schutterij voerde een goed gekozen programma uit en haar viel bij menig nommer algemeene toejuiching ten deel. Met het spelen der volksliederen, waarbij hel geheele terrein door eene Bengaalsche verlichting zich in een tooverachtig aanzien voortoonde, werd de muziekuitvoering besloten. Ileerschte op het feestterrein den geheclen avond eene vrolijke stemming, niet minder onder de groote menigte die zich in den omtrek had verzameld. Heden middag vereenigen zich directeuren en afgevaardigden aan een gemeenschappelijke!) maaltijd op Zotnerzorg, alwaar ook heden avond eene muziek uitvoering zal plaats hebben. Op 6, 7 en 8 Julij werden in het openbaar in een der zalen van het gebouw tot Nut van 't Algemeen", ten overstaan der plaatselijke com missie van toezigt over de scholen van middelbaar onderwijs en in tegen woordigheid van vele belangstellenden; de overgangs-examens afgenomen van de leerlingen der hoogere burgerschool, ter bepaling of zij lot eene hoogerc klasse bevorderd konden worden. Het examen der eerste klasse, bestaande uit 11 leerlingen, waarvan er echter slechts 10 tegenwoordig waren, liep over de cijfer- en stelkunde, de plant- en dierkunde, de aardrijkskunde, de geschiedenisde Nederlandsche, Fransche, Kngelsche en lloogduitsche talen en het handteekenen. De leerlingen dei tweede klasse, 10 in getal, werden geëxamineerd in de reeds genoemde leervakken en in meetkunde, terwjjl door de leerlingen der derde klasse, slechts 2 in getal, behalve in de genoemde leervakken, ook nog in de natuurkunde examen werd afgelegd. Door 6 leerlingen, die zonder admissie-examen lot het bijwonen van enkele lessen waren toegelatenbehoefde volgens hel huishoudelijk reglement geen overgangs-examen gedaan worden. Na den afloop der examens werd door de commissie van toezigt, in over leg met den directeur en de leeraars der hoogere burgerschoolbesloten als volgt: Te bevorderen van de eerste lot de tweede klasse 3 leerlingen, van de tweede tot de derde klasse 4 leerlingen en van de derde tot de vierde klasse 1 leerling. Voorwaardelijk te bevorderen van de eerste tot de tweede klasse 3 leer lingen, van de tweede tol de derde klasse 5 leerlingen en van de derde tot de vierde klasse 1 leerling. Niet te bevorderen 5 leerlingen der eerste en 1 leerling der tweede klasse. Aan de voorwaardelijk bevorderden zal in September op nieuw examen wor den afgenomen in een of twee vakken, waarin zij thans onvoldoend examen hebben afgelegd, in de hoop, dat zij zich den tijd der vacantie ten nutte zullen maken om het ontbrekende aan te leeren. De rettnie van de afgevaardigden der Waalsche kerken in Nederland zal in dit jaar te Delft gehouden en den 10de" Augustus geopend worden. Als vertegenwoordigers der gemeente van l.eyden zullen daarbij optreden de lth. J. A. van Hamel, predikant, en mr. P. C. Lezwyn, ouderling; bij ont stentenis van den eerste de heer dr. F. C. J. van Goens, predikant, en van den laatste de heer mr. H. Obreen ouderling. De bisschop van Haarlem bevindt zich deze week onder het decanaat Alphen, ten einde er in de onderhoorige parochiën het h. vormsel toe te dienen. Door zijne hoogw. is .Maandag II. de sierlijk in den Romaanschen stijl gebouwde parochiekerk te Bodegraven plegtig geconsacreerd. Men meldt ons het volgende: Uit het Westland is, tegen den bedon gen prijs van ƒ1.30 het halve mud door elkander, de uitvoer van aardap pelen naar Engeland thans zoo grootdal hierbij de verzending binnenslands niets beduidt. Verscheidene duizenden mudden worden er schier dagelijks afgescheept. Niet van minder belang is de verzending van aalbeziën, waar van de pluk dit jaar bijzonder voldoet. Dank zij hel warme weder, prijkt de wijnstok met een lal beladen trossen, wier vruchten reeds tot eene aan zienlijke grootte zijn gezet. Hoewel te Veur belangrijke schade aan de vroege bloemkool is geleden snijdt men thans een schoon gewas en wordt de verzending daarvan met scheepsladingen naar Amsterdam voortgezet. Bij veel handel zijn de prijzen voldoende. Ten gevolge van den gevallen regen heeft de bloemkool onder Rijnsburg zich veel hersteldzoodat men alle hoop koestert nog goed te zullen slagen. Het collegie voor de zeevisscherijen heeft ter kennisse van belangheb benden gebragt, dal de internationale tentoonstelling van visscherij-gereed- schap enz. Ie Bergen in Noornegen geopend wordt op Maandag 7 Augustus e. k. In den loop dezer maand zullen de miliciens der ligting dezes jaars, bij de verschillende corpsen des legers