LH IDS (IIII COURANT. STADS-BERIGTEN. VRIJDAG 7 JULIJ. 1865. De Courant wordt MaandagIV oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt Ier kennis van belangheb benden, dat bel eere-teekeningesteld voor de sl rij «Iers van 1813—15 en bijbehoorend certificaat, voor eenigen der oud-strijders binnen deze ge meente, die bereids aanvrage deden en nog niet in hel bezit daarvan zijn gesteld, bij liet gemeentebestuur ontvangen en voor de regthebbenden ver krijgbaar zijn ter gemeente secretarie, des voormiddags van 10—2 uren. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 0 Julij 1865. D. TIEBOEL Sl EGEN BEEK BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN noodigen de ingeze tenen der gemeente uit, gedurende de dageubestemd voor bel houden van de 88s,c algemeene vergadering, benevens hel congres dor Neder landse/ie Maatschappij ter bevordering van nijverheiden de daaraan ver bonden tentoonstelling van wis- en natuurkundige werktuigenvan 10 tol en met 14 Juli) ek., door het uitsteken van vlaggen, van hunne belangstelling in de alsdan plaats hebbende feestelijkheden te doen blijken en tot de opluistering daarvan mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 6 Julij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien arl. 115 der Algemeene Pclicieverordening, vastgesteld 26 Sep tember 1861 Bepaalt dat, ter gelegenheid van de verlichting van den Singel aan de Rijnsburgsche poort, op Woensdag 12 dezer, van des avonds half negen tot des nachts te twaalf uren, de doorgang dier poort en de aangrenzende brug, met rij- en voertuigen, alleen in de rigting naar het station mogen worden bereden, terwijl daarentegen de rij- en voertuigen, komende van de zijde van het station, den weg zullen moeten volgen langs den singel naar de zijde der Morschpoort. W(jders, dat in beide riglingen, onder of in de nabijheid van de poort en over de brugniet anders dan stapvoets mag worden ge reden. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 6 Julij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 8stcn Julij 1865, 's namiddags te half drie uren. Onderwerpen 1». Adres van den stads heelmeester M. J. Schretlen, om continuatie in zijne betrekking. 2». Beslissing in zake het Commissariaat voor hel Rotterdammer pakschuitenvcer, 3». Adres van 11. Holswilder, om vergunning tot het leggen van eene sloep, met twee palen, voor hel perceel op de Haarlemmerstraat, YVijk VI N». 283. 4°. Rekeningen over 1864, van: a. Vrouwen-Kraammoeders b. het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 28sten der vorige maand invorderbaar verklaarde, kohieren, als een van hel palentregl, betreffende aanslagen voor slijters, tappers enz., schippers en kramers, en een voor de belasting op het perso neel, houdende aanslagen voor de wijken 3 en 4, heiden over het dienstjaar 1865 en 1866, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 5 Julij 1865. 1). TIEBOEL SIEGENBEEK. BliNNKNLANDSUlIË BEfilGTEN. LEYDEN 6 Julij. In de maand Junjj zijn binnen deze gemeente geboren 130 kinderen, als 67 zoons en 63 dochters; waaronder zijn begrepen 2 tweclinggeboorten. Overleden 74 personen, als: 8 mannen, 9 -vrouwen, 19 zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 35 huwelijken. Gisteren, na den afloop van de gewone exercitie der dienstd. schutterij, is aan de manschappen eene order voorgelezen van den majoor-kommandant waarbij deze, namens Z. K. II. prins Frederik, dank betuigt voor de diensten bij de feestviering van den 27"cn Junij II. door de schutterij bewezen, waar door zij, zoowel als door hare goede houding, zooveel lot opluistering dier feestviering heeft bijgedragen. Sedert onze laatste opgave is het. munt- en penningkabinet der hooge- schoolonder anderenvermeerderd geworden: Door aankoop met een vrij zeldzaam zilveren exemplaar der medaille, voorkomende bij van Loon11344N\ 2op het verijdelen van den aan slag op Amsterdam ten jare 1650; verder met een zilveren exemplaar der me daille op het tweede eeuwgetijde der staten-bijbelvertaling in 1837; met rijks daalders van Ferdinand II, roomsch-koning 1623; van Matthias II, koning van Hongarije 1609; van Ferdinand I, aartshertog van Oostenrijk, van de steden Neurenberg, Keulen en Besangon; idem van Johan Casimir en Johan Ernst, hertogen van Saksen, 1585; een sendo van Cosmus II, hertog van Etrurië (Toscane) 