LEYDSCHE COURANT. 1865. DONDERDAG 29 JUNIJ. FEESTVIERING De Courant wordt MaandagWoensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N". 80. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar BII\NENLANDSCHE BEKltiTEN. LEYDKN 28 Jung. TER EERE VAN DE OUD-STRIJDERS VAN 1813—1815 EN VAN DEN 50««en VERJAARDAG VAN DE INSTELLING DER MILITAIRE WILLEMSORDE. Onze stad, die naauwelgks haar feesigcwnad had afgelegd, waarin z(j de stichting der hoogescboolhel loon van de volharding der vaderen, herdacht had op de dagen van eergisteren en gisteren zich op nieuw feestelijk gelooid, en wel zoo luisterrijk als iminer te voren. En geen wonder. Niet alleen zou zij thans, gelijk reeds in vele oorden had plaats gehad, de heugelijke gebeurtenissen van Junij 1815 herdenken, maar geheel Nederland zou als 't ware binnen hare muren feest vierenen eene dankbare hulde brengen aan de schare der nog overgebleven strijders, die op de eerste roepstem ge reed waren om hun leven in de waagschaal te stellen, ten einde den ge liefden geboortegrond van vreemde overheersching te verlossen, en die, toen de naauwelyks verkregen onafhankelijkheid kort daarop met vernietiging werd bedreigd, voor hare bevestiging zoo dapper hebben gestreden en zich in de velden van Waterloo, onder aanvoering van een telg tan het huis van Oranje, onverwelkbaren roem verwierven. Een dankbaar volkhulde brengende aan hen die zich jegens het vader land verdiensteijk hebben gemaakt treffender feestviering kan zeker niet wel plaats hebben. Er vas dan ook in ons midden niet alleen veel te zien, maar ook te gevoelen te genieten. Die schare van ridders en van oud- strjjders, waaronder nog krachtvolle mannen, maar ook velen onder den last der jaren bukkende, verwekte zij niet een indruk van eerbied; wie bragl zich daarbij niet met dankbaar gevoel bel verledene voor den geest, en verheugde zich niet in de heilrijke gevolgen die uit hunne ooofferjp" voor hel vaderland voortvloeiden; wie kou koel ülijven bg de geesldrnt zich zoo algemeen onder verschillende vormen openbarende, die van harte lijke liefde voor vaderland en Oranje getuigde en zoozeer aangevuurd door de tegenwoordigheid van onzen geferbiedigden koning en die van den be minden prins, die iu 1815 mede aan de spits des legers stond. Neen, on willekeurig zeide men het Tollens na: Ons zwelt de borstons klopt het hart. Het is dan ook niet zonder schroomdat wij hier verslag doen van den loop der feestviering, overtuigd dal het daarvan slechts een flaauw denk beeld zal geven. Waren in het laatst der vorige week de toebereidselen voor het feest, inzonderheid voor de illuminatie, reeds menigvuldig, Maandag morgen zag men overal vele handen aan het werk om door versiering der woningen, met decoratiênguirlandes en bloemen, het oprigten van eerebogen enz. van deelneming te doen blgken, zoodat langs stralen en grachten eene alge- meene bedrijvigheid heerschie. Onder alle standen merkte men met welge vallen eene bijzondere sympathie op om het feest luister bg te zetten. Ten 6 ure des namiddags werd de opening van het feest door het lossen van het geschut aangekondigd. Te gelijker tgd bragten de spoortreinen van Amsterdam en Rotterdam de op dien dag verwacht wordende oud-strjjders aan. Zg werden door eene deputatie der feestcommissie ontvangen, op Zomerzorg, alwaar hunne voormalige wapenbroeders, alhier woonachtjg, reeds hunne komst verbeidden en waar ook de beide afdeelingen van het Metalen Kruis zich betonden, wier verlangen, om door deelneming aan den oplogl eene hulde Ie brengen aan de oud strijders, door de feestcommissie was toegestaan. Spoedig werd de trein geregeld en begaf men zich iu de bjj hel programma bepaalde orde naar de stad; de garnizoens-kommandaut de majoor d'Harvant Bigot de Villandry, chef van hel 2' bat. infanterie, de kommandant der dienstd. schutterij, de majoor de Timmerman en de majoor kommand3nl van hel detachement veld-artilleriejhr. Gevers Ueyneot, be vonden zich aan het hoofd van den stoet. Voor eenige der oude strijders of voormalige marketentsters, wie hel gaan te moeijelgk viel, waren rijlui gen beschikbaar gesteld. Bij de intrede der stad werd den oud-strgders hel «welkom binnen Leyden" toegeroepen, welke woorden te lezen waren op een chassinet, aan de Rijnsburgschc poort te midden eener decoratie van vlaggen. De gehcele logt door de stad tot aan hel Invalidenhuis mogt een zegetogt genoemd worden. Aan het gejuich en gejubel der overal zanten- gevloeide menigte was geen einde, terwijl op verschillende plaatsen eere- schoten werden gelost. Men kon hel den ouden van dagen aanzien dat deze «joyeuse entree" hun welgevallig was. Aan het Invalidenhuis geko men werden ridders en oud -strijders door de leden der feestcommissie en het corps invaliden ontvangen. In orde geschaard, sprak de president der feestcommisie, de luit. generaal Duycker, eenige harlelgke woorden, lig riep daarmede het welkom binnen Leydens muren toe aan de dappere strijders die in de jaren 1813 en 1815 in het