dienende, loten, wie hunner bestemd is om na den bepaalden oefeningstijd voor het in gestadige dienst blijvend gedeelte onder de wapenen te blijven. De eerste serie der artillerie-troepen, die in de vlakte van Waalsdorp zullen kanijieren, is aldaar aangekomen. Aanst. Zalurdag zal hel bat. mi neurs en sappenrs het kamp te Zeist betrekken. Bij het onweder, dat in den voornacht tusschen den 10dfn en lldcn de zer gewoed heeft, is de bliksem op verschillende plaatsen ingeslagen; daar door is onder Charlois een watermolen tot den grond toe afgebrandte Hoogvliet een hooimijt in de asch gelegd, te Leerdam eene woning getroffen en gedeeltelijk vernield en op 't Kampereiland eene woning en hooischuur afgebrand. In den morgen van den 10deD is ook te Schiedam een molen door den bliksem getroffen en aanmerkelijk beschadigd. In den nacht tusschen den llde» en 12den heeft er mede een zwaar on weder o>er Noordholland en Utrecht gewoed. Te Sloterdjjk moet, naar men meldt, een boerenknecht door den bliksem zijn gedood. In de ge meente Haarlemmermeer, aan den IJ weg, is eene boerenhofstede getroffen en afgebrand. Te Utrecht is de toren van de St. Angiislinuskerk mede ge troffen en beschadigd. Naar men uit Loppersum meldt is ook aldaar een man door den bliksem gedood; zijn zoon, die hem vergezelde, werd mede getroffen en zal waar schijnlijk het leven niet behouden. Te Maassluis is sedert geruimen lijd de betrekking van commissaris van policie vacant, hetgeen daaraan moet worden toegeschreven dat de bur gemeester en de meerderheid van den gemeenteraad van meening schijnen te zijn, dat in hunne gemeente geen commissaris van policie gevorderd wordt. De Itooge regering schijnt inlusschen, naar men verneemt, van ge voelen te zijn dat hel niet aan de beoordceling van een gemeenteraad staat om te beslissen of er al dan niet in eene gemeente een commissaris van po licie vereischt wordt. Voor het prov. geregtshof in Overijssel is Maandag II. in hooger be roep behandeld de zaak van mevr. de wed. Pruimers, contra den heer N. Pruimers, betreffende de afgifte van het kind van de eerste aan laatstge- melde, als voogd daarover. Voor mevr. Pruimers trad op mr. A. J. Levy van Amsterdam en voor den heer Pruimers m1'. G. J. Wicherlink. De uil- spraak is bepaald 7 Aug. e. k. Uit Middelburg meldt men, dat eene aldaar wonende behoeftige oude vrouw, aan wie onlangs eene groote erfenis uit Soest is ten deel gevallen, dezer dagen de som van ƒ6000 heeft geschonken aan liet arm- en kerkbe stuur, waarvan zij lidmaat is, terwijl zij ook andere liefdadige inrigtingen, die haar vroeger in hare armoede hadden ondersteundmildelijk heeft bedacht. Bij de tweede kamer is eergisteren ingekomen een wets-ontwerp tot onteigening van percelen voor den staats-spoorweg van Willemsdorp naar Dordrecht. Uit de daarbij gevoegde memorie blijkt, dat is afgezien van het ontwerp om den spoorweg van Rotterdam naar Dordrecht aan te leggen door den Alblasserwaardook ter zake van de te hooge kosten; dat uit dien hoofde is besloten om aan de rigting door den Zwijndrechtschen-waard de voorkeur te gevendat is afgezien van het bouwen eener spoorwegbrug bij lJsselmonde, maar dat men bedacht is om eene verbinding van den staats spoorweg tot stand te brengen met den Holl. spoorweg door de stad Rot terdammet eene brug over de Nieuwe Maas, ter plaatse waar die ter uit breiding dezer gemeente zou worden gelegd. De minister heeft ten slotte verzekerddat de Rijnspoorweg-maatschappij eindelijk heeft besloten tot het maken eener aansluiting te Rotterdam van haren weg bij den Holl. spoorweg. 'sGRAVENllAGE, 13 Julij. Z. M. heeft henoemd tot commies van staat bij den raad van state de heer jhr. mr. W. M. de Brauw. Tol burgemeester der gemeente Ilpendam is benoemd de heer J. W. Lantzendorfler. Tol ontvangers der registratie zijn benoemd: te Bectstcrzwaagde heer J. F. van Dttnné, thans ontvanger te Lemmer; te Tholen, de heer K. F. Ariens, thans ontvanger te Gennep; te Lemmer, de heer L. van Assen; te Oirschotde heer J. S. P. W. Eerens; te Gennep, de heer G. J. Verwey; te Kortgene, de heer jhr. C. A. von Geusattthans surnumerairs der registratie. Aan den inspecteur voor scheikundige onderzoekingen in Ncd. Indië dr. J. D. de Vrij, thans met verlof in Nederland, is, op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft goegevonden de 2de luit8. J. F. van Rossum, van het 5d«, en J. de Blomvan het lstc reg. infanterie over te plaatsen bij het leger in O. I. