staathuishoudkunde en boekhouden aan de scholen voor middelbaar onder w(js aldaar benoemd de heer dr. M. van Lier te Utrecht, in de plaats van den heer mr. F. N. Sickenga, die voor deze betrekking had bedankt Dingsdag II. trok bij Ruinen over de Noorder-Esch eene zoogenaamde waterhoos. Zij vertoonde zich als eene donkere, radvormige wolk, met een dun spits uitloopend benedeneinde. Met groole snelheid trok zij naar het oosten, deed verscheiden hokken omvertuimelen lot op 2 a 300 schreden van het dennenbosch aldaar; toen rukte zij meer dan 60 garven van den landbouwer J. H. in de hoogte en voerde die met groot gedruisch in de top pen der hooge dennen. Toen men de garven uit hun hoog verblijf haalde, waren zij van hunnen kostelijken last beroofd. Z. K. 11. prins Hendrik is Zaturdag II. te Leeuwarden aangekomen en heeft zich van daar naar de Oude Schouw begevenom den wedstrijd hij te wonen van de zeilvereeniging Ooslergo, van welke vereeniging de prins beschermheer is. üe persoon van van Balen, beschuldigd van den moord te hebben ge pleegd op C. J. Laven te Dinteloord en die dezer dagen uit de gevangenis te Breda ontsnapte, is tusschen Willemstad en Fijnaart aangehouden en weder naar Breda overgebragt. Te Vlissingen ontstond dezer dagen eene schermutseling tusschen eenige Amerikaansche matrozen, de Vlissingsche policie en een aantal mariniers. Aan de policie was de opsporing verzocht van een Amerikaansch matroos, die van verlof was achtergebleven. Toen men hem opgespoord had en hem naar de sloep bragt, ontstond er geschil tusschen den arrestant en de policie, waarbij drie makkers van den matroos zijne partij kozen en zich tegen de policie verzetten. Gedurende de worsteling, die hiervan het ge volg was, kwam er juist een andere sloep aan wal met een tiental man schappen, die hunne makkers bijsprongen, en daarbjj gebruik maakten van een hoop telhout, daar ter plaatse zoo even gelost. Daar zij nu aldus gewa pend de policie te lijf wilden, maakte ook deze gebruik van hare wapens en verwondde daarbij een der matrozen, doch zou zij hel onderspit hebben moeten delven, indien niet een aantal mariniers ter hulp waren gesneld. De orde was toen weldra hersteld en de matrozen waren reeds in de boot teruggekeerd, toen een van hen met een telhout onverwacht aan een nabij- zijnden marinier een slag toebragt, die dezen achterover deed tuimelen. De woede, die zich toen uitte tegen de Amerikanen, zou voor hen, zoowel schuldigen als onschuldigenzeker noodlottig geworden zjjn, indien het niet aan nabijzijnde officieren en anderen gelukt ware de mariniers te bedaren. 's GRAVENUAGE, 1 Augustus. Z. M. heeft den heer W. 11. J. van Idsinga, gezaghebber van St. Mar tin, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is aan den heer mp. T. M. C. Asser, hoogleeraar te Am sterdam, vergunning verleend lot hel dragen der versierselen van ridder der orde van Leopoldhem door den koning der Belgen geschonken. Aan den heer C. W. Oomen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 10lle schooldistrict van Noordbrabant. Ook is de adjunct-administrateur J. W. Terlaak, op zijn verzoek, eervol uit 'srjjks zeedienst ontslagen. De minister van koloniën, gezien het verslag der bij zijne beschikking van der. 6Jen Junrj 1865 benoemde commissie, belast roet het in dit jaar in Nederland afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van het kon. be sluit van 10 Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoe men van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Ned. Indie, heeft goedge vonden die commissie te ontbinden, onder dankzegging voor de wijze waarop zij zich van hare laak heeft gekweten. tl. M. de koningin heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den generaal Meliinet, komroandant van de nationale garde te Parijs. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Marie zijn heden morgen uit de residentie naar de badplaats Ischl vertrokken. Z. K. II. prins Frederik August Albert, kroonprins van Saksen, is gisteren namiddag aan het badhuis te Scheveningen afgestapt. De minister van financien zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen stukken behooren de laatst bij de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen. De kamer heeft hare afdeelingen hernieuwd, waarna de leden zich naar de sectie-kamers hebben begevenom zich met de benoe ming van voorzitters en ondervoorzitters bezig te houden. Van den heer 't Hooft van Benthuizen is eene missive ingekomen, waarin hij mededeelt zich verpligt te vinden zijn ontslag te nemen als lid der kamer. De 15 jaren die hij daarin heeft doorgebragthebben tot de ge lukkigste en aangenaamste zijns levens behoord. Hij bedankt hartelijk voor de ondervonden vriendschap, en beveelt zich voortdurend daarin aan. De afdeelingen der kamer hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoeken van de ontwerpen van wet, haar door de tweede kamer toe gezonden. Op den 7den dezer zal door de hoofdcommissie van een nationaal ge- denkleeken voor November 1813 alhier aanbesteed worden het maken van de fundering voor het monument in het. Willemspark. Men verneemt, dat, ten gevolge van maatregelen van bezuiniging, welke met betrekking lot het personeel van de paardenspoorweg-onderne ming binnen kort zullen worden ingevoerd, haar directeur, de heer I. S. Ripley, zich verpligt heeft gezien zijn eervol ontslag bij de maatschappij in te zenden. Men verneemt voorts dat de heer W. P. France, een der voornaamste aandeelhouders in de Ned. railroute-maatschappij, te Londen, de dienst van dien weg voor den lijd van drie jaren heeft gepacht en dat ten gevolge daar van binnen weinige dagen eene reorganisatie in het personeel zal plaats hebben. BUITENLANDSCeE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 31 Julij. De beraadslagingen over de nadere bepalingen tot verzekering van de vrij heid de eerlijkheid en de geheimhouding der verkiezingenwelke de ka mer van vertegenwoordigers weken lang heeft bezig gehoudenis afgeloo- pen. Al de belangrijke bepalingen der voordragt zijn aangenomen met eenige wijzigingen die door liberale leden waren voorgesteld. De amendementen, welke van de zijde der oppossilie voorgedragen waren, zijn alle verworpen behalve één, hetwelk weinig gewigt had; hierin zien conservative organen eenen nieuwen grond om de bewering slaande te houden, dat de wet met part|jzuchlige bedoelingen opgesteld en doorgedreven is, en in de daad die nen moet om de liberalen aan het bewind te houden. Daarentegen wordt door de liberale partij volgehouden dat de wet geen uitvloeisel is van partij zucht, maar opgesteld is met het opregte doel om misbruiken en verkeerd heden, aan welke zijde deze zich ook mogten voordoen, te weren; en daarbij wordt de aanmerking gevoegd dat, zoo de behoudende partij de wet beschouwt als tegen haar gerigt en nadeelig voor haar belang, dan de mis bruiken, die men weren wil, juist aan de zijde dier partij moeten bestaan en voordeelig voor haar moeten zijn. Daar er een aantal amendementen zijn aangenomen, moet de voordragt in haar geheel aan eene tweede stem ming worden onderworpen; deze zal in de zitting van aanst. Woensdag plaats hebben. ENGELAA D. LONDEN, 30 Julij. Onder de passagiers, die met de Shannon te Southampton zijn aan gekomen, bevindt zich de bekende generaal der Zuidelijken, Breckenridge, op wiens aanhouding eene som van 25,000 dollars gesteld was. Hij was uit Texas ontkomen naar Havana in eene boot, en zijne familie had in Canada haar heil gezocht. De generaal is in Kentucky geboren en ongeveer 45 jaar oud. Onder president Buchanan was hij vice-president der Veree- nigde Staten. Men is voornemens in den tuin van het glazen-paleis bij Sydenham een marmeren