Nederlandschc leger voor de onafhan- kelgkheid des vaderlands hadden gestreden, en drukte zijne vreugd uil dat hij met hen, de handhavers van Neerlands roem, hel gouden feest op den volgenden dag zou vieren. Zij hadden vroeger aar. hel vaderland de belang rijkste diensten bewezen en aan het nageslacht zouden z(j ten voorbeeld strek ken. Hg besloot zijne toespraak met een Leve de Koning!dat door al de aan wezigen met een driewerf herhaald hoerah en door de muziek met het spelen van het geliefkoosde Wilhelmus werd beantwoord. Nadat aan de oud-strgders die huisvesting verlangden, de uoodige bewjjzeu daartoe waren uitgereikt1), gingen zjj langzamerhand uiteen. De meesten begaven zich naar de ruime binnenplaats van het gebouw de aldaar geplaatste stoelen en banken waren in een oogwenk bezet, lerwjjl ook nog vele groepen zich vormden op de plaats voor het gebouw. Onder aangenomen kout, waarhg de herinneringen uit het vroegere krijgsmansleven natuurlijk hoofdzaak waren werden de aan geboden verrerschingen genuttigd en over het algemeen heerschie er onder de oud-strijders eene hoogst vrolijke stemming. Veel bragt daartoe bij de wijze waarop de leden der feest commissie en bh. commissarissen die haar ter zijde stonden zich van hunne laak kweten. De ouden van dagen wer den herhaaldelijk op de minzaamste wijze door den voorzitter der commissie toegesproken en de overige leden achtten het niet beneden zich behulpzaam te zijn bg de bediening en hierin gaven zij blijken van den meest mogelg- ken ijver. Toen de avond begon te vallen, begonnen de gelederen der oud- strgders te dunnen, lot dat eindelgk alleen zij overbleven aan wie in het Invalidenhuis nachtverblijf was aangewezen. Up hunnen weg naar de hun aangewezen verbljjven viel den oud-strijders van wege de opgewonden bur gerij menige ovatie ten deel. Wij mogen niet onvermeld laten dal de gevel van het Invalidenhuis met een chassinet prijkte, dat ten opschrift had: «Hulde aan de oud-strgders mendoor de hand van drie jeugdige dames alhier bewerkt. De zaal waarin een 300tal couverts gereedstonden, bestemd voor een aantal oud-strgders, die in vereeniging met de Invaliden aldaar den feestmaaltgd zouden hou den had een zeer fraai aanzien. Het decoreren dier zaal was met smaak ten uitvoer gebragt door den heer W. Oostveen alhier. Door de hh. van Hartrop en Zoon was daartoe eene aanzienlgke hoeveelheid vlaggedoek ten gebruike afgestaan. De soiree musicale in het buitenlokaal der sociëteit Amicitia, ter eere der oud-strijders, was druk bezocht. De muziek van hel 2' reg. dragonders liet zich daar hooren; in de Vereeniging der ouderofficieren iu Neerlands Koffij- huis op de Haarlemmerstraatwaar de hoornmuziek van het 4e reg. infan terie zich deed hoorenlieten zich vele oud-strijders vinden en werd een hoogst genoegelgke avond doorgebragt. Gisteren morgen zag men op nieuw vroegtijdig vele ingezetenen zich bezig bonden met het decoreren hunner woningen. Onder die decoratifin waren zeer prachtige en die den smaak der ontwerpers eer aandeden. Op de BreedestraatHoogewoerd, Nieuwsieeg, Heerengracht, Oude Vest en niet hel minst op de Botermarkt zag men daarvan de verrassendste proeven. Eene menigte wandelaars bewoog zich dan ook langs straten en grachten, die al grooter en grooter werd naarmate de aanvang van het feest van den dag naderde. Van elders kwam ook eene aanzienlijke menigte aanslroomen om de feestviering bij te wonen. Ten 8 ure werd het feest aangekondigd door het lossen van kanonschoten en bet bespelen van het carillon. Kort daarop zag men de stad binnentrek ken de oud-strgders van Noordwgk en Noordw gkerhoutalsmede die uil de gemeente Haarlemmermeer. Zij werden, in rgiuigen gezeten, door hunne dorpsgenooten in plegtslatigen optogt herwaarts gebragt. De optogt van Noordwgk en Noordwijkerbout trok vooral de aandacht, zoowel door de nette kleeding der deelnemers en hunne fraaije banieren, als door de goede orde die iu acht werd genomen. Aan hel station van den spoorweg was natuurlijk de drukte buitengewoon grootzoo door de aankomst van twee bataillons grenadiers en jagers uit 's Hage met de muziek, die zich nabg hel station in orde van parade stelden als door de menigte die getuige wilde zgn van de ontvangst der overige oud strijdersdie met de spoortreinen ten half 11 ure verwacht werden. Het was dan ook niet zonder moeite dat men, toen de bedoelde oud-strij ders aangekomen en op Zomerzorg door eene deputatie der feestcommissie 41 £i t) Voor nachtverblijf waren ingerigt, behalve bet Invalidenhuis, de Baaibal bet Elisa beth—gasthuis de diaconieschool en de kazerne aan de Wittepnoii. De inrigting der lokalen was voortreffelijk en der bezigtiging overwaardig. De manschappen van bet bal. infanterie, alhier in garnizoen, hebben zich met lof van deze werkzame taak gekweten. Daarenbo ven hadden zich ook een aantal ingezetenen aangeboden om oud-strijders te herbergen waaronder zelfs enkele op de meest onbekrompen wijze.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1