den. In de fabriek woonden twee daglooners gezinnenwelke genoegzaam al hun. huisraad, dat niet tegen brandschade verzekerd was, verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. .-7- Te Veghel hebben dezer dagen de rijks-ambtenaren eene aanhaling ge daan van spiritus, welke door een arbeider uit Overloon in een blikken rugharnas werd vervoerd. Z. M. de koning heeft aan P. Jansen en Joha Rutten, door het prov. gercglshof in Limburg ter dood veroordeeld, de eerste wegens moord en de tweede wegens vadermoord, gratie verleend van de doodstraf, en die veran derd in 20 jaren tuchthuisstraf. De Staatscourant deelt hel volgende mede: Voor eenigen tijd is door den heer H. A. Sluik, rustend zeevaarder te llarlingen, een reddingstoestel uitgedacht voor schepen die in nood verkeeren. De toestel heeft den vorm van een gewonen draak of vlieger en strekt om het gestrande schip in ge meenschap te brengen met den vasten wal door middel van eene lijn. De vlieger, volgens de uitvinding van den heer Sluik vervaardigd, wordt bij de stranding van het schip, dal van den toestel voorzien moet zijn, van daar uit de hand opgelaten. Wen laat hem eenige vademen vooruitschieten. Alsdan wordt in de bogt der vliegerlijn eene andere lijn van 3 a 4 vade men vastgemaakt, aan wier einde een drijver, wrijfhout of ander stuk hout bevestigd is. De vlieger, verder vooruitschietende, brengt spoedig het stuk hout, dal in het water hangt, aan wal, waar het door de aanwezigen wordt opgenomen. De vlieger wordt vervolgens nedergehaald en de ge meenschap met het schip is daar. In geval zich niemand aan wal bevindt, kan ook in plaats van cenig stuk hout een man aan de 3 a 4 vademen lange lijn worden vastgemaakt, en deze haalt dan, aan wal gekomen, zelf den vlieger neèr. Op verlangen van de regering hebben directeuren der Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen in Junij jl. te Brielle eene proeve met den toestel doen nemen, die, gelijk zich begrijpen laat, niet kostbaar en gemakkelijk aan boord te plaatsen is. Het rapport van den beambte, die met de proeve belast was, zegt: Waandag 12 dezer, 'snamid- dags 6 ure, bevond zich de rijkslonncnlegger A. Borstlap, daartoe door mij aangenomen, met deszelfs vaartuig, den vlieger aan boord hebbende, «oor Zeeburg ten anker. Het woei eene goede bramzeilskoclte. De eerste proef, die genomen werd, was, door den vlieger den drijver aan wal te doen brengen, hetgeen dadelijk gelukte. Daarop deed ik den vlieger weder opgaan, doch bevestigde alstoen aan de lijn eene platte roeiboot, bemand met twee volwassen mannen, welke, niettegenstaande het hevigste der ebbe, met het grootste gemak aan wal op hel drooge gelrokken werd. De daarbij tegenwoordig zijnde loodsen en andere personenmet wier gevoelen ik mjj volkomen kan vereenigen, zjjn van oordeel dat deze toestel van zeer veel nul kan zijn aan boord en in allen dcele aanbevelenswaardig is, daar het de aan boord zijnde personen in de gelegenheid stelt in gemeenschap met den wal te komen. 's GRAVENHAGE3 Augustus. Door Z. M. is verleend eene gratificatie van tien gulden en een loHelijk getuigschrift aan A. Reinke, in Nculiof, J. Junk en J. Becker, in Kos- Iinke, E. Leszinski, in Wiedow, en J. Völkner, in Karrenbruchwegens hun menschlievend gedrag bij de redding der bemanning van het te Karren bruch (regeringsdislrict Danlzig) op den 8sten November 1864 gestrande Ne- derl. schip Jonge IVicher. Tot notaris te Aruhem is benoemd de heer G. VV. Roes, thans no taris te Heteren. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ee (Friesland) is be noemd de heer B. C. Wildrik, thans in die betrekking te Ried. Z. ill. heeft goedgevonden den lslen luit. C. A. Rombach, van het 2de reg. infanterie, op non-activiteit te stellen; den kapitein J. Engeringhdi recteur van het garnizoens-hospitaal te Vlissingenuit de militaire dienst te ontslaan; en den ritmeester E F. N. d'llamecourt, van het 3d4 reg. dragon ders, op zijne aanvrage, pensioen te verleenen. Z. 31. heeft goedgevonden bij het wapen der cavalerie te benoemen: bij het lslc reg. dragonders tol lslcn luit. den 2den luit J. N. Blaauwvan hel corps; bij het 3d0 reg. dragonders, lot ritmeester 3de kl. den l8ten luit. F. C. D. 31. Hinlopenvan het 5de reg dragonders. De luit. ter zee 2de kl. 31. P. Struick, thans non-actief, wordt met den lldcn dezer op het wachtschip te Willemsoord geplaatst. Bij beschikking van den 29i,ea Julij jl. heeft de minister van binnenl. zaken als leerlingen voor de telegraphie toegelaten: C. 11. Carl, te Rotterdam II. J. Joeheins, te 's Gravenhage; P. A. de Quant, te Dordrecht; J. Smits, te 's UertogenboschG. M. de Bloeme, te 's GravenhageA. Somerste Bergen-op-Zoomfl. L. Buschman, te's Hertogenboschll.Elbrink, te Bor- culo; W. van Esveld, te HhenenJ. H. Jansen, te AmsterdamA.Timans, te Groningen; A. P. Verhoed', te Vlissingen; J. It. von Ronnen, te Am sterdam; G. Blonna, te de Lier; F. van der Drift, te 's Gravenhage; C. L. Liilkebiihl jr.j te Amsterdam; J. S. Ilelbacli, te Haarlem; F. E. Pieren, te Dordrecht; J. C. van Tusschenbroekte Utrecht; D. J. Kerssen, te 's Gravenhage; G. J. Stokkers, te Hellendoorn; G. Blokhuis Jz., te N ij - kerk; F. W. Johanningmeijer, Ie Amsterdam; J. Vis, te Moordrecht; G. van 't Ende, te Apeldoorn; B. Knuppe, te Gouda en C. VV. Laeijendecker, te Oirschot. De nieuw benoemde inspecteur van het lager onderwijs in deze pro vincie, de heer dr. 31. P. Liudo, heeft den 29slcr' Julij jl., in handen van den minister van binnenl. zaken, den eed afgelegd, voorgeschreven bjj art. 59 der wet van 13 Augustus 1857. Z. K. H. de prins van Oranje is van zijne buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. Heden, zijnde de verjaardag van 11.31. de keizerin van Rusland, heeft er in de kapel van wijlen 11. M. de koningin-moeder eene pleglige godsdienst oefening plaats gehad. De heer mr. F. A. baron van Hall is ernstig ongesteld en verkeert in hoogst zorgelijken toestand. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn door de commission van rapporteurs over verschillende wets-ontwerpen verslagen uitgebragt. De kamer heeft bepaald dat heden zullen behandeld worden de wets ontwerpen tot naturalisatie van J. F. Begheyn en zes anderen; tot onteigening van percelen ten behoeve der verlenging van de hoofdwijk in Lutten, zijtak der Dedemsvaart; tot goedkeuring van sommige artikelen van hel protocol, op gemaakt door de centrale commissie voor de Rijnvaart omtrent de spoor wegbrug te Bommel; lot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Haarlem naar Uitgeest; tot bekrachtiging van sommige arti kelen der concessie voor de exploitatie van den Noordhollandschcn staats spoorweg; tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1864; tot regeling van uitgaven wegens verstrekkingen, dienst 1865 (dep. van oorlog); tot vaststelling der begrooting van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinen, dienst 1865; en in de zitting van Vrijdag de wets-ontwerpen tot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Willemsdorp naar Dordrecht; tol onteigening van percelen voor den spoorweg van Zalt-Bommel naar Boxtel; tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1865; tot verhooging van hoofdstuk VIIB der staatsbegrooting voor 1865; tot goedkeuring van het verdrag van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Frankrijk. belegde vergadering den bisschop aangeboden z(jndeantwoordde dr. Colenso dat hij niet voornemens was, over de betaling van zijn inkomen door de bestuurders van hel koloniaal bisschoppelijk fonds in regtsvordcring te treden maar dat, indien II. 31. mogt beslissen dat de bisschop van de Kaapstad regt had hem van zijne bezoldiging te beroovcnhij zich zou onderwerpen, terwijl het, mogt de beslissing in tegenovergestelde!! zin uitvallen, te ver wachten was dat de bestuurders van hel fonds de bepaalde som aan hem zouden uitbetalen. lu een schrijven uil