Election of Representatives en L. K. Aegidi en L. Klauholds Staatsarchio|l met bijlage over Hertog Fredcrik's VIII aanspraak op Sleeswijk-Hol- slein, 18(35voor de Literarische, door bijzondere vergunning van Heeren Curatoren, eene aanzienlijke partij boekwerken over oudere en latere Munt en Penningkunde, als L. Muller's Münsen des T/iracischen Königs Lysi- machus, Kopenli. 1858. Langlois, Numismatique des /drabes avant l'Is lamisme, Paris 1859. Evans, Coins of the ancient Britons, Lond. 1864. Hawkins, Silver Coins of EnglandLond 1841. Morin, Numismatique du DatiphinéParis 1854. De LorichsMédailles CeltibériennesParis, 1852. en lloudardNumismatique IbèrienneParis 1859. Voorts, om niet meer te noemenhet onlangs in Frankrijk uitgekomen voor de geschiedenis der Nederlandsche drukpers merkwaardige werkje van Eug. Halin, les Ga zettes de la HollandeParis, 1865. Eindelijk, voor de geschiedenis onzer overzeesche bezittingen, ten dienste der thans hier gevestigde afdeeling van de voormalige Delftsche Akademie. werden aangekocht J. Cameron, Our tropical possessions in Malaian In dia, Lond. 1865. W. A..van Reesde Bandjermasinsche krijg1859 1863, Arnhem, 1865. S. E. Harlhoorn Het onderwijs bij de volken van Néér- lands Oost-IndieHaarl. 1865. W. Baron d'Almeida, Life in Java, Lond. 1864. en het Jaarboekje van Celebes 1864 en 1865. Men heeft gemeend dit een en ander nog voor het einde des loopenden Akadcmiejaars te moeten tncdedeelen. lie commissie lot regeling van de verschillende aangelegenheden be trekkelijk de feestviering alhier op den 27slen Junij aanst. heeft ter kennis gebragt van de oude strijders uil de provincie Ztiidliollaiidwier woonplaat sen van de spoorweglijnen te ver verwijderd liggen om op den 27sten Juni] nog des avonds behoorlijk te kunnen te huis komen, dat voor 150 hunner in de school in de Kamp alhier behoorlijke huisvesting in gereedheid is ge bragt. Zjj die hiervan verlangen gebruik te maken, zullen zich ter beko ming van liet vereischte bewijs, vóór of op den 27sten Junij, op het raadhuis alhier kunnen aanmelden. Tol hel feest alhier, op Dingsdag aanst., zal uil de provincie Utrecht een 140 lal oude krijgers opkomen en uit de proviucie Gelderland ruim 200. Uit Valkenburg meldt men ons hel volgende: Even als op vele andere plaatsen zijn de kinderen der openbare school te Valkenburg den 20sten Jnnij op kosten van den heer burgemeester J. Muller onthaald op chocolade, brood enz., terwijl allen daarenboven nog een prijs ontvingen, meestal be trekking hebbende op den veldslag van Waterloo. Eere zij hem toegebragl, die vroeger op hel Oranjefeest en heden op het Waterloofeest alles in hel werk stelde om de herinneringen van voor 50 jaren bij de jeugd levendig te houden. Te Voorschoten zijn Dingsdag II. de schoolkinderen feestelijk genoo- digd geweest. Na hel zingen van eeriige toepasselijke liederen hield de bur gemeester eene toespraak en werden de kindereu op allerlei versnaperingen onthaald. Op hel lijk van den verongelukten postillon van Oijenwaarvan in ons vorig nommer is gemeld, heeft te Voorschoten geneeskundig onderzoek plaats gehad. De dood moei terstond na den val gevolgd zijndaar hij onderzoek is gebleken dal den ongelukkige zes ribben aan de linkerzijde, een aan de regterzijde, benevens hel borstbeen, gebroken waren, liet ver moeden, dat die persoon in de postkar zon geslapen hebben en daardoor het sein van den nachtwagen niet gehoord heeft, is niet bevestigd. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaterdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Dingsdag 4 Julij a. s, zullen provinciale staten der onderscheidene provinciën in de hoofdplaatsen hunne gewone zomervergadering houden. De minister van financiën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat in hel jaar 1865 zal worden aangesteld één surnumerair voor de dienst der directe belastingen en het kadaster; dat op den 16den Augus tus aanst. zal worden afgenomen het vergelijkend examen, in art. 1 van het kon. besluit van 13 Junij 1860, n°. 