LEYD8CHE COERAN*. 186.1 DONDERDAG 8 JUNIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en f rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEHEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydcn doet te weten, dal aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 31slcn Mei jl invorderbaar verklaard kohier van het patentregt, o»er het dienstjaar 1864 en 1865, vierde quartaalterwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wel bepaalden voet, le voldoen. Etl zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden 6 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. jH NN EN LANDSCIIE BE iiti'fEN LEV DEN 7 Juni). De door hh. studenten onzer hoogeschool bij de gisteren gehouden mas kerade voorgestelde inlogt van jonker Willem grave van Oostervantbinnen Zierikzee (op 10 Aug 1304), was in waarheid »een blijde optogt van Neêr- lands spes patriae door Leyden." Duizenden waren van eluers hier zamen- gevloeid om daarvan getuigen te zijn, thans meer nog dan wel ooit bij eene dergelijke gelegenheid. De optogt verplaatste ons in den tijd van de oorlo gen der Hollandsche graven met de Vlamingen, die in de llde en 12de eeuw hoofdzakelijk om hel bezit van Zeeland plaats hadden, en die bij tusschen- pozing met groote bitterheid werden gevoerd. Ook de inlogt van jonker Willem (zoon van Jan van Avennes, later Willem 111 of Willem de Goede) te Zierikzee was het gevolg eener bloedige worsteling, waarbij de Hollan ders, in vereeniging met de hun verleende hulp van Frankrijk, onder de vlootvoogden Grimaldi en Pedrogue, de Vlamingen, onder Guy van Vlaan deren, na een heeten strijd op de Goude versloegen, en den laatstgenoemden gevangen namen. De bijzonderheden van dien strijd zjjn beknopteiijk ver meld in het vroeger door ons vermelde werkje van den secretaris der com missie tot regeling van den optogt, den heer A. L. van Cattenburch. Ten half 5 ure kondigde de muziek van hel reg. veld artillerie, onder de leiding van den heer Riidersdorfl, alsmede het uileen spatten der in de na bijheid van het akademiegehouw zamengepakte menigte, aan dat de trein geregeld was en zich in beweging stelde. De verschillende groepenwaar uit hjj bestond, vormden een geheel van ruim 200 personen. Vier claroen- blazers, met de wapens van Holland, openden den trein. Zij weiden ge volgd door eene bende speerknechten te paard. Daarop volgden, voorafge gaan van twee stadsboden van Zierikzee eu den banierdrager dier stad heer Boudewijn van Yerseke en heer Jan van Cruyningen, die binnen de stad de teugels van het bewind in handen hadden, te paard; voorts de ste delijke regering van Zierikzee. Op deze volgde, voorafgegaan door vier voetknechten, heer Guy van Namen, zoon van den graaf van Vlaanderen, krijgsgevangene, te paard; na hem kwamen de ridders Jchan dcHonligny, Nikolaas Persynheer van Axele, en de knapen Gerard van Heemskerk en Willem van Haarlem, allen te paard. Soeteman van Bleyenburgh vertoonde daarop de veroverde banier der Vlamingen en werd gevolgd door een wagen met krijgsgevangenen, een viertal krijsgevangenen te voel en eene bende voetknechten Na dezen volgden de vertegenwoordigers van de orde der Tempelieren, de prior der kommandery en tempelridders, met hunne schild en ljjfknapen, voorts 's Graven messagier en rentmeester, de wapenkoning van Holland, Zeeland en Henegouwen, voorafgegaan door twee wapenbo den, en gevolgd door de herauten van Holland, Henegouwen en Zeeland. Op dezen volgde heer Willem van Naaldwjjk, erfmaarschalk van Holland, en daarna een tiental Zierikzeesche knaapjes. Onmiddellijk na dezen viel het oog op den held van den dag Jonkheere Willem grave van Oostervant, te paard, omgeven door zijne edelknapen en gevolgd door zijne schild en lijfknapen, 's Graven kapelaan, klerken, valkenier en minstreelen. Nu volgden een tal van ridders met hunne schild- en lijf knapen, meest allen te paard, waaronder heer W'ittc van Haemslede en heer Nikolaas heer van Putte en Slrycu, die zich in den strijd tegen de Vlamingen zeer ver dienstelijk hebben gemaakt Heiuier GrimaldiGenueesch vlootvoogd in dienst van den koning van Frankrijk, eu Jelun Pedrogue, onder-vlootvoogd van Frankrijk, die jonker Willem in den strijd tegen de Vlamingen had den bijgestaan, de eerste voorafgegaan van wapenboden, herauten en ba nierdrager. Vervolgens kwamen de vertegenwoordigers der gilden, namelijk die der smeden, volders, wevers en schippers, met hunne banieren, en daarna nog heer Gerrit van Poelgeest en enkele andere edelen met hunne knapen. Met een twintigtal zeelieden en daarna nog met eene bende speer knechten werd de trein besloten. De muziek van het 3d' reg. dragonders, onder leiding van den heer Stein, liet aan het einde hare vrolijke loonen hooien. In deze orde doorliep de trein den bij hel programma bepaalden weg, die van zoo grooten omvang was, dat ieder ruimschoots de gelegenheid had hem le zien. Op de Ruïne thans in een feestterrein herschapen, werd de pauze aangenaam doorgebragt, Ie midden van vele heeren en dames, die, daar het terrein ook voor hel