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het wets-ontwerp betreffende hel regt van zegel. Bij art. 53, bepalende onderscheidene boeten op overtredingen der wet, werd een amendement van den heer Godefroi (de niet aansprakelijkheid h(j het bewijs dat men de wel heeft willen naleven) met 33 tegen 32 stemmen aangenomen, en het in dier voege gewijzigd artikel goedgekeurd. Tegen art. 36 werden door onderscheidene leden bezwaren ingebragt, o. a. werd door den heer van Nierop voorgesteld, om daaruit weg te laten de omschrij ving der gevallen van nietigheid der ongezegelde stukken of wissels. Door den minister van financien werd dit voorstel bestreden; hij beriep zich daarbjj °P de autoriteit van den hoogleeraar Goudsmit, wiens advies door hem gevraagd was en waarvan de slotsom was dal het beginsel des ministers theoretisch juist, en practisch onmisbaar en uitvoerbaar is. Ook de minister van justitie toonde aan dat in het belang der schatkist het voorgeslagen middel van nietigheid onmisbaar was. Het amendement van den heer van Nierop werd echter met 50 tegen 16 stemmen aangenomen. De minister van financiën verklaarde daarop dat door de aanneming van het amendement de belangen der schatkist zoo zeer in de waagschaal gesteld werden, dat hij zich verpligt achtte, hoe ongaarne ook, het wets-ontwerp in te trekken, waartoe hij door Z. M. den koning, op zijn verzoek, gemagtigd was. Bij de regeling der nader te verrigten werkzaamheden heeft de kamer bepaald, dat het wets-ontwerp op de inkwartieringen, dat op de schutte rijen en hel voorstel lot herziening van het reglement van orde in deze zit ting niet zullen behandeld worden. In de zitting van de prov. stalen van gisteren is met 42 legen 19 stemmen aangenomen het voorstel tot het doen vervaardigen eener nieuwe provinciale kaart, en daarvoor 6000 op de begrooting uit te trekken. Voorts is langdurig beraadslaagd over het voorstel van de hh. Viruly c. s., om gedep. staten uit te uoodigen een voorstel te doen lot belegging der gelden (2 a 3 ton), die renteloos in de prov kas aanwezig zijn. Overeen komstig de conclusie der commissie, in wier handen dat voorstel was ge steld is het met 43 tegen 21 stemmen verworpen. ISLJITENLANDSCIIE BEklGTEV EAGELAy D. LONDEN. 11 Julij. H. M. de koningin der Nederlanden heeft Zalurdag II. een bezoek af gelegd bij de gravin van Westmoreland Ie Wimbledon. Des namiddags be zocht II. M. de kruidkundige tuinen te South Kensington en gebruikte daarna hel middagmaal bij de hertogin van Inverness. Zondag morgen woonde H. M. de godsdienstoefening in de koninklijke kapel bij; waarna de koningin een uitstapje maakte naar Richmond. Z. K. H. de prins van Oranje, vergezeld door baron de Koek, is al hier aangekomen. Gisteren had in Guildhall de verkiezing van nieuwe |iarlementsleden *oor de city plaats. De vier vrijzinnige kandidaten werden gekozen. H. M. de koningin der Nederlanden en Z. K. H. de prins van Oranje waren er bij tegenwoordig. Zij werden door den lord-mayor met groote onderschei ding ontvangen. Naar men vernomen heeft moet het in het district West- minster vrij onstuimig zijn toegegaan en zijn aldaar kandidaten geprocla meerd, die de minste stemmen hadden verkregen. Gisteren avond brak eensklaps brand uil in het Britsch museum. Met veel moeite is het vuur geblusclit voor dat het aanzienlijke schade had loegebragt. De koningin Emma, weduwe van koning Kamehameha IV, van de Sandwich-Eilandenis op hare reis door Engeland, Frankrijk en Duiisch- land, hier aangekomen. Zij is 29 jaren oud, stamt af van vaderszijde van een lid der expeditie van kapt. Cook, huwde in 1856 met Kamchameha IV en is sedert 1863 weduwe. Berigtcn uit New-York van 1 Julij bevatten het volgende: De president Johnson is voortdurend ongesteld, en daardoor buiten staat de zittingen van het kabinet bij te wonen. De advocaat generaal heeft in de zitting der militaire commissie volgehouden dat dc heer Jefferson Davis lot de medeplig- ligen van Booth behoort. tiet berigt van Negrete's nederlaag bevestigt zich. Juarez is gevlugt. Van de overzijde van den Rio Grande heeft een schildwacht van de troepen der Unie op twee Fransche officieren gevuurd. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Julij. Naar men verneemt zal de schout-bij-naeht de la Grandièrc benoemd worden tot vice-admiraalIer belooning zjjner in Cochinchina bewezen diensten, en op nieuw zich derwaarts begeven. Dc vice-admiraal Bouet Willatimez zou lid van den senaat worden.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2