Per Telegraaf. behandeling van dit belangrijk onderwerp Dit had hem te meer leed ge daanomdat hij gaarne den tegenstand, dien het wets-onlwerp had onder vonden, onmiddelijk had willen bestrijden, en de strekking der voordrag! in het ware licht stellen, ten einde aldus de onjuiste voorstellingen, die daaromtrent waren gegeven, te doen verdwijnen. In eene uitvoerige rede verdedigde hij daarop de voordrag! tegen de talrijke daartegen ingebragtc bezwaren. Na den minister voerden onderscheidene leden het woord, om hunne vroeger ontwikkelde bezwaren nader uileen te zetten. Heden wor den de beraadslagingen voortgezet. In de gisteren gehouden zitting van de prov. staten van Zuidholland is overgegaan tot de verkiezing van leden van het collegie van gedep. sta ten. Als zoodanig werden op nieuw gekozen de hh. jhr. mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede, met 64 van de 69 stemmen; E. H. baron Ren- gers van Warmcnhnyzenmet 59 van de 69 stemmen; mr. R. J. C. Mete- lerkamp, met 67 van de 70 stemmen; mr. C. van Vollenhoven, met 62 van de 69 stemmen. Deze vier heeren verklaarden de betrekking te aanvaarden. In de plaats van den heer D. van Koetsvelddie zijn ontslag genomen heeft, is bij de derde stemming gekozen jh'. mr. II. J. van der lleim met 37 stemmen, waarbij op den heer van Hoogstraten 31 stemmen werden uit- gebragt, en 2 blanco-briefjes in de bus werden gevonden. In de plaats van den heer A. F. L. Bichon van Usselmondcbuitengewoon lid van ge- dep. staten, is bij de tweede stemming als zoodanig g kozen de heer S. A. van Hoogstraten, met 37 stemmen; op den lieer Bichon van IJsselmonde werden 23 stemmen nitgebragt. De heer van Hoogstraten nam die be trekking aan, en aan den heer van der Heim, afwezig zijnde, is de tjjd van acht dagen gegeven, om zich over de aanvaarding der hem opgedragene betrekking Ie verklaren. Ter tafel werd gebragt een voorstel van vijf leden strekkende om ged. staten u;l te noodigen eene som van ƒ300,000, die renteloos in kas is, op solidie wijs in depót te geven. Dit voorstel is ten fine van onderzoek en rapport in handen gesteld vau eene commissie, bestaande uit de heeren Drost, P. L. F. Blusse', A. van Weel, Vaillant en van Beteren Gevers. De vergadering is gescheiden tot aanst. Dingsdag des morgens ten half 12 ure. De verjaardag van II. K. II. prinses Marie, dochter van Z. K.H. prins I'rederikis gisteren alhier op de gewone wijze gevierd. Op het huis de Paauw had bij die gelegenheid een groot diner plaats. Hel prov. gereglshof in Zuidbolland, onder voorzitterschap van Mr. J. A. Pbilipse, heeft lieden den persoon van Jacob Brcggeman schuldig verklaard aan poging tol moord, welke poging, door uiterlijk bedrijf gebleken en te vens tot eenig begin van uitvoering overgeslagen zijnde, niet dan door toe vallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden is weêrhouden na reeds te voren lot eenzame opsluiting voor den tijd van langer dan zes maanden te zijn veroordeeld; en hem nu veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijftien jaren en in de kosten, met bevel dat het mes, waarmede de wouden aan de overledene vrouw van Dam zijn toegebragt, vernietigd zal worden. Gisteren werd de algemecne vergadering van de Ned. Verceniging tot afschaffing van sterken drank alhier geopend. Bij die gelegenheid had in het locaal Diligentia eene openbare bijeenkomst plaats, die door de afgevaardigden, correspondenten en oud-correspondentenbenevens leden van verschillende besturen en liefdadige inriglingen werd bijgewoond. Die bij eenkomst werd gehouden onder het voorzitterschap van dr. G. A. van Lim burg Brouwer, die in herinnering bragt wat de verceniging gedurende haar bestaan bad verrigl, met wie zij zich in betrekking had gesteld, wat er gewonnen was en levens welke teleurstellingen men had ondervonden. Daarna voerden achtervolgens het woord de heeren W. P. G. Fabius, E. II. La- sonder