LEYMCHE COURANT. 1865. MAANDAG 19 JUNIJ. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel /aars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 11 KR -IJ K. BURGEMEESTER sn WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren hij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de be reids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteegzullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk II, van den 20 tot den 23 Juiiij. telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarlelter gedurende 1865 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter t). Burgemeester en Wethouders voornoemd, I.ey!)en 1 Junij 1865. D. TIEBOEL S1EGENBEEK Burgemeester y. PUTTK.AMMER, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 15 tot den 22 Junij aansl. (deZondag uitgezonderd), van des voormiddags ten 10 tot 's namiddags ten 1 uur, en dat de loling zal plaats hébben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel op Vrijdag den 23 Junij 1865, 's voormiddags te 10 uren. Wordende dezoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Vrijdag den 23 Junij 1865, \s' namiddags ten 1 uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaatse op le komen, op den dag en het unr in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeiven tot de lo ting op te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagt'6Jo -ai u, voting swviin„... '"-j 'i *JC Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: lo. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken: 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijf honderd zeventig strepen. 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan de athenaca en de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in diensl van den Staat, le lande of ter zee, hebben bekleed, ui door eervol ontslag de diensl verlaten hebben of gepensionneerd zijnzoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8». die°in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eencr be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligting niet om zich te doen inschrijven; 9°. de broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk gelal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (inet de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algerneene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verslaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenenaanspraak mogten vermeenen te kunnen makenzoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 30 Junij aanstaande, des voormiddags tnsschen 10 en 1 uur, op het Raadhuisten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschied;'— zullende op de reclamen, zoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyben, 13 Junij 1865. y. PUTTK.AMMER, Secretaris. IS JUNIJ IS ld. Morgen zijn er vijftig jaren verloopen sedert den dag, waarop in de velden van Waterloo een strijd werd gevoerd, die onder de wereldgebeurtenissen met bloedige letteren in de geschiedrollen staat opgeteekend; het was de laatste strjjd van Europa's verbonden niagleu legen den Franscben over- heerseher, die, van zijn verbanningsoord teruggekeerd, hen op nieuw aan zijne zegekar trachtte te kluisteren. Gewigiige dag, waaraan ieder vader landlievend gemoed met weemoed zal denken. Terwijl hel een traan wijdt aan de nagedachtenis van zoovelen die gevallen zijn in den kamp voor hel behoud des vaderlands, zal hel zich tevens dankbaar verheugen over de zegepraal, waarmede die strijd werd bekroond. Nederlands hoogste belan gen toch stonden hier op het spelwant de eerst kortelings herkregen vrijheid en onafhankelijkheid werden met volslagen vernietiging bedreigd, en dal men daarvan ten volle overtuigd was, getuigde de angstvolle bezorgd heid, waarmede ieder de lijdingen van het oorlogstooneel te gemoet zag, waarbij men zich tiiel durfde ontveinzen, dat de kans op de overwinning uiterst hagchelijk stond. Die overwinning viel aan de verbondenen ten deel en daaraan had het Nederlandsche leger, onder den toenmahgen prins van Oranje, vooral bij den met zooveel verbittering gevoerden strijd bij Quatre- Bras op den 16den, een roemrijk aandeel. Nederland was daardoor gered, zijn volksbestaan op nieuw verzekerd. Teregt mag dus het Nederlandsen.. min J u af, ut uciAuuizen vereeiiigellom liet Opper wezen te danken voor de redding uit het gevaar, waarmede het toenmaals werd bedreigd. En werd door de natie de herstelling harer onafhankelijkheid ua 50 jaren plegtig gevierd, wie zal het wrakendat zjj ook thans op eene gepaste wijze hare vreugde b(j deze herinnering aan den dag legt. Allerwege zijn dan ook toebereidselen gemaakt voor eene nationale feestviering op morgen of volgende dagen. En Leyden zou ook hierbij niet achterblijven, zoo niet het feest, dal de hooge regering den oud-strijders van 1813—1815 wil aanbieden op den 27llcn binnen hare muren stond gevierd te worden, en men gaarne wil voldoen aan de uitnoodiging om aan dat feest allen mogclijken luister bij te zetten. De met vlaggen getooide stad zal intusschenverwachten wij, toonen, dat de hetinnering aan 18 Junij 1815 den ingezetenen dierbaar is. BINNE^ANDIsCHE BEttlüTKN. LEY DEN 17 Junij. Aan den verjaardag van tl. M. de koningin werd lieden op de ge wone wijze gedacht. Wegens de bestemming thans aan de Ruïne gege ven werd door de bezetting geene parade gehouden. Heden avond heeft de contra-partij plaats door de burgerij aan hh. studenten aangeboden, en bij het afdrukken dezes vereenigen zich de fees telingen op het Ruïne-plein. Dat lerrein heeft door de zorg der feest com missie in zeer korten tijd een geheel ander aanzien gekregen, en de tegen woordige inrigting maakt op den beschouwer den allergunstigsten indruk. In dien het weder het niet verhindert, zal de verlichting van het feestterrein, naar de op groote schaal gemaakte toebereidselen te oordeelenuitermate prachtig zjjn. Ook dit feest moge den bezoekers een aangenaam genot op leveren en een goede uitslag de vele moeiten der commissie vergoeden. Naar men verneemt zijn door het dep. van oorlog aan de commissa rissen des konings in de onderscheidene provinciën de vereischte toegang- kaarten toegezonden voor de strijders, die aan het feest alhier op den 27c° dezer zullen kunnen deel nemen, benevens een staat van de namen dier oude krijgers, die zich vroegtijdig daarvoor hebben aangemeld. Voorts zjjn hh. burgemeesters uitger.oodigd ler kennis van de belanghebbenden te bren gen dat, althans voor zoo veel dit mogelijk mogt wezen, op hel feest het eereteeken, ingesteld bij kon. beslui! van 10 Mei, alleen aan die feestge- nooien zal worden uitgereikt, die hunne geldige aanspraken op het eeretee ken tijdig genoeg hebben kenbaar gemaakt. Ook zal den reglhebbenden worden kennis gegeven, dat diegenen, die op het feest niet tegenwoordig zullen zijn en hunne aanspraken op het eeremetaal reeds hebben voortge- bragt of zij die dit nader nog mogten doen, het eereteeken te zijner tjjd door tusschenkomst van de hh. burgemeesters zullen ontvangen. Men verzekert, dal uit de provincie Zuidtiolland alleen aan ruim 800 oud-militairen de toegangkaart voor hel feest alhier zal worden uitgereikt. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenouienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 109 lot 120 personen. Tc Leyderdorp is men voornemens ter viering van het herinneringsfeest aan Waterloo Donderdag aanst. een optogt le houden. De minister van financiën heeft ter kennis van hel algemeen gebragt, dat op den I0dcn dezer maand en volgende dagen iu den omloop zijn out-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1