1621; eindelijk met een zeldzaam Spaansch twee realen- stuk van koning Johannes van Kastilië. Verder door geschenken, als van: den heer Hector Livius baron van Heemstra, thans te Bremen woonachtig; met een gedenkthaler (in kleinen getale geslagen en als medaille gebezigd wordende) op de opening der nieuwe prachtige beurs te Bremen, den 3Jcn November 1864, met de afbeelding van dit heerlijke gebouw; den heer Joseph Bergmaun, K. K. Rath en directeur van hel keiz. kon. munt- en penningkabinet enz. te Weenen, met eenige der nieuwste biljoe nen en koperen munten van de Oostenrjjksche monarchie den heer Douwe Galama te Amsterdam, met een papieren vijfdollarsluk van de geconfedereerde staten van N.-Amerikamet de afbeeldingen van den president John Davis en (het parlementsgebouw te Richmond (de uitgifte had plaats den 2de" December 1862)verder met een dito particulier munl- billel van 25 Amer. cents, uitgifte van VV. J. Weaver, te Nieuw-Orleans, Jauuar(j 1862; den gepensioneerden kolonel J. C. Noot, te Harderwyk, met eenige leg en strooipenningen en munten van Nederland; verder met eenige munten van Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Pruissen, Dnitschland Engclscli- en Nederlandsch-lndië den heer S. Lamed, te Harderwijk, met een exemplaar van den jongsleu vroedschapspenning van Haarlem; den graaf Codronchi te Imola, in het koningrijk Italië, die 2 jaren ge leden liet kabinet bezocht, met eene zilveren medaille van Paus Gregorius XVIzonder jaartaldoch op de stichting vaneen prachtig paleis, Ier plaatse waar zich vroeger eene houtkooperg bevondeene bronzen medaille met de beeldtenis van den grooten componist G. Rossinihebbende op de keerzijde een lauwerkrans, waarop de titels gehecht zijn van 'smans beroemdste meesterstukken. Binnen den krans ziet men eene glanzende ster, met het omschrift al rigeneratore delia mosica nel sec. xix. Deze medaille is vervaardigd bij gelegenheid der oprigling van een ge- denkteeken ter ecre van den grooten man te Pesaro, zijne geboortestad. Verder met een sequin (gouden munt ter grootte ongeveer van een dukaat) van den Venetiaanschen doge Lud. Manin en met eenigebijkans alle te Bologna geslagene, munten van de Pausen Pius VI, Pius VII, Gregorius XVI, Pius IX en de Romeinsche republiek van 1848—49. Het zijn stuk ken van 5, 2, 1 en bajocco's der Pausen en van 8, 4 en 3 dito der republiek. Eindelijk was nog bij de bezending gevoegd een stuk van een halve bolognino van 1721. Het kabinet bezat tot dusverre bijkans alleen exemplaren van bovenge noemde muntsoorten, die in de munt te Rome geslagen waren geworden, niet uil die van Bologna. Het munthuis in laatslgemelde stad is thans ge sloten; alle pauselijke munten zijner ingetrokken en vervangen door die van het koningrijk Italië, welks munten thans alleen te Milaan, te Turyn en te Napels vervaardigd worden. Eindelijk van den gepens. luit.-kolonel D. A. du Cloux te Groningen, met drie stuks muntbilletten van de Dominicaansche republiek (zijnde dal gedeelte van bet eiland St. Domingo of Haiti, hetwelk thans door de Spanjaarden ontruimd wordt of misschien reeds verlaten is), te weten: e'én van tien pesos nacio- nalesvan Januarij 1836, en dito's van zestig en twintig pesos, van de uitgifte van April 1857weder eene belangrijke aanwinst voor de verzame ling papieren geld van verschillende volken in hel kabinet. Het album van portretten van numismalici is, onder anderen, door de gedienstigheid van den Ned. consul-generaal in Griekenland te Athene, vermeerderd met die van de heeren Postolaccadirecteur van hel penning kabinet der Alheensche lioogeschoolCombros, hoogleeraar aan de militaire schoolen Finlay, een geboren Schol, doch sedert 1823 inwoner van Grie kenland, een man die zijne verzameling Byzantijnsche munten dienstbaar heeft gemaakt aan eene door hem geschrevene geschiedenis van Griekenland en de laatste omwenteling. Bij den bockhandelaar Oldenzeelte Rotterdam, is uitgegeven: Blik ken in den spiegel van onzen tijd, door W. L F. Moltzer. Daarin worden, volgens den inhoud, de volgende onderwerpen behandeld: Eene ter markt schaarsch genoteerde wetenschap. De beweegkracht der wereld. (Eene empirische bespiegeling). Vooiuilgang. Een wereld in 't klein en in 'l groot. Aphorisnien over liet eenvoudige. Tollens. Hel standpunt N". 84. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1