Per Telegraaf. verdde chef der firma Hel oudste lid der firma is de heer mr. Johannes Enschedéen deze is vroeger lid geweest der tweede kamer. Uit een schrijven van Ameland deelt de IV. C. v. d. H. het volgende mede: Zoo als u bekend is hebben de llollandsche visschers sinds 'enigen tijd bitter geklaagd over de onbeschaamde roofzucht van hunne En gelsche zeebroeders. Het gevolg van die klagten was, dat op boog bevel een oorlogsvaartuig a costi werd aangewezen tot het doen van kruistogten ter bescherming onzer kustvisscherij. In weerwil daarvan blijven de klag ten over de roofzucht der Engelsche visschers aanhoudenonze visschers worden niet alleen van de vangstmaar ook van hun tuig beroofd en wach ten, weinig gesticht over deze Engelsche beleefdheid, met ongeduld naar i ene meer krachtige en afdoende bescherming. Tc Utrecht zal morgen en overmorgen de twaalfde algemeene vergade- ing gehouden worden der vereeniging van Christelijke onderwijzers in Ne derland. Deze vereeniging telt thans 215 leden. De vergadering zal plaats hebben in hel gebouw der lusschenschool van de Ned. lterv. gemeente aan den Springweg. Morgen zal door den heer J. P. Schaberg, hoofdonder wijzer te 'sHage, des avonds eene rede gehouden worden in de Geerle- keik, ter inleiding van de werkzaamheden der vereeniging. 's GRAVENHAGE8 Junij. L. M. heeft tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw bevorderd den heer Vervoorl, oud-voorzitter der Belgische kamer van volksvertegen- voordigers, te Brussel, thans ridder dier zelfde orde. Door Z. M. is aan den heer D. Peereboom Voller, tweeden stads-ge- leesheer, tevens eersten stadsheelmeester, te Batavia, vergunning verleend tot hel aannemen der versierselen van ridder der 2de kl. van de hertogelijke Saksiseh-Ernesiinische Huis-orde, hem door den hertog van Saksen-Coburg- Gotha geschonken. Tol ontvangers der registratie en domeinen zijn benoemd: te Vianen, de heer T. N. van der Stok, thans te Bectstcrzwaagen te üss, de heer I. A. Molhuysenthans te Oirschot. Aan den op zijn verzoek eervol uit de militaire dienst ontslagen kolo- tel van hel reg. O.-l. cavalerie F. C. van der Puit is de titulaire rang van generaal majoor verleend. Tot leden der commissie, belast met hel in dit jaar in Nederland afne men van het examen, bedoeld bij art. 4 van hel kon. besluit van 11 Sept. 18C4, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambte naren bjj de burgerlijke dienst in Ned. Indië, zijn benoemd de navolgende heerentot lid en voorzitter jhr. mr. II. C. van der VVjjck oud-lid in den aad van Ned. Indië, te 's Gravenhagelol leden: dr. T. Roorda, dr. P. J. Vctli en dr. J. Pijnappel Gz.hoogleeraren aan de rijksinstelling voor on derwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde te Leydenmr. S. Key- zer, directeur, en J. J. Meinsma, leeraar aan de gemeente-instelling voor onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde te Delft; J. R. P. F. Gonggrijp, laatstelijk zendeling-leeraar bij de inlandsche Christengemeente te Depok en Toegoe, op Java, thans met verlof in Nederland, te Delft; lr. J. Bosscha jr.inspecteur van hel middelbaar onderwijs, te 's Graven- tage; mr. J. L. de Bruyn Kops, hoogleeraar aan de polytechnische school e Delft; E. Steuerwald, ingenieur van den waterstaat, te 'sGravenhage Jr. R. S. Tjaden Modderman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haar- cm; dr. J. C. van Deventer, conrector aan het gymnasium te Dordrecht; M. R. Bruck, leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage; H. C. Rogge, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leyden; dr. P. Bleeker, staatsraad in buitengewone dienst te 's GravenhageH. Kleyn van de Poll, oud resi dent, te WageningenF. N. NieuwenhuyzeuS. van Deventer Jzn. en D. W. SchifF, Oost-Indische hoofdambtenaren met verlof, te 's Gravenhage en Th F. Schil!laatstelijk lid van de factory der Ned. handelmaatschappij te Batavia, thans te 's Gravenhage; lot lid en secretaris dr. D. J. Sleyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te 's Gravenhage. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet eer het wcts-onlwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uil- en doorvoer in Ned. Indië, bepaaldelijk over art. 1 en hel daarbij ge voegde tarief. De daarop voorgestelde amendementen werden verworpen en hel artikel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 2 werd op ge lijke wijze goedgekeurd. De beraadslagingen over art. 3 worden heden voortgezet. Naar men verneemt, zal op Donderdag 29 dezer voor het prov. geregts- hof in Zuidholland, kamer van strafzaken, worden behandeld de zaak van .1. lireggemanbeschuldigd van poging tol moord, na reeds vroeger lot eenzame opsluiting voor den tijd van langer dan 6 maanden veroordeeld te zijn geweest. Zoo als bekend is, is die poging gepleegd op de huisvrouw van den tapper J. A. van Dam in de gemeente Monster, in den morgen van 19 Sept. jl. Deze vrouw is later gestorven. Die zaak zou reeds den 13de™ Januari; jl. voor hel hof zijn behandeld, maar werd toen wegens ern stige ongesteldheid van den besch. voor onbepaalden tijd uitgesteld. Thans is op grond van eene verklaring van een geneeskundige tot zijne openbare leregtstelling besloten. BUITENLANDSCHE BKR1GTBN. ENGELAN I». LONDEN, 6 Junij. Hel parlement heeft dezer dagen de jaarlijksche opgaven betreffende den slavenhandel van de regering ontvangen. Blijkens deze is Cuba thans de eenige markt voor dien handel. Sedert 1852 is er geen Afrikaan naar Brazilië gevoerd. In het afgeloopen jaar heeft de verboden invoer van Afri kanen op Cuba nog een aantal van 6807 bedragen, hoewel de Spaansche bewindvoerder de pogingen van Engelands gelastigden tot wering van den invoer ijverig ondersteunde. Die invoer is het bedrijf van vermogende maat schappijen met ruime geldmiddelen zij geschiedt met hulp van gewapende stoomboolen van groote scheepsruimte en zoo snel varende, dat zij door de Engelsche kruisers niet kunnen worden achterhaald. De Times deelt mede dal de regering besloten heeft de erkenning der zuidelijke vlag in te trekken en in het vervolg aan alle schependie onder deze vlag varen, verlof te weigeren om in Engelsche havens binnen te loo- I pen. Slechts onder eene voorwaarde zal hun gastvrijheid verleend worden, namelijk dat zij zich onmiddellijk ontwapenen en eene andere nationaliteit aannemen. Lord Russell heeft in een brief aan de admiraliteit kennis van dit besluit gegeven. Men verzekert dat graaf Russell eene depêche heeft gezonden aan den Amerikaanschen gezant alhier, in antwoord op diens laatste schrijven, be treffende de vereischte vergoeding voor de plunderingen der zuidelijke ka pers. De minister moet in die depêche alle verpligtingen lot vergoeding ont kend, doch levens te kennen gegeven hebben, dat men bereid is het geschil met de bondsregering zoo mogelijk in der minne te schikken, ten einde de goede verstandhouding te handhaven. Naar men verneemt heeft de weduwe van den heer Cobden het haar van regeringswege aangeboden pensioen van 1500 onder dankbetuiging, van de hand gewezen. De jongste beriglen uit Bombay luiden ongunstig. In vele streken heerscht de cholera zeer ernstig en sleept vele slagtoffers ten grave. De finan ciële toestand is hoogst ongunstig, zoodal er vele en aanzienlijke faillisse- meuten plaats grjjpen. De krijgsverrigtingen in Bhootan zijn voor het oogenblik gestaakt; eerst wanneer het regeusaisoeu voorbij is zullen zjj worden herval. Volgens beriglen uit New-York heeft de heer staatssecretaris Seward zijne ambtsbezigheden hervat. Op 23 en 24 Mei was te Washington dooi den president Johnson eene groote