LEÏRSCRE COURANT. 1865. MAANDAG 3 JULIJ. Fer Telegraaf. De Courant wordt P rij dag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1E BEKltiTEN.J LEY DEIN 1 July. Een der oud-strijders uit deze stad, Jacobus van der Laakeu, die aan de feestviering op Dingsdag II. deel namis eergisteren overleden, li' behoeftige omstandigheden verkeerende, werd hy door welwillende hulp iu staat gesteld behoorlijk gekleed op het feest te verschijnen. Men deed hem opdat hij zich niet te veel zou vermoeijen, met rijtuig naar de Ruïne bren gen. Van daar begaf hy zich nog te voet met den stoet naar de kerk, maar hel scheen dal hij daarbij te veel van zich had gevergd; want bij het verlaten van de kerk had hij linlp noodig om zijne woning te bereiken. Hij nam echter nog deel aan den maaltijd, maar kon slechts weinig nutti. gen, en te huis gekomen begaf hij zich naar bed om niet weder op te staan Wij hebben cenige dagen geleden melding gemaakt van eene Waterloo marsch, waarvan de uitvoering op de repetitie van hel muziekcorps der dienstd.-schutterij met zooveel genoegen was geboord. Wij vernemen thans dat de vervaardiger, de heer G. C. Kroldertoegegeven heeft aan den ge- uiten wensch en dezen marsch voor piano heeft gearrangeerd. De uitgave zal geschieden door de muziekhandelaars Schretider en van Baak alhier, en wel ten voordeele van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlandenzoo dat er met die uitgave een hoogst lofTeiyk doel wordt beoogd. Naar men met zekerheid verneemt, zegt de Dl R.C.heeft de heer dr. 11. Kernbenoemd lol gewoon hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leyden, zich bereid verklaard het hoogleeraars-ambt te aanvaarden, zullende hij in den loop der maand Augustus herwaarts teruggekeerd zijn. ten einde met den aanvang van den nieuwen cursus zijne werkzaamheden te beginnen. Het getal der iu het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 96 tot 126 personen. Uil hel Weslland vernemen wij dat het vertier in de verzending en aflevering van aardappelen grootcr is geworden, waarbij voor Engeland ook thans wordt afgedaan, ten gevolge waarvan de prijs zich heeft verbeterd., die 2.75 het halve mud bediaagi. Men berekent dat gemiddeld slechts een mud op de 10 roeden gerooid wordt en dat is zeer weinig. De zoo lang verbeide regen heeft gisteren nieuw leven aan tuin- en landbouw geschonken. Men meldt ons uit Boskoop het volgende: De aardbeziën-planten heb ben in Mei hecrlyk gebloeid en beloofden, gelijk reeds vroeger gemeld is, vele vruchten. Nachtvorsten, die trouwens de aardbeziën weing letsel doen, waren onbekend; eene hooge temperatuur met felle droogte integendeel stelde de verwachting geheel te leur. De meeste bloemen verschrompeldende planten zetten niet uit en onder ongunstige omstandigheden begon de ver zending van aardbeziën, die spoedig zal geëindigd zyn. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Ned. zendeling genootschap aan giften en legaten ontvangen 15326.12. Op verschillende plaatsen zijn de oud strijdersbij hunne terugkomst van hier, op eene pleglige wijze ingehaald. Te Brielle, Dordrecht, Delft en Zall-Bommel werden hun feestmaaltijden aangeboden. Door den heer Bikkers, pholograaf te Rotterdam, is bekend gemaakt, dat hy voor ieder der Wa- lerloo-stryders gratis het portret wil vervaardigen. De persoon, die verdacht werd van brandstichting in de aan hem loe- behoorende arbeiderswoning, welkè voor eenigen lijd in de gemeente Haar lemmermeer afgebrand is en waarin drie kinderen zijn omgekomen, voor ecnige dagen gevangen genomenheeft zich op de plaatswaar hij een nacht in bewaring werd gehouden, door ophanging van het leven beroofd. Maandag II. is aan het slation van den spoorweg Loenen-Vreeland een werkman door een sneltrein overreden; hel hoofd was geheel verbrijzeld. Dingsdag II. is te Assen het 20sle landhuisboudkundig congres geopend. Eene den volgenden dag gehouden tentoonstelling van vee is uitmuntend gesiaagd. Te Oisterwyk is Woensdag avond eene boerenwoning met al het zich daarin bevindende verbrand. De vermoedelijke stichter van den brand is in hechtenis genomen en heeft reeds zijne misdaad bekend. 's GKAVENHAGE 1 Julij. Z. M. heeft goedgevonden, bij gunstige uilzondering op hel| bepaalde bij besluit van 1 Jan. 1841, n°. 5, en zonder eenige gevolgtrekking hoe genaamd voor anderenaan de navolgende gepensioneerde hoofd- en verdere officieren te verleenenden rang van generaal-majoor aan den kolonel jhr. 11. J. A. van Grotenhuis; den rang van luit.-kolonel aan den majoor W. P. d'Auzon de Boisminart; den rang van majoor aan de kapiteins J. H. Stieneker, H. J. Herbig, G. C. Hartz, A. A. Langgulh en F. Kneppers; den rang van eersten officier van gezondheid 2de kl. aan den officier van gezondheid lste kl. J. F. Rciche. BUITENLANDSEHE BER1GTEN. EINGELAN g». LONDEN 28 Junij. U. M. de koningin der Nederlanden is Dingsdag namiddag alhier aan gekomen en aan het Claridge hotel afgestapt. De prins en prinses van Wallis, als ook de hertog van Brabant, hebben onmiddellijk bij II, M. een bezoek afgelegd. De koningin zal, naar men verneemt, ongeveer veertien dagen hier vertoeven. 