LEADSCHE COURANT. WOENSDAG 2 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, IC oensdag en frijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 13 blad 15 en 16) der Hande lingen van den Gemeenteraad. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren hij deze den ingeictencn dezer gemeente hunne verpligting, tol het doen her-ijken van al de be reids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenhenevens de bij de inhoadsmatcn van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigtenwel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VII, van den 31 Julij tot den 10 Augustus, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1865 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 1 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEH1ÜTEN. LEYDEN, 1 Augustus. Hij de heden gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid van den gemeenteraadzijn ingekomen in de l!,c afd. 243 en in de 2d' afd. 236 stembriefjes te zamen 479 stembriefjes. Gisteren is even buiten de stadtusschen de Morsch- en Rijnsburgsche poorten, een jongman, een stalhoudersknecht, bij het naar het tand bren gen van een paard in eene sloot geraakt en verdronken. Men meldt ons uit de omstreken het volgende: De ziekte onder de varkens is thans zoo algemeen, dat er bijna geen plaats meer is waar de boeren een gezond varken bezitten. Daar in de meeste gevallen de varkens niet beter wordensterven op sommige plaatsen geheele hokken nit. Sedert den regen, die met broeijige warmte gepaard ging, is het loof der aardap pelen aanmerkelijk veranderd en moeten de knollen niet vrij zijn van ziekte Men verzekert dal die ziekte zich meer vertoont dan hel vorige jaar. Uit de Veenen vernemen wij dat dit jaar zulk een ruim en schoon ge was van boouen, augurken en komkommers wordt gewonnen, als zeker in geen vjjf jaren mogt gebeuren. Tegen billijke prjjzen worden dan ook aller- wege die producten met scheepsladingen vervoerd. De commissarissen des konings in de verschillende gewesten hebben aan de gemeentebesturen te kennen gegeven, dat de minister van blunenl. zaken voornemens is aan den koning een voorstel Ie doen lot verlenging van den termijn tot helling van plaatselijke belastingen op het gedistilleerd, met dien verstande, dat die belasting ook nog over 4 maanden van het jaar 1866 zal kunnen worden geheven. Namens Z. K. II. den prins-voorzitter en verdere leden der hoofd commissie voor hel nationaal gedenkteeken voor November 1813, enz., is aan de plaatselijke commissiPn medegedeeld dat de plegtige onthulling der gedenknaald in het zeeduin bij Scheveningen zal plaats hebben op Donder dag 24 Augustus e. k.des namiddags ten 3 ure. De plaatselijke commis sie!) zijn nitgenoodigd zich daarbij te doen vertegenwoordigen. Hare leden zullen daarbij op vertoon van eene toekangkaart worden toegelaten. Aan de leden der genoemde commissien is tevens voorgesteld, om, na afloop van de plegtigheid der onthullingdeel te nemen aan eenen aemeenschappelijken maaltijd (couvert /6.—en zijn de commissiPn verzocht om vóór of uiter lijk op 12 Augustus e. k. aan de hoofd-commissie toe te zenden eene no- minatieve opgave van de leden, die van dezen maaltijd wenschen gebruik te maken, met toezending tevens, per franco postwissel, van het bedrag der te nemen couverts. Wij ontvingen dezer dagen hel programma van hel 8S,C Nederl. taai en letterkundig congres. Dat congres zal gehouden worden te Rotterdam op 11 12 en 13 September aanst. Op den eersten dag (11 Sept.) zullen voordragten of toespraken gehouden worden door de hh. dr. A. de Jager, C. P. Tielc en dr. A. Pierson, van Rotterdam, P. Lanscns, van Coucke- laereprof. W. G. Brill, van Utrecht, dr. L. A. Ie Winkel, van Leyden prof. Meersseman, van Brugge; op den tweeden dag (12 Sept.) door de hh. prof. M. de Vries, van Leyden, J. van Dam Tz.van Woerden, .1. de Rijk, van Voorhout, prof. J. F. J. Heremans, van Gent, dr. N. Heets, van Utrecht, J. Lambrechts, van Leuven, J. A. Alberdingk Thym, van Amsterdam, J. A. Gerlh van Wijk. van Wijk bij Duurstede; op den der den dag (13 Sept.) door de hh. II. de Veer, van Delft, J. Russel, van Maas tricht, mr. G. Mees Az van Rotterdam, II. M. C. van Oosterzee, van Oir- scholE. Rosseels, van Antwerpen, T. van Westrheene Wz.van 'sllage. Voorts is nog mededeeling van dichterlijke bijdragen toegezegd door de hh. G. H. J. Elliot