waarop de schrijver zich plaatst blijkt uil de voorrede, waarin hij o. a. zegt«Elke lijd heeft zijne rigting en brengt zijne kenmerkende eigenaar digheden met zich. Onze lijd is daaraan niet het minste rijk. Groole be- wegingen kenmerken dien op schier elk veld van geestelijken en stofïelijken aard. Gcwigtige gebeurtenissen worden voorbereid, als vruchten van die bewegingen. Niet weinigen achten het een zorgwekkend teekendat er overal zoo velerlei, en zoo grootc spanning bespeurd wordt, en zien met bekommering de toekomst te gemoet. 't Zijn doorgaans menschen van een inelancliolieschmeer dan van een sanguiniesch temperament, die de zaken te veel »an de donkere zijde beschouwen niet genoeg lettende op de licht zijde, die toch de duisterste zaak ook altijd heeft. Zonder luglig en ligt- zinning over de dingen heen te loopenen den ernst des tijds voorbij te zienis er (iisschen het pessimisme van velenen het optimisme van ande reneen midden, 't welk de waarheid en de waarde van eiken tijdgeest erkent, het goede van bel kwade onderscheidt, het kwade zoo veel moge lijk keert of onschadelijk maaktook daarmede zelfs nog winst doeten hel goede overal, waar het zich voordoet, op prijs stelt, en ten uilgebreid- sten nutte tracht aan te wenden In de maand Junij zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 187,887 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ155,441.51. De opbrengst van het goederen vervoer was 28,094.19j. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 155,995hel vervoer van goederen 55,364en liet vervoer van reizigers en goederen, door direct verkeer met Dnitschland, 100,922 opgebragt. De Waalsche gemeente te Amsterdam heeft, na hel bedanken van den heer Cazalel, pred. te Lyon, een nieuw beroep uitgebragt, en wel op den heer Lebrun, pred. te Rlieims. Door de Hersteld Evangel.-Liilhersche gemeente te Amsterdam is tot predikant bij die gemeente beroepen ds. J. A. Schuurman, Evang. Luth. pred. te 's Gravenhage. Tc Rotterdam kwam eergisteren een ledige sleperswagen langs de Nieuwemarkt aanrijden. De sleper, die zeer bedaard voortreed, had zijne oogen meer dan noodig om onder het volkhetwelk met den marktdag aldaar nog al talrijk was, voor zich uit te zien. Een 6jarige knaap had de onvoorzigtigheid oin ter zijde op den wagen te springen, doch konde er zich niet genoeg ophoudenviel en werd door het achterwiel van den wa gen overreden. Het knaapje, dat deerlijk aan het hoofd gekwetst scheen te zijn, werd onmiddelijk overgebragt naar het bureau van policie, alwaar slechts weinige icekenen van leven meer in hem te bespeuren waren, cu gaf ook terstond den geestzoodat de ingeroepen geneeskundige hulp te ver geefs was. Door den gemeenteraad van Dordrecht is tot lecraar aan de hoogcre burgerschool aldaar benoemd de lieer mr. F. N. Sickengaadvocaat alhier. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om met 15 Augustus a. s. den spoorweg Zutphen-Deventer voor hel publick te openen. Op den 2de" dezer is te Carelshaven bij Deldeueene algemeenc ver gadering gehouden van de Twentschc Verecniging tot bevordering van nijver heid en handel. Een voorstel van hel bestuur, om eene prijsvraag uit te schrijven tot het verkrijgen van plannen voor goede arbeiderswoningen is tot de volgende vergadering aangehouden. Nadat aan de leden nog mede- deeling was gedaan dat er plan bestond om eene stoomboot-maatschappij op te rigtenwaardoor ook Nederland met Turkye en de Levant in reglsreek- sche verbinding zou worden gebragt, werd met het oog op hel groole be lang, dat de Twenlsclie katoen-nijverheid daarbij had, de voorzitter van het bestuur gemagligd namens de vereeniging eene te Haarlem te houden voor- loopigc vergadering van belangstellenden bij te wonen. De regtbank te Breda verleende dezer dagen tegen den ontvanger der in- en uitgaande regten te Nispen regtsingaug met bevel van gevangenne mingter zake van «alschheid in liet opmaken van aclen tot zijne betrek kin» behoorende, door een ambtenaar begaan, en het verduisteren van 's lands penningen, die, uit hoofde van zijne betrekking, in zjjnc handen warenbegaan