven kunnen. Uit Lissabon meldt men dat de koningin voorspoedig van een zoon is bevallen. Volgens berigtcn uit Konstantinopcl zijn aldaar in eene week 200 per sonen aan de cholera overleden. De ziekte heeft zich ook geopenbaard te Jaffa, Candia, Stuirna en te Beyruth. De bevolking van Smirna verlaat de stad. De ziekte openbaart zich nergens In grootc mate. Volgens bcrigten uit Peking van 10 Mei, heeft de keizerin-regentes, op voorstel van prins Kling, bevolen eene algemeene kaart van het ('hinesche rijk op te maken. Hetgeen door pater Regis, eenen Franschen jezuitwiens handschriften in de bibliotheek der Pekingsche akadetnie bewaard zijn, on der de regering van keizer Kang-hi, tusschen de jaren 1708 en 1720, voor de geographie van China is gedaan, moet daarbij tot grondslag worden genomen. Het vervaardigen dier kaart werd vereischt om telegraaflijnen en spoorwegen te kunnen aanleggen en om den omslag der belastingen in even redigheid met de uitgestrektheid en den rijkdom der onderscheiden provin ciën te kunnen brengen. TT A L, IE. Sedert de staking der onderhandelingen tusschen het koningrijk Italië en den Pauselijken Stoel is men bekend geworden met de inzigten dien aangaande van Garibaldi en van Mazzini, die de eerste als het hoofd van het monarchale, de ander als hel hoofd van hel republikeinschc deel der Italiaansche bewegingspartij worden beschouwd. Beiden hebben zich open lijk tegen toenadering tot Rome verklaard. Garibaldi zegt in een schrijven van 11 J111ij jl., dat de onderhandelingen met Rome een moorddadige aan slag op de vrijheid zijn, dat er geene verzoening met de beulen des vader lands en der menschelijkheid" mogelijk is, en dat de Italianen hun regt op hel bezit van Rome met woorden niet alleen, maar ook met daden behoo ren staande le honden. Mazzini zegt in een schrijven aan de studenten der Napelsche hoogeschoolDal de hardnekkigheid van den Paus op dit of op dat punt de onderhandelingen heeft gestuit, maakt weinig uit; voor ons, die door het groote denkbeeld worden bezield, is hel genoeg te weten dat de onderhandelingen zijn aangevangen door onze regering, om te begrijpen dat wij met dat bestuur nooit le Rome zullen komen. Er is thans eene on overkomelijke klove tusschen de studerende jongelingschap van Napels en de monarchie." PK 1JIS9EÏW. BERLIJN 1 Augustus.. Hertog Frederik van Augustenburg heeft ontslag genomen uit zijne betrekking van majoor bij het Pruissischc leger, omdat de Pruissische be velhebber in de hertogdommen hem anders, als hehoorende tot genoemd leger, had kunnen gebieden zich te verwijderen en hij zou hebben moeten gehoorzamen. De directeur van den zoölogischen tuin te Keulendr. Bodinusheefteen verhoor voor den regter ondergaan. Naar men verneemt is die heer, op grond der door hem medegedeelde verklaring betrekkelijk de ontruiming van den zoölogischen tuin op 22 Julijbeschuldigd van haat en verachting jegens de regering te hebben opgewekt en bovendien van de beambten te hebben beleedigd Bij gelegenheid van de onthulling van het gcdenkleeken ter herinne ring aan Arndt, te Bonn opgerigl, bevond zich aldaar de heer Kap- pelman, bekend door zijne bemoeijingeu ten opzigte van het feest te Keulen. De leden eener sociëteitdit vernemende, noodigden gemelden heer uit, om aan een feestmaaltijd, ter zijner eer le geven, deel te nemen. Zoodra de burgemeester van Bonn hiervan berigt ontving, verklaarde hij in last te hebben het feestlokaal te doen ontruimen, indien de heer Kappelman aan den maaltijd deelnam. Ten einde alle stoornis te voorkomen, heeft genoemde heer voor de nitnoodiging bedankt. Op 26 Augustus e. k. zal het standbeeld ter herinnering aan wijlen prins Albert, gemaal van koningin Victoria, te Coburg opgerigtworden onthuld. De koningin zal, gelijk men weet, daarbij tegenwoordig zijn. Men verneemt dat prins Frederik der Nederlanden en zijn schoon zoon, de koning van Zweden en Noorwegen, de groote wapenschouwingen, welke in den loop van de volgende maand worden gehoudenzullen bij wonen. Aan den Rijn is in de laatste dagen verschrikkelijk