en ds. C. S. Adama van Schcltema, terwijl de bijeenkomst met een hartelijk woord door den voorzitter werd besloten. Uil de verschillende toespraken is o. a. gebleken, dal er in ons vaderland jaarlijks voor 25 mil- liocn gulden aan drank verspild wordt, zoodat, als de drinkers zich een jaar wilden onthouden, bet gevorderde kapitaal voor de doorgraving van Holland op zijn smalst zou verkregen zijn. De sprekers wezen op hetgeen in hel binnen- en buitenland op het gebied der afschaffing was voorgevallen en spoorden de leden aan om met ijver voorttegaan den gevaarlijken vijand, den drankduivel, te bekampen. Heden is in Diligentia eene huishoudelijke bijeenkomst gehouden. Na den afloop zal er in de zaal van de Vereeniging eene vriendschappelijke zamenkomst plaats hebben. Eergisteren tegen den a>ond zag uien te Scheveiiingeu met een gar- nalenbootje een pleiziertoglje naar Engeland ondernemen door den heer L. R. C.student in de regten te Leyden. De zeilboot is gisteren zonder student teruggekeerd. Vermits de wind veranderd was, heeft hij de reis opgegeven en zich op de stoomboot Waterloo en Londen aan boord laten brengen. BUITENLANDSCUE BER1CTEN. ENGELAND, LONDEN, 4 Julij. Zalurdag II. heeft 11. M. de koningin der Nederlanden de Ilaliaansche opera bezocht; zij werd derwaarts geleid in een der rijtuigen van den prins van Wallis. Zondag woonde II. M. de godsdienstoefening bij in de S'. Al- bans-kerk. De prins en prinses van Wallis legden bij II. M. een bezoek af, om de koningin uit te noodigen hen op een langen wandelrid te vergezel len, waaraan ook gevolg is gegeven. Maandag woonde II. M. de zitting van bet parlement bij. In den loop van den dag heeft 11. M. een bezoek ontvangen van de koningin, die met prinses Helena, met een bijzonderen trein, van Windsor herwaarts was ge komen. Daarna beeft H. M. de koningin verschillende bezoeken afgelegd en openbare instellingen bezocht. Volgens berigt nit New-York is de blokkade der zuidelijke havens thans voor goed opgehevenen de katoenhandel in de staten ten westen van den Mississippi van alle belemmering ontheven. Blijkens verschillende berigten is eene verbroedering tusschen blanken en negers nog vooreerst niet te verwachten. Te Washington hebben reeds bloedige botsingen tusschen hen beiden plaats gehad, ja er zijn zelfs geheele regimenten blankendie van hunne wapens gebruik maken om uilsluitend de negercorpsen te bevechten. In een dergelijk gevecht waren er vier ge sneuveld en ruim dertig ernstig gewond. De kolonel der blanken trachtte de orde te herstellendoch werd door eer. zijner eigene manschappen gedood. De president Johnson heeft zijn persoonlijk gevoelen doen kennen omtrent de groote vraag, of de vrijgemaakte negers dadelijk in hel politieke stem- regt zouden deelen. Hij heeft aan eene deputatie van New-Yorkschc bur gers verklaard, dat bij naar de grondige kennis, die hij door een langdurig verblijf in het zuiden had opgedaan van het karakter der negers, het zeer onraadzaam achtte hun dadelijk hel stemregt te gevende instelling der slavernij, zeide hij, was door den oorlog te niet gedaan en voor altijd ver dwenen; doch er zouden nog vele jaren moeten verloopen eer hel stemregt aan de negers zou kunnen worden toevertrouwd. Dit verklaarde hij zijn persoonlijk gevoelen te zijn, daar de beslissing der vraag, volgens de er kende en steeds geëerbiedigde beginselen van het cedgenootschappelijke staats- regt, aan de wetgevende magt der onderscheiden staten, zamengesleld vol gens de aldaar geldige wetten, overgelaten behoorde te worden. tKANHKIJK. DARIJS4 Julij. De zitting van het wetgevend ligchaam is, na het aannemen van ecnige wets-ontwerpen van plaatselijk belang, gesloten. De beer Schneider zeide in de sluitings-rededat de kamer waarschijnlijk in de eerste dagen van Januarij weder zal bijeenkomen; bij deed voorts het belang der behandelde onderwerpen uitkomen, benevens