door een ontvanger. Op aanhoudend smceken van den be schuldigde, vergunde de brigadier der marechausseedie met de uilvoering van liet bevel belast was, den ontvanger, ten einde opspraak en oploop in de gemeente te voorkomen, hem te mogen volgen. De brigadier ging voor uit eu de ontvanger volgde hem, doch slechts korten lijd, want nabij de grenzen verkoos hij liever deze te overschrijden dan den kerker te bewo nen. De brigadier kwam alzoo aan de gevangenis zonder zijn arrestant. Dit hel verslag over den jare 1864 gedaan door de gedeputeerde staten aan de staten der provincie Zuidholland, in de gewone zomervergadering, ontkenen wij het volgende: Op 31 December 1864 bestond de werkelijke bevolking der provincie uit 661 321, als 318 823 mannen en 342,498 vrouwen. Onder dat cijfer is niet opgenomen de bevolking der gemeente Leimuidendaar deze eerst met 1 Jannarij 1865 aan deze provincie is toegevoegd. De bevolking is derhalve vermeerderd: a. sedert de laatste tienjarige volkstelling, en alzoo in een tijd vak van 5 jaren met 41,941, en b. in hel afgeloopen jaar met 9436. De bevolking telde o. a. 455,944 Ned. hervormden, 159,319 roomscli-kalholie- ken 12,807 Evangelisch-Lutherschen11,927 Ned. Israëlieten, 10,993 chris telijk afgescheidenen 3409 remonstranten 3489 waalsch-hervormden 1173 oud-roomschen969 doopsgezinden, 295 herstelde Evang.-Lutherschen, 254 Anglikaauscbc episcopaten, 231 Porlugeesch Israëlieten, 152 Engelsche her vormden, 88 der Schotsche gemeente, 28 Grieken, 3 Hernhutters en 240 tot geenc der geroemde gezindheden behoorende. In 1864 zijn geboren 27,254, als 13,907 mannen en 13,347 vrouwen. Daarentegen zijn overleden 19,913, als 9996 mannen en 9917 vrouwen. Het getal huwelijken beliep 5943, dus290meer dan in 1863. Er werden 9 scheidingen van tafel en bed uitgesproken, en het getal echtscheidingen bedroeg 27. Hel getal kiezers ter benoeming der leden van de provinciale staten bedroeg 17,287. Het aan tal kiezers voor leden van den gemeenteraad bedroeg 27,721. De alge- meene burgerlijke begraafplaatsen in deze provincie en ook de bijzondere, door kerkelijke gezindheden en door particulieren aangelegd, bevinden zich over het geheel in ecnen goeden staat. De wet regelende de nationale militie blijft in hare werking en toepassing aan de goede verwachting beant woorden. De schutterijen zijn in denzelfden toestand blijven verkeerendat is over het algemeen gunstig wat de dienstdoende, doch minder gunstig wat de rustende schutterijen betreft. De gcheele sterkte der schutterij bedraagt 18,829 man, waarvan voor den eersten ban 11,275. Het getal kerkelijke gemeenten bedroeg 408, het getal kerken 424, en het getal geestelijken 551. De algemeene toestand van het lager onderwijs mag gunstig wor den genoemd. Vrij algemeen toch wordt loffelijk melding gemaakt van den ijver, waarmede het onderwijzend personeel zich op de hoogte tracht te houden van zijnen gewigtigen en vaak zeer moeijelijken werkkring, en van de vrijgevigheid der gemeentebesturen om het onderwijs te bevorderen en Ie verbeteren, zoowel door hel verstrekken van doelmatiger schoollokalen als van leermiddelen en hulppersoneel. Op deze gunstige verschijnselen zijn ech ter ook uitzonderingen. Niet overal is de toestand van het onderwijs even verblijdenden dit kan ook niet. Verschillende omstandigheden werken daartoe mede. Vooral ten platten lande heeft het onderwijs met zeer veel moeijelijkheden te kampen. Daar inzonderheid doet zich de schadelijke in vloed van schoolverzuim en onregelmatig schoolbezoek op het onderwijs der jeugd kennen. Voor beiden bestaan verscheidene redenen, en deze zijn niet alle voor opheffing vatbaar. Bij vernieuwing wordt vrij algemeen geklaagd over de belemmering die het godsdienstig onderwijs, gedurende den schooltijd gegeven, aan dat op de school veroorzaakt. Vooral ten platten lande schijnt het openbare hel bijzouder onderwijs te overtreffen. In de voormalige ste den is het oordeel over het bijzonder onderwijs gunstiger. In den toestand der schoollokalen komt voortdurend verbetering. Behoudens zeer enkele uil zonderingen luiden