standbeeld op te rigten ter eere van den heer Joseph Paxton den bouwmeester van dat paleis. Dezer dagen zjjn hier weder twee nachtelijke bijeenkomsten gehouden met hel doel om van het pad der deugd afgeweken meisjes daarop terug Ie brengen; de eerste werd door ruim 80, de andere door 149 zoodanige vrou wen bijgewoond. Na eenige toespraken van de menschhevende aanleggers dezer bijeenkomsten, gaven een 30-tal het voornemen te kennen om in een geslicht tot beleren levenswandel voorbereid te worden. Op de lijst der in de vorige week alhier overleden personen komt voor eene weduwe, die den ouderdom van 101 jaren bereikte. In Greenfleldstreet is Woensdag II. een 23-jarige Duitscher door een zonnesteek getroffen en kort daarna in hel hospitaal overleden. De spoorweg opzigleraan wien een op 8 Junij op de zuid-oostbaan voorgevallen ongeluk is te wijten, is lot 9 maanden gevangenisstraf ver oordeeld geworden. Bij deze gelegenheid werd gewezen op de hoogst ge vaarlijke snelheid, welke aan sommige treinen wordt gegeven; bjj het be doelde ongeluk bedroeg die niet minder dan 50 Engelsche mijlen in het uur. Nabij Sheerness is eene van hier komende stoomboot zoo geweldig aangevaren door een rijks-stoomschip, dat verscheiden personen van eerst genoemd vaartuig in het water geraakten, waarvan enkelen verdronken. De gifmenger dr. Pritchard is te Glasgow met den strop ter dood ge- bragt. Onder de galg staande, erkende hij nogmaals de regtmatigheid zijner veroordeeling. Hel getal der toeschouwers wordt op ten minste 20000 geschat. Uil Ierland ontvangt men gunstige beriglen omtrent de Ie veld slaande gewassen. Met het snijden der tarwe is reeds een begin gemaakt. De op brengst is zeer voldoende. Naar men uit Djeddah meldt is kapitein Cameron, Engelsch consul in Abyssinië, uit de boeijen ontslagen, waarin men hem langen tijd willekeu rig hield opgesloten, en mag men zijne in vrijheidstelling spoedig te gemoet zien. De heeren Slem en Rosenthal, de Duilsche protestantschc zendelingen, bevinden zich nog altijd in boeijen. Z. M. de koning is verschrikkelijk verbolgen op deze heeren, omdat zij hem belagchclijk zouden gemaakt hebben. Met de West-Indische stoomboot Shannon is berigt ontvangen aan gaande het treurige lot der bemanning van het Aberdeensche klipperschip Invercaulddat den 2dc" Mei 1864 van Melbourne naar Callao zeilde. Na acht dagen reis, strandde het vaartuig op de hoogte der Auckland-eilanden in een orkaan van zwaren regen vergezeld op een onbewoond eiland. Zes man verloren hun leven en de kapitein Dalgarno en 18 man redden zich, doch bezaten slechts vier pond brood en even zoo veel varkensvleesch. Ge durende een jaar en tien dagen leefden deze lieden, die zonder kleederen of voedsel op een eiland zonder schuilplaats geworpen waren van schelp- visch en wortelen. De een na den ander bezweek en slechts drie waren er overgebleven, toen het schip Julian, van China naar Callao bestemd, het eiland aandeed, ten gevolge van een lek, en de drie schipbreukelingen tnedenam. De bijzonderheden betreffende de ontberingen en het lijden dat zij en hunne makkers gedurende meer dan een jaar hadden uitgestaanzijn hartverscheurend. De Times waarschuwt tegen de zeer uiteenloopende opgaven omtrent den voorraad katoen die in Amerika aanwezig zou zijn. Aan de eene zijde heeft de regering te Washington regtstreeks belang er bij, dat er sprake is van een ruimen voorraad, ten einde in het buitenland het vertrouwen te ver sterken terwijl daarentegen vele particulieren liever minder hooge opgaven zien, om langs dien weg hooge prijzen te verkrijgen. Berigten uit New-York van 22 Julij bevatten het volgende: In Loui siana hebben de overheden der Uuie nog guerillabenden te bestrijden. Het berigt dat de heer Jefferson Davis in de gevangenis ernstig ziek is gewor-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2