Arl. 1G. Na hel defileren verlaten de (roepen de Ruïne en marcheren naar de kazernen of de hun aangewezen verzamelplaatsen terug. Art. 17. Na den afloop van de parade worden aan de ridders, die na 1815 zijn benoemd, in de ridderzaal eenige verversehingen aangeboden. Art. 18. Des namiddags ten 5 ure middagmaal voor de oud-strijdersde invaliden en de ridders van 1815. Het kapittel der Militaire Willemsorde en de leden der feest-commissie zijn daarbij tegenwoordig. Voor zooverre de ruimte het toelaat, wordt het middagmaal gehouden in het Invalidenhuis, voor de overige gasten worden tafels aangerigt in de Hooglandsche kerk. Art. 19. Na den afloop van hel middagmaal wordt de avond doorgebragt met het bezoeken van die plaatsenalwaar door de zorg van het gemeente bestuur, ter eere van de oud-strijders, festiviteiten zullen plaats hebben. DERDE AFDEEL1NG. Art. 20. Woensdag den 28"™ Junij, des morgens ten 9 ure, vertrekken de oud strijders, aan wie huisvesting is verstrekt, naar het stationsgebouw. Aan hen wordt uitgeleide gedaan door eene deputatie uit de feest-commissie, door de muziek der schutterijhet bataillon infanterie der bezetting en een detachement veldartillerie te paard, welke troepen zich ten 8.45 ure vóór hel Invalidenhuis moeten opstellen. Bij hel vertrek van den spoortrein, ten 10.15 ure, geven eenige kanonschoten den afloop van het feest te kennen. Algemeene bepalingen. Art. 21. De militairen in activiteit en op non-activiteit, die het feest zullen bijwonen, verschijnen in groote tenue, de officieren uiet de sjerpen om. De gepensioneerden worden verzocht, zoo mogeljjk, in uniform te verschij nen, terwijl de ridders van de Militaire Willemsorde het kruis in groot formaat dienen te dragen. Art. 22. De ingezetenen van Leyden worden uilgenoodigd om hunne woningen door vlaggen als anderzins een feestelijk aanzien te geven. Art. 23. Piketten cavalerie zullen in de straten, langs welke de oplog- len plaats hebben, lot bewaring der goede orde medewerken. Art. 24. De oud-strijders worden dringend verzocht de aan hen uitge reikte toegangskaarten mede te brengen en bij zich te houden, dewijl geen oud-strijder zal worden toegelaten zoo hij daarvan niet is voorzien. Daar de ridders kenbaar zijr, door hel kruis waarmede zij zijn versierd, worden aan degenen, die na 1815 zijn benoemd, geene toegangskaarten uitgereikt. Aldus door Z. M. den Koning goedgekeurd. De Commissie, belast met de regeling van hel feest, Duycker, II. Hardenberg, D. Tieboel Siegehbeek Leiden, 13 Junij 1865. v. Puttkajimer, B. W. Wttewaall. Heden hield de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhier in het gebouw der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen hare 99ste algemeene vergadering. De voorzitter, prof. de Vries, opende deze met eene welspre kende rede, waarin hij, na een op de afgeloopene en de op handen zijnde feestviering passend woordin verband gebragt met hel door de maatschappij in 1866 te vieren jubel, te hebben doen voorafgaan, de dertien in hel alge- loopen jaar aan de maatschappij door den dood ontvallen leden korlelijk herdacht, aanwees, wat de maatschappij sedert de vorige algemeene verga dering in het belang der vaderlandsche letterkunde verrigt had en wal haar thans te vcrrigten stond, en len slotte haren tegenwoordigen toestand schetste. Vervolgens las de secretaris hel verslag der handelingende bibliothecaris dat van den staat der boek- en andere verzamelingen, en deed de pen ningmeester mededeeling der rekening over het gesloten jaar. Daarna werden tol bmnenlandsche leden gekozen: mp. J. W. Staats Evers advocaat te Arnhem; D. Ltibach, med. dr. te Haarlem; dp. D. Bierens de Uaan, hoogleeraar te Leyden; F. F. Karseboom, advocaat-generaal bij den hoogen raad, te 's Gravenhagedr. J. W. G. van Oordt, leeraar aar. het gymnasium en de hoogere burgerschool, te's Gravenhage; mr. J Luzac, secretaris van curatoren der hoogeschool te Leyden; mr. B. D. 11. Tellegen, hoogleeraar te Groningen; inr. W. P. Sa ut ij n Kluit, advocaat te Amster dam; .1. A. van Hamel, predikant bij de Waalsche gemeente, te Leyden; P. A. Tiele, boekhandelaar te Haarlem; dr. D de Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leyden; mr. P. van Bemmelen, lid van de arron- dissemenls-regtbank te Alkmaar; dr. A. H. G. P. van den Es, conrector van het gymnasium te Groningen; mr. G. M. van der Lindenlandsadvocaat te 's Gravenhagemr. P. F. Hnbrecht, te Rotterdam; mr. A. E. ,1. Mod derman, hoogleeraar te Amsterdam, en tot buitenlandscheEugèue Hatin, te Parijs; prof. Max Miiller, te Oxford, mr. J. G. Burman Becker, te Ko penhagen. Buitendien werden lot eere-leden benoemd mr. J. Pan en dr. Hoffmann