New-York aan de Times wordt medegedeeld, dat de negers in de wouden van het Zuiden bij honderdtallen omkomen van j honger en gebrek, terwijl iu de steden, alwaar aanleekening van de sterf gevallen wordt gehoudende registers van eene verschrikkelijke sterfte j onder de zwarten getuigen. In een ander schrijven aan genoemd blad leest men hel volgende: De instelling der slavernij is nog maar alleen bij eene proclamatie van den president afgeschaft; om haar wettig te vernietigen is het noodig dat min stens drie vierde gedeelten van het geheele aantal staten der Unie zich vcr- eenigen met het voorstel der regering, ooi in de cedgenootschappelijke con stitutie een verbod der slavernij op te nemen. Er ontbreken aan de vcr- eischle meerderheid nog eene of twee stemmen; maar deze zullen zonder moeite verkregen worden. Aangaande de vraag van het negerstemregt is de president hel niet eens met degenen die in verschil van afstamming of gelaatskleur genoegzamen grond meenen te zien om cenen getrouwen bur ger van het slemregl uil tc sluiten. Blaar hij oordeelt dat de neger eerst rijp voor de uitoefening van politieke regten dient gemaakt te worden, en dat het eene dwaasheid zou zijn hem een regt te geven, eer hij weet wat er mede te doen. Er zou een of ander vereischte als beding voor het slemregt der negers dienen te worden bepaald, ten einde zon kunnen blijken, wie van hen al, en wie niet rijp voor opneming onder het souvereine volk zijn. Den geheelen negerstam blindelings en zonder onderscheid met het stemregt In de zitting van heden heeft de kamer de aan de orde gestelde wets ontwerpen met algemeenc stemmen aangenomen. De minister van financiën heeft de verzekering gegeven, dat hij nog vóór liet sluiten der zitting zou indienen de wets-ontwerpen nopens de comptabiliteit. De concessie, verleend voor eene schroefstoombootdienst tusschen Delft en 's Gravenhageis in zoo verre gewijzigd, dat de snelheid waarmede de overtogt geschiedt, voortaan, in plaats van op een uur, op een en een half uur is bepaald en dat, wanneer mogt blijken dat die snelheid nog schade toebrengt aan de langs de vaart gelegen voetpadenkaden enz., alsdan daar omtrent nader zal worden voorzien. BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. EXGELAA U. LONDEN 1 Augustus. Een aantal veehandelaars alhier hebben eene bijeenkomst gehouden om in overleg te treden over de ziekte die in de stallen onder de koeijen heerscht. Onderscheidene handelaars hebben hunne meeste koeijen verloren of ter voorkoming van besmetting moeten dooden. Blen was van gevoelen dat de besmetting was ontslaan door den invoer van builenlandsch vee. Dientengevolge is aangenomen het voorstel lot oprigiing eener vereeniging onder den naam van «nationale vereeniging ter voorkoming van veeziekte", onder bepaling dat deze vereeniging zich in betrekking zal stellen tot de regering, en dat in de eerste plaats in overweging zal worden genomen de aanleg eener afzonderlijke markt voor builenlandsch vee. Omtrent het leggen van den atlantischen kabel ontvangt men gunstige berigten. Door een zwaren brand zijn alhier de werkplaatsen van een timmer man in Redley-Road in de asch gelegd. De gebouwen grensden aan een stal, waarin 200 paarden waren gestald, loebehoorende aan de General Omnibus Company. Nadat hel gebouw geheel en al in vuur stond, volgde de grootste verwarring. De paarden wisten zich los te rukken of werden los gesneden en renden allerwege heen. De schade is zeer aanzieulijk. De vrienden van dr. Colenso, onderrigl van zijn voornemen om in het begin van Augustus naar zijn bisdom weder te keeren, nebben bij inschrij ving de som van 3330 bijeengebragt, ten einde hem voor mogelijke finan ciële verlegenheid te behoedenen tevens als blijk van waardering der diensten, door hem aan de zaak der bevordering van de vrije uitdrukking van gevoelen in de kerk van Engeland bewezen. Deze som in eene daartoe

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2