11 M. heeft lieden het diner bij den graaf en de gravin van Clarendon gebruikt. In den loop van den morgen bezocht 11. Hl. het South Kensington Museum en bragt een bezoek aan de gravin Cowley. Later op den dag bragt H. M. een bezoek aan den prins en de prinses van Wallis op Marlborough House, benevens aan de gravin van West Moreland. Morgen zal koningin Victoria H. M. op Windsor Castle ontvangen. Volgens de thans gemaakte schikking zullen de Fransche en Engelsche vloten elkander den 17de" July te Plymouth ontmoeten. Na eene week al daar te hebben doorgebragt, zal de Fransche vloot de voornaamste havens van ons land bezoeken, terwijl de Engelsche vloot de Fransche havens zal bezoeken. De New-Yorksche correspondent van de Morning Herald zegt, dat Davis steeds streng blijft opgesloten in het fort Monroe. Hij vreest dat Davis in elk geval zal gehangen worden. Indien men hem niet kan over tuigen van medepligtigheid aan den moord op den president Lincoln gepleegd dan zal men hem wegens het groote aantal menschen, die door zijn toe doen hei leven verlorentoch des doods schuldig achten. KKÜIS9BM. BERLIJN 28 Junij. De ministeriële crisis, die te Weenen is ontstaan, moet, naar men zegt, in verband slaan met biuncnlandsche vraagstukken, inzonderheid met de llongaarsche quaestie. De keizer heeft ook hel ontslag van den heer von Pletter, minister van financiën, aangenomen, en toegestemd in de door de kamer van afgevaardigden verlangde vermindering der uitgaven op de begrooting ten bedrage van 26 millioen fl. Er heerscht hier tegenwoordig eene braakloop-epidemiedie vooral voor jonge kinderen gevaarlijk is. De koning von Hanover heeft tol aandenken aan het Waterloofeest 12000 th. doen vervaardigen, met de spreuk: Gewidmet zum Andenken von Waterloo, 18 Juni 1815 1865"; aan ieder veteraan 5 stuks doen uit reiken en bovendien aan ieder, levenslang, een maandgeld van 1 lot 3 Ih. naar gelang van behoefte, toegezegd. In berigten uit Zweden wordt gemeld, dat de geestelijke Lindhack wegens vergiftiging van drie personenlol de straf des doods door onthoof ding veroordeeld is. 'sGRAVENHAGE, 1 Julij. In de zitting van de eerste kamer van heden is hel ontwerp afschaffing der plaatselijke accijnsen aangenomen met 20 te gen 13 stemmen. Dat tot verhooging van het gedistilleerd is mede aange nomen. Weldra kan nu hel Iractaat met Frankrijk gesloten worden. TRIEST. 30 Junij. Met de Engelsche stoomboot zijn uil Alexandrië hier aangekomen 171 passagiers, allen gezond. Eergisteren waren daar 214 en te Cairo 70 choleragevallen. De aard der ziekte is minder onrust barend. INGEZONDEN. Onder de welsprekende woorden, die Z. M. op den gedenkwaardigen 27 Junij in de Pieterskerk uitte, behoort zeker dat van tactwaarmede onze vorst de voortreffelijke toespraak van d°. Rutgers van der Loeff kenschetste tot de zeer gelukkige. Inderdaad, afgezien van de groote hoedanigheden, waardoor zich deze rede, welke door haren toon eene echte feestrede ver dient genoemd te worden, onderscheidt, slaat die van tact boven aan. Niet alleen toch door zwarigheden, aan de behandeling van een onderwerp als het bedoelde altijd eigen, maar door hinderpalen van meer kieschen aard, werd de eervolle taak, die op den spreker rustte, niet gemakkelijker ge maakt. Schreef vroeger een vernuftig ambtgenoot eene preek zonder letter r, de spreker van 27 Junij geeft heden eene toespraak aan de ridders der Mili taire Willemsorde in hel licht eigenlijk zonder het woord Waterloo, want het komt er slechts ééns in voor. Gelukkig, dat de lezer door zekere om schrijvingen in de gelegenheid wordt gesteld het bezielde talent des redenaars des te hooger te leereu schatten, hetwelk in den strijd met beelden en woor den nieuwe kracht en warmer gloed vindt. L. 1 Julij. j. K. liet stuk beginnende: »In de laatste dagen", zal in het volgend nommer geplaatst worden. AKADEIMIE-NIEUW». PROMOTIEN AAN I)E LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den lsle™ July de heeren M. de Keyzer, med en chirurg, doet.vanCrom- voirlen C. van der Boon med. doel.van Zaandam beide in de verloskunde met stellingen. Denzelfden dag de heer B. J. Winkelman, van Vlissingen, in de ge neeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: over een osteo sarcoma telangiectodes. ABYE RTENT I E N. Ondertrouwd M. 11. MORAAL, van Leyderdorp en Bodegraven. 29 Junij 1865. C. van MUISWINKEL, Heden beviel zeer voorspoedig van een Zoo» A. G. ROSZBERGER geliefde Echtgenoot van A. I). WEMPE. Leyden, 30 Juntj 1865.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1