von Fallersleben. Verder werd omtrent de uitgave van het gedicht den Roman van de Rosedoor dr. Verwijs bewerkt, na eenige discussie besloien, de voorge stelde toelage toe te staan en, met inachtneming van art. 129 der wet, den heer Ntjhoff van de bepaling van art. 109 der wel vrijstelling verleend. Daarop werd tot lid van het bestuur, voor den in October e. k. aftreden- den bestuurder prof. Prins, gekozen prof. Fruin, en dr du Rieu, die op genoemd tijdstip als secretaris aftreedt, als zoodanig herkozen. Voorts werd den voorzitter, bij monde van een der leden, de dank der vergadering gebragt voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijne laak had gekweten, en verklaarde hij zich, op uitnoodigingbereid zijne toespraak voor de in druk te verschijnen Handelingen af Ie staan. Des namiddags vereenigden de leden zich op Zomerzorg aan eer.en vriend- schappeltjken maaltijd. In eene dezer dagen gehouden vergadering van het provinciaal genoot schap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant is tot lid van die instelling benoemd onze stadgenoot de beer J. M. E. Dercksen. Van goederhand wordt ons het volgende medegedeeld: De spoortrein, die des ochtends ten 10 ttre 12 min. van Leyden naar Amsterdam vertrekt, is verleden Zondag 11 dezer aan een groot ongeluk ontsnapt. Deze sneltrein is, legen de bestaande regeling in, van Leyden vertrokken, vóórdat de sneltrein uit Amsterdam, die ten 10 tt. 15 min. alhier moet aankomen, nog gearriveerd was. Ten gevolge daarvan ontmoetten, voorbij Warmond, de twee sneltreinen elkander op hetzelfde spoor. Met veel inspanning gelukte het de beide machinisten nog bij tijds te stoppen en daardoor eene anders onvermijdelijke botsing te voorkomen, die waar schijnlijk de noodlottigsle gevolgen zou gehad hebben. De trein van Am sterdam is daarop ternggestoomdtotdat de twee treinen elkander aan het station Piet-Gijzeubrug konden passeren. Daar wij reden hebben te onderstellendat de directie der Hollandsche spoorwegmaatschappij met opzet van hel voorgevallene onkundig is gehouden door hen, aan wier achteloosheid dit gevaar te wijten is, meeuen wij dat hieraan de meest mogelijke ruchtbaarheid behoort gegeven te wordenten einde liet te brengen onder de oogen van henwier belang en pligt mede brengt daarnaar onderzoek te doen. Onder de passagiers zijn er die, des verzocht, bereid zjjn nadere informatiën te geven. Is liet crediet der Holi. maatschappij b(j een streng onderzoek naar de oorzaken hoe zoo iels gebeuren kon, en wie de daaraan schuldigen zijn, ten sterkste betrokkennog veel krachtiger zijn de eischen van het reizend pnbliek, dat zjjn leven niet door de achteloosheid van spoorwegbeambten zoo roekeloos worde op hel spel gezet. Niet alleen de directie der Holi. spoorwegmaatschappij is lot onderzoek verpligt, maar ook de justitie, en wij twijfelen nietdat beide deze hunue pliglen met naauwgezelheid zul len weten te vervallen. Dezer dagen is bij de boekhandelaars Schreuder en van Baak uitgeko men een versje op het feest van Waterloo, gemaakt door een Leydschen weesburger. Al is de dichterlijke waarde dairvan niet zoo heel groot, toch heeft het zjjne waarde als product van zulk een auteur, en mag als zoodanig gerust een plaats innemen onder de Waterloo's poëzij. Die een volledige verzameling van deze poëzij hebben wil, vergele dit versje niet. Maar niet alleen in deze, wjj zouden het in ieders handen wenschen, om hel belang van onzen Leydschen weesburger, ten wiens voordeele het wordt uitgegeven. Hel is heel goedkoop: het kost geen cent meer dan één cent. Die dit niet de moeitewaard rekent, neme een tien- of honderdtal exemplaren, ter verspreiding onder kennissen, dienstbaren en onderhoorigen. Het heeft Z. K. 11. prins Fredcrik der Nederlanden behaagd voor 1000 exemplaren in te teekenen, zonder er evenwel meer dan één te willen ont vangen. Of hel Z. M. den koning behagen zalzijne aandacht daaraan te schenken, is nog niet bekend. Maar intusschen moge het versje onder ons, in onze stad, worden verspreid, en een ruim debiet den uitgevers de voldoening geven, dat zij den weesburger van die vele kleintjes ééu groote kunnen ter hand stellen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat in bel jaar 1865 zullen worden aangesteld tien surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen; dal op den 16d™ Augustus aanst.. en volgende dagen, zal worden afgenomen het vergelij kend examen, in art. 1 van het kon. besluit van 19 April 1859, n°. 