de vrijheid der discussie, en voegde erbij, dat hij geenzins zich beklaagde dat politieke strijdvragen eene groote plaats hadden ingenomen, dewijl zij beantwoordden aan hetgeen de gemoederen buiten de kamer bezig hield voor de natie licht verspreidden en eene regering als die des keizers niet dan versterken konden. De maarschalk Canrobert heeft het bevel over het leger van Darijs aanvaard. Naar men zegt hebben de arbeiders in de hoedenfabrieken besloten om voor gezamenlijke rekening te werken. Te dien einde zouden zij eene lee ning hebben uilgeschreven, die uit 1000 obligation, elk van 20 francs, be staat; die obligation dragen 5 pCt. interest, worden bij loting uitgedeeld, zóó dal zij uiterlijk binnen den tijd van zes jaren moeten zijn terugbetaald. Te Chateauiin zijn 16 arbeiders door een onweder overvallen en in de nabijheid van een molen door den bliksem getroffen. Zij werden allen tegen den grond geslagenzes konden kort daarna zonder noemenswaardig letsel bekomen te hebben weder opstaandrie anderen hadden zware kneuzingen bekomen, die evenwel hun leven niet schijnen te bedreigen; de zeven an deren waren op de plaats gedood. Hunne lijken waren geheel naaktde bliksem bad hen van alle kleederen ontdaanlater vond men op eenigen af stand eenige lappen dier kleedingstukken terug. P 15 tTISSEW. BERLIJN 4 July. Op den 22c0 en 23fn dezer zullen te Keulen feesten gegeven worden ter eere van de liberale leden van bet huis der afgevaardigden. De deelne ming is zoo groot, dat o. a. zes groote Rijnsloomschepen zijn afgehuurd voor den tweeden feestdag; den eersten dag wordt een maaltijd gehouden in de Curzcnichzaal en den volgenden wordt een togt op den Rijn gehouden. De chef der comptabiliteit van liet hoofd-legegraafbnreau alhier heeft zich verwijderd met 13,000 th.welke hij bij den rijks-betaalmeester moest storten. De prijs-commissie tc Kopenhagen heeft haren arbeid voltooid. Duit- sclie rceders, wier schepen opgebragt zijn, ontvangen vergoeding voor sche pen en geleden schade, en bovendien voor winstderving, ten gevolge van het gemis van hun eigendom sedert liet tijdstip van het opbrengen, 15 pCt. van de geschatte waarde van het schip. Te Breslau had dezer dagen een vrceselijk onheil plaats. De 50 voet hoogc steiger, gebouwd rondom den toren der Michaëlskcrkbezweek onder den zwaren last der opeengehoopte materialenten gevolge waarvan 9 per sonen doodelijk werden gekwetst en verscheidene verpletterd door de zware steenen, welke op hen nedergestorl waren. Naar men uil Weenen meldt is graaf Belcredi benoemd tot minister van staal. Hij zou zich bezig houden met het opstellen van een nieuw mi nisterieel programma, dat, met uitsluiting van alle reactie, eene constitutio nele hervorming beoogt en aan Hongarije hel behoud zijner regten verzekert, even als de onschendbaarheid van zijn grondgebied benevens gelijkstelling betrekkelijk de gemeene vertegenwoordiging des rijks. Hongarije zou daarenboven eene nationale vertegenwoordiging hebben, verkozen door den rijksraad en den landdag, aan gene zijde der Leilha, verder een eigen bestuur en liberale rcglspleging. Uit Stokholm meldt men dat de si ad Carlstad aan hel Wener-meer, bijna geheel is afgebrand. De schade wordt op 6 mill, rijksdaalders geschal. 's GRAVENHAGE, 6Julij. In de zitting van de tweeede kamer van be den zijn de algemeene beraadslagingen over het wels ontwerp betreffende de personele belasting gesloten. Morgen behandeling van artikel 1. BREST, 5 Julii. De pakketboot Lafayette brengt tijdingen aan uit New York, van 23 Junij. Door genoemde boot waren 44 schipbreukelingen op geviseht, afkomstig van het Amerikaansche schip William IVelson, dat verbrand is met 480 meuscheu aan boord. De pakketboot heeft gedurende 24 uren in den omtrek van het ongeluk gekruistom zoo mogelijk slagt offers van die ramp op tc vissehen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3