veel regen geval len. Op verschillende plaatsen zijn de wijnbergen vernield; de wijnstokken zijn weggeregend, zoodat de wegen zijn versperd. De heer Schoenfeld uit Wachtersbach in Kcurhcssen, die 22 jaar ge- leden als knaap van 15 jaren met zijn vader naar Amerika vertrok, is de zer dagen naar Duitschland gekomenom deel te nemen aan het schutters feest te Bremen. Bij die gelegenheid bezocht hij ook zijne geboorteplaats, maar aldaar werd hij door de policie van zijn bed geligl en naar de gevan- genis gebragt, op grond dat hij aan zijne militaire verpliglingen niet vol daan had. Sedert eenigen lijd zwerft in Duitschland rond een persoonmet name Jonas Badaluit Urumiah, die voorwendt een diaken le zijn van de Ncs- loriaansche kerk en gelden inzamelt voor de oprigling van een weeshuis n genoemde plaats. Hel gelukte hem binnen een korten tijd 1800 th. bijeen te zamelen. Het is thans aan de bemoeijingen van dr. Fabri le Barmen en van prof. Schlollman te Bonn gelukt, genoemden Badal als een bedrieger te ontmaskeren en van het door hem onregtmatig verkregen geld nog 1100 th. te redden. Een dagblad, te Annecy verschijnende, deelt bijzonderheden mede om trent de pogingen in het werk gesteld om de lijken der ongelukkige reizi gers op le sporen, die voor eenige dagen van den Matterhorn zijn gestort. Men heeft niets gevonden dan geringe overblijfselen van ligc'.iaamsdeelen en enkele schier onherkenbare dcelen der kleedingstukken van de verongelukte i personen. De stad Kaluszyein het Russisch gouvernement Minsk, is op den 8slf" Jtllij door een zwaren brand geteisterd; binnen weinige uren zijn 192 woon huizen met nevengebouwen in de asch gelegd. Men heeft de bewijzen ont dekt, dal het onheil aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. WEENEN, 3 Augustus. De Neue Presse meldt dat, ten gevolge van den ministerraad te Regensburg, op voorstel van den heer lllootnc te Gas- lein, eene gemeenschappelijke regering in de hertogdommen, met naatiwkeu- rig afgebakende bevoegdheidzal voortduren, en dat beide kabinetten iuecne conferentie lol de definitive constituering der hertogdommen zullen overgaan. PARIJS, 3 Augustus. De Moniteur bevat het keiz. decreet bepalende de afkondiging van hel tusschen Frankryk en Spanje gesloten handclstraclaat. FLORENCE, 2 Augustus. Het gerucht betreffende eene bijeenkomst tus schen den koning en den Paus wordt niet bevestigd. Algemeen gelooft men dat van eene persoonlijke toenadering tusschen Victor Emmanuel en Pius IX in geen geval iels zal kunnen komen, vóór dat de Franschc troepen hel ge bied van den Kcrkelijken Staat ontruimd hebben. Tan 27 Juli) tot en met 2 Augustus 1§G5. BEVALLEN A. M. van der Hartgeb. Schneiders Z. E. Beygeb. Duk I). VV. Noestgeb. Derogee, I). L. 11. Korenhof, geb. lioefsmitD. E. Lasandergeb. Cornax D. A.M. Wuillcmin geb. van Houten D. C. W. van Asperen, geb. Dompeling, D. T. Vuur, geb van der Heide, D. J. M. Larrewijn, geb. Beun, Z. C. M. Laurentiusgeb. de Lange WendelsZ. R. Schuitevoerder, geb. de LeeuweD. C. van Rooyen geb. van derMey, Z. W. Duiverman, geb. BolslierI). P. C. van der Laan geb. ChristiaanseD. J. J. Meerburggeb. TimmermansZ. J. van Grieken geb. Miclo, Z. K. Volkers, geb. Platteel, Z. M. Verlind geb. Korlyn Z.H. Boom, geb. Webbers, D. J. Vermond geb. Teil GEHUWD .1. Kramp, jm. en G. Luijd. P. Eradesjm. en K. Tegelaar, wede. A. P. Chaudron jm. en A. van der Postjd. W. F. Carliewedr. en M. Hanselaar, jd. J. Onderwater, jm. en J. Ouwerkerkjd. J. Boom jm. en L Heus, jd. J. F. C. Fiolelwedr.en A. J. Pornme', wede. A. Terdue, jm. en J. P. de Wekkerjd. T. J. Genetjm. enC. G. de Ridderjd. A.J. Doorneveld jm. en J. G. Verguns!jd. C. J. Leylijm.en A. C. Roodenburg jd. J. Kok jm. en C. van der Wijngaard jd. P. D. Riebeek jm. en M. Montie, jd. H. E. J. Heymans, jm. en J. van Praagjd. OVERLEDEN: M. Hofstede, D.14 j. A. van TolZ.14 m. JV iele 23 j. II. van den Berg D.5 m. C. van Dam 1)., 10 m. A. Huisman Z. 4 m. H. Berenfenger, 36 j. W. G. SmitD.7 m. J. Staffelen geb. de

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3