53, vermeld, en dat de verzoek schriften om toelating tot dat examen behooren te worden ingezonden aan het dep. van financiën vóór of op 15 Julij aanst. Volgens de N. R. C. is de mededeeling van de K.C., betreffende het voorstel bij den kerkeraad door drie ouderlingen ingediend, niet geheel juist; de kerkeraad namelijk heeft het voorstel alleen afgestemd om den vorm, en niet omdat de kerkeraad legen de uitvoering van hel bekende art. 23 van hel synodaal reglement gezind is; dat ten overvloede blijkt uit het in eene volgende vergadering met groole meerderheid van stemmen aan genomen voorstel, om op nieuw bij de synode aan te dringen op de uitvoe ring van genoemd artikel. Volgens berigten uit een groot aantal plaatsen is de herinnering aan Waterloo overal met geestdrift gevierd, door het houden van optosten, het ontsteken van illuaiinatiëu enz. Aan de oud-krijgers van 1813—1815 werd meest overal eene gepaste hulde gebragt. Te Baarn weiden, gelijk gemeld is, Maandag II., bij gelegenheid der viering van hel Waterloofeest, BH. KK. 11H. prins en prinses Hendrik pleg- tig ontvangen als ambachtsheer en vrouw der plaats. Des namiddags kwa men de vorstelijke personen van het Loo te Soesttlijk aan zij werden aldaar ontvangen door graaf van Bijlandt, hofmaarschalk, en den heer Collard, rentmeester. De laatstgenoemde rigtte tot de nieuwe bewoners het woord. Des avonds ten 9 ure ging de burgemeester met de wethouders in plegtigen optogl, door de eerevvachlen te paard en te voel, de Arnhemsche schutterij cu een bijzonder muziekcorps verzeldnaar het lustslot, alwaar zij werden ontvangen. De burgemeester heet te in eene sierlijke rede ambachtsheer en vrouw welkom, waarop Z. K. H. prins Hendrik op zijne bekende wel willende wijze antwoordde, fill. KK. HH. namen daarna plaats op den breeden perron, om het vuurwerk te zien, dal van wege het gemeentebestuur aan den ingang der groote laau voor liet paleis werd afgestoken. Na afloop daaarvan gaven HH. KK. HH. gehoor aan de uitnoodigingom de fraaije verlichting van het monument, aan den held van Qtiatre-Bras gewijd, te bezigtigen en hel keurig versierde en verlichte dorp Baarn te bezoeken. Als eene bijzonderheid wordt uit Harlingen gemeld, dat niet alleen de Engelsche schepen, welke in die haven verblijf hielden, maar ook de Fran- sclie bij gelegenheid der Waterloo-festiviteiten deel namen aan de algemeene vreugdebedrijven door lustig de vlaggen te laten waaijen, en dat ook de ge zagvoerders en verdere opvarenden blijkbaar met genoegen de optogten en voiksvermakelijkheden hebben bijgewoond, ja zich zelfs, zonder aansporing van anderen, met oranjelinten hadden getooid. Gisteren zijn te Vlaardingen twee broeders, die aldaar in het Prikke- gai aan het zwemmen waren, verdronken. Zij zijn, elkander vasthoudende, opgi haald. Het prov. geregtshof van Drenthe heeft de kolonisten J. W. de Mooy en J. C. van Sclienck schuldig verklaard van op den 24s,cn Febr. II. den ontslagen kolonist J A. Slieber te hebben beroofd en vermoord. Zjj zijn dientengevolge veroordeeld tot de straflfe des doods, uit te voeren binnen I Assen. 's GRAVENHAGE, 22 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. J. E. Lcbens, grif fier der staten van het hertogdom Limburg, te Maastricht, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, 3de klasse, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken, en aan den onder- intendant 2de kl. W. F. Meyl, werkzaam bij hel ministerie van oorlog, tot liet dragen van de versierselen van ridder 4de kl. van de orde van Medji- dié, hem door den Sultan van Turkye geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: lot substituut griffier bij de arrond.-regt- bank te Deventer de lieer mr. F. G. Houck, thans griffier bjj het kanton- geregt te Oldenzaal; en tot notaris te Terborgde heer G. II. van Everdin- gen, cand.-notaris en burgemeester der gemeente Buren. Aan den heer M. J. van Deyl is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uil de betrekking van spoorweg-opziener. De plaatsing van den luit. ter zee l»lc kl. C. Star Nauta, op het wachtschip te Vlissingen, is ingetrokken, zoodat hij voorloopig op non activiteit zal blijven. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, van 20 Junij, zijn bij den waterstaat bevorderd: tot opzigter lste kl. J. Justema, thans opzigter 2de kl.; tot opzigter 2de kl. D. Kramer, thans opzigter 3de kl.; tot opzigter 3de kl. F. J. 11. Pommée, thans opzigter 4de kl. Bij gelijke be schikking is, na voorafgaand vergelijkend examen, benoemd tot opzigter 4de kl. A. C. Haartsen. De minister van oorlog zal dingsdag aanst. geen gehoor vcrleenen. Het prov. geregtshof in Zuidholland, kamer van strafzaken, heeft den sclieepsgezagvoerder H. C. Kool schuldig verklaard aan diefstal, als schipper, van zaken hem als zoodanig toevertrouwd en hem veroordeeld tot eene tucht