LETMCRE COURANT. WOENSDAG 19 JULIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEVDEiV, Gezien art. 131 en vollg. der Algemeene Policieverordening van 26 Sep tember 1861 (Gemeenteblad n°. 17); Bepalen dat, lot dat ten deze nadere beschikkingen zullen zijn gemaakt, honden niet anders dan behoorlijk gemuilband op straat mogen gelaten worden; terwijl van die muilbanden, uit ijzer of ko per te vervaardigen, een model op hel bureau van policie te bezigligen is. Deze bepaling treedt in werking na verloop van drie dagen, te rekenen van de dagteekening dezer. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden 18 Julij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTEMJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de Com missie. volgens art. 15 der wet op de Schutterijen van den 11de» April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, op Vrijdag den 21sle" Julij aanstaande's namiddags te half zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1®. al de zoodanigen, welke aan de loling van dit jaar deel genomen hebben; 2". degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1831 lot 1839 ingesloten 3®. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij regt op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het balaillon om ligchaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld; 5®. degenen die, volgens art. 3. L. en M. der Wet, als lot de Nacht- of Brandwacht behoorendelijf- of buisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling knnnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen op bovengemelden dagal ware bet, dat bij hen geen oproepings-billet was ontvangen, ten einde over de in®ediende reclamen nitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28stcn Junij 1828 Staats blad N°. 42), voor zoo verre zij dienstpligtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 13 Julij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEK1GTEN. LEYDEN 18 Julij. Bij de heden gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn opgekomen: in de lc afdeeling 356 kiezers, in de 2e afdeeling 375 kiezers; ie zamen 731 kiezers. Bjj de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding van het bouwen der benoodigde lokalen voor de hoogere burgerschool, met aanbebooreode werken, zijn 5 inschrijvings-billetlen ingekomen, als van J. H. ('arlier f 53098. C. C. van Rijsbergen 49200, P. G. Houtbuysen 49903, J. van Li lil 49500, allen alhier, en C. J. van Vliet, te üudslioom, 45897. De gunning is in beraad gehouden tot Donderdag aanst. De hitte was dezer dagen, vooral Zaturdag namiddag, toen de ther mometer om 7 ure nog 80 gr. Fahrenheit toekende, uitermate groot. Hieruit ontstonden dan ook lievige donderbiiijcn. Gisteren morgei) werd van den beer J.van Mannekus, onder Soeterwoude, eene vette koe in de weide door den bliksem gedood. Gisteren namiddag hecrschte er op nieuw eer. zwaar onweder boven deze omstreken, dat eerst tegen middernacht eindigde. Van den landbouwer W. Zirkzec, te Leydcrdorp, werden toen 5 vette schapen door den bliksem getroffen en gedood. Te Rotterdam is gisteren morgen de voorsteng van een aan de Boompjes liggend stoomschip door den bliksem getroffen en verbrijzeld. Onder Scliie- broek is een paard in de weide doodgeslagen. Men vond het bijna half verkoold. Te Schoonhoven is een 18-jarig jongelinguit deze stad, dienende bij de aldaar gevestigde artillerie-compagnieverdronken. Bij hel baden in de rivier had hij zich te ver gewaagd. Ook te Assen is een militair, aldaar in garnizoen, bij bet baden in liet Noord-Willemskanaal verdronken. Gedurende 14 dagen ruime doorlating van water aan den Lcydschen- dam zijn boezemstand en walcrvcrvcrsching aanmerkelijk verbeterd. De doorlating geschiedt op vastgestelde nachtelijke uren. Door den bisschop van Uaarlem is gisteren de nieuw gebouwde pa rochiekerk te Hoogwoude, decanaat Wenershoof, geconsacreerd. In de alg. jaarlijkscbe vergadering van onderwjjzersin de vorige week te Zierikzce gehouden, is bet voorstel van liet hoofdbestuurden wenscli uit te drukken, dat de spelling van liet Ned. Woordenboek zoo spoedig mogelijk op de scholen ingevoerd worde, en var. dien wenscli des genootscliaps oiedcdecliug te doen aan den minister van binnen!, zaken, de inspecteurs en de schoolopzieners," na te zijn bestreden door den beer Han seninspecteur van bet lager onderwijs in de provincie Zeeland, en den heer Mioulet, en verdedigd door de heeren Koilevvijn, va» Dijk en van Daie, mot