de beriglen over het gedrag en den ijver van het onder wijzers-personeel gunstig. De klagten over gebrek aan hulppersoneel nemen voortdurend af. De algemeene toestand der hoogcschool te Leyden mag gunstig worden genoemd. Van de academische inrigtingen wordt getrouw gebruik gemaakt; en de voortreffelijke academische proefschriften, die geschre ven en verdedigd vvorden, leveren hel bewjjs, dal deze hoogeschool eene waardige plaats inneemt onder de Nederlandsche instellingen voor hooger onderwljs. Het aantal studenten bedroeg 559.De geneeskundige school te Rotterdam lelde 41 leerlingen. Het geneeskundig geslicht voor minderjarige idioten te 's Gravenhage telde 21 jongens en 12 meisjes. De toestand van hel armwezen kan over hel algemeen als tamelijk bevredigend worden be schouwd. De arbeidende klasse vond gelegenheid om in eigen onderhoud te voorzien, en de armenbevolking had voor een groot deel minder behoefte aan den steun der liefdadigheid. De policie in de grootc gemeenten is goed ingerigt en die instelling voldoet bij voortduring aan hare inoeijelijke roeping. De werkzaamheden betreffende de regeling der waterschappen naderen allengs haar einde. liet afgeloopen jaar was voor den eigenlijken landbouw niet zoo voordeelig als vroegere. De meeste fabrieken verkeerden in vrij gunstigen, sommige zelfs in bloeijenden toestand. Verscheidene oorzaken, als de Amerikaansche oorlog, het gevaar voor Europesche ver wikkelingen ten gevolge vau den Deensch- Duitschen krijgde handelscrisis in Engelandwelks invloed zich ook in ons land deed gevoelen en de daarmede in verband staande schaarschle en duurte van het geldhebben zamengeloopen om het jaar 1864 voor den handel ver van voordeelig te doen zijn. Aan hel einde van het verslag zeggen gedep. staten: wij hebben gelracht u, in de bovenstaande mededeelingeheen getrouw en uaauwketirig ovcrzigl van den toestand der provincie te gevenen terwijl wij verwachten dat uwe vergadering, na daarvan te hebben kennis genomen, met ons zal instemmen dat die toestand over hel geheel zeer bevredigend mag worden genoemd sluiten wij hier ons verslag met den wenschdat uwe beraadslagingen in de op handen zijnde vergadering goede vruchten voor het welzijn van dit gewest zullen opleveren. 'sGRAVENHAGE6 Julij. De officier van gezondheid 2Jc kl. bij de zcemagt E. J. Muller, gede tacheerd bij liet Ned. gasthuis voor ooglijders te Utrecht, is op non activiteit gebragt De commissie, belast met het afnemen van het examen, voorgeschre ven in art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Ned. Indië, heeft besloten getuigschriften wegens voldoend afleggen van het examen of B uit te reiken aan de volgende candidalen: voor exa men Aaan den heer F. J. Potter; voor examen B, aan de hh.: C G. van Baerle, J. M. van Berckel, J. M. van BlommesteinJ. W. R. Borgerhoff van den Bcrgh, J. II. YV. graaf van den Bosch, J. A. van den Broek, J. C. Castens, mr. L. H. E. Croes, W. Donkersloot, C. L. A. Gaillard, J. D. Harders, F. U. van Hengel, L. van Hengel, B. W. Hertzveld, jhr. G. K. van llogeudorp, W. C. M. B. Ingenluyff, mr. J. Lublink Weddik, J. W. Middelburg, A. J. MiddelhovenZ. W. Mullemeisler, C. van Nie- velt, 11. J. Oosting, C. E. G. Ottenhoff, L. C. Pielat, A. Salmon Vzn., jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, mr. L. Th. Schoon, mr. C. P. K. Winckel, J. A. B. Wisclius, B. A. 11. Wolterbeek Muller. De lieer dr. Btiddinghinspecteur van het onderwijs in Ned. 0. Indië is door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Men verzekert dat het nieuwe handelsverdrag tussclien Frankrijk en Nederland, morgen 7 dezer, door de gevolmagtigden der beide regeringen zal worden onderteekend. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleciien. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn voortgezet de op 12 Juiiij jl. uitgestelde beraadslagingen over het wets-ontwerp betreffende de personele belasting. De minister van financiën gaf te kennen het te be treuren dal zijne ongesteldheid aanleiding had gegeven tot hel uitstellen der

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2