wapenschouwing gehouden over eenige afdeelingen uit het Zuiden teruggekeerde troepente zaaien 150,000 man sterk. Uet was een schouwspel, hetwelk het nationale gevoel streelde. De wetgevende rnagt van den slaat Connecticut heeft met twee derden van de stemmen besloten de negers in het stemregt te doen deelcn. De Tribune meldt dat de procureur-generaal heeft verklaard, dat hel door den president Lincoln uitgevaardigde besluit van amnestie, als naar diens bedoeling enkel een middel lot demping des opstands zijndethans niet meer toepasselijk is, maar zijne kracht verloren heeft. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Junij Dezer dagen is medegedeeld, dat de bezittingen van den heer Slidell op last der Noord-Amerikaansclie regering in beslag waren genomen. Kor- ten tijd na de aankomst van dien officieusen gezant van het kabinet van Richoiond, ontving hij daarop zeer belangrijke voorschotten van het Zwit- sersclie huis Marquard en C°. De aangeduide inbeslagneming heeft dien ten gevolge niet alleen aan den heer Slidell, maar ook aan het genoemde han delshuis zulke aanzienlijke verliezen berokkenddat de Zwitsersche autori teiten aan den lieer Hitz, Zwitsersche gezant te Washington, depêches dienaangaande hebben gezonden. De verkoop van het schilderijen-kabinet van graaf de Morny heeft in het geheel 1,700,000 frs. opgebragt. ITALIË. Te Turyn is in eene volksvergadering, onder voorzitting van een lid van den senaat, besloten te verklaren dat Italië niet anders met Rome mag onderhandelen dan op den grondslag der vernietiging van de wereldlijke souvereiniteit van den Paus. De vergadering heeft alle sleden van Italië uitgenoodigd zich met die verklaring te vereenigen, en een blijk van hulde aan Garibaldi toegekend. Uit Napels meldt men dat de gemeenteraad alle processiën der geeste- j lijken op de openbare straat heeft verboden. Bij een gedeelte der bevolking vond dit besluit groote afkeuring, maar de groote meerderheid juichte dit toe, even als liet geval was eenigen tijd geleden, toen op last van den ge meenteraad alle beelden, voorstellende madonna's, enz., van den openbaren weg in de stad werden verwijderd. Op 28 Mei heeft de inwijding plaats gehad der Protestantsche kerk aldaar, in tegenwoordigheid van den prefect, den opper-burgemeesiervele andere hoofdambtenaren, personen van aan zien en burgers der stad lot verschillende klassen behoorende. PKIJlgSEN. BERLIJN 6 Junij. Uit Hamburg meldt men het volgende: Een heer, lijdende aan vlagen van krankzinnigheid, verliet dezer dagen in stilte zijn bed. Zjjne vrouw had dit echter bespeurd en gaf naauwlettend acht op zjjne bewegingen, ten einde te verhoeden, dat lijj in gevaar kwam. Eensklaps nadert hij een geopend venster en doet eene poging om zich er uit te storten. Zij wil dit verhinderen, maar de krankzinnige stelt al zijne pogingen in het werk om den tegenstand te overwinnen hetgeen hem ten slotte gelukt. Een oogen blik daarna vallen beiden uil de vierde verdieping op de straal en werden dood opgenomen. Bij den bondsraad te Bern is een verzoek ingediend door het Zwitser sche bankiershuis Marquardl C°.te Parijs gevestigd. Bedoelde firma verlangt, dat de bondsraad bij de Noord-Amerikaansche regering zal aan dringen op den afstand der uitgestrekte gronden in Virginië en andere zui delijke staten, aan die firma verpand voor zeer aanmerkelijke sommen, door haar gesteld ter beschikking van de zuidelijke regering onder JefTerson Davis. De onderhandelingen zjjn gevoerd door den heer Slidell, gezant der zuidelijke stalen bij keizer Napoleon. De bondsraad moet geen lust hebben zich die zaak aan te trekken. 's GRAVENHAGE8 Junjj. In de zitting van de tweede kamer van heden is, nadat ook alle amendementen nopens hel differentieel uitvoerregt

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2