publiek toegankelijk was gesteld, van deze gelegenheid gebruik maakten om de costumes meer van nabij te beschouwen. Ten half 11 ure werd de trein op nieuw geregelden begaf men zich op weg om nogmaals bij algemeene illuminatie de stad in verschillende rigtingen te door kruisen. Overal werd toen de stoet door de meer en meer in opgewonden stemming geraakte menigte met gejuich begroet, en op vele plaatsen in een looverachiigcn gloed van Bengaalsch vuur gehuld. Op enkele plaatsen zag men ook bij hel voorbijtrekken van den trein vuurpijlen het luchtruim door klieven. Ten 1 ure was men weder aan hel uitgangspunt, het akademie gehouw, aangekomen, alwaar de trein werd ontbonden. Blijkbaar was aan dezen optogt door lib. studenten groote zorg be steed. De costumes waren over hel algemeen prachtig; schitterend waren helmen en malienkolders van ridders en edelenen fraai bewerkt hunne veelkleurige banieren, zoodat ook weder deze optogt aan stadgenoot en vreemdeling een groot ge. oegen heeft verschaft. Dank z(j daarvoor loege- bragt aan het studenten-corps en inzonderheid aan de commissie, die met de regeling der maskerade is belast geweest, den hh. J. D. C. C. W. de Constant Rebecque, A. L. van Cattenburch, R. J. Loisel, A. P. R. C. van der Boreh lot Verwoldc en A. van der Goes, alsmede aan hen, die bjj de uitvoering dezen ter zijde stonden en als herauten op het geheel toezigt hielden, den lib. H. Wiersma, J. F. Schuurbcque Boeije, 11. M. de Wendt, I'. C. Yintcent en J. M. van Beyma tlioe Kingma. De medewerking van het gemeentebestuur en ingezetenen tol opluistering van hel feest mag ten hoogste geroemd worden, en wij vertrouwen dat hh. studenten daarmede ingenomen zullen zijn. Niet alleen waren, gelijk wij reeds gemeld hebbenop onderscheidene plaatsen prachtige decoration met toepasselijke inscription aangebragl, maar de illuminatie was ook thans we der schitterend. De bewoners van de meeste straten en grachten hadden aieh weder buurtsgewjjze tot eene eenvormige verlichting met lampions vereenigdmaar daarenboven had een groot aantal ingezetenen nog hunne woningen afzonderlijk verlicht; aan enkele woningen en winkelhuizen was die verlichting zelfs aangebragl lot aan de daken, terwijl ook onderschei dene schittereude gasverlichtingen plaats hadden. De Breedestraat, de Bo termarkt, het Rapenburg leverden daardoor een allezins fraai gezigt op. Door het gemeentebestuur waren op de Breedestraat meest al de lantaarns vervangen door globes, wier schitterend licht de kracht van het geheel uitermate verhoogde. Het fraaiste punt der verlichting was echter onge twijfeld de V rouweslecgsbrugdie in eeneu grooten Chineschen tempel was herschapen; toen duizenden lampions dezen verlichtten, was hel daardoor te weeg gebragte effect over het water ailerverrukkelijksiterwijl ook de nette en sierlijke vorm aller goedkeuring wegdroeg; den ontwerper komt hiervoor hooge lof toe. Illl. KK. 1111. de prins van Oranje en prins Alexander hebben het feest met hunne tegenwoordigheid vereerd. Z. K. H. de prins van Oranje, van twee adjudanten vergezeld, was afgestapt aan de woning van baron de Constant Rebecque, in hel Noordeinde, en heeft aldaar den optogt zien voorbij trekken De trein hield aldaar eemge oogenblikken stil, terwijl de muziek het Wilhelmus en hel lö Vivat liet hooren. Later heeft Z. K. 11. zich naar hel Ruïne-plein begeven, en onder de aldaar bijeengekomen menigte gentianen tijd doorgebragt. Z. K. H. prins Alexander, vergezeld van jhr. Hooft kapitein der artillerie, IID. gouverneur, en den jongen graaf II. van Hogen- dnrp, stapte af ten huize van baron van Heemstra, op hel Rapenburg. Vergezeld van dezen, heeft men eerst het regelen van deu optogt gadege slagen ten huize van den heer Kneppelhout van Sierkenburgvervolgens den trein zien passeren op de. Breedestraat ten huize van den heer wethou der flubrecht, en, naar de woning van den baron van Heemstra terugge keerd, nogmaals den trein aldaar zien voorbij gaan. De prins stond toen op het fraai versierde balcou van zijnen gastheer, en op hel zien van deu prins werd door de muziek het Wilhelmus van Nassouwen aangeheven, waarmede hel aldaar aanwezige publiek vreugdevol instemde. Tegen 10 ure is hel hooge gezelschap naar 's Hage teruggekeerd, na ook nog gedurende eenige oogenblikken de illuminatie in oogenschouw te hebben genomen. Heden middag was er matine'e musicale in den tuin der sociëteit Minerva, en ten 6 lire vereenigden zich de oud-studenten van 1856 18C1 in de stads gehoorzaal aan eenen feestmaaltijd. Aan het station van den spoorweg alhier zijn gisteren 7413 plaats- briefjes afgegeven. Heden morgen was hel getal der vertrekkenden met den eersten trein mede uitermate groot. De commissaris des koniugs in de provincie Zuidholl.ind heeft aan heeren burgemeesters der gemeenten in de provincie Zuidhoiland bij circulaire te kennen gegeven, dat, ua de toezending aan den minister van ooilog van de opgaven, betrekkelijk de slrjjders, die in 1813-15 hebben deelgenomen

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1