huisstraf voor den lijd van vijf jaren, in de kosten en tot aanplakking van een extract uit het arrest te 's Gravenhage en Delfshaven. Burgemeester en wethouders zijn voornemens om de oud-strijders van 1813—1815 en ridders van de Militaire Willemsorde uit te noodigen zich op Dingsdag den 27slcn dezer, des morgens, op het raadhuis te verzamelen, ten einde van daar onder hun geleide en dat van een of twee compagniën der schutterij, als eerewaclil, zich naar het station van den spoorweg te begeven. Twee der oud-strijders uit den slag van Waterloo alhier kunnen liet voor ben te Leydeu ingestelde feest niet bijwonen. De oude heer Danner, een geacht ingezeten, heeft ten gevolge van een val zijn been gebroken; terwijl de andere strijder, wiens naam wij niet met zekerheid kunnen ver melden, bij hel halen zijner kaart van toegang voor de feestviering te Ley- den, van de trappen van het stadhuis is gestort, waardoor zijn sleutelbeen gebroken is. Beiden verkeercu in zorgelijkcn toestand. BUITENLANDSCHK BEMGTEN. RËLfilË liet slagveld van Waterloo is Zondag II. door een aantal personen, meest Duitsehers en Nederlanders, bezocht. Door een 40-tal leden van het Turnverein te Brussel en een 30-tal leden van de Ned. jongelingsvcreeniging aldaar zijn de punten bezocht, alwaar de hevigste gevechten werden gele verd. Op die plaatsen werden toespraken gehouden en de Duitsche en Ne derlandsche volksliederen gezongen. Ook weid aan het voetstuk van het gedenkteekende .Leeuw van Waterloo, een immortellenkrans gehecht. De Belgische schilderschool heeft een zwaar verlies geleden De be roemde schilder Wiertz is dezer dagen overleden. Te Pepinster heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De facteur van de post liep langs een goederentrein, die van Luik aankwam, met de bedoeling om zoodra die voorbij was over te steken; door het geraas van den voortrijdenden trein hoorde hij niet den sneltrein, die achter hem aan kwam. In een oogenblik tijds lag hij vermorseldhet hoofd opengespleten en van de romp gescheiden, het bovengedeelte van het ligchaam met de armen gescheiden van het ondergedeelte. Het lijk leverde een afgrijselijk gezigt op. ENGELAND. LONDEN. 20 Junij. Men verneemt, dal alle aanstalten voor het leggen van den telegraaf kabel ter verbinding van Ierland met Newfoundland voltooid zijn, en dat de Great Eastern deu 10deu Julij de reis zal aannemen oni dien kabel in den Oceaan te brengen. Te Plymouth is bij hel stedelijk bestuur officieël berigl van de admi raliteit ontvangen, dal het bezoek der Fransche vloot aldaar niet vóór Au gustus te verwachten is. Nabij Birkenhead zijn dezer dagen de stieren en koeijen van den heer llcgars in het openbaar verkocht. De 17 dieren hebben eene som van ruim ƒ100 000 opgebragt. Een der slieren is door den hertog van Devonshive gekocht voor ƒ7500. Volgens berigten uit New-York van den 10df,n heeft het fort Sabina in Texas zich overgegeven. Te Nashville had een zware brand gewoed. De planters van het zuiden keeren in zoo grooten getale naar hunne landgoederen terug en de kooplieden van die gewesten hervatten hunne za ken zoo ijverig, dat er grond beslaat om te hopen, dat de zaken in het zuiden met veel minder moeiie, dan eerst gedacht werd, weder in den regelmatigen gang zullen komen. In de eerste vijf maanden dezes jaars zijn te New-York 46086 land verhuizers aangekomen, legen 68078 in heizelfde tijdvak van het vorige jaar. FRANHKIJk. PABUS, 20 Junij. De keizer heeft met prins Napoleon een onderhoud gehad, dal twee uren heeft geduurd. De keizerin heeft de gevangenis La Roquetle, waarin zich alleen jeug dige misdadigers bevinden, bezocht en aldaar vier uren doorgebragt. De heer Dnpin heeft in den senaat de tegenwoordig aan de orde zijnde staking van arbeid Ier sprake gebragt. Hij zeide, dat de werkende stand een betreurenswaard gebruik maakt van de wel op de coalitiën en gaf als zijne meening Ie kennen dat de regering de zaak in ernstige overweging behoorde te nemen. Wilde het bewind genoemde wet niet intrekken, dan ware hel misschien noodig nieuwe strafbepalingen vast te stellenen daarbij zou men stellig op de medewerking van den senaat en hel wetzevend ligchaam kunnen rekenen. Vele leden gaven bljjken, dat zij het gevoelen van den heer Dupin deelden. Men wil wetendal het wets-ontwerp betreffende den verkoop van bosschenaan den staal toebehoorendereeds is ingetrokken.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2