76, vermeld, en dal de verzoekschriften om toelating tol dal examen belmoren te worden ingezonden aan het dep. van financiën vóór of uiterlijk op den 15d™ Juljj aanst. De stukken bij die verzoeken over te leggen en de on derwerpen waarover hel examen zal loopenworden door de Staatscourant opgegeven. De Nederl. Entomologische verecniging zal hare algemeene vergadering j honden te Arnhem op den 26"™ Augustus a. s. Te Rotterdam is eergisteren en gisteren de jaarlijkscbe algemeene ver gadering gehouden van de Remonslrantsche broederschap, onder voorzitter schap van d'. van Teutem. Zaturdag II. werd te Dordrecht de jaarlijksche vergadering gehouden van de gewestelijke vereeniging Zuidholland van hel Nederlandsche onderwij zers genootschaponder voorzitterschap van den heer J. P. Goedhart. Vele belangrijke zaken, hel onderwijs betreffende, werden behandeld. De rede naar, dr. J. C. van Deventer, afwezig zijnde, zoo werd zijne rede, die lot i onderwerp had hel liooge nut van het opriglen van gemeente-bibliotheken, uilgesproken door den voorzitter. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering te Zierikzee werden benoemd de hh. J. P. Goedhartte Dordrecht, en J. A. van Dijk, te Leyden. Te Rotterdam wilden eergisteren twee personen in eene boot springen, die aan de Boom|ijes voor de Groote Draaisleeg in de Maas lag. Z(j verlo ren echter het evenwigt en vielen beiden in de rivier. Onmiddellijk zonken zij in de diepte weg, en het mogt aan de pogingen, ter hunner redding aan- gewend, slechts gelukken één der drenkelingen te behouden, terwjjl de an der eenige oogenblikken later dood werd opgehaald. De verongelukte behoort Ie Kralingen te huis en laat eene zwangere vrouw en 7 kinderen na Te Nijmegen zal de afdeeling van het Metalen Kruis Zaturdag aanst. feest vieren, waarbij tegenwoordig zal zijn de kapitein-directeur van het garnizoens-bospitaal aldaar, G. J. te Boekhorst, die in Augustus 1831 als adjudant onderofficier, met een peloton dragonders, hij Hasselt het geschut heeft veroverd, waarvan de metalen kruizen zijn vervaardigd, voor welk wapenfeit hij door koning Willem l lot ridder der Militaire Willemsorde 4dc kt. werd benoemd. Genoemde officier heeft deelgenomen aan de krjjgs- verrigtiiigen in 1815 bij Waterloo als dragonder en is een der weinigen uit dien lijd, die thans nog in active dienst zijn. Hel prov. gereglshof van Gelderland heeft den stations-chef te Veenen- daal in hooger beroep schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ont staan van gevaar voor een spoortreinen hem deswege bij verstek veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan. Gelijk men weet was hij door de arrond.-reglbank te Arnhem vrijgesproken. Te Leeuwarden is dezer dagen het zoontje van den heer B., dat des morgens, toen al de huisgenooten nog sliepen, op het dak was geklommen om een nest met jonge musschen meester te wordendaaraf gevallen en onmiddellijk overleden. De studenten te Luik hebben de studenten van alle landen uilgenoo digd om in die plaats een congres te houden tot bespreking van vraag stukken betredende liet onderwijs. Volgens hel programma, zal in de eerste plaats beraadslaagd worden over de verschillende methodes van onderwijs, de vrijheid van onderwijs en het aandeel, dat de geestelijkheid en de staat daarin behooren te nemen. Vervolgens zal besproken worden de quaestie der sclioolpligtighetdhet onderwijs aan meisjes, de verbetering van den toestand der onderwijzers, enz. Met betrekking lot het hooger onderwijs wenscht men te onderzoeken of bel niet regtmatig zij de cursussen publiek en kosteloos te makenen voorts of het niet wenschelijk zij vrije en con currerende leerstoelen op te rigten, ten einde eer. waarborg te hebben tegen mogelijke onverschilligheid der professoren. Overigens wenscht men ieder vrjj te laten om, betreffende hel onderwijs., nieuwe onderwerpen ter sprake te brengen. 's GRAVENHAGE, 15 Junij. Z. M. heeft den luit.-kolonel Camp, militie-commissaris in het 2de district van Noord-Holland, benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is goedgekeurd de benoeming van den heer W. E. Ruh- mann tot directeur te Paramaribo van de Surinaamsche bank. Tot schoolopziener in het 3de schooldistrict van Gelderland is benoemd de heer J. Goethart te Elbnrg. Z. M. heeft goedgevonden 'e benoemen bij den plaatseljjken staf tot 2d™ luit. en plaatsel. adjudant 2de kl. te Arnhem, den sergeant E. P. J. Deffos den Doren, van hel 7de reg. infanterie, en ingevolge zijn verzoek op pensioen te stellen den kapitein W. Pordon plaatsel. adjudant lste kl. tc Wierickerschans. Met den laatslen Junij worden de volgende zeeofficieren op uon-acti- j viteit gebragt: de kapilein-luilt. ter zee jhr. L. B. E von Schmidt auf Al- tenstadt en P. Toutenhoofdde luitt. ter zee lste kl. H. J. baron van Boecop

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2