ruim 1400 legen ruiin 200 stemmen aangenomen. Bij acclamatie heeft de vergadering bet voorstel van liet hoofdbestuur aangenomen, om, teneinde hel hulpfonds ter suppletie der weduwen- en weezenpensioencn te stjjven, eene lecning aan te gaan van ƒ100,000, voor welk bedrag schuldbekente nissen, ieder groot ƒ100, zullen worden uitgegeven, die geene vaste rente dragenmaar aflosbaar zijn voor kapitaal en interest Ie zamen in 40 ja ren met zoodanig bedrag als in bel uillotingsplan is opgegeven. Uil Rotterdam meldt men, dat de verzending van vruchten naar Groot- Brittannië aan liet ongeloofelijke grenst. Alleen mei de stoomboot Agrippina zijn aldaar ruim 4000 manden pruimen uit Duilscliland aangevoerd, terwijl tal van schuiten uit het Geldersche en uit liet Westiand duizenden mudden aardappelen aanbraglen. De Geldersche aardappelen werden in muds-man- den gepakt, terwijl de Wesliaiidsclie in halfmuds-maiiden gepakt aange voerd en zoo werden overgeladen. Geldersche aardappelen werden per uittd ook hier verkocht voor 1.80, lerwjjl de Wesliaiidsclie ongeveer 1 per 4 mud. opbrengen. De prijzen zijn alzoo lager dan voor weinige dagen. Ook op de Engelsclie markten zijn die lager. Zalurdag z(jn peeren, Zwijndrechl- sche en Zecuvvsche ajuin, aalbessen, enz., bij honderden manden verscheept, waardoor de stoombooten deklasten bekwamen, zoo als men maar zelden heeft aanschouwd. Op de voordragl ter benoeming van leeraren aan de hoogere burger school te Amsterdam zijn geplaatst: directeur en leeraar in hoogere wis- en werktuigkunde dr. D. van Lankeren Matthes, te Amsterdam, en dr. C. J. E. Brutel de la Rivière, te Leyden; lagere wiskunde en rekenkunde S. de Vries en A. T. van Aken, ie Leyden; natuurkunde enz. dr. B. Meylink, te Enschedé, en H. Onnen, te Utrecht; scheikunde enz. dr. U. C. Dibbets, te Zutphen, en dr. II. F. R. Hubrecht, te Utrecht; geschiedenis en aardrijks kunde dr. W. Doornbos, te Jsllage, en dr. M. van Lier, te Utrecht; handelswetenschappen A. van Otterloo, te Amsterdam; Hollandscli J. Brals, te Enschedé, en dr. H. E. toe Laer, te Amsterdam; Fransch L. Champttry, te Rotterdam, en F. A. Mulrux, te Utrecht; Engelsch H. J. Vogin, te Dordrecht, en John. S. Robinson, te Arnhem; Hoogduitsch J. 11. Lanl, lc Amsterdam, en C. E. Poser, te Gouda; staalsiiirigting en staathuishoudkunde dr. F. N. Sickenga, te Leyden, en dr. J. L. de Leao Laguna, te Amsterdam; warenkennis D. Pas; boekhouden W. N. Dinger; haiidteekenen V. Ring en J. A. Rnst; regtlijnig tcekenen 1). de Vries en J. li. A. E. de Vries, allen le Amsterdam. De kapitein E.welke voor den raad van eer, te Vlissingen zamen- gesteldheeft teregt gestaan, is met algemeene stemmen tot ontslag uit de dienst voorgedragen; terwijl met 6 van de 7 stemmen verzachtende omstan digheden zijn aangenomen. De N H.C. deelt hel volgende mede: De lieer W. Moens, effecten handelaar uit Londen, reisde met zijne echigenoote, een paar maanden geleden, in Italië. Den 15de" Mei 11. maakten zij, in gezelschap met den lieer Murray Ainsiey en diens echigenoote, een uiisiupje naar Pacstum gelegen in een onbewoonde landstreek. Op hunne terugreis werden zij over vallen door de rooverbende van Giardullo. De dames werden losgelatenna hare liorologiën en andere voorwerpen van waarde afgegeven le hebben. De twee heeren echter hieven gevangen en de bandieten cischten 10,000 als losprijs. De reden dat zulk eene hooge som gevraagd werd, was dat zij den heer Moens voor een Engelsclien lord aanzagen, dien zij reeds sints eenige dagen verwachtten, llel baiidieteii-hoofd besliste, dal een van de twee losgelaten zoude worden om hel losgeld te bezorgen, en door hel lot werd uitgewezen dat de lieer Murray Ainsiey zoude gaan. Sedert is desom naar Napels gezonden en ter beschikking van de bandieten gesteld. Deze echter, gedurig vervolgd wordende door de I(aliaan>che troepen, weigeren te onderhandelen, zoolang de soldaten hen niet met rust laten, waartoe men echter ongeneigd is. De lieer Moens heeft inttissclicn een ellendig leven; bij gebrek aan goed voedsel, verpligt in de bosselicn te slapen in natte kleêrcn loopt hij de kans door een kogel van de troepenof uil wraak door bandieten gedood te worden. Giardullo en verscheidene per sonnel! van zijne bende zijn, volgens de laatste berigtcn, gevangen geno men, en men hoopt spoedig te vernemen, dal de heer Moens teruggekeerd is lot zijne echigenoote, wier toestand beklagenswaardig is.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1