Boswell en J. J. Cremer, van 'sHage, J. J. L. ten Kate, van Amsterdam, en dr. J. Nolct de Brauwere van Steeland, van Brussel. Na elke voordrag! of toespraak zal de gelegenheid worden opengesteld tot wisseling van gedachten over hel behandelde onderwerp. Zondag 10 Sept. zullen de leden van het congres zich des avonds tusschen 6 en 7 ure vereenigen op een nader op te geven plaats, om van daar ge- zamcntlijk naar het stadhuis te gaan, alwaar zij door den eere-voorzitter, den burgemeester vail Rotterdam, zullen worden ontvangen en hun de eere wijn zal worden aangeboden. Woensdag 13 Sept. zal er voor de leden ge legenheid zijn om zich aan eenen maaltijd in eene der zalen van de kon. Ned. jagtclub Ie vereenigen. Men kan lid van het congres worden tegen betaling van 2.50. Bij de Ned. herv. gemeente te Tiel is tot predikant beroepen d'. ten Hove, pred. te Maartensdijk, bij die te Scheveningen ds. van Toorenenber- gen, pred. te Baruevcldb(j die Ie Garjjp, ds. lppius Fockens, pred. Ie Hecmse. Door bestuurders der algemeene Doopsgezinde sociëteit zijn na afgelegd examen tot proponenten bevordejd dc hh. P. E. Lugl, 11. ter Mqulen en J. 11. Uiterwjjk. Aan jhr. L. Rutgers van Rozenburg, assuradeur, en jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, advocaat te Amsterdam, is concessie verleend tol droogmaking van den Oosleindcrpoelonder Aalsmeer en Nieuwer-Amstel. Door de uitvoering van deze onderneming zal binnen kort een meer, dat eiken winter dc aangrenzende oeverwerken en dijken met doorbraak bedreigde verdwijnen en vervangen worden door een polder van bijna 600 bunders vruchtbaar land. De verdienstelijke kunstschilder P. J. Schotel is den 23stcn Julij te Dresden waar hij sedert eenige jaren met der woon gevestigd was overleden. Te Schiedam is gisteren morgen brand ontstaan in de branderij van den heer Oosteweeghel. Binnen een uur tijds was het geheele pand uit gebrand. Woensdag II. werd aan de zwem- en badinrigting aldaar in de verte noodgeschreeuw vernomen. In allerijl spoedde zich de zwemmeester J. van der Haar naar de plaats van waar het geroep kwam en vond op den dijk een ontkleeden man, ten hoogste ontsteld, uit wiens gezeg den hij begreep dal daar iemand in hel water lag. Zonder aarzelen en geheel gekleed sprong hij in het diepe kanaal, ter plaatse waar eenige opborreling in het water hem deed vermoeden dat de drenkeling moest lig gen hy bleef geruimen tijd onder water en kwam eindelijk zich bljjkbaar hoogst moejjelijk bewegende naar den oever zwemmenhij hield het geheel naakte ligchaam, dat uit den aard der zaak zoo moeijelijk te grjjpcu en vast te houden was, tusschen de beenen gekneld en kwam, alleen met de handen zich voortbewegendmet zijn moeijelijken last aanzwemmen. Ofschoon de drenkeling aanvankelijk gecue teekenen van leven meer gaf, is hij ein delijk bijgekomen. Het was een brandersknecht, die, niet kunnende zwem men, zich wilde baden en-van den stcileu oever afgegleden onmiddellijk in de diepte was weggezonken. Te Werkendam waren Donderdag II. twee ploegen zaaddorschers in elkanders nabijheid aan den arbeid toen dc eene ploeg klaar was met hel werk wilden de daartoe behoorende arbeiders hunne makkers helpen, doch dit werd hun ten strengste verboden. De persoon A. v. 11., daaraan geen ge hoor gevende, werd door J. V. in een slag met eenen dorschvlegel zoodanig op dc hersens getroffendat hij ter aarde zeeg en den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De vcrslagenc is een 25-jarige zoon en eenige kostwinner cener weduwe. De opening van de spoorweglrjn Zutphen Deventer zal plaats hebben op 5 Augustus a. s.terwijl de lijn den daarop volgenden dag voor het publiek zal worden opengesteld, üp den 5dc" zullen twee treinen, ten 1 ure en ten 10.50, dien dag te Deventer aankomen, terwijl insgelijks twee ten 5.10 's namiddags en ten 12 ure 's nachts, naar Zutphen zullen stoomen. Met den eersten trein zullen de genoodigden worden gewacht. Een dejeuner zal hun worden aangeboden; het station zal des avonds zijn geillumineerd even als de Worp, alwaar de verceniging Daventria volksfeesten zal geven. Van stadswege is eene som beschikbaar gesteldwaarvoor een vuurwerk en muziek kan worden verstrekt. De minister van binneul. zaken wordt aldaar verwacht. Door den gemeenteraad van Nijmegen is tol leeraar in geschiedenis,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1