LEIDSC1IE COURANT. De Courant wordt Prijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, ff'oensdag en Die van Maandag komt WOENSDAG 5 JULIJ. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTEN. De BURGEMEESTER var. LEYDEN roept bij deze op diegenen der oud- strijders, welke reeds in liet bezit zijn van bel cerlilicaal bij bet onlangs ingesteld eerebljjk beboorendc, doch het eereteeken zelf nog niet ontvingen, om zich, voorzien van het aan hen uitgereikt ontvangst-bewijs, zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter gemeente-secretarie, des voormiddags tusscheu 10-2 uren. De Bureemeesler voornoemd, Levden, 4 Jul ij 1865. D. TIEIIOEL S1EGENUEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEVDEN, Gezien art. 10, 2de alin., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861 (Gem.- blad n". 9) en art. 8, 2de alin.der Verordening van 11 Mei/6 Julij 1861 Gem.-blad li*. 12); Doen Ie weten, dat tot liet laten ii'srhrljven van nieuwe leer lingen voor de openbare scliolen voor ineer uitgebreid la ger onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der l6lt klassevoor jongensaan het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der l,u klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Dreéstraat tegenover het Stadhuis; voor die der 2de klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieters kerkstraat; voor die der 2de klassevoor meisjesaan het schoolgebouw op de Breestraat, naast de Waalsche kerk, en wel van den 3de" tot en met den 15den Julij e. k., dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tol negen uren, en op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 29 Junij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. HER-IJE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de be reids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. Eu worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteegzullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk IV, van den 3 tot den 10 Julij. telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dal tot jaarletter gedurende 18G5 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter tl- Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden 1 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBF.EK, Burgemeester v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLaNDSCHE bERiÜTEN. LEYDEN 4 Juljj. Den lldeo, 12den en 13den Julij aanst. zal alhier, in het gebouw der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen, gehouden worden de 88sle alge- meene vergadering, benevens hel Congres der Nrderlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid. Deze vergadering is de zevende, die sedert de laatste herziening der maatschappelijke wel builen de stad Haarlem (den hoofdzetel der maatschappij) zal worden gehouden en men mag niet minder dan bij de vorige vergaderingen een aantal belangstellende bezoekers verwachten. Behalve de hervorming van de verzamelingen der maatschappij en de oprig- ting van een museum van grondstoffen uit de overzeescbe bezittingen, zullen in die vergadering een aantal onderwerpen van algemeen belang ter sprake komen, als de instandhouding der duinen als zeeweringen, de veredeling van hel vee, de geschiedenis der Nederlandsche nijverheid in de 17de eeuw, de arbeiders-vereenigingende ambachtsscholen, de landbouw-statistieken de invoer van gedroogd vleeschde exploitatie der petroleum-brounen in Oost-Indie, de emigratie naar Zuid-Afrika, de praktische uitbreiding der stads bibliotheken ten nutte van den nijveren stand, en van meer lechnischcn aard, de bereiding van plafondskleuren de bierbrouwerijen de turf-iiidusirie de behangsel-fabrikatie, hel zinkwit en de bereiding van kunstceaicnt. Bij gelegenheid der vergaderingen zal door de maatschappij in de stads gehoorzaal op de Brcedestraat gehouden worden eene tentoonstelling van wis- en natuurkundige werktuigenwaartoe de leden vr(jen toegang hebben. Zoowel door de welwillende medewerking van het gemeentebestuur als door de zorg van het Leydsche departement is het plan tot een aantal fees telijkheden gevormd, om het verhljjf der afgevaardigden te veraangenamen. Het programma dezer feestelijkheden is aan de afgevaardigden medegedeeld. Het omtrent deze bijeenkomst uitgegeven programma bevat o. a. Maandag 10 Juljj. 's Voormiddags 12 ure. Opening der tentoonstelling. 's Avonds 8 ure. Ontvangst van heeren directeuren en afgevaardigden door bet bestuur van de afdeeling Leyden iu de sociëteit «Concordiadaartoe door heeren commissarissen aangeboden. Vooraf bjjeenkomst te half 8 ure in het gebouw «tot Nut van 't Algemeen," op hel Rapenburg. Dingsdag 11 Julij. 's Voormiddags 9 ure. Eerste zitting der algemeene vergadering in het gebouw «tot Nut van 't Mgemeen." 's Namiddags 6 ure. Rijtoer over Voorscholen en Endegeest naar het «Warmonderhek," aan heeren directeuren en afgevaardigden aangeboden door de afdeeling Leyden. 's Avonds 7j ure. Soiree aan heeren directeuren en afgevaardigden in het logement «het Warmonderhek," aangeboden door den voorzitter der maat schappij den hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch. Woensdag 12 Julij. 's Voormiddags 10 ure. Opening van het congres. Vergadering der afdeelingen. 's Namiddags 6 ure. Algemeene vergadering van het congres, 's Avonds 8 ure. Soiree musicale, aangeboden door de heeren leden van de sociëteit «Amicitia," in de Buiten-societcit bij de Rijnsburger poort. Illuminatie, aangeboden door de regering van Leyden. Donderdag 13 Julij. 's Voormiddags 10 ure. Tweede zitting van de alge meene vergadering, 's Namiddags 5 ure. Gemeenschappelijke maaltjjd van heeren directeurenafge<aardigdeu en leden der maatschappij in de zaal van «Zomerzorg." 's Avonds 7 ure. Muziek in den tuin van «Zomerzorg," Vrijdag 14 Julij. 's Voormiddags 11 ure. Rijtoer door Rijnland bezigtiging van de Katwijksche sluizen, en bezoek aan hel badhuis te Katwijk aan Zee. 's Avonds 8 ure. Concert op «Zomerzorg," aangeboden door het muziekge zelschap «Vermaak door toonkunst," en toegankelijk voor ue leden der aT- deeliug Leyden met hunne dames. Tot aanvulling van het in de Courant van Vrijdag den 23sten II. ge geven Jierigt aangaande de aanwinsten van de Akademische Bibliotheek te Leiden gedurende de laatstverloopene maanden, moet nog vermeld worden een weinige dagen later ontvangen iuderdaad vorstelijk boekgeschenkeen Catalogus namelijk van de Oostersche Handschriften berustende in de Bi bliotheek te Golha, op last van den Hertog opgemaakt door Willi. Pertsch en uitgegeven te Weenen in 1859 en 1864; twee stukken, het eerste de Persische en het tweede de Turksche Handschriften bevattende; beide te zamen in één keurigen rood tnarokjjn vergulden band, met 's Hertogs wa- penmerk daarop gedrukt. Voorts schonken nog mr. P. van Bemmelen, te Alkmaar, zijne Bestrijding van mr. J. L. de Bruijn Kops bedenkin gen tegen de afschaffing der Doodstraf; de heer Jelle Meinesz, G Z. zijn te Groningen voor den graad van Doctor in de Regten verdedigd Aka- demisch proefschrift over Afstand en Gemeenschapnaar aanleiding van Art. 187 c. a. B. IP. en dr. W. U. D. Suringar alhier zijn Glossarium van Oud-Nederlandsche en Midden-eeuwsch Latijnsche woorden, uit zijne verleden jaar aan het Verslag van het Stedeijjk Gymnasium toegevoegde Ver handeling over de Proverbia communia, als bijlage tot Hoffmann von Fal- lersleben's Horae Belgicaein octavoformaat overgedrukt. Wij vernemen dat de heer mr. H. Cock voor het lidmaatschap van den gemeenteraad heelt bedankt. Bij de heden door hh. curatoren der hoogeschool gehouden aanbeste ding is, onder nadere goedkeuring van den minister van binnenl. zaken, hel maken en stellen van kasten in het gebouw op het Rapenburg, waarin het rijks herbarium is geplaatst, aangenomen door J. Boudritimmerman alhier, voor 1160; hel inrigten van een huis op het Rapenburg voor het kabinet van pleisterbeelden en prenten, door denzelfden voor ƒ2880; het doen van eenige vernieuwingen aar. een der lokalen in het St. Elizabeths-gasthuis, door denzelfdenvoor 1280; het maken van eene werkplaats voor de photographie enz. in het gebouw op de Ruïne, afdeeling ontleedkunde, door A. Carlier, timmerman alhier, voor 560. Gisteren is door de rijks- en gemeente ambtenaren in een vaartuig aan de Borstelbrtig eene niet onbelangrijke aanhaling van gedistilleerd gedaan. Gisteren morgen is het stoffelijk overschot van den oud-strijder J. van der Laaken, wiens overlijden wij in ons vorig nommer mededeelden, met militaire eerbewijzen op hel kerkhof aan de Heerenpoort ter aarde besteld. De alhier woonachtige oud-strijders vergezelden hel Ijjk naar de rustplaats der dooden. De slippen van het lijkkleed waarop het Waterloo kruis prijkte, werden door oud-sirjjders gedragen. B(j de geopende groeve werd door een der oud-strijders, den heer J. van der Tas, een treffend woord ge sproken, dat op de aanwezigen diepen indruk maakte. Omtrent een der oud strijders